Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Kreeki

Asi se budu muset podívat znovu. Celý film jsem čekal, kdy přijde ten hlavní děj a místo něj přišly jen koncové titulky. Vynikající zpracování, ponurá atmosféra a depresivní mračna stahující se kolem vašeho měkoučkého křesla - jenže to hlavní mi asi uteklo, a pokud ne, tak po dějové stránce opravdu slabota. 7/10. Nehledejte něco, co tu není.. ()

Mikita

Můj názor vystihl KevSpa. Dokonalá forma, logiku a vysvětlení postrádající. Váhám, zda upřednostnit mnoho jednotlivých dokonalých scén nebo to, že když jsem se spoludiváků ptala na mnoho věcí, nikdo netušil, o co jde, kam to směřuje a proč se co děje. Kamera, hudba, režie, střih, prostředí, herecké výkony. 100% Scénář? Nechápu. Přidávám hvězdu, ptž miluju dílo Cuaróna. Celkový součet 55% ()

slunicko2

Matka s dítětem, prvním narozeným po devatenácti létech, utíká, aniž přesně víme proč. 1) V USA vypukla občanská válka. V důsledku použití atomových bomb byla zamořena celá Afrika. Přeživší prchají. V Evropě a Asii je hladomor zapříčiněný vlnami uprchlíků směřujících na sever. Uprchlíci ze tří kontinentů se snaří dostat do Británie, která uzavřela své hranice._____ 2) Chaos ve světě bez dětí je pochopitelný. Méně už rozum bere, že právě Velká Británie je zemí, která jediná chaosu uniká - utečenci z ostatních zemí přitom z nejasných důvodů mluví převážně srbochorvatsky, rusky a rumunsky. Skutečnost, že se děti nerodí, je ve filmu vnímána stejně samozřejmě, jako třeba fakt, že ráno vychází slunce. Nikdo se nezabývá tím, proč se tak stalo, natož potom co s tím dělat. Proč hrdinka otěhotněla rovněž zůstává zakryto tajemstvím a ani po tom nikdo nepátrá. Veškerý zájem je zaměřen na přežití a na úspěšné opuštění Británie, což ovšem degraduje celý film na jakousi útěkářskou story bez druhého plánu._____ 3) Filmy nesleduji kvůli atmosféře nebo nějakým honičkám či útěkům, ale kvůli morálnímu či jinému poselství. Přes silnou atmosféru a výstižnost některých scén (zastávka autobusem na cestě do ghetta nebo ohromení vojáci konfrontovaní s dětským pláčem) film jako celek vyjadřoval pro mě docela nudu a zdlouhavě popisoval klasická útěkářské schémata, aniž by si dal práci s vyjádřením toho nejdůležitějšího - postižení příčin stavu a jeho řešení. Konec z tohoto hlediska byl taky útěkem - před pro tvůrce scénáře jistě dotěrnými otázkami._____ 4) Uvěřitelná realistická přesvědčivost vylíčení blízké budoucnosti je fikce. Komentátoři poznávají zobrazovaný svět, protože ho už vlastně znají - ze svého či jiného města, ze zahraničí nebo z televizních obrazovek přenášejících různé etnické konflikty. Tím vysvětluji značnou míru přijetí a ztotožnění se s předváděným prostředím. Film nepřináší nic, co bychom už nevěděli. Stačí projet pár vybydlených lehce upravených lokací, vyměnit pár hesel za jiná, rozvěsit obří obrazovky a efektu je dosaženo. Princip stejný jako u reklamy - divák si říká - no ano, tohleto je mi povědomé, slyšel jsem o tom, viděl jsem to - jak je to přesné a výstižné._____ 5) Nadšení komentátorů nad skvělým řemeslem (kamera, hudba, režie) mi připadá jako nadšení nad skvěle propracovanou nohou židle, na které se ovšem sedí dost nepohodlně. Vizuálně krásná, ale ne zcela funkční formalistická hříčka._____ 6) Nejhorší je triviálně předvídatelný nedomyšlený scénář, kdy postavy jednají jako automaty._____ 7) Zpočátku jsem byl nadšen. Někdy po půl hodině jsem se začal nudit. A když jsem zjistil, že konec filmu je pouhým ukončením útěku a že celý film je vlastně jenom o útěku, míra mého zklamání dosáhla vrcholu._____ 8) And now one for all the nostalgics out there. A blast from the past all the way back from 2003, that beautiful time when people refused to accept that the future was just around the corner. ()

Remedy

Netvrdím, že Cuarónovo pojetí bylo špatné, ale mně to celé nějak prostě nesedlo... Jako kdybych zaháněl hlad příliš velkou porcí něčeho velmi chutného a kvalitního, ale i přes všechnu tu "kvalitu" jsem byl na konci stále hladový (možná i více než na začátku)... Byl jsem zklamán, čekal jsem mnohem, mnohem více. ()

Maq

Zajímavý pohled do budoucnosti. Nic mi nepřipadalo přehnané ani nereálné. Spíš naopak. Nebude to ovšem žádná epidemie neplodnosti, nýbrž spíše hospodářská, finanční, a snad i bezpečnostní krize, díky které budou co nevidět rudí (nebo černí, nebo hnědí, nebo zelení, na tom čerta starého sejde) znovu vítězně mašírovat Evropou a mordovat ty poslední zbytky svobody, které nás beztak jenom obtěžují. --- Příběhem v prvním plánu nejsem unešený, a dialogy jsou vysloveně tuctové, ale tolik musím uznat, že poskytuje prostor pro civilní, až intimní zobrazení tyranie, a to v pozici i v opozici. Režie má v tomto případě jasně navrch nad scénářem; je pečlivá a navozuje náležitě sugestivní dojem. --- Jenom si postesknu, že stále marně čekám na variaci Orwellova 1984, která si jako spouštěcí mechanismus katastrofy nebude vymýšlet něco co není, nýbrž naopak vystačí s tím, co se už nyní děje kolem nás a v nás. Germáni nezničili Řím, oni už jen pochovávali mrtvé a na místech jejich měst vztyčili své chatrče. --- ()

movieband

"Jak pomalu mizely hlasy z hřišť, přicházelo zoufalství. Zvláštní, co se stane se světem bez dětských hlasů." Cuarón natočil téma, které by v dnešní době plné potratů, mohlo působit jako varovný signál. Díky kameře, která člověka skvěle vtáhne do děje a ponuré, realistické atmosféře film člověka pohltí na celý jeho čas, až do závěrečných titulků. Film na mě zapůsobil svou děsivou reálností. Působivé drama o zachování lidskosti a o tom, že děti jsou pro naše přežití to nejdůležitější. 95% ()

Rakosnicek77

Hlavní devizou filmu je dech beroucí realističnost z čehož vyplývá to, že jste jednoduše takřka vtažení do děje. Cuarón předlohu (sci-fi kniha od britské autorky krimi románů, která píše pod pseudonymem PD James) zpracoval s důrazem na co nejlepší vystižení atmosféry světa budoucnosti v mezní situaci. Jeho vize světa budoucnosti (samozřejmě podle předlohy) je natolik uvěřitelná, že by to klidně takto vypadat třeba za 20 let. Žádné nadpozemské technologie, antigravitační zařízení, teleportace nebo psychokineze, jen náš běžný šedý život ve velkoměstě. Londýn má sice pár technických vylepšení oproti dnešnímu stavu, ale pohled na něj je mnohem žalostnější. Všude přítomná policie se řídí heslem, že nejlepší řešení je bitva a střelba. Na ulicích se povalují odpadky, vše je v nepořádku a celkově jde z filmu cítit postapokaliptická realita. Film vás sice neurazí, ale ani ničím zásadním nenadchne, takže pro mne to byla šedá průměrnost, tak jako ta šeď v samotném filmu. ()

Damiel

Věrohodnější sci-fi na katastrofické téma jakéhokoliv druhu jsem asi neviděl. Cuarón "es un Dios", popral se s tím naprosto výtečně. Podívaná, která bere dech po všech stránkách, tomuto není co vytknout (snad jen to skončilo příliš brzy, ale být to delší, bůhví, jestli by to nebylo už jen horší). ()

Sigurd

Poslední dobou se mi zdá, že se mexičtí režiséři Cuarón a Ińárritu spolu vsadili. Vsadili se o to, kdo natočí lepší film. Jak jinak vysvětlit zrod takových děl jako je 21 gramů nebo Potomci lidí? A to se ještě do našich kin příští rok chystá Bábel. Zpátky však k Potomkům. Chápu kritizování lineární dějové linie, ale je třeba si uvědomit, že příběh hraje v této antiutopii až druhé housle. Vše je dokonale podřízeno atmosféře snímku, který se nesleduje, ale opravdu prožívá. Od prvního záběru jste nemilosrdně vtaženi do světa, který je, ač by měl být důvěrně známý, nám cizí. Blízká budoucnost, děsivě odrážející i dnešní poměry. Rozkládající se společnost bez naděje na přežití. Vidíme pouze jen malý výřez z umírajícího světa, mnoho věcí je zahaleno tajemstvím. Divák toho neví o moc více než samotní hrdinové. Geniální dlouhé záběry, smysl pro detail, střih, práce se zvukem, tísnivá hudba a výborné herecké výkony, to vše obsahují Potomci lidí. Kupodivu se tu najde trochu místa i pro humor. Samozřejmě černočerný. Možná, že se Potomci nestanou filmem roku, ale zajisté jsou filmem, který posunul hranici filmařských možností zas o něco dál. Revoluční záležitost! ()

Desperado

Vizuálna stránka evidentne prebíja tu obsahovú, lebo je vidieť, že originálny nápad o alternatívnej budúcnosti s očividnou kritikou spoločnosti našej súčasnej, bol naplácaný na atmosferické a obrazovo autenticky bezútešné pozadie bez prioritnej ambície popracovať na príbehu alebo na charakteroch. A tak to mohlo byť fenomenálne dielo. 9/10. ()

PogoJoe

Další temná vize budoucnosti. Tentokrát famózně nasnímaná. Skvělá režie, herci (zejména Michael Caine a Clive Owen, který nevím, jestli to hrál, nebo byl opravdu tak unavený z toho, že se nehnul z plátna...), kamera, výprava (a tu bych zdůraznil), a odpadky. Tuny odpadků a odpadlíků, lidských existencí, u nichž divák nikdy předem nepozná, zda se jedná o hodného, zlého, či pouze pomateného. Film jako stvořený pro velké plátno. Tedy - jestli nás čeká takováhle nebo jiná podobná blízká budoucnost, tak mám o důvod víc, proč si současnost ještě víc užít... ()

YURAyura

4/10 Tak mi prijde, ze britove jsou posledni dobou nejak presprilis zahledeni do vojenskych uniforem a poradku s tim spojenych - viz temer zaverecna akce s tankem a spostou flinticek, co mi prisla prekvapive asi jako to nejlepsi z celeho filmu a to je smutne. Mozna zajimave tema ale ohlodane na kost, ze po chvili divak nema sajnu o cem, ze to vlastne je. ()

MATADOR

Zpracování Potomků lidí je neuvěřitelně skvělé. Vize hrozivé budoucnosti je originální, ale radši na to nemyslet - protože pokud by něco takového skutečně bylo, muselo by to být hrozivé. Cliwe Owen s jeho vietnamskejma plážovkama působil parádně - on se zkrátka na tyhle tvrďácký role hodí, jako nikdo jiný. Ale přeci jen mi něco chybělo, ani pořádně nevim co to bylo, ale k dokonalosti mohl být Potomci lidí dotaženější a příběh (co se týče dítěte) originálnější. Ale i tak mi těch 100 minut u tohoto snímku parádně uteklo, především díky parádním scenériím. ()

stration

Ty dlooooooouhé záběry kamerou, "stopování" hlavních postav jsou dokonalé. Stejně tak Clive Owen a celé stvárnění apokalyptické Británie. Ale nemůžu si pomoc, čekal jsem nějaký zapamatovatelnější konec. ()

EvAnSiT

Klobúk dole pred pánom Kameramanom. Emmanuel Lubezki si Zlatú Osellu z Benátok odniesol zaslúžene. Áno, aj vďaka nemu (a hereckému výkonu Cliva Owena) som mal miestami pocit, že ja som ten, ktorý ochraňuje Kee. Navodenie beznádeje, neistoty a strachu, avšak na druhej strane, viery v "lepší zajtrajšok" , resp. "zajtrajšok" dáva tomuto snímku autentický ráz a samozrejme vysoké hodnotenie. Druhý najlepší film roku 2006 ! (Jednotkou je pre mňa Crash :-) ). ()

katuska138

Michael Caine nadávající, trávu hulící a k tomu s dlouhýma vlasama. To prostě není role pro něj. Obsah filmu by se dal shrnout do dvou vět a ani to, jak dokonale filmařsky je tato vize budoucnosti natočena, mě nedonutí hodnotit lépe než průměrem. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)