Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

pepa3rd

Hodně mě překvapuje, kolik lidí hodnotí negativně způsob vyprávění v rozdílných časových rovinách. Mně se naopak moc líbil a časové sesazení, kdy jsem si vše mohl poskládat z různých náznaků a narážek, mě nadchlo. Je to jedna ze zajímavých součástí seriálu a přibližuje jej ještě blíže předloze. Navíc jednotlivé linie hlavních postav se samy o sobě odvíjely přísně chronologicky, takže v tomto ohledu jsem necítil sebemenší problém. Pomáhá tomu i sympatické obsazení hlavních postav, takže nevadí přeskakování mezi jejich příběhy. Na Yen jsem si musel trochu zvykat, protože v některých scénách působí v rozporu s mou vizí, ale v jiných ji naopak plně naplňuje. Ciry se pořádně projeví až v dalších sériích, ale zatím se mi líbí. Geralt je tak na polovině cesty mezi knihou a hrou. Nemusel by to být takový kulturista a nejvíc mě kupodivu irituje, jak mu díky tomu divně trčí na zádech meč :). Povahově je ale téměř přesný. Marigolt je síce jiný vzhledem, ale jeho charakter je správně milý i otravný současně. Jen vztah s Geraltem mi přijde zbytečně konfliktní, obzvlášť proto, že jen málo prostoru je věnováno vzniku jejich přátelství. U ostatních postav obsazení sedí tu více, tu méně, jen občas zarazí poněkud násilně vložené kulturní obohacení slovanského prostředí, které by nevadilo v případě, kdy by dávalo smysl, např. exotičtí Zerikánci. Tady je bohužel až příliš vidět, že tvůrci seděli dlouho do noci a diskutovali nad tím, kde podobné typově i rasově nelogické obsazení udělá nejmenší škody a současně dostatečně utiší, sice menšinové, ale o to hlasitější skupiny. Berme to tedy jako více či méně snesitelný kompromis za seriál s velkým rozpočtem a multikulturním cílením, ačkoliv ... driádám by jistě jakožto obrazu rusalek ty rusé vlasy slušely více :). Výprava je povedená, stejně jako perfektní choregrafie bojů. Geraltovi prostě věříte, že se se zaklínačem normální člověk nemůže rovnat. Trochu horší je to s CGI triky. Nicméně na úroveň Xeny bych je nestavil. Pokud je boj v šeru a správně sestříhaný, dala by se hororová atmosféra krájet. Tam kde musí s triky na světlo, je to o poznání horší (čert, drak). Stále jsme ale v televizním seriálu a v první "nejisté" sezóně. Další série na tom mohou být již rozpočtově lépe. Ohledně adaptace příběhu. První díly jsem byl trochu zklamaný a hlavně u druhého příběhu mi přišlo, že nepochopili zcela smysl. Od třetího do šestého dílu je to ale taková jízda, že se mé obavy rozplynuly a sledování jsem si užíval už bez obav. Trochu slabší pak bylo snad jen setkání Geralta s drakem. Každopádně, úroveň mého očekávání další série je vysoká a za tu první dávám slušných 75 % ()

JetDryerFan

O Zaklínačovi jsem nepřečetla ani řádku, nehrála jsem žádnou hru, jeho svět tedy vůbec neznám. Zaznamenala jsem pouze to, jako rozporuplné reakce způsobilo obsazení hlavní role Cavillem, kterého mám znechuceného po jeho Supermanovi - prostě se mi tam jako herec nezalíbil. Co tady dostane neznalec jako já? Úplně novej fantasy svět alá Pán Prstenů, ale s vícero příšerama a propletený rodovky a vztahy alá Hra o Trůny. Nenáročné, zajímavé, napínavé, chytlavé a Henry Cavill tam do toho všeho naprosto zapadá a ještě k tomu u toho vypadá dobře. A vůbec nejlíp vypadá, když se začne ohánět mečem. Sper to ďas, těším se na pokračování! ()

JBMAVERICK

Zatim nemůžu dát 5*. Přesto pevně věřím že se Zaklínač s dalšíma sériema rozjede a stane se z něj kult stejnej jako GoT. Tam sem taky nemohl dát po první sérii plnou palbu a jak to dopadlo! Hodně lidí to haní pro špatnou orientaci v ději. Já knížky nečet (rozhodně to hodlam změnit) a nemůžu říct, že by dějová orientace, byl nějakej zásadní problém. Jak jsem si z několika článků ověřoval, tak je časová posloupnost narušená jen v několika prvních dílech a když divák dává pozor, není problém se zorientovat. Každopádně postava Geralta tohle dílo táhne na 110 % a mě neskutečně baví! Takovej Punisher ve světě fantasy a to je přesně to co Jiřík Potřebuje. Těšim se na další série a věřim, že na čtyřech hvězdách nezůstane dlouho! Kurva! ()

Fionor

Nejsmutnější na seriálovém zaklínači je to, že když se právě autoři nesnaží vyprávět epický a osudový příběh ve stylu Game of Thrones, tak Zaklínač poměrně dobře funguje. Takové ty drobné osobní epizodky ze života Geralta, Marigolda a Yennefer by vlastně ani nepotřebovaly vazby na hlavní příběh, protože o něm ani knižní ani herní Zaklínač není. Je o postavách. Celkově tak seriál pokračuje v trendu, který ukáže hned v prvním díle - zbytečně tlačí na pilu a zanedbává svoje hlavní přednosti (což je hlavně Cavill jako Geralt) na úkor něčeho, co by mě jako diváka vlastně ani nezajímalo, kdybych nečetl předlohu. Kulturní (ne)ukotvení ve slovanské kultuře mě nijak netrápilo - Zaklínač je fantasy a nemá smysl si v něm hrát na whitewashing... ale zlá černá Fringilla stojící proti bledým "hodným" čarodějům zaváněla stereotypem až běda. ()

Torgal

Zaklínač je moja srdcovka už viac ako pätnásť rokov, všetky knihy zo série mám podpísané od autora, takže tento projekt som očakával so zmesou obáv a nádeje. Začnime pozitívami. Cavill JE Zaklínač a je na ňom vidieť že je fanúšikom (či už knihy alebo hry). Hudba je fantastická, a tým nemyslím len zprofanovaný "Toss a Coin to Your Witcher", ale celý soundtrack, ktorý sa štýlom verne drží toho čo sme mohli počuť vo Witcher III. Jednotlivé poviedky sú adaptované s citom a zachovávajú si ducha predlohy, i keď viacero úprav si mohli tvorcovia odpustiť a výsledný efekt by bol lepší (napríklad kde sa stratilo Tridamské ultimátum?). Rozprávanie sledujúce na preskáčku Geralta, Yennefer a Ciri v rôznych časových rovinách jednotlivé epizódy skôr triešti, lebo u Yen a hlavne Ciri sa často varí z vody a nezasvätený divák sa v nich môže ľahko stratiť. Beriem to ale ako investíciu do budúcna, predstavenie hlavných postáv pred tým ako začne veľký príbeh. Jediný skutočný problém čo so seriálom zatiaľ mám, a ktorý je bohužiaľ na očiach skoro stále, je rozpočet. Pchanie náhodných čiernych elfov a rytierov do deja je oproti tomu, že polovica epizód pôsobí extrémne komorne úplne nepodstatné. Najvypuklejšie som to vnímal v epizóde s džinom a všetkých scénach z Brokilonu, ale aj taká bitka na Soddenskom pahorku pôsobí ako šarvátka na hraniciach a nie ako rozhodujúci boj, ktorý za cenu veľkých strát zastavil postup Nilfgaardu. Zdvojnásobiť budget, začať rozprávať ucelený príbeh pentalógie namiesto izolovaných poviedok a budem úplne spokojný. 7/10 ()

NiaWolf

(hrála jsem pouze hru, knížky jsem nečetla) Nalijme si čistého vína, tenhle seriál táhne jen jedno - název známé hry/knížky. Kdyby se jmenoval jinak, tak skončí na skládce průměrných seriálů, které zkoukne hrstka lidí. Zmatený scénář, děsně odfláklé kostýmy, chabé efekty, mizerné herecké výkony a prkenné dialogy. Celé to působí jak nějaký fanmade seriál. Jak je vidno, tak mase to pořád stačí, aby hýkala blahem. Však je to ten známý hrdina! To nemůže být špatný seriál! Já tedy nevím, ale když efekty vypadají hůř než ve hře a brnění vojáků bývá označováno jako "seschlé pánské ozdoby", tak je prostě něco špatně. Nejvíc mě asi iritovalo to neustále střídání času, chvilku v minulosti, chvilku v budoucnosti...a co z toho? To jako mělo být zajímavé? Trávit půlku dílu tím, že se člověk snaží zorientovat, kdy se co odehrává? Závěrečný díl byl doslova výsměch a člověk nevěděl, jestli bude lepší usnout, nebo brečet nad ztraceným časem. Coby hráč mohu alespoň ocenit Klepnu a Cavillovo ,,Kurva!". V další sérii očekávám, že k Zaklínači přidá Xena a Hercules, aby trio low-cost fantasy hrdinů mohlo být pohromadě. ()

bararich8

Dost divná slepenina. Už jenom zfilmování Zaklínače samo o sobě chce hodně odvahy, protože tu skvěle napsanou knižní sérii nelze jen tak přenést na televizní obrazovky a taky to podle toho tak dopadlo. Upřímně mi nesedí téměř žádná z hlavních postav, ale po pár dílech jsem si zvykl, co my zbývá. Příběh je na tom logicky dobře. Akce je taky slušná. Na výpravu a vizuál si taky nemohu stěžovat. Ale ve výsledku to prostě není ono. Určitě to ale obstojí v případech, kdy jste nečetli knihy. Lepší 3* ()

Cinematrix

Původní polský polorachitický představitel zaklínače Michal Žebrovský nám v seriálu místo akce ukázal žebra. Nabušený Henry Cavill nám v nové verzi ukazuje to, že zaklínač není Somálec, což je chvályhodné, ale co je to platné, když tam má jen vedlejší roli, což je první kámen úrazu. Když se těším na seriál se zaklínačem, chci ho mít na plátně, nikoli jen v podvědomí. On se tam ten Cavill sice občas mihne, ale jen pro to, aby dal prostor plejádě levných, nesympatických herců včetně kurevníka s loutnou Marigolda, který byl pro mne dle knižní předlohy něco jako polobůh, tady ho však Joey Batey ztvárňuje jako polodebila. Škoda promarnéného potenciálu, nový Pán prstenů se v žádném případě nekoná, takže jdu oprášit PS4, kde zaklínač z obrazovky nesleze, má to hlavu i patu, temnou atmosféru, parádní akci a napětí, srozumitelný děj a neskutečně cool zaklínače, zkrátka všechno, co seriálu Netflix tak trošičku vdechnout nedokázal. A co mě taky ještě nasralo, je to, že hlavní devizou zaklínače jsou dva meče, jeden na boj muže proti mužům (zaklínač to totiž vždycky natře přesile - kromě jedné scény nikoli však v tomto seriálu) a druhý stříbrný na boj proti příšerám. Tady má jen jeden, ani nevíme, který z těch dvou to je, protože na druhý asi už nezbyly peníze anebo se s nim superman Cavill nechtěl během natáčení tahat. ()

FeroFabus

Tak jsem dokoukal 1. serii, zatím nehodnotím. Ale proč se tam míchají dohromady první dva díly knižní předlohy, které tvoří samostatné povídky, dalšími díly, které jsou příběhem Geralta a Ciri?. Kdo to nečetl tak v tom má asi zmatek. Ta dějová posloupnost je šílená. Uvidíme co bude v 2. serii. A co je opravdu tragedie, tak to jsou dryady a hlavně černí a šerední elfové. To by se Legolas divil. ()

helraiser

Oku lahodicí, super triky, akce, souboje, ale to je tak vše. Celkově to je divně pospojováno, hlavní dějová linka je v podstatě upozaděna a neznalý divák v tom musí mít opravdu guláš. Polský předchůdce zatím jednoznačně lepší, uvidíme jak se to vyvine dál, snad to nebude jen nastavovačka. ()

MartX

Celkem mi vadilo skákání v časových liniích. Herecky celkem solidni. Oblíbená postava v tomto zpracování Marigold. Absolutně mimo mi přišla Triss. ()

geek.ondra

Tak tohle jsem protrpěl. Nabubřelá a laciná televizní břečka bez pořádné dramaturgie a hlavně s nulovou úctou k předloze. Henry Cavill se své role chopil se ctí ale jeho kolegy bych neposlal hrát ani do reklamy na Prostenal. Úspěch to má a další frančíza je tak připravená na dlouholeté dojení. Já u toho ale už být nechci. ()

JamesConnorG

9/10 - Abych řekl pravdu, nejsem vůbec žádný expert v tomhle Fantasy světě, ale baví mě to. Knihy pana Sapkowskiho jsou úžasně napsaný jak po dějové stránce, tak i po dobře napsaných postav a tak dále. Seriál je hodně kvalitně natočený, seriál jsem si hodně užíval, ale měl jsem s tímhle seriálem malý problém, Rozházení Povídek. Abych to lépe vysvětlil, každá epizoda se odehrává v jiné časové době, což mě hodně mátlo a po dokoukání seriálu jsem se musel kouknout, jak jde správně časová linie, aby děj dával smysl. I tak si myslím, že seriál je skvělý a ostudu knižní sérii rozhodně nedělá. (Psáno po vydání 1 série) ()

iamiky

Už v první sérii jsem si všiml pár rozdílů, které jsem jako adaptaci neměl za zlé. Například přidaná linie s Yennefer, kterou jsem osobně nesnášel, avšak rozuměl jsem tvůrčímu rozhodnutí proč ji přidali. Rozhodně jsem si sérii užil a nenechal jsem drobné změny zkazit můj filmový zážitek. Bohužel pak přišla druhá série... Po prvních dvou dílech jsem brečel, protože malé úpravy z první série se vymkli kontrole. Jestli se mám nadále dívat na Zaklínače dívat jako adaptaci, tak bohužel nemůžu, jelikož kniha a seriál jsou v podstatě už od 3. dílu spojeny jen stejným jménem. Naprosto rozdílné motivace hlavních postav, které mění celou hlavní linii už od prvního pobytu na Kear Morhen (2. díl). Nezbývá mi nic jiného než se na druhou sérii koukat jinak než na adaptaci knih, abych mohl hodnotit alespoň jako průměrné. ()

jacko

Po dvou seriich a rade neduhu, kterymi serialovej Zaklinac trpi, bych mu odpustil hodne. Prace s predlohou a doba hyperkorektni, budiz. Navic to paradoxne tahne vetsinu casu hlavne Cavill - pamatujete, jak bylo veselo, kdyz oznamili casting…? Bohuzel se ale pri sledovani prilis casto pristihnu, jak premyslim nad tim, co mi to tam najednou tolik vadi. Tak neuveritelne laciny zpracovani (kulisy, kostymy, masky, obsazeni, absence hudby…), to uz opravdu nedavam :( ()

kondor77

Když samotní tvůrci přistupují k seriálu s jistým despektem (viz Zajímavosti) a autor kultovní předlohy, má-li hodnotit kvalitu seriálu se omezí na "viděl jsem horší, viděl jsem lepší", je zákonitě něco špatně. Nejsem hluboký znalec předlohy, nicméně pár povídek a Krev elfů jsem četl a jsem si tak vědom potenciálu, který předloha nabízela a mohu tak s klidným svědomím označit tvůrkyni Schmidtovou za nekompetentní, neschopnou a arogantní ... (doplňte si sami). Arogantní proto, že se v jednom rozhovoru označila za znalkyni předlohy. Edit k 6.8.2023. Tak jsem si udělal výlet na filmové weby našich severních sousedů a nevěřil jsem vlastním očím. Zjistil jsem, že seriálu se podařilo něco, co doposud nikomu: sjednotit konzervativní a liberální křídlo jinak hodně rozdělené polské společnosti, protože seriál upřímně nenávidí téměř všichni (liberálové jsou o chlup smířlivější). ()

Urukhaj98

S01: Až na výjimky skvělý casting, výborné akční scény a správné uchopení Sapkowského předlohy. Šlo by to samozřejmě i lépe, ale s evidentně omezenými financemi se tvůrcům povedlo z toho vymáčknout na první dobrou maximum. Přidaná hodnota týkající se různých časových linií, mi nepřijde matoucí, jako některým, ale naopak funguje výborně, protože tak může dát prostor všem hlavním postavám naráz. Za mě rozhodně spokojenost. 8/10 - - - S02: Obrovské zklamání. Tam, kde mě první řada dokázala tak navnadit, ta druhá zcela selhává. Jistě, rozpočet evidentně narostl a je to na seriálu vidět. Po technické stránce si nelze na co stěžovat, což je po první sezóně rozhodně pokrok. Problém však nastává ve scénáři, který si jde na můj vkus až moc vlastní cestou a chvílemi působí, jako když ho tvůrci psali po prodělání lobotomie. Vážně jsme na tohle čekali dva roky? Dají se tu sice najít i světlé chvíle, ale ty jsou víceméně vytaženy přímo z předloh. Vše ostatní když už nepokulhává, tak stojí přímo za hovno. Je to škoda, protože vše ostatní do sebe zapadá, casting je sympatický, herci si uhrají to svoje bez problému a jak jsem již zmiňoval, technická stránka je téměř bez chyby. Ale ten příběh bolí. A scénářem trpí i další aspekt, kterým v první sérii fungoval lépe. Akční scény. Avizovaný souboj Geralta s bratry Michelety, který měl být vrcholem řady v rámci akčních scén, je v rámci choreografie povedený a dává vzpomenout na řež v Blavikenu. Nicméně je strašně moc prostříhaný pohledem na další postavy, tudíž si ho člověk prostě tolik neužije. Hrozná škoda. A víc než že bych se těšil na další řadu, mám strach s čím se tvůrci vytasí příště. 4/10 - - - S03: Ačkoliv seriálový Zaklínač ještě (nejspíš) nekončí, je myslím na místě malé ohlednutí za všemi dosavadními řadami a důvodem k tomu není samozřejmě nic menšího, než odchod Henryho Cavilla z titulní role zaklínače Geralta z Rivie. To, že ho chápu a vlastně mu i trochu tleskám, teď ponechme stranou. První řada Zaklínače nebyla ani zdaleka dokonalá. Slabší ropočet, nic moc triky (kromě praktických), podivné kostýmy (Nilfgard!!!), ne vždy přesvědčiví herci a jistá pochybná tvůrčí rozhodnutí ohledně adaptování příběhů z knih. Nicméně sázka tvůrců na adaptování prvních Geraltových příběhů (t.j. povídek) nakonec vedla k příjemné rozmanitosti jednotlivých dílů a nepokazila to ani lehce násilná snaha scénaristů naroubovat zápletky jednotlivých povídek na ucelenější děj propletený s dalšími důležitými postavami jako Ciri a Yennefer. Nemálo lidí sice rozhodilo obsazení Cavilla do titulní role, ale mě to naopak od začátku potěšilo, neboť vědomí, že se o to zajímá herec jeho formátu (byť ne z první ligy, ale přesto už měl za sebou nemálo filmových rolí), znamenalo, že má o roli