Mr. Robot

• USA Mr. Robot
USA, (2015–2019), 36 h 52 min (Minutáž: 41–65 min)

Tvorcovia:

Sam Esmail

Hudba:

Mac Quayle

Rami Malek, Carly Chaikin, Christian Slater, Portia Doubleday, Martin Wallström, Michael Cristofer, Stephanie Corneliussen, Michel Gill, Grace Gummer (viac)

Elliot je mladý programátor, který má problém navazovat vztahy s lidmi. Má pocit, že se s okolním světem může bavit pouze tak, že hackuje jejich přístroje. Pracuje u bezpečnostní firmy, kde ale musí skrývat své skutečné umění. Navíc ho osloví tajná hackerská organizace, která chce s jeho pomocí zničit nadvládu jednoho procenta nejmocnějších lidí světa, kteří údajně řídí běh dějin. (oficiálny text distribútora)

Brmbolec

Niečo tak sviežeho tu nebolo pekných pár rokov. Seriál si berie pár klišé z niektorých klasík, okoreňuje to skvelým scenáristickým koncertom a parádnou uveriteľnou atmosférou a hereckými výkonmi. Už dávno som nepresedel takmer celú noc, aby som zhltol celú sériu (naposledy pred rokmi Battlestar Galacticu). Keby som to mal pozerať raz týždenne, tak by som sa asi zbláznil :) ()

Kimkong

1. série - Pomalý seriál o duševně chorém jedinci, jehož neduh je středem pozornosti především v závěru seriálu. Seriál o sračkách tipu korporace, mezilidské vztahy a podobně. Úvod seriálu se tváři poměrně technicky, závěr však patří více mezilidským vztahům a podobným sociálním kravinám. Pro mne dosti nezajímavé témata. Konec samozřejmě nedával smysl. Druhou sezónu nebudu ani zkoušet. ()

Ludo444

Pre všetkých technikov, programátorov, sysadminov, geekov, black hatov, white hatov, grey hatov, hacktivistov, script kiddies a podobne povinnosť. Reálnejšie a zároveň dramatické to už asi nebude. A nezabudnúť na na rôzne patické a fóbické prvky osobnosti. ()

Plastík

První tři díly mě nadchly, protože určitým způsobem ukazovali i pozitivní práci, ... ... nebo, práci hackerů + různé informace. Ale pak se to zase zvrtlo v stokrát omýlané nic. ()

iz67

Začátek moc fajn, po všech stránkách zábava. Konec jsem tak nějak očekávalm takže to nebylo takové převápko. Ale hlavně tu poslední třetinu totálně zprasili, hloupé, nefungující logicky ani dramaticky. Škoda, dvojku si odpustím. ()

kirmakX6on

prvních cca 5-6 dílů mi přišlo děsně pomalých až nudných.. pak se seriál ale libově rozjede a nuda je to poslední, co by hrozilo. Atmosférou a základním schématem je to dost podobné Dexterovi. Hlavní hrdina je velmi schopný/inteligentní, ale má rozhodně plno problémů, jak s policií (Elliot sice není zabiják, ale do vězení by šel asi na podobně dlouho jako Dexter, kdyby ho chytili), tak sám se sebou --zatímco Dexter se v různých filozofických a psychologických úvahách zaobíral svou emocionální plochostí a svým potenciálem zapadnout, být normální i přes potřebu vraždit... zde je Elliot znechucen tržním systémem, povrchností, hloupostí ...díky čemuž (alespoň on se to domnívá) je tak sám. Úvahy Elliota jsou nicméně nesrovnatelně propracovanější, uvěřitelnější, ale i melancholičtější/depresivnější (kvalita psychologie postav nicméně kvality předvedené v Perníkovém tátovi, kterého seriál taky připomíná, nedosahuje) než úvahy Dextra, které byly spíš jen takovým plácáním pro výplň. Jak Dexter, tak Elliot jsou nuceni svému okolí lhát a udržovat všechny v naprosté iluzi o sama sobě. Oba se po nocích věnují svým "tajným projektům" či "vášním", lze-li to tak nazvat. Nevýhodou Mr. Robota ale je, že na hezké herečky je zde možno zapomenout. V rámci prvních třech sériích je několik šílených, ale úplně šílených zvratů ..které nicméně nejsou umělé, naopak dávají smysl a jdou velmi krásně ospravedlnit tím, že hlavní hrdina má skutečně závažné psychické problémy (v první sérii nejsou až tak patrné) - co nevěděl divák ve skutečnosti nevěděl ani on... a z tohoto faktu naskakuje husí kůže, neboť divák hezky pochopí, jak moc na nic musí být, pokud člověk nemůže věřit vlastním očím/vlastnímu mozku. ()

makakus

Tvůrce pana Robota si usmyslel, že nebude žádný troškař a naloží do svého červeného trakaře mnohem víc, než se odvážil kdokoliv před ním. Základem je klasický thriller se vším, co k tomu patří – vraždy, únosy, spiknutí, krev, výbuchy, zrady, léčky a celý svět v ohrožení.To smíchal s psychologickým dramatem šílence, v jehož těle je uvězněno více osobností. Aby toho nebylo málo, udělal z tohoto hrdiny nejlepšího hackera na světě, který touží po změně světového řádu. Zasurfujeme si také na populární vlně konspiračních teorií, kdy svět ze zákulisí řídi podivní a tajemní ilumináti. K tomu kapku Lynche, takže hlavní iluminát je tajemný čínský transvestita nejasného pohlaví, trochu Tarantina, kdy zkouřený hipík rozebírá v autě své oblíbené seriály s vyděšenými chudáky, které veze na popravu a trochu Kerouaca (bůhvíproč) s jeho „červeným trakařem s polevou deště a bílými kuřaty vedle něj“. A ještě k tomu připočítejme sociálně kritickou, angažovanou notu, kdy nás do záhuby žene chamtivý kapitalismus a síly zla prosazují za prezidenta směšného Trumpa. No řekněte – může takový šílený a vypočítavý guláš někdo ukočírovat se ctí? Kupodivu celkem ano. Esmail je totiž mistr řemesla, který vodí diváka jako loutku na nitkách. Takže když už vám třeba Malek začne připadat jako věčně zmatený kretén, který až příliš často koulí těma svýma kukadlama a chcete, aby ho někdo odprásknul, udělá pár tahů, díky kterým ho máte zase rádi. Stejně jako řadu dalších postav, budících odpor a vzápětí soucit nebo aspoň pochopení. A když už máte chuť odsoudit to dílko jako nechutně vypočítavý blivajs, vystřihne vám v půlce třetí i čtvrté série díly, které mohou být s klidem kandidáty do zlatého fondu filmového řemesla. Takže shrnuto – ano, Mr. Robot je vypočítavě velikášský projekt s nabubřelým finále různých realit a nerealit, kdy snad máme dešifrovat nějaký vesmírný smysl života nebo co, ale koukat se na to přesto dost dobře dá - pro mne hlavně díky té mission-impossibleovské zábavné rovině a spoustě nápaditých vychytávek. ()

mrclTV

Boj nerďáckeho a psychicky nestáleho ITečkára proti zlým všetko ovládajúcim korporáciám..... och, aké to cool klišé, ale je to presne to, klišé, ktoré sa svojou nedotiahnutosťou a a iba hranou premyslenosťou rýchlo preje. Môj obľúbený moment z prvej série je ten, ako sa jedna z vedľajších postáv vysmieva z nerealistického hollywoodskeho zobrazenia hackovania, to bol dobrý gól do vlastnej bránky (preto je Mr. Robot tím multi-kulti zostava "z každého po jednom kuse" (starý a černoch, moslimka, tučko a extrovertná, príliš horlivá baba) nerdov stretávajúcich sa v opustenej hale na Coney Island. A napríklad časť s fyzickým nabúraním sa do úložiska dát, kde sa Eliot po trvanie takmer celej epizódy plahočí po budove hore-dole ako úplný trpák a každý mu to zožerie, tak to je výsmech). Ja robím len v obyčajnej IT firme, ale zabezpečenie máme asi aj lepšie ako v obávanej "nepreniknuteľnej pevnosti" :D Najprv som chcel dať tomuto seriálu tri hviezdičky, no už v priebehu prvej série som začal rozmýšľať nad dvomi. Seriál ešte hneď v prvej sérii vytiahne celkom deravú Fight Club kartu, ktorú keď si spätne premietnete, tak napríklad v spomenutej piatej časti vytvára dosť tragikomické situácie... tento seriál pravidelne zakopáva na vlastných pravidlách, čo je veľká škoda. Druhá séria - našťastie sa dej posunul trochu ďalej a je to o niečo stráviteľnejšie, tu by som išiel do troch hviezdičiek. V tretej sérii sa to opäť viac otáča späť smerom k tej pozérskej póze malého psychopata zachraňujúceho svet, tak to mi žily netrhalo, skôr naopak. Štvrtá séria - poslednú, veľmi osobnú sériu z pohľadu hlavnej postavy som pozeral už len zo zotrvačnosti, bez záujmu....Výsledné hodnotenie - je to kruté, ale len za dve (a keď si k tomu prirátam fantasy-psycho zakončenie ako vystrihnuté zo seriálu LOST, tak to inak ani dopadnúť nemohlo). ()

Daertelon

Sledování Mr. Robot potřetí přineslo nečekaný objev - ten příběh je mnohem hlubší, než jsem si předtím myslel. Není tolik o hackingu, superhrdinech a psychických poruchách, jako o bolesti. Těsně mezi řádky ukazuje poslední série všechny podoby bolesti - traumata, deprese, samotu, ztracenou lásku, prázdnotu moci, ztrátu moci, stereotyp, tělesné týrání, umírání. Tyhle podoby porovnává a ukazuje, jak tenká je hranice mezi padouchem a superhrdinou, obzvláště cítí-li oba stejné množství bolesti a touží-li oba po stejném množství moci. Všechny postavy jsou tak autentické, tak hluboké a tak emocionálně vypjaté, že nás to donutí s nimi cítit, ať stojí na kterékoliv straně zákona či morálky. Tenhle příběh přeci nemůže nikoho nechat nezměněného, pokud ho sledoval pozorně. Kontrola je iluze. ()

DrSixhead

No, co k tomu říct. Přes některé ohlasy jsem slyšel, že je to opravdu kvalitní seriál. Ale že až tak??? Po dnešním zhlédnutí poslední epizody jsem ho okamžitě zařadil do TOP 5 nejlepších serošů. Bohužel kvůli zdlouhavé a příliš dlouhé 2.sérii se neumístil na první příčce. Ale sakra, byla to jízda....celková audiovizuální stránka nemá momentálně žádného konkurenta, to samé se dá říct o scénáři, který umí být velmi realistický, a zároveň některé věci krásně zkresluje. Herecké výkony jsou naprosto famózní (nejvíce vyzdvihuju Elliota, Mr.Robota, a Darlene), a všechny postavy jsem si zamiloval.  První série: Úchvatná pilotní epizoda, která dokáže skvěle představit prostředí a postavy. Dále se do jistého Fight Club twistu nic zvláštního neděje, a je to v uvozovkách ''hackerské drama''. Poté se to rozjede na plné obrátky. 9/10 Druhá série: Rozhodně nejslabší část celého seriálu, kde by klidně vystřihnutí některých zbytečných epizod vůbec neuškodilo. Ale na druhou stranu zde najdeme i spoustu kvalitních epizod. 7,5/10 Třetí série: To je ten typ série, kde se konečně začíná něco dít. První polovina mírně přidala na tempu a začala se zaměřovat na děj samotný. Ale pak přišel zázrak.....pátá epizoda se řadí mezi ty nejlepší epizody vůbec. 40minutový jednozáběrový chaos, který vás od začátku do konce drží v napětí. Ale tím to nekončí, a hned následující epizoda má šílený tempo a do dokonalosti nemá daleko. Zlepšení jako prase....9,5/10 Čtvrtá série: Po zhlédnutí třetí série jsem si říkal, že už to lepší být nemůže, a že to pojede ve stejných šlépějích. Netušil jsem, jak hodně jsem se mýlil. Sam Esmail je naprostý bůh, a může se rovnat i samotnému Vinci Gilliganovi. Naprostý mindfuck, kde co epizoda, to zvrat (už v prvních minutách první epizody je twist jak prase), unikátní epizody (5 - bezdialogová jízda, 7 - divadelní hra) , z toho sedmou epizodu považuju za vůbec nejlepší epizodu, co kdy byla odvysílána (ano, lepší než Ozymandias). A samotné finále, kde se všechny twisty z minulosti krásně propojí a celý Elliotův příběh se uzavře, je naprosto fenomenální. Smekám klobouk.... 10/10 Podtrženo, sečteno....máme zde naprostý seriálový unikát, kterému byste měli rozhodně dát šanci. Je to mnohem kvalitnější a zábavnější, než se zdá (Watch Dogs seriál od toho opravdu nečekejte :D) ''Hello, Elliot'' 9,5/10. ()

spacemaster

Zdařilý pilot, který vám dá pocit, že se díváte na Matrix kde Mr. Anderson žije jako hacker předtím než se z něj stane ikonický Neo. Voice over a scény s tmavými záběry a rozpolcení hlavní postavy zase připomínají Dextera, takže win-win. Uvidíme jak to pojede dál, každopádně držím palce a doufám v to nejlepší. ()

yazik

Hodnocení zatím jen na základě pilotu, ale seriál má skvěle nakročeno. Doufejme, že si alespoň nějak udrží současnou úroveň, i když to bude asi nesmírně těžké. EDIT: Pilot vynikající, ale tím to končí... Jakoby všechno dobré vymáčkli do úvodního dílu a pak už jen seškrabovali zbytky na další. Asi největší zklamání. ()

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

Matt Reeves natočí minisérii o Busteru Keatonovi

21.01.2023

Battlestar Galactica dostane pokračování

Battlestar Galactica dostane pokračování

18.09.2019

Kultovní sci-fi seriál Battlestar Galactica se dočká pokračování. Oznámili to zástupci stanice NBC, kteří zároveň veřejnosti odhalili svoji novou chystanou streamovací službu nazvanou Peacock. Jak… (viac)

Freddie Mercury míří do kin

Freddie Mercury míří do kin

06.11.2016

Biografie největší hvězdy Queenů se chystá už řadu let. Freddieho Mercuryho si měl zahrát Sacha Baron Cohen (Borat, Diktátor), ten ale po neshodách se členy kapely z projektu odstoupil. Hudebníky… (viac)

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty

Po Hře o trůny přijdou Divoké karty

08.08.2016

George R. R. Martin momentálně píše Vichry zimy, šestý román z fantasy série Píseň ledu a ohně. Knižní předloha Hry o trůny je alfou i omegou jeho tvorby, to ale neznamená, že by zanedbával svá… (viac)