Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Timak

Zatímco Na samotě u lesa, Vesničko má středisková nebo Marečku, podejte mi pero jsou nesmrtelné klasiky, na které se dá dívat pořád dokola, tak Svatební cesta do Jiljí přece jen hrozně zestárla. Na svou dobu zřejmě vrchol československé komedie, ale dnes už je to přece jen trochu mimo a poměrně velká nuda. Třetí hvězdu dávám čistě jen z nostalgie za Libušku, která nedávno odsud odešla. ()

LEGACY

Josef Abrahám a Libuška jsou navždy zhmotněny nejen v tomhle super bijáku. Tohle je prostě záležitost na zklidnění nervů a ty jeho monology mě bavily. ()

MI-380

V nevyrovnaném vyprávění podle kdysi slavné předlohy Abrhám dokazuje, jaký je herec a Šafránková, jaká je roztomilá partnerka. 65%. (4319 hodnotících přede mnou je na průměru 84%). ()

Autogram

Predsvadobná cesta takmer na Everest ako potvrdenie a skúška lásky. Prekonávanie prekážok pri horskom výstupe, prežitie búrky, splavovanie rieky na kanoe nie je až také zábavné ako vnútorné monológy ženícha Abrháma. Tých je dosť, komentujú každé jeho rozhodnutie, dokázal akoby vyjadriť všetky mužské myšlienky a typické predsvadobné váhanie. –––– Paty, špičky k sobě, ruky na zem jako uzemnění, do pusy větvičku jehličí, aby sbíralo elektřinu ze vzduchu. –––– Vrstevnice považuje za označení železnic. Ta určitě zabloudí. ()

S_M_Lomoz

Velmi roztomilá (ano, to je myslím správné slovo) televizní komedie. Do jaké míry odpovídá předloze, nevím, ale tohle dílko samo o sobě stojí za to. A není to jenom proto, že poměrně (no, s nadsázkou) odpovídá mým představám o mužích a ženách a vztazích mezi nimi :-) Fenomenal! Epochal! ()

Braddy

Oba hlavní představitelé zde excelují a jejich hereckému výkonu snad nelze nic vytknout. Pravda, je to "jen" televizní film,ale i tak skvělá zábava. ()

MaMitti

Já jsem se prosmála snad celý film, perfektní komedie se skvělou ústřední dvojicí. Naprosto souhlasím s CaptainNor - pro bohaté (a chudé duchem, dodávám) předsvatební smlouva, pro ostatní předsvatební cesta :-). ()

b.tabor

Tak tahle komedie stojí opravdu za to, je tam všechno na co si vzpomenete a ještě k tomu, jako třešnička na dortu dvojice, která dnes v českém filmu nemá konkurenci :).... Hromady hlášek, které vás přinutí k úsměvu, i když nechcete. ()

insurgentes

Připomínalo mi to hodně Kulový blesk, snad díky podobnému hereckému obsazení a Abrhámově vnitřnímu dialogu. Takovou vnitřní sílu ovšem tenhle film nemá. Není to komedie, spíš takový námět k zamyšlení, co vlastně dva lidé jeden od druhého vzájemně v manželství čekají a jaké značně neskutečné pohnutky mohou mít k tomu si někoho hledat... Naštěstí tady se to neomezuje jen na to něco rádobyrealisticky zachytit. Je tu totiž určitá katarze a vyvrcholení, a tím tento film znovu dokumentuje, jak normalizační kinematografie tvořila v důsledku svobodněji než ta novodobá zednářská. ()

Maynard.

Film sem viděl poprvý po smrti buď Libušky nebo jejího borca, teď už uplně nevím. Komentuju tedy se zpožděním. No, nejvíc se mi na filmu líbilo dobrodružství na vodě. Ale prakticky celej film mi tam vadil ten vnitřní hlas, kterej měl bejt originální a zábavnej, ale na mě to nemakalo. Každopádně tuhle hereckou dvojici v čechách asi miloval každej a i já patřím mezi její fanoušky... ()

Borec3

Výborná prča - Ahoj, Ahoj, Ahoj, Ahoj, Ahoj, Dobrý den. Bohužel zhruba od půlky ztrácí Svatební cesta poněkud na náboji a už nejde o takový ohňostroj sarkasmů Šafránková vs. Abrhám. Ale i tak, klasika plná inspirace pro zamilovaně zaslepené párečky :) ()

Billie777

Hodně povedená, zábavná a příjemná komedie, nemalým dílem přispěly k mému hodnocení dva hlavní herci. A Libuše Šafránková je tam neuvěřitelně roztomilá. :) Výborný herecký koncert obou hlavních herců. Neuvěřitelně pozitivní film, nenápadný český televizní klenot. ()

bari68

Trošku zvláštne spôsoby rozprávania príbehu a menšieho poetického nádychu nerobí z filmu taký skvost na aký sme z tohto hereckého dua, či režisérskeho postu zvyknutý. Aj tak , ale ide vcelku o príjemnú veselohru, ktorú by som z dnešného pohľadu nazval akousi predmanželskou zmluvou. ()

klukluka

Paní Šafránková se dnes vydala na svoji poslední cestu. Na svatební cestu do Jiljí by se s ní chtěla vydat drtivá většina mužů. Jela tam tehdy ale s člověkem, s nímž jí to ladilo nejvíc. Je mi moc líto, že dnes skončila milostná romance téhle krásné dvojice. ()