Dôstojník a gentleman

• Česko Důstojník a gentleman (viac)

Je bez práce a přihlásí se do armády. Pak se zamiluje do krásné Pauly. Zack Mayo (Richard Gere) přichází do školy pro důstojnické uchazeče s touhou stát se námořním pilotem. Instruktoři nováčky varují, aby si nic nezačínali s místními dívkami, které se chtějí za každou cenu stát důstojnickými ženami. I přes tato varování se Zack do jedné z nich zamiluje (Debra Wingerová). Během 13 týdnů speciálního výcviku se naučí disciplíně, lásce a přátelství. (ALFA VIDEO)

danecek24

40. Zlatý Glóbus za rok 1982 - cena (2) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Louis Gossett Jr., *Nejlepší filmová píseň - "Up Where We Belong" - Hudba Jack Nitzsche, Buffy Sainte-Marie, text Wilbur Jennings + nominace (6) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Debra Winger, Nejlepší herec (drama) - Richard Gere, Nejlepší herec ve vedlejší roli - David Keith, Objev roku (herečka) - Lisa Blount, Objev roku (herec) - David Keith ()

zette

Velmi prijemne prekvapeni. Kvalitni romantika o hladovych zenskych po vojenskych rekrutech americkeho letectva. Dobre vykresