Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Zayl

Inu, nevím. Atmosféra vypadá sice na oko pěkně, ale to je tak vše. Nijak mě to do děje nevtáhlo a v některých fázích se film neskutečně vleče. Na druhou stranu je tu několik dojemných a silných scén. Neurazí, ale ani nenadchne. ()

Krissty

Jeden z mála dobrých filmů z budoucnosti.. Nebylo to přehnané a všechny ty změny, které podle tohoto snímku v budoucnu nastanou, jsou uvěřitelné a podle mě reálné, toho si cením.. Celkově je námět super a není to žádná hloupost, jak to u podobných filmů často bývá.. :) Clive Owen je prostě hvězda, předvedl vynikající herecký výkon stejně jako nádherná Julianne Moore (ale bylo mi líto, že tam byla tak málo) nebo skvělý Michael Caine!! Celkově to dopadlo mnohem lépe, než bych čekala :) ()

NinonL

Na sci-fi poměrně dobrý snímek, ale Matrix se mi líbil mnohem víc. Clive Owena ani Julianne Moore nemusím, takže další důvod, proč nedat plný počet. Ale jinak zajímavé téma a zajímavě zpracované. ()

verbst

Nevím jestli chci tenhle komentář napsat, ale risknu to... Zbožňuju Clivea Owena, Alfonso Cuarón je po Potterovi jeden z mých nejoblíbenějších režisérů ! ! ! A navíc sem se děsně těšil (narozdíl od Eragona, na kterýho sem se netěšil vůbec a o to víc mě překvapil...). O to víc mě mrzí, jak mě to zklamalo... Jo, ta scéna kde prochází s tím děckem mezi těma lidima a vojákama, je jedna nejlepších scén, který jsem kdy viděl. Ale občas tenhle film vaří z vody... A ta realistická ponurost se asi přenesla i na mne... A proto s ponuře chladnou hlavou dávám 70% ()

Wysch

Téměř dokonalé! Nejtechničtější filmový zážitek, jaký jsem kdy zažil, brilantní Owen, skvělý námět, parádní zpracování. Jedinou chybou je tak přeci jen ten konec, kterému ale předchází nejbombastičtější scéna - na první pohled jednostřihová desetiminutovka s Theem uprostřed války. Jeden z mých nej filmů a možná nej film roku 2006. Technická brilantnost. edit: Po zhlédnutí Gravity bohužel musím opravit - zažil jsem techničtější film. Což ale nemění nic na tom, že pro mě Children of Men pořád budou ten nejvíc Cuarón film, co jsem kdy viděl. ()

Korbitch

Film, který mě opravdu chytl za srdce.Skvělé herecké výkony,syrové podání násilí,vize novodobého fašismu.Tak toto jsou hlavní důvody toho, proč jsem se v závěru málem rozbrečel jako malý kluk. Nevím,jestli jsem měl zrovna ten den sentimentální náladu,ale tenhle film mě dostal možná úplně stejně jako Kubrickův Mechanický pomeranč. ()

Rosana

Uf, lidi, neděste mě! Nemám ráda filmy z budoucnosti, které nejsou až tak sci-fi!!! Tohle se může všechno stát. Film je varováním lidí, že lidstvo není nejdokonalejší a že může klidně vyhynout, ale bohužel diváci tento film berou proste jako film, sci-fi, něco nemožného. ()

Alqarin

Potomci lidí si poměrně dlouho drželi statut mojí absolutní topky. Jak by taky ne, když narazili na zarytého fandu pošmourných vizí budoucnosti a společenských katastrof. Jak by taky ne, když jejich atmosféra zaleze pod nehty stejně jako bahno na rozmočených anglických pláních. Jak by taky ne, když v nich Afonso Cuarón dotáhl k dokonalosti svoje dlouhé nestříhané scény . Potomci lidí jsou přesně tím filmem, který člověku vyrazí dech a dostane ho ražisérskou invencí a hravostí. Jediné, co je limituje, je jejch mírně omezený myšlenkový přesah, ale na druhou stranu, perfektní filmařina nepotřebuje sdělovat velké pravdy. Je prostě jen perfektní. ()

SaNcHeZ_cz

Bez cenzury, jsem neskutečně ohromen. Už dlouho se mi nestalo, abych seděl dvě hodiny strnule a s užaslým výrazem zíral na něco takového. Alfonso Cuaron předvádí divákovi neskutečně působivou, depresivní vizi budoucnosti, které nedopadla pro lidstvo příliš dobře. Strhující gradace a naprosto odzbrojující práce s kamerou doplněná o skvělé herecké výkony. Celé to navíc je zpracováno do mrazivého vizuálu podkresleného minimalistickou, přesto skvělou hudbou. ()

Paxxx.cz

Film, který sází především na uvěřitelnou atmosféru. Vyzdvihl bych především posledních 20 minut a hlavně scénu kdy matka procházela s dítětem davem vojáků navíc Clive Owen opět nezklamal. Pro mě 7/10. ()

Tayen

Možná to bylo předčasnou chválou na tento film, kterou mě zasahovalo mé okolí, ale prostě ne. Tenhle film mě nezaujal nenadchnul a už vůbec mě nezavrtal do křesla. Snad proto jsem byla vděčná, že netrval - mou neinformovaností - předpokládané 3 hodiny. Budoucí apokalypsa v podobě neplodonosti je originální nápad, ale prostě tyhle filmy nejsou mým šálkem čaje a Potomci lidí netvoří onu výjimku, která by můj názor změnila. Atmosféra syrová, frustrace postav přesvědčivá, ale děj rozvleklý a jaksi nudný. ()

_Moon_

Cuarón opět exceluje. A nejen on. Clive Owen zde totiž podle mně předvádí svůj nejlepší výkon v celovečerním filmu. Velkou devizou filmu je velmi realisticky podané prostředí. Kamera jakoby pouze sleduje hlavní hrdiny na jejich cestě. Stylem vyprávění tak snímek stojí na půli cesty mezi klasickým sci-fi a filmy jako například Cloverfield, nebo District 9, které nabízí vyloženě dokumentární zpracování dějové linie. ()

Praxis

Bravurní záznam pomalu se hroutícího lidstva. Pryč jsou všechny ty rádoby futuristické a postapokalyptické filmové vize světa. Potomci lidí zcela dokonale zachytil pohled takového umírajícího člověčenství. Asi za to může ale ta naprosto fantastická kamera, která s minimem střihů vás zatáhne do děje a máte pocit, že tam prostě jste a prožíváte s hrdiny jejich trápení. Vynikající alkoholik Owen, kterému skvěle sekundují další postavy. 90% ()

katasta

Obrovská škoda nevyužitého potenciálu. Zpracování je sice vážně skvělé, to nic proti, stejně tak herecké výkony a hudba, ALE ... na konci víc otázek než odpovědí, prostředí je silně nedomyšlené, stejně jako všechny okolní události a odpovědi nedostaneme ani náznakem...je mi líto, ale já po zhlédnutí vážně nevím, o co šlo, proč zrovna Británie je tím slavným centrem, kam každý míří, a to tak vehementně, že se kvůli tomu každý řeže s každým, proč jde všem tak moc o utajení dítěte, když ho tam nakonci ukážou polovině armády a nikdo s tim ani náznakem nechce nic dělat, co je to za organizaci ten Human Project atd atd. Proti hlavní linii nemám výtek, ale je to značně okleštěná linie. ()

javak810i

Není mi jasné, jak dlouho mi dokázal tenhle snímek unikat. Cuarón totiž stvořil něco nevídaného. Na originálním a neotřelém námětu P. D. Jamese postavil technicky dokonalý a do posledního detailu promyšlený film. Vizuální zpracování perfektně zachycuje post-apo atmosféru zachmuřené totalitní Británie a melancholická hudba Johna Tavenera tomu dodává ten správný nádech. Co ale stojí za zmínku asi nejvíc, je naprosto perfektní a v jistých směrech dokonce revoluční práce s kamerou. Ta zde totiž herce a celé scény jen jakoby "pozoruje", a dává tak vyniknout skvělým hereckým výkonům a obecně celkovou připravenost a promyšlenost jednotlivých aranžmá. Nechci tipovat, na kolikátý pokus se točily mnohdy až více, než 10 minutové záběry bez jediného střihu! Bohužel mě trochu zklamal konec, který podle mě nebyl tím vyvrcholením, jaké by si film zasloužil. Ale i tak se rozhodně jedná o velmi kvalitní počin, hodný k zamyšlení. Dávám lepší 4*. ()

Ridick

vynikajuci post-katastroficky snimok, kt. nema v dnesnej dobe obdobu. alfonso cuaron sa zhostil tazkej ulohy (on je v tomto macher - harry potter 3 dosial nebol prekonany) a vzniklo uzasne dielo, kt. bude mat co povedat aj o peknych 20 rokov. ako inak clive owen opat exceloval v kazdej scene a uveril som mu kazdu mimiku tvare, kazde gesto, tym vsak nechcem povedat, ze nejako zaostavali ostatni (m. caine bol taktiez uzasny) a nakoniec by som chcel spomenut zaver filmu, kt. je svojim sposobom prekvapivy, podla toho z akeho uhla sa na film pozerate. 95% ()

Popluh

nejdříve jsem dal 4*, poté zvedl na pět, po půl roce zapomnění snížil na 3* a po druhém zhlédnutí měsíc na to opět navyšoval na snad definitivní 4*. Pokud někdy natočí ultimátní postapokalyptickou zombárnu, doufám, že to bude Cuarón. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)