Princ Ludvík Otomar Karel XII., zrodený Vznešený, má veľmi blízko k svojej milujúcej mamičke, kráľovnej Ľudmile. Lenže Ludvík je už tak trochu „prerastený“ princ, má 39 rokov. Bojí sa skoro všetkého, do ženenia sa veľmi nehrnie a väčšinu života trávi pofľakovaním sa po prepychovom zámku a priľahlých zverniciach. Múdry kráľ Radomil mu preto na narodeniny pripraví nečakaný darček – princ sa jedného rána prebudí v lese v obyčajných šatách a v sprievode drsného rytiera Hudrovala sa má vydať do sveta, aby zistil, o čom je život a možno konečne aj dospel. Na jeho veľkej dobrodružnej ceste ho čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Stretne sa s mocným čarodejníkom, zlými čarodejnicami, duchom i samotnou pani Smrťou. A možno nájde aj lásku svojho života... Čo na to všetko povie milovaná mamička? A bude kráľovský otec s jeho „výkonom“ spokojný? (Bontonfilm SK)

Africanus1

Ve svém komentáři budu hlavně klást otázky, ačkoliv vím, že mi na ně asi nikdo neodpoví. Nic proti Budařovi nemám a říkal jsem si, že tak hrozný, jak naznačovaly zdejší komentáře, to snad nebude. No, byl to omyl. Začátek byl docela fajn a nechápu, proč se nepokračovalo v trendu prvních deseti minut. Sledovat rozmazlený čtyřicetiletý hovado, který se ocitlo mimo svou zlatou klec a jeho konfrontaci s realitou mohla být docela prdel. Jenomže Budařovi se zachtělo filozofovat (snaha odlišit se, přijít s něčím "hlubokým", nebo vypořádání se s vlastním traumatem - kdo ví) a výsledkem není dobrý film, ale průser, u kterého si  vůbec nejsem jist, pro koho byl vlastně určen. A teď k těm otázkám. Jestliže princátko překoná strach ze smrti, opravdu to znamená, že se vymaní z matčina vlivu a stane se dobrým panovníkem? Proč měla smrt tvář matky? Kvůli tomu, že ho jejich nezdravý vztah pomalu zabíjel? Proč je setkání se smrtí to nejkrásnější co zažil? Proč přichází "zleva"? Stále se tu mluví o smrti, ale o Bohu nebo o Satanovi nepadne ani slovo. Takže smrti se bojí, ale Boha ani Ďábla ne? Ve filmu zcela chybí křesťanská symbolika, ovšem nábožně se poklekává před mluvícím dubem. Ten princátku mimo jiné oznámí, že cestu mu ukáže "sedmero bytostí".  Ale kromě ducha už nepotká žádnou. Nějaká chyba v počtech, nebo jsem něco přehlédl? A jak to, že duch je mrtvý "jen trochu" a dokáže se asi jako jediná entita na světě před smrtí ukrývat? Když není mrtvý, proč nemá hmotnou podobu? Proč princátko zapomnělo na svůj slib, že duchovi pomůže? A proč mu to duch nevytknul? Proč ho má na cestu ke smrti vyprovázet zrovna dračí zub a komár? A co ho nakonec vyvedlo z její říše? Láska, překonání strachu, nebo něco jiného? Docela rád bych znal odpovědi, a to přímo od Budaře, a zajímalo by mě, zda by mi dokázal vysvětlit aspoň polovinu z toho. Nevalné byly i herecké výkony. Budař stále stejně přiblblý úsměv, Khek nepředvedla civilní herectví, ale spíš si odskočila z pokecu s kámoškama, a u Vetchého mám už dlouho pocit, že hraje čím dál tím hůř. Kromě všeho ostatního příběh neuvěřitelně srážely ty dvě mentálně retardované bosorky, jejichž přítomnost by byla neobhajitelná v jakémkoliv filmu. Tohle byla naprostá šílenost. Navíc, co jsou to za čarodějnice, když se nechají oblafnout hozeným klackem a dál už nepátrají? Vlastně to ale bylo dobře, protože jejich další výskyt bych už psychicky nedal. No, Mamánek byl velmi obskurní zážitek a podruhé ho již podstupovat opravdu nebudu.  Pokud bych to měl shrnout, tak asi do těchto tří bodů: 1. Jan Budař si splnil svůj sen. 2. Jan Budař natočil film pro Jana Budaře. 3. Jan Budař natočil blábol. ()

ajlonka

Některé pasáže naprosto dokonalé, hluboké, rozvojové...jiné příšerné. Čarodějnice mi tam vyloženě otravovaly život.Na druhou stranu, když strom promluvil jako Josef Kemr, tak jsem měla husí kůži po celém těle. Pecka! Herecké obsazení skvělé, lokace krásné, akorát komerční Dětenice prostě ráda nemám. Dlouho jsem váhala, jestli se mi pohádka líbí nebo ne. Už jen pojem ,,pohádka" se tu skoro zdráhám vyslovit. Za mě 3 hvězdičky - něco na tom je, něco je tam nepovedené. Rozhodně lepší, než většina nových líbivých pohádek. ()

Peabody

nějak se stále snažím pochopit, oč Janu Budařovi šlo. Nesmírně působivé mi to ani nepřišlo a myslím, že si JB ukousl větší krajíc, než pak zvládal. ()

Matelefon

Tak tahle pohádka mně velmi zklamala. Čekal jsem krásou, veselou a milou pohádku. Začalo to poměrně pěkně, doufal jsem že tato veselá atmosféra vydrží celou pohádku. Jenže po asi 15 minutách mně pohádka začala nudit. Navíc mi některé scény přišli pro děti příliš drastické, morbidní a hororové (např. Scéna s nechutným hororovým duchem). Velmi mně zklamal také děj této pohádky. Čekal jsem že pohádka bude úplně o něčem jiném. Konečné scény v rakvi mi přišli také velmi podvodní a nevhodné pro mladší publikum. Herecké výkony byly také slabší. Jediný kdo podle mně dobře zahrál své postavy jsou Ondra Vetchý, Jana Nagyová a Boleslav Polívka. Jinak jsem žádné dobré výkony neviděl. Velmi mně zklamal Jan Budař a Veronika Kubařová. Jednu hvězdičku dám za některé herecké výkony a poměrně hezkou filmovou lokaci. ()

Leopard12

Krásné, zajímavé, originální. Herci, atmosféra, hudba. Ale "pohádka" jedině takto v uvozovkách. Ideální pro rodinu s dětmi 12+. Trailer je rozhodně velmi matoucí a končí v 15té minutě filmu. ()

milos.bradik

Jako pohádce bych tomu asi nedal ani dvě hvězdy. Pohádka to totiž není ani omylem i když je zasazená do pohádkového rámu. Je to příběh pro dospělé a zabývá se smrtí a vyrovnáním se s ní. Když jsem v kině viděl jak houfně odchází rodiče s menšími dětmi a po skončení vypadali velmi zklamaně i ty větší děti, ve věku okolo desíti let. Ovšem já film posuzuji ze svého pohledu a tak dávám čtyři hvězdy. To použití vážné hudby bylo excelentní, perfektně zahraný byl duch nebo také postavy těch dvou princezen, ze kterých se staly čarodějnice. Vetchý to je kapitola sama pro sebe, on umí podat jakoukoliv roli a byl opět vynikající. Ovšem uvádět to jako pohádku to byl velký omyl. Tvůrci měli upozornit, že film není určen pro děti, které jeho poselství nepochopí. ()

jiki

Poslední měsíc jsem navštívil dva české filmy na které jsem se hodně těšil a které se sobě velmi podobají, nejen výbornou kamerou a lokacemi, obsazením dvou nyní hlavních herců, ale i cestou v lese a vztahem dvou hlavních hrdinů, který vzniká podobně bez emocí a vývoje. Ten druhý byl Jan Žižka :-) ()

dusantrestik

Velká očekávání se nenaplnila. Jako film nedrží moc pohromadě. Filmařsky dobré pasáže - scény s Javorským, Vetchým - střídají slabé části - pohříchu s Khek Kubařovou. Chybí jednotící linka, pro kterou věkovou kategorii je vlastně film určen - rozkročení od dospělého publika (ponurá a snad hluboce duchovní pasáž setkání se smrtí a "oběšeným" Javorským...  až po dětské publikum (žvatlající čarodějnice) ve filmu nefunguje - buď v sále volaly děti, že se bojí, nebo se nudou vrtěli jejich rodiče. Velké plus ale za vkomponování klasické hudby do pohádky. To se jen tak nevidí. ()

doubravkaa

Dvě a půl hvězdičky. Nejlepší na filmu je pro mě hudba. Ústřední písničku poslouchám kolem dokola a bere mě za srdce, něčím mi připomíná Hpaku, kterého mám moc ráda. Líbila se mi úvodní část filmu, scény s králem a královnou, sebevědomý mamánek, vizuální podoba těchto scén, kamera. Od probuzení v lese už mě to bavilo míň a míň. Čarodějnice ala Troška to strašně kazily. Bavily mě scény kde je Budař s Kubařovou, jejich dialogy. Bolek Polívka taky v pohodě, ale ti jeho kumpáni, co nedokázali jít rovně ani dvě vteřiny, mě rozčilovali. Scény z onoho světa mi přišly výtvarně slabší, ta desaturovaná zelená, to mi nějak nestačilo. Celkově to na mě působilo nějak moc roztříštěně a neuceleně. Nakonec moc nevím, co jsem viděla... byly tam světlé momenty, ale taky hodně nudy. ()

Bruno.Emons

Z pohádky jsem měl smíšené pocity. Takové ty, jako když se vám zabije tchýně v tvém novém autě. Na jednu stranu je to neotřelá, vizuálně geniální záležitost, s hezkým příběhem, ALE dvě věci mě tam neskutečně sraly 🙏🏻 1.Ušišlané čarodějnice ( I když vysvětlení proč jim jeblo a kdo to byl původně, mě pobavilo,a už vím,čím budu argumentovat, až si bude za pár let moje dcera patlat na obličej všechny ty sračky z reklam.  2. Ještě horší než ty dvě klimakterické krasavice ale byl jazyk kterým tam celou dobu všichni hovořili. Každý byl "milej, hezkej, nebo jinak jeblej" tady ve Slezsku v kině lidem stály vlasy hrůzou. Zajímalo by mě, jak by se v Praze tvářili, kdybychom natočili pohádku v našem slezském nářečí.  Škoda. ()

MastodontX

Ne, bohužel ne. První část jako komedie (šišlavé šilhající čarodějnice à la Troška), poslední třetina jedno velké jakobyhorrorové WTF. Závěrečná píseň za nula. Body dávám za jen Kubařovou (to je tak nádherná ženská ...) a Javorského (nádhernej chlap). ()

libi666

Plné hodnocení za umění udělat vše tak trochu jinak a po svém. Film mě přitahoval, takže se to povedlo. Klobouček pane Budaři. Díky za pozornost věnovanou dubu a tomu, že Mamánek má odvahu změnit sám sebe. ()

Calabria

Čekal jsem to hodně jiný, mnohem víc veselý. Nečekal jsem že celá "pohádka" s žertováním názvem princ mamánek bude o srmti, audiovizual je ok, proč Bolek mluví do kamery mě přišlo divný když je pak součástí příběhu. Vetchý popravdě byl někdy tak moc hranej. Ostatní ok. Čarodějnice nebudu komentovat. Jsem rád že jsem to viděl, ale divný. Nedivím se že mu ten grand nedali. ()

PhoenixTears

Katastrofa, kde jsou ty časy starých, kvalitně natočených a kvalitně zahraných pohádek, které nás baví do dnes? Poslední normální a poctivé pohádky, byly "O princezně Jasněnce a létajícím ševci" a "S čerty nejsou žerty" a možná ještě "Jezerní královna", zbytek je hnus. ČESKÉ FILMY A POHÁDKY...UŽ RADĚJI NE, páni režiséři, Bočan, Vorlíček, Mach, Moskalyk apod., to byla elita. Troškova poslední krásná pohádka byla "O princezně Jasněnce a létajícím ševci", pak už nic. ()

MTB

Netradičně pojatá, poetická pohádka - jak už zde bylo řečeno, Jan Budař zde projevil mnoho svých talentů a rozhodně to nebylo ke škodě filmu, naopak. Princ mamánek je velice zdařilá pohádka, i když cílovou skupinou asi nebudou úplně nejmenší děti. Jediné, co mi na pohádce trochu vadilo, byly ty dvě ušmudlané čarodějnice. V dějové linii je klidně mohl zastoupit jeden nepoctivý hospodský a nic by se nestalo, avšak chápu, že když se pro natáčení využil interiér v Dětenickém areálu s názvem "Šenk u dvou čarodějnic", tak tam Budař ty dvě šmudly nějak zakomponovat musel. Kdo byl někdy v Dětenicích, nemohl nezaregistrovat skrytou reklamu. To mi však nijak nevadilo, protože to bylo uděláno vtipnou formou, jen těch dvou šišlavých čarodějnic tam mohlo být trochu méně. Naopak velké pozitivum filmu je hudba, kterou Budař zvolil naprosto geniálně a jako milovník opery oceňuji jeho výběr. Rovněž velmi kladně hodnotím výběr herců v hlavních rolích. Zkrátka film má mnoho pozitiv, takže ani ta jedna drobná vada mi nezabrání hodnotit pěti hvězdičkami; film jsem si velmi užila a rozhodně ho někdy zopakuji. ()

tein

Budaře jsme už kdysi dávno na nějaké akci přejmenovali na Nudaře, a od té doby se stále nezměnil. Jde vidět, že má opravdu koule, nebo spíš hodně nezdravou sebedůvěru, či možná právě naopak - léčí si komplexy aspoň tím, že si sám sobě si. Chápu taky, že se opravdu dlouhá realizace tohoto projektu táhla jako smrad, i to, že mnoho herců raději odmítlo být něčeho takového součástí. Říkejme ale, že to bylo čistě ze zdravotních důvodů 😀. Tato špatná imitace pohádky je stejně tak hloupá jako v ní ona hodně divná imitace hlasu pana herce Kemra. Neříkám, že nejsou i horší pohádky, ale tato se jistě řadí k těm hodně špatným - celkově dost podprůměrným. ()

Luluk

Pro mě velké a příjemné překvapení. Jana Budaře mám rád a rád také objevuji jeho zvláštní svět a tu jeho část, které budu říkat nesmělá dětská duše. Kladem filmu je určitě vizuální stránka, zajímavě zpracovaný námět, i když v něm můžem najít určité obecné šablony a taky výborné herecké obsazení. Zajímavá hudba a trochu i duchovní přesah. Určitě to není klasická pohádka a tak nemějte předem žádná očekávání a dejte tomuto dílku šanci. ()