skutečný zájem a nejde mu jen o prachy. Nyní již bývalý představitel Supermana se projevil jako ta nejlepší možná volba, neboť to byl fanboy, který načetl a nahrál vše, co bylo potřeba a Geraltovi vdechl život přesně tak, jak si postava jeho kalibru zasloužila. Moje očekávání v tu chvíli atakovala výšku Věže vlaštovky. No a pak přišla řada druhá. Aby to bylo o to bolestivější, rozhodli se tvůrci začít opět s povídkou a to rovnou jednou z těch nejlepších a nejmilovanějších, která po "zaklínačsku" variuje pohádku o Krásce a Zvířeti. A opět se to povedlo. Člověk nabyl dojmu, že je vše v pořádku a není se čeho bát. Omyl. V následujících epizodách se totiž ze Zaklínače stal pouze vysokorozpočtová cosplay fanfikce, ve které se sice pohybovali slušní herci, ovšem pod vedením absolutně neschopných a diletantských scénaristů, kteří Sapkowskiho předlohu buď nepochopili nebo se záměrně rozhodli jí vykuchat a její zohavenou mrtvolu ještě k tomu pochcat. Nejsem zarytý odpůrce toho, když se adaptace příběhově od předlohy liší, ať už více či méně. Pokud to ale neznemená změnu k horšímu, tak jako tady. Nepomohla ani výrazně lepší vizuální stránka jdoucí ruku v ruce s vyšším rozpočtem. Tohle se prostě posralo a já naprosto chápu, že averze Henryho Cavilla k seriálu začala růst. Nejen on, ale hlavně nemalá část fandomu (včetně mě) byla z druhé řady tak rozčarovaná, že musela showrunnerka Lauren S. Hissrich (pokud se její jméno ještě někdy objeví v souvislosti s adaptací nějaké mé oblíbené předlohy, tak od toho okamžitě dávám ruce pryč) přispěchat s prohlášením, že třetí sezóna se bude předlohy držet mnohem více. A po shlédnutí třetí sezóny mohu prohlásit, že nelhala. Bohužel však v tomto případě platí rčení "příliš málo, příliš pozdě". Strukturou děje se třetí sezóna skutečně celkem pevně drží příběhu čtvrté knihy (neboli druhého románu) ságy o Zaklínači. K čemu to ale je, pokud je zpracování neskutečně líné a nenápadité. Neříkám, že jsem se při sledování Cavillovi poslední štace vyložené nudil, ale když konečně přišly ty zásadní momenty z knížky, které mohly být v jiných tvůrčích rukou něčím absolutně kulervoucím (například souboj s Vilgeforzem nebo Geraltova neshoda s Djikstrovou nohou), jsou však místo toho pouhým "meh". Neříkám, že jsem po druhé řadě čekal nějaké zázraky, ale aspoň trochu se ti diletanti za kamerou snažit mohli. Abych jen nepičoval, akce se držela standardu nastaveného první řadou, takže byla nejen koukatelná, ale místy dokonce vyložené výborná (třeba první setkání Ciri s Potkany je radost sledovat). Jinak je to ale bída. Jiná bída, než ve druhé sezóně, ale pořád bída. Nuže, co dodat. Farewell Henry. Ať se ti daří jinde. Tahle frančíza (s těmito tvůrci) si tě stejně nezasloužila. 5/10 () (menej) (viac)

MarekPlachky

Netflix měl v rukou zlatý důl a proměnil ho na nevalně páchnoucí hromadu. Podmínky pro vznik a úspěch Zaklínače v seriálové podobě byly neopakovatelně perfektní: Netflix stál na pomyslném vrcholu moci v království streamingu; vzniklé vakuum po slavně neslavném konci Hry o trůny bylo potřeba něčím zaplnit a fanoušci toužili po novém dospělém fantasy světě; knihy už byly všechny napsané, takže materiál na adaptaci nemohl v půlce seriálu dojít; vzestup a pád již zmíněné Hry o trůny navíc sloužil jako odstrašující příklad pro všechny seriály; Zaklínač byl navíc již známější značkou s vybudovanou fanouškovskou základnou, ale zatím neměl zastoupení ve světovém televizním měřítku (kromě polského seriálu), tím pádem nestál ve stínu jiného díla v rámci jednoho média; ze začátku kontroverzní hlavní herec si získal všechny svých charismatem a láskou k předloze; v neposlední řadě měl Netflix peníze na rozhazování. Jak by mohl seriál doslova předurčený k úspěchu neuspět? Přesto se tak stalo a impérium zaklínačské se bortí před očima jako domeček z karet. Kde vůbec začít? Říká se, že mnoho tvůrců se rozhodne pro tvorbu adaptace ne kvůli zálibě k danému dílu, ale z čiré vypočítavosti parazitického využití známé značky jako prostoru k vyjádření svých vlastních idejí. Zda je to pravda v případě Netflixu a Zaklínače, či nikoliv, je pro kruhy filozofických spekulací, nejspíše bude pravda někde vprostřed jako se vším, ale je nad slunce jasné, že seriál a jejich "zdroj", knižní universum, si jsou podobné v tolika věcech, v kolika se od sebe liší. Mnoho zamyšlenihodných témat bylo buď přímo vystřihnuto, nebo zvráceno a překrouceno do tvarů natolik vzdálených, že si často s originálem protiřečí. Ty myšlenky, které se podařilo v mírách zachovat, jsou zase pouhým stínem svých původních já, hluboké jako dětské brouzdaliště. Jak by taky ne, když tvůrci selhávají i na plně běžných základech tvorby příběhu. Podíváme-li se pouze na části seriálu, které si tvůrci sami vytvořili a do děje přidali, co nám vznikne? Nekoherentní jojo hogo-fogo free-style událostí, míst a cest, dějových linech nikam nevedoucích a dialogů rozum urážejících, vznikne obraz seriálu bez jakékoliv známky představy, kam bude budoucnost dějové linky směřovat v další sérii, vznikne obraz seriálu, kde se věci dějí, protože si někdo myslel, že to bude vypadat cool v televizi a aby posunuly hlavní agendu tvůrců o kousek dále nedbaje, zda si to třeba neprotiřečí se zbytkem seriálu. Dialogy jsou ploché, většinu času nezajímavé a bolestivě banální stejně jako zbytek seriálu, o tom svědčí i skutečnost, že jediné dvě seriálové hlášky jsou: "Hmmmm." a "Fuck.", nic zajímavějšího prostě vymyslet nešlo. Jak plyne čas a díly pomalu ubíhají, je jasné, že tvůrci si neumějí poradit s problémem, který si ironicky sami vytvořili. Nedokážou spojit svět Zaklínače v knihách a svět Zaklínače v představách Netflixu, kde je Yennefer hlavní postavou a hybatelkou dějin a kde jsou monolity důležitou částí příběhu. Trpí tím postavy, příběh, i samotná atmosféra. Člověk začne i přemýšlet, proč se vůbec zdržovat s adaptováním již napsaných knih, když se jich stejně nechtějí držet, a nevydat se stejnou cestou jako anime Nightmare of the Wolf, vytvořit si vlastní příběh, kde si můžou dělat, co chtějí, bez zbytečností jako jsou budoucí následky. Jaký je teda seriál Zaklínače? Je to zázrak své vlastní kategorie. Naprostá nekompetence tvůrců, scénáristů a produkce vytvořit cokoliv jiného než naprostý průměr mezi seriály. Neschopnost adaptovat knižní zdroj v seriálu, který má údajně být adaptací knih. Boj mezi dvěma představami, co má vůbec seriál být, a neschopnost to převést na celistvý a srozumitelný výsledek. Nedostatek vize a představ, kam bude seriál směřovat v budoucnu. Skutečně zázrak, jak se mohlo něco, co bylo v začátcích považované za novou vlajkovou loď Netflixu a nástupce Hry o trůny, tak majestátně zhroutit do sebe a shořet. () (menej) (viac)

salamandrr

Fajn zpracování Zaklínače. To, že se to někde rozchází s předlohou či si autoři část příběhu domyslí, to mi zásadně nevadí. Obecně lidi příliš lpí na dokonalém přepisu a neuvědomují si, že to někdy není reálné. Škoda očekávaného odchodu Cavilla, postavu Geralta zosobnil fakt skvěle ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá