Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Hanecek

Na komentářích je vidět, kdo Sapkovského četl a kdo ne. Pro ty druhé to musí být trochu nepřehledné, dost postav, ale kdo to četl, pohoda. Opravdu dobré. Kdo má rád historické fantasy typu Hra o trůny, bude nadšen stejně, jako já. ()

Lukyna77 odpad!

Knižní předlohu i herní sérii mám moc rád, proto nemůžu jinak a vůbec nechápu jak to může mít někdo stejně a dát vysoké hodnocení. Seriál selhává už samostatně jako průměrně nudná fantasy (Herkules byl svého času zábavnější), jako adaptace knih je to ovšem naprostá katastrofa. Kouzlo světa knižní předlohy tkví v tom, že působí jako by jste vzali Středozem, všem jejím obyvatelům nacpali do skříně kostlivce, celou ji důkladně provláčeli bahnem evropského středověku, vymáchali v moři krve a okořenili špetkou klasických pohádek a strašidel. Je to svět kde není černá a bílá, ale pouze šedivá a který svou složitostí připomíná skutečnost. Hledání menšího zla, marná snaha o neutralitu a svobodná volba ve střetu s osudem jsou motivy, které k tomu světu přirozeně patří. Tohle všechno dohromady dělá ze ságy o zaklínači víc než průměrnou fantasy. Herní a seriálovou adaptaci nelze v mnoha ohledech srovnávat, ale myslím si, že srovnání je potřeba právě ve vztahu k předloze. Hry jdou příběhově vlastní cestou a přesto je z nich cítit velká láska ke knihám, celou dobu na vás dýchá ta stejná, ponurá atmosféra, svět zaklínače vám doslova ožívá před očima. Tvůrcům seriálu jde naproti tomu očividně víc o vlastní agendu, než o kvalitní ztvárnění knižní předlohy, která zůstává trestuhodně nevyužita. Motivy z knih zde nevyplývají přirozeně ze zákonů světa a z příběhu, ale jsou tlačeny podivně na sílu a působí hloupě. Krácení předlohy obvykle má svůj důvod, ale tady nedává žádný smysl, mnohá rozhodnutí tvůrců jsou prostě nepochopitelná. Proč se zbytečně odklání od předlohy tam kde to není vůbec třeba? Proč osekávají povídky a místo toho přidávají vlastní části příběhu, když v rukou mají materiál, který sám o sobě vydá na spoustu sérií a cokoliv z něj je lepší, než to co si tvůrci domyslí? Proč se pokoušejí ztvárnit Sodden, když na něj nemají dost velký rozpočet a v knihách se o něm pouze mluví? Proč dělají to samé s bitvou o Cintru? Proč je magie k smíchu? Co má znamenat Fringilla Vigo a celá nilfgaardská magie? Proč proboha Yennefer bojuje mečem? Proč je z Cahira vraždící psychopat? Co se stalo Vilgefortzovi, že je z něj taková bábovka? A tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Celé je to nesmyslný guláš a ani ne ten maďarský, ale nějaký americký polotovar z prášku. Mizerná výprava, ošklivé CGI a nevhodné obsazení mnoha rolí je jen prohnilou třešničkou na kupce hnoje, kterou bych mile rád přehlédl, pokud by tvůrci ukázali trochu lásky ke knihám ze kterých vycházejí, nebo kdyby aspoň scénář stál pevně na vlastních nohách, jenže ani jednoho jsem se za celou sérii nedočkal. Nemáte respekt k předloze, nemáte ani můj respekt. Kromě již řečeného naprosto souhlasím s komentářem od Morien. ()

RadimRay

Knihu jsem nečetl. Hru jsem prošel od prvního až po třetí díl včetně datadisků a náramně se při ní bavil. Henry Cavill mě překvapil a myslím, že se do role Geralta vžil jak se patří. Nemám problém se vzhledem herců ani hereček. Ve hře jsou Yen a Triss vyobrazeny jako sexbomby a já si přece jen myslím, že ty seriálové jsou pro středověk věrohodnější. Jen by měli být v záběrech přítomni i asiaté, když je v každé větší skupince černoch, mělo by tam být i víc gayů a lesbiček :-) Ale sper to ďas, taková už je doba! Jde o fantasy a tam se meze nekladou. První díl je záměrně nabytý skvělými souboji(hlavně ten Geraltův v Blavikenu) a bitvou o Cintru, tedy dějem, který nepatří na začátek. Chvilku jsem přemýšlel, zda to mělo smysl a při závěrečné epizodě první série musím konstatovat, že ano, dalo se to všechno pochopit. Prostě mě to vtáhlo a nepustilo. Epizody 3 až 6 a poslední považuji za velmi povedené! Striga byla správně odporná a úniková hra Yen a princezny s novorozencem skrze portály před chladnokrevným assasínem byla hustá :-) Hudba skvělá stejně jako ve hře. Doporučuju sledovat originál s titulky, nebo zkusit Polský dabing. Ten český se mi zdá poněkud slabší. Je to tedy téměř 90%, ale protože se těším na pokračování, dávám hodnocení maximální. ()

ardas

Znám knížky a dost jsme se u nich bavila. Pentalogii jsme četla několikrát, první tři povídkový knížky jsem si nerada nechala nějak uzmout, takže je to už dlouho co jsme je pročítala. Mám v hlavě svoji verzi postav. Polskej seriál mě neoslovil, hry neznám. K tomuhle provedení můžu říct, že na obsazení jsem si v průběhu série zvykla, Geralt by mohl míň dělat podivný kamenný ksichty (dělal je už jako Superman). A neměl by mít v obličeji výraznou jizvu? Souboje v Blavikenu dobrý, se strigou hodně dobrý, u draka otřesný. Nemá on být vycvičenej tak, že na něho lidi nemají nejmenší šance? Yen mi přijde docela ok - protivná káča, ale bejt chlap tak pro ni dejchám. Triss zapomenuli dát parádní háro, ale sedí mi tam i když v knížce asi u strigy nebyla, to si nepamatuju. Marigoldovi doufám donasadí baret. Fringilina a Cahirova role dost ujela. Vilgefortz má být krásnej mužskej co dokáže zmydlit Geralta. Ciri jako křehká blondýnka? No taky to všechno nějak unesu. Vzhledem k rozpočtu, jsem přesvědčená, že se snažili. Za mě dobrý a těším se na další serii. Pokud chce autor další prachy a tohle prachy vydělá, tak kéž mu je dají. Já lepší fantazy nečetla. Co se týká souboje u pahorku v osmém díle asi měli zůstat u slovního vzpomínání. Chápu, že pro příliv peněz asi musí být nějaké bojové akce, Líp by bylo vsadit na vysvobození divočáka a na Kostěje. Zlobit se na nějaký ty feministický blbiny a zastoupení všech ras nebudu. To je dneska už marný, v komiksových parádičkách vstup do Thorova světa střeží černej chlápek a jak mu to sluší. Takže pánové a dámy co tuhle srandu vaříte ať se vám daří, nashledanou za rok. ()

zayac

Takže takto - môj osobný názor. Ako seriál je Zaklínač veľmi dobrý, dokonca by som povedal výborný, s potenciálnou základňou v radoch fanúšikov Sapkowského diela a predovšetkým hier. Štyri hviezdy preto, lebo sa z nejakého mne neznámeho dôvodu snaží zbytočnou brutalitou a premršteným vulgarizmom (nadávky trpazlíkov že ano, keď povie ku.va trpazlík v knihe párkrát stačí to na odľahčenie a dokreslenie zemitej povahy, ale robiť z toho normu zábavy...) snaží pchať do riti fanúšikom série hry o tróny, ktorú som, čisto subjektívny názor, nedokázal pozerať ani s rýchlopretáčaním a ktorá by bez explicitných násilných scén bola menej ako softporno skrížené s Jedno(d)uchou Máriou či iným televíznym dnom. Držím palce, je to veľmi dobre načaté ale na hry o Zaklínačovi to jednoducho nemá. Ani náhodou. Ale už teraz tomu nejaké tróny nesiahajú dľa môjho názoru ani po podrážky Geraltových čižiem. ()

Cuffini

Knihy ani hry neznám, takže než mi došla časová linie a kdo je kdo, chvíli to trvalo. Většina dialogů je dlouhých, nedůležitých, čarodějku hraje převlečená cigorka z Děčína, superman s prdelí na bradě se zamilovává do každé buchty, která není tvarohová, ale maková nějak často.. no prostě takový nějak moc empatický na chlapa se zadkem jak já po pěti knedlíkách. Hudba mě neoslovila, některé scény jako ženu mě dost pobouřily no a celkově.. kdybych si u toho nepletla zimní tanga, asi bych nedokoukala ani první díl... Btw a zase všude samé cécky a ptáci vohníváky ani v jednou záběru.. No mám já tohle zapotřebí?! ()

Lalaith22

Jsem fanda knížek a ne herní série a i tak jsem po prvotních informací ohledně obsazení a průběhu natáčení jsem příjemně překvapená výsledkem. Ano, obsazení a výkony vedlejších postav není úplně podle představ, ale Henry Cavill vše dohání i za ostatní. Freya Allan také příjemně překvapila a jsem na ni zvědavá v dalších sériích. Jsem trochu zaskočená, kolik prostoru nechali Yennefer a kolik si z jejího příběhu vymysleli (podle mě zbytečně), a také jak zbytečně, přehnaně a zdlouhavě řeší v některých dílech citové rozpoložení postav. Ale i přes to všechno palec nahoru a plný počet. ()

Kosik8

Hry uhrané, Seriál prozatím také za mnou a nyní ležím v knížkách abych měl plné porovnání. Jelikož nejsem úplný knihomol tak sem ve čtení opravdu hodně pomalí.. Knihy očividně budou asi lepší i než tento seriál, takže kdo nečetl určitě doporučuji. Ovšem mě i ženu tento seriál naprosto uchvátil, u mě to tak není překvapením ale, že i moji polovičku, kterou takovéhle věci většinou nebaví? Děj perfektní, efekty kvalitní a prostě celkově si myslím, že to každého pohltí. ()

laker4life

Zmatek, složitost, flashbacky, přehršel postav, různé dějové a časové linky. První díl super, některé vyloženě nudily. V posledním díle se všechny dílky spojily a já konečně pochopil, o co jde... Cavill skvělej. Jinak průměr. ()

Sylviiik

Po vydání druhé série přišlo veliké zklamání. Já jakožto knihami nepolíbený divák se ztrácím v postavách i ději, a jako pouhý ubohý hráč PC her je pro mě zkrátka tenhle seriál, ačkoliv skvěle obsazený i kvalitně zpracovaný, naprosto zbytečný. ()

alien99

Předně jsem jeden z těch, co jsou nepolíbení jak knižní předlohou, tak hrama. Takže jediný srovnání, co jsem měl byly Hry o trůny. Je to jako lite verze kde je pro začátečníka hodně postav, lokací, jejich názvů a vztahu. Občas je ze seriálu vidět lacinost studiovost a mírná chaotyčnosti (hlavně díky časovým linkám), ale asi tak s pátým dílem se konečně zorientujete a buď k seriálu přilnete , nebo ho odvrhnete. Já jsem ten první případ a za určitou solidnost a budování světa (svým způsobem) dávám pevné 4stars. ()

zajpton

Pachuť po závěru hry o trůny napravil první díl Cavillovy ikonické role. Problém, který mi bil do očí každou epizodu je rozpočet. K Západozemí to má ještě daleko, ale fanasy svět je poutavý, vcelku originální a Geralt prostě baví. Zvědavost na 2. sérii ()

Zofan

Je to pár měsíců a první řadu seriálu už si ani nevybavuju. Dalo se to, ale není to nic z čeho byste se posadili, což mě jako fanouška Zaklínače ve všech podobách neskutečně mrzí. Všechna ta genderová a rasová vyváženost působí tak moc okatě, až to má spíš rušivý efekt. Cavil pro mě milé překvapení. Na druhou serii se podívám, ale moc od toho nečekám. ()

Palkes

Má to obrovské množstvo chýb ale konečne niekto narval prachy do Sapkowskeho sveta a ja slintám blahom. Hodnotenie z mojej strany úplne iracionálne. ()

PaTa.Freya

Ale tak nakonec proč ne. Chápu, že to prostě nemůže být stejné jako knížky. Je to složenina z dvou povídkových knih a začátku první knihy o Geraltovi a Ciri, takže nějaký ten guláš z toho být musí. Ale proč proboha Triss musí být zrovna Romilda z Harryho Pottera? Ovšem trpaslíci, ti mě bavili hodně :D Kdo asi nečetl či nehrál Zaklínače tak v tom bude mít lehčí bordel, kórt když to hopsá časem sem a tam. Sice jsem u toho sem tam nadával jak polák, ale jinak je to příjemná podívaná a těším se na další řadu :) PS: Souboj v Blavikenu je naprostá lahůdka pro oči :)) Úprava po druhé řadě: To si snad děláte pr*el??? Tak jestli jsem první řadu v rámci možností chválil, tak u druhé jsem z nedostatku akce a totální nudy usnul :D :D Vše hezky pomotané a Vesemir jak z německého retro porna, chyběla mu jen kožená vestička. :D Toto teda hodně upadlo a jestli je mistr Cavill takový fanda knih a zůstane u toho dál, tak jsme každý četli asi něco jiného... ()

HaDan

Popravdě, čekal jsem mnohem víc, ale i tak zatím dobrý doporučuji všem co hráli The Witcher, sice přípěh se az tak moc nepodobá, ale pointu to má, u mmě si to zaslouží takových 75% ()

TonyXX

Po třetím dílu to vzdávám, otravný postavy, herci co neuměj pořádně hrát. U seriálu by se měl člověk těšit na každej další díl a ne si to pouštět s odporem. ()

aneken

Že nebudu mít sílu dokoukat to dál než do druhého dílu, to jsem jako zarytý fanda Sapkáče, který má vše přečteno několikrát, nečekal. Zatímco knihy umí vtáhnout, seriál je taková nějaká pseoudofilozofická nuda, která nemá spád. Casting mi hrubě nesedl a to ani nemluvím o tom, že je dementně poplatný jakési politické korektnosti a knihám do značné míry neodpovídá. All in all mi to visí už několik měsíců rozkoukané na Netflixu, ale asi mám dost jiných věcí na práci, než abych se do tohohle pouštěl znovu. To budu asi raději i čistit hajzl... ;) ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá