Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

pupopony

Co to mělo být? Tak odfláklý seriál snad ani nejde natočit. Herci - :-). Jako parodie na fantasy - OK, ale vážně to snad nemohlo být myšleno. ()

Donnie Darko

Obvykle komentáře nepíšu, ale zde je diskuze tak rozbouřená, že jsem se rozhodl napsat svůj názor. Nechci přilévat olej do ohně, ale spíše pomoct lidem, kteří seriál neviděli a rozhodují se zda si ho pustit. Podle mého názoru je seriál velmi povedený. Zejména atmosférou, která nekopíruje žádný z podobných seriálu a má svůj styl. Dále se povedlo vykreslení postav (Zejména Yennefer), akční scény jsou zdařilé a pobaví písně barda Marigolda (toss a coin to your witcher). Je pravda že seriál bývá často zmatený a skáče z místa na místo. Není to však neschopnost režiséra, ale záměr, který vás má udržovat v napětí a donutit přemýšlet. Zmatené, až chaotické scény prvního dílu se s každou další epizodou vyjasňují, až do sebe vše zapadne v osmé epizodě. Lidé, kteří dali tomuto seriálu odpad jsou neobjektivní. Většinou se jedná o fanoušky série, kteří se vztekají že seriál není podle jejich přestav a lidi, kteří si myslí že budou cool, když dají špatné hodnocení. Zaklínač není bezchybné mistrovské dílo, ale kus poctivé řemeslné práce. 80% ()

Ozz

Jsem čtenář knih, hráč her a milovník světa zaklínače. Čekal jsem trochu s obavou co Netflix se zaklínačem provede. Ve finále to nebylo tak hrozné, jak by se mohlo zdát. Neznat, ale reálie hodně bych se ztrácel. Celé první serie byla natočená tak trochu ve spěchu a je strašně znát rozdíl mezi seriály od HBO a Netflixu. Myslím si, že Netflix do toho neinvestoval tolik peněz, protože nevěděl zda seriál uspěje a podle toho to vypadá. Casting je hodně špatnej. Vyjma Geralta, Ciri a Marigolda, kteří jsou mnohem lepší než se čekalo. Chápu, že je to americká produkce a mají kvóty na menšiny, ale udělat z Dryád příslušnice kmene Zulu, z Elfů černochy a z trpaslíků mrňouse, kteří sotva udrží sekeru je moc. Nezbývá než čekat na další serii a doufat, že se zlepší, jelikož zaklínač má obrovský potenciál a první serii dost odflákli. ()

MAKITA

Hodně mi vadí lacinost kostýmů a výpravy, chtělo to o pár miliónů víc asi bych hodnotil jinak, takhle mi to přijde jako nutná rychlokvaška se skvělým potenciálem a nic moc realizací /60%/ ()

peteer1

Je škoda, že seriál tak trochu kašle na lidi, kteří nečetli knihy ani nehráli počítačovou hru. První dva díly jsem tak vůbec netušil, jak to v takovém "witcherovském světě" chodí. První díl na vás rovnou vysolí část příběhu a ne úplně srozumitelně vás s celým tímhle světem seznámí. Po brouzdání na witcher-wiki jsem se do toho nakonec nějak dostal, ale celých 8 dílů působí spíše jako srdcovka pro fanoušky herní série a průměr pro lidi, kteří o zaklínačovi slyšeli poprvé. Witcher má snad v celé sérii jen 3 skvělé momenty, které za něco stojí, jinak působí spíše jako člověk unuděný k smrti z toho, že je mu souzeno zabíjet příšery a mutanty. Pro lidi, kteří jsou fanoušci hry to ale musí být skvělá podívaná a chápu, že jsou z toho více než nadšeni. Ovšem na mě to působilo dost zmateně, postavy se objevují jak na běžícím pásu a najednou v tom máte takový bordel, že už vlastně ani nevíte kdo je kdo, co je realita a co je flashback. Vizulně to ale celé působí hezky, výprava i herecké výkony jsou vcelku věrohodné, jde vidět, že Netflix po těch letech prostě ví,jak takovou sérii natočit. Dal bych asi 2 hvězdy, ale vzhledem k tomu, že to má geniální theme song a soundtrack tak dávám 3. Uvidíme, co přinese další série. ()

pajator

Seriál hodnotím až po shlédnutí celé série. Nechápu, jak někdo může seriál hodnotit po dvou nebo třech dílech. Knižní předlohu jsem nečetl, počítačové hry jsem nikdy nehrál, takže jsem k němu přistupoval jen jako fanda fantazy filmů a seriálů. A musím říci, že mně se seriál líbil. Předem jsem četl nějaké recenze, takže jsem věděl o různých časových rovinách. Ale i bez varování se to dalo celkem rychle odhalit. Nedělalo mi problémy se orientovat, ale chápu, že s tím někdo mohl mít problém a proto má výhrady. Herecké obsazení hlavních tří postav je vydařené a líbilo se mi. Ostatní postavy mi přišli trochu nevýrazné a občas skoro zaměnitelné, ale také nic, co by výrazně snižovalo požitek ze sledování seriálu. Snaha o rasovou vyváženost je dost úsměvná, ale taktéž mi to skoro nevadilo. Černoši mezi rytíři nebo čaroději se dají pochopit, trochu přes čáru byl černý elf. To už bylo dost trapné. Ale také nic, kvůli čemu bych měl seriál zatratit. Jak už jsem psal, seriál se líbil a už se těším na druhou řadu. A proč tedy jen tři hvězdičky? Beru je jako hodně dobré tři hvězdy. A čtyřku jsem nedal proto, abych vyvážil těch spousty pětkových hodnocení, které jsem tady viděl. Možná jsem tím vůči seriálu nespravedlivý, ale TOP seriál to prostě není a to ani zdaleka. Hodně lidí seriál srovnává se Hrou o trůny. A dost lidí tady jej hodnotilo jako kvalitnější. Pokud budu oba seriály srovnávat, tak mi bohužel Zaklínač vychází jako chudý příbuzný. A to říkám jako fanoušek žánru, který viděl oba seriály a u obou seriálů neznal předlohu, a tedy není ovlivněn ničím jiným než provedením. Zaklínač prohrává na všech frontách. GoT měl mnohem propracovanější postavy a také mnohem výraznější herecké představitele. V tom seriálu snad nebyla žádná vysloveně slabá postava. V Zaklínači jich je několik. Hudební stránka je také nesrovnatelná. Hudba u Zaklínače je celkem vydařená a k seriálu se hodí. Ale rozhodně to není nic bombastického až legendárního. Znělku z GoT svého času v různých variantách přehrávala snad veškerá slavnější hudební tělesa, youtube je plný různých cover verzí. V Zaklínači je nejvíc k zapamatování píseň o zaklínači, kterou zpívá Marigold v jednom z dílů. A úplně největší rozdíl v kvalitě je výpravnost obou seriálů. V GoT je každá část království zobrazena skutečně uvěřitelně, výzbroj vojáků z jednotlivých království je rozdílná, rozlišitelná a vypadá použitelně. Propíraná výzbroj vojáků Nilfgaardu je jak z nějakého futuristického filmu o hráčích amerického fotbalu. Zaklínač v některých momentech vypadá až moc pohádkově a v některých dost lacině. Velice jednoduché porovnání je, když si vedle sebe postavíte draka z GoT a draka ze Zaklínače. Ten ze Zaklínače je jen o fous lepší než drak z pohádek Zdenka Trošky. Jediná věc, kde Zaklínač snese s GoT srovnání, jsou šermířské souboje. Ty jsou natočené velmi zručně, přehledně a akčně. Na můj vkus sice Zaklínač s mečem zachází až moc rychle a spíš než boj s těžkým mečem mi to připomíná boj s lehkou katanou nebo šavlí, ale to je nepodstatný detail. Co se naopak v Zaklínači vůbec nepovedlo, jsou velké bitevní scény. První bitva, ve které bojovala královna Calanthé ještě byla v rámci seriálové tvorby dobrá a vypadla celkem jako skutečná bitva armád o desetitisících mužů. Dobývání hlavního města Cintri a útok na Sodenn byly ale neskutečně nepodařené. Nechápu jak to někdo mohl nazvat epické finále. Než útok desetitisícové armády to spíše připomínalo dobývání loupeživou tlupou o několika desítkách mužů maximálně. To už akčněji vypadalo dobývání tvrze v české filmu pro děti Ať žijí rytíři. Prostě tohle se vůbec nepovedlo. Jako hodně okatý příklad je obrana proražené brány ze strany čarodějky. Ta bránu kouzlem zahradí nějakou rostlinou. K bráně pak postupně přiběhnou dva (opravdu přesně dva) vojáci, kteří se do brány zamotají. Pak přiběhne třetí, který už překoná bránu dýkou a nakonec pochodní. Takhle má vypadat útok veliké armády? Tři vojáci? Srovnejte si to s útokem na bránu v Králově přístavišti v GoT a pochopíte, kde je rozdíl. Chápu, že se jedná jen o seriál a není to americký velkofilm, ale právě často srovnávané GoT se s tím vypořádalo podstatně lépe. Ale dost kritiky. Jsem rád, že tento seriál vznikl, jsem rád, že má sledovanost a že tedy tím pádem nás čekají další série. A předpokládám (nebo spíš doufám), že kvalita seriálu bude postupně stoupat. () (menej) (viac)

Hroby odpad!

Jsem fanda knižní předlohy a bohužel to co jsem od Americké produkce čekal, se vyplnilo do puntíku. Opravdu velice hlasité chvástání že se bude seriál držet knižní předlohy je naprosto k smíchu. Casting odvedl opravdu poctivou práci při splňování rasových kvót, ale prznění předlohy kvůli současné zvrácené korekci zkrátka nepřekousnou. Svět Zaklínače má být situován do slovanského prostředí ve !!!13. století. Vykreslování a chování postav je naprosto mimo předlohu, jsou to jiní lidé. Z pohledu kinematografie - dialogy či legendární repliky jako Geraltovo "Evil is Evil" jsou neskutečně laciné, jak natočené studentem umělecké školy. Přestože Cavill mi prvotně neseděl, ve skutečnosti je to jediný herec který tam umí hrát a očivividně i jediný člověk kdo opravdu Zaklínače a jeho svět upřímně miluje. Kulisy bohužel působí strašlivě uměle a neustálé skákání v čase (pro diváky předlohy neznalé) zbytečně matoucí. Tohle nemůže žádný skutečný fanoušek Zaklínače či dobré kinematografie považovat ani za průměr, ostuda předlohy. ()

godal

Miałem potajemną nadzieję, że Polacy zgodzą się na produkcję i spróbują nakręcić choć trochę oryginału, ale nie jest źle i trzy gwiazdy dostały ode mnie ten spektakl. i w herectví.Bohužel ma uznać, że umowa NO z Pšonky całkowicie zniszczyła fabułę i od 7.díllu nie wiem już, co to jest ... ()

Bingotrun

Hry jsem nehrál, ale v rámci toho, jak jsem vnímal knihy, se mi seriálový Zaklínač hodně líbí. Jen teda Yen by mohla být jiná a vůbec to obsazení postrádá větší jména, ale jinak spokojenost. Těším se na druhou sérii. ()

BooThCZ

Chtěl jsem dát dvě ale po "uzrání" jedna bohatě stačí. Temnou fantasy si představuji jinak a tohle do ní má hodně daleko. Nejvíc je to sluníčkově barevný mišmaš o něco málo lepší než "legendární" Eragon. ()

ThaFilmGuy

Co mi na zaklínači vadilo? Asi všechno. Herecké výkony jsou hodně slabé a srážejí už tak nehorázně stupidní scénář. Po vizuální stránce je to příšerný, kostýmy, CGI, a vůbec to, co provedli trpaslíkům, elfům, dryádám mě nehorázně sere. Je to debilně a zbytečně zamotaný, z předlohy vypustili klíčové části děje aby tam zasadili nové linky, které jsou pro příběh úplně zbytečné. Nechci tvrdit, že Sapkowského knižní série je filosofické veledílo, ale základní společenské otázky, které kniha řeší jako černo-bílé vidění světa, rasová diskriminace a pod. byly úplně vypuštěny a místo toho se autoři rozhodli rozdělovat na hodné a zlé bez ničeho mezi tím. Opravdu nechápu zde přítomné, co zcela nekriticky dávají *****, protože pro člověka, co nezná předlohu to musí být další béčkové fantasy a pro fanoušky to žádný fanservis taky není, nechápu pro koho to vlastně je, ale jaksi se to všem líbí. ()

CharlieX

BOHUŽEL jsem četl knihy a teprve pak viděl seriál. Tedy abych byl přesný, knihy jsem četl několikrát, k tomu viděl původní seriál a zkusil i první hru. Na základě toho všeho si pak vysnil svět Zaklínače. Dívat se pak na seriál Netflixu je právě to BOHUŽEL.Scénář je chaotický, nesoudržný tam, kde se odchyluje od knižní předlohy. Zvlášť oslí můstky a dějové skoky se nepovedly (doppler, první setkání s Ciri, souboj Wilgefotze a Cahira, ...). Charaktery a vzhled postav se nejvíce liší u těch hlavních, zklamáním je Triss, Yennefer, Calanthé, vlastně mágové obecně, na Marigolda si člověk taky musí zvyknout, na jeho zpěv se zvyknout nedá. Podtrženo shrnuto, na zabití času OK, ale raději se zase přečtu knížky. Tam alespoň nebude multikulti obsazení. ()

Zavin odpad!

Zaklínače mám celého přečteného, odehrané všechny tři gamesky, takže již chybělo ono filmové/seriálové zpracování. Knihy jsem si náramně užil, hry (obzvláště třetí díl) jsem si vychutnával a seriál? Inu, ten jsem protrpěl. S Cavillem jako se zaklínačem jsem v zásadě neměl problém. Jeho herecká topornost odpovídala zaklínačově emoční plochosti, nicméně to je tak vše s čím jsem neměl problém. Ještě štěstí, že jsem relativně znalý Sapkowského díla, takže příběhově jsem věděl "vo co go", ale tleskám komukoliv bez znalosti zaklínačského universa, který po shlédnutí seriálu řekne, "Jó, tak to mělo hlavu a patu" - dle mého soudu, člověka znalého, nemělo. Takže co tu máme dále. Jakž takž stravitelný Cavill obklopený tunou nesympatických a prkenných postav v kolikráte iracionálních dialozích tahajících za uši, že jsem měl málem ušiska jak ten elfí mouřenín. Hledat nějaký motiv k chování toho nebo onoho je zcela irelevantní, scénáristé postavu jednoduše narvou do nějaké situace na nějaké místo a vyřešeno, starej se. Triková stránka je tak o deset let zpátky a víceméně v tom seriálu ty prachy do něj narvané nevidím. Buď to propálili při hledání té pestrobarevné havěti, nebo na honoráře scénáristických es, jejichž vizionářskou stopu ocení jiná verze Karla Čáslavského v jiném kdy v seriálu "Hledání ztraceného času". Tak a top v mém hatelistu zaujímá herecké obsazení z pohledu entnického a rasového. To se opravdu jen tak nevidí. Pokud je pro předlohou inspirací slovanské prostředí z roku okolo 1200, tak nikoliv pro tvůrce tohoto seriálu. Multikulti šílenství v plné parádě zasáhlo tento seriál jakožto inkluze naše školství. Nemít ve filmu lidi s jinou barvou kůže než bílou je již asi definitivně trestným činem. No až na Vás vyskočí negroefl, tak si možná jako já sednete na zadek, pak budete nevěřícně koukat a nakonec dostanete nekontrolovatelný záchvat smíchu. Stejně tak, když jsem zjistil, že v Temné věži je Roland Deschain černoch --> na tenhle film se nikdy nepodívám, NIKDY! Za chvíli nám tu budou prezentovat, že Horymír na Šemíkovi byl vlastně Alibaba na krásném arabovi. Takže milí přátelé, nedám tomu ani jednu hvězdu, pa. ()

Mayacz

První sérii mám shlédlou. Nejdříve jsem byla zmatená, ale jako komplex mi to posléze dávalo smysl. Prostě jsem musela vidět tu sérii celou. Nicméně se mi seriál začal velmi líbit a to tak, že jsem si našla čas přečíst si i knihy a v podstatě nemám námitky se zpracováním a budu se těšit na další a další serie. Pravděpodobně to teď bude v postatě v lepší lince, i když v knize se odebírají dost často k vyprávění jednotlivých postav. Potěšila mě dokonce i hudba. Přeji,aby seriál zachoval tvář a nesešel z cesty jako například Hra o trůny. ()

Pepa.Pepina

Knihu jsem nečetl - chystám se. Ale jsem fanoušek jak sci-fi tak fantasy a o to více světa zaklínače(hra) a gothicu (hra). Hrál jsem Zaklínače 3 a bylo to prostě famózní. O to více jsem byl doslova unesen seriálem. Ano, ano, ano. Každý díl mi připadal tak známý a přesto jsem čekal a hltal každou vteřinu. Shlédnuto v kuse za odpoledne. Nešlo se odtrhnout. Perfektní ve všem. Tak jak jsem miloval hvězdnou bránu, kdy každý díl je střípek z vyprávěni celé hlavní linie tak je hlavně samostatný děj, který má svůj začátek i konec. 100 procent nelze jinak. ()

Tobias_Sin

Ohromná pecka! Za prvé podotýkám, že předlohu jsme nečetl. Jinak každý díl jsem hltal a viděl několikrát.. Mnoho vychytávek, představování nového světa a jeho zákonitostí, perfektní postavy a herci v nich, skvělá hudba.. Každá epizoda byla vážně dobrá, zajímavá.. Upřímně jsem se v tom dost ztrácel v časových skocích.. ty mě dávají dost zabrat.. Ale rozhodně velké těšení na další epizody a série! ()

Vlastik100

Seriál, který si na nic nehraje, čistý Zaklínač dle knižní předlohy se plně věnuje ději, postavám a vše s tím související. Námět a scénář tedy skoro kopie…Herecky trochu multikulti. Kradené germánské povídky do Sapkowské atmosféry ovšem vůbec v seriálu nesedí. V knize čtenář cítí na každé stránce rasovou nenávist, dobovou diskriminaci, ale tady toto ten seriál postrádá. Ovšem v seriálu na druhou stranu musím pochválit nenávist či lásku jednotlivců. Např. dobře zahraná nenávist nevlastní dcery, její útrapy, láska vlastní prokleté dcery. Dále odpuštění, či opovržení. Seriál, který má potenciál pokračovat do další série i přes náročné financování akcí atd. Víc rasové nenávisti by tomu pomohlo, třeba právě osobními příběhy, které v knize třeba chybí. Co musím ale zkritizovat jsou střihy, dějové linky a taky kamera, hrající si asi na styl Tarantina. Nepřehledné odskoky až 70.let od sebe, mezi Zaklínačem a Jennyfer, dále 12let od Ciri a Zaklínače, samotná kamera horší než na módních přehlídkách celý seriál kazí. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá