Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

venca163

Tenhle film je důkazem, že fat shamingu neni nikdy dost. Protože když někde chybí minimální lidská soudnost...když je blbá hlava, trpí celý tlustý tělo...kdo seje bůček a brambůrky, sklízí posměch a proleženiny...a infarkt ve čtyřiceti. Mně ta ženská byla totálně odporná a byl to pro mě jedinej emotivní prvek filmu - jak jsem soucítil s Gilbertem. Myslim ale, že děti měly mámu víc nenávidět za to, co jim provedla (no..vlastně je to tak trochu jejich vina, že, Gilbertovo sestro co každý ráno mámě usmažíš snídani). Jenže to v tom filmu neni, příběh všechno jen jakoby pozoruje, ale na nic se nechce zaměřit, neni to o životě v zapadákově (takový filmy já mívam rád, kor z toho americkýho), neni to ani o soužití s obtloustlou matkou, neni to o životě s postiženym bráchou (ok, tu sympatickou bratrskou lásku tomu uznávam), neni to ani komedie o tom všem dohromady. Jde to málo do hloubky, neni to prostě drama. Sorry ale ne... A ta romance? To bylo vůbec nejnudnější na celym filmu, já jsem jim nijak nefandil, byli mi lhostjený (ta holka vlastně trochu protivná). Na Gilbertovo místě bych si radši nechal svojí bokovku na povyražení, která mi nikam neuteče, navíc nevim co ta divná holka měla typově zastupovat, ale sexuálně byla naprosto nepřitažlivá. Z celýho filmu jsme nikomu nefandil, bavil mě snad trochu ten jejich soused, co latentně miloval tu tlusťošku (můj oblíbenec John C. Reilly ) a pak kámoš pohřebák. Mě to zkrátka citově totálně minulo =/. Nebýt tam fakt skvělej DiCaprio, bylo by to úplně k ničemu. (65%) ()

sedm.1

Od Lasse Hallströma jsem zatím viděl jen skvělé Pravidla moštárny a nyní Gilberta Grapea a již nyní po těchto dvou filmech si dovolím tvrdit,že málo kdo ze světových režisérů umí tak nádherně odvyprávět obyčejné lidské příběhy.Ačkoliv se za celé dvě hodiny snímku nestane nic mimořádného,převratného,celé je to pomalé,plynulé,naprosto obyčejné a přesto jsou to dvě hodiny,které dokážou pohladit po duši a říci člověku mnohem více,než ostaní filmy s nabubřelým obsahem a rozmanitým dějem.Lasse Hallström si vystačí s minimem a vytříská z toho naprosté maximum.Prostě jen nahlédneme do několika dní ze života rodiny Grapeů a stačíme se u toho dojmout,pousmát,nostalgicky zavzpomínat a prostě si to celé do puntíku užít.Nádherný film.A na závěr jsem si nechal komentář k hercům.Kam to dotáhli oba hlavní představitelé dnes,to všichni víme,že jde o dvě největší hvězdy součastnosti a to PRÁVEM!!!,ovšem jedno mě žere,stejně jako Gilberta Grapea.Co dodnes všichni mají proti DiCapriovi?Tohle byl prostě Oscarový výkon(NECHÁPU,ŽE HO NEDOSTAL !!! ),ukázka mistrovského herectví a hotovo.A stejně jako v mnoha jeho dalších filmech DiCaprio jen jasně dokazuje,že jde o PANA HERCE.Co žere Gilberta Grapea je ale zkrátka úžasný film,od úžasného režiséra,s úžasnými herci a je to prostě takový malý klenot. ()

Anticque

Až neuvěřitelně zahraná role Leonarda Di Capria a opět výborné pojetí Johnnyho Deppa udělala z tohoto filmu opravdu povedený kousek. Johnny Depp v roli maloměšťáka starajícího se o svého mentálního bratra a po smrti jejich otce také o svou matku, která pro kterou život ztratil význam, a proto se neustále přejídá a tloustne. Johnny je pod obrovským tlakem rodiny...Ukazuje to dnešní tradiční život, maloměšťáci či venkované proti měšťákům... ()

Mr.Jackass

Herecký koncert v podání Johnnyho Deppa (od kterého se to čekalo..), ale hlavně v podání DiCapria, který i kdyby nikdy nic dalšího nenatočil, tak už na něj nezapomenu. Jako neznámá tvář se tímto výkonem dokázal vyšvyhnout mezi herce s velkým H.. ()

Hortenzia

fantastické herecké výkony,či už johnnyho deppa (ako obyčajne) alebo leonarda dicapria,ktorého mám najmä od tohoto filmu,čím ďalej,tým radšej ()

made1

Už je to tak na světě zařízeno, že Johnny Depp je excelentní, aniž by se musel pitvořit, ale spolu s Leonardem DiCapriem předvedli vskutku neopakovatelný koncenrt. Well done. ()

ArdathBay

Nádherná podívaná, kde Vaše ruka nehledá ovladač, aby posunula děj dopředu, protože nudí. Lidskost v hlavní roli. Bezchybný scénář ( jakoby ho psal život ), špičkové herecké výkony všech, Deppa a hlavně Lea ( takhle zahrát postiženého dokázal snad jen D. Hoffman ). Kdo má nejen velké, ale hlavně otevřené srdce, ten musí slzet. Mě slzy tekly a zase jsem se jednou cítil jako pravá lidská bytost. "Konečné řešení" domu je nejlepší možné, nevím, ale Vy by jste v něm bydleli ? Lasse má krásné filmy ovšem tento je můj srdeční. ()

BMAJTZ

Naprosto prumerne drama pokud se me tedy ptate. Pominu li skvele herecke vykony nic co by me vyrazne zvedlo ze zidle se nekonalo a naopak ke konci me zacalo i nudit. ()

MaMitti

Od tohoto filmu jsem naprosto nic nečekala (nejlepší výchozí pozice!) a tak jsem ho dostala plnými doušky za odměnu. Nenápadný snímek s nápadnými herci o soucitu a pocitu sounáležitosti, o těch vnitřních, na první pohled nepodstatných emocích, které jdou ruku v ruce s těmi většími vnějšími. Caprio a Depp byli dvojka tak uvěřitelná a tak perfektní, že jsem je Lewis úplně záviděla, přičemž ona se k nim hodila naprosto dokonale. Pro mě mnohem lepší L.H. než Pravidla moštárny. Není to film, který bych si pouštěla jako svůj oblíbený, ale časem se k němu určitě vrátím, zanechal ve mně světlo, malé blikající světýlko…možná z toho západu slunce, možná z toho ohně…určitě z těch teplých soucítících srdcí… ()

Ferinka

Já jsem na rozpacích. Z průměrného filmu, kde se jen těžko hledá sympatie vůči některé z postav, udělal výkon mladičkého DiCapria zajímavou záležitost. Nevím, kolik práce mu dalo zahrát postiženého jedince, ale žrala jsem ho i s naviákem. Celé to mohlo být korunováno vkusnou romancí, jenže to by z té holky, co vypadá jako kluk, muselo vyzařovat alespoň trošku "něčeho", co by Deppa dostalo do kolen. Ale nebylo tomu tak, proto jsem jejich románku nevěřila ani nos mezi očima. Škoda, že takový potenciál byl využit jen na půl, protože měl na to, aby byl úchvatným, takhle zůstává "jen" výjimečně dobrým. ()

Kelly2502

Hej o tomto filme by sa dalo napísať toľko superlatív, že ľudí by to viac odradilo zo strachu, že budú nakoniec z filmu sklamaný. Preto len napíšem, že som práve videl asi jeden z najkrajších filmov, aké mohli moje oči vidieť. Písať niečo viac je zbytočné, každý jeden komentár to už napísal predomnou. ()

Kanibal

žral ho svět, žrala ho jeho matka, která už léta nevyšla kvůli své tloušťce z domu, žral ho jeho mentálně zaostalý bratr (mladý a skvělý Leonardo DiCaprio) a tak vůbec byl ten jeho život na houby, nebýt té holky. Skvěle natočené drama u kterého se dá i zasmát. ()

Seti

Skvělý příběh o tom, že žádná beznaděj není nekonečná. Film zdobí především výborní herci (nechápu, že DiCaprio zůstal tak trestuhodně nedoceněn, protože jeho výkon v roli Arnieho je jeden z nejlepších, co jsem ve vedlejší roli viděl) a také atmosféra zapadákova, ze kterého není zdánlivě úniku. Na změnu však není nikdy pozdě....stačí jen najít ten správný hybatel a hlavně sebrat odvahu udělat první krok. ()

bari68

Pri detailných analyzovaní Hallstromových filmov je ťažké v nich nájsť nejaké nedostatky ,resp. chyby.Základným stavebným kameňom je vždy pekný a silný príbeh , ktorý podobne ako v Čokoláde alebo Pravidlách múštárne je primárnym článkom , kde herci s ich výkonmi , či už dobrými alebo horšími sú trochu v ústraní.Toto , ale až tak neplatí o Gilbertovi Grapeovi ,kde na sympatickú tváričku Juliette Lewisovej ,vysoký štandart Johnnyho Deppa sme zvyklý ,ale kde nás prekvapil Leo diCaprio.Jeden z jeho ranných filmov svojim výkonom retardovaného mladíka ho katapultoval cez sladkého Jacka v Titanicu (pre milióny pubertálnych fanyniek ) ,až po úlohy drsňáka v jeho novodobých filmoch...Znovu teda tí istá pohodová atmosféra ako z jeho predošlých filmov, s výnimkou, že už tak nedojíma a nehladí na duši....Bohužiaľ, teda bohudík Pravidlami muštárne nasadil Lasse laťku veľmi vysoko. ()

jondoe

Dalsia malomestke drama, ktora ma nechava absolutne chladnym. Jedine co mozem hodnotit su herecke vykony troch mojich oblubenych hercov. Johnny Depp vo svojej ulohe dobry. Leonardo DiCaprio vzhladom na svoj vek vo svojej ulohe vynikajuci a uz v mladom veku dokazoval, ze bude patrit k hereckej elite co sa napokon aj stalo. Na a Juliette Lewis ma este nikdy nesklamala a aj ked v tomto filme moc priestoru nedostala a rola v tomto filme patri medzi jej menej vyrazne pozeralo sa mi na nu skvele. Takze kazdemu hercovi jednu hviezdicku a mame z toho cisty priemer. ()

Ondra16

Je až neskutečné, s jakým minimem Hallström pracuje. V podstatě bez pomocných berliček (hudba, pohyb kamery,...) rozehrává neskutečně civilní drama, kde herců věříte každou grimasu, každou větu co pronesou a ani vás nenapadne rozhořčeně reagovat na tak depresivní podtext. Podle námětu a událostí ve filmu, bych nikdy nemyslel, že se rejža udrží tak daleko od koridoru kýče. ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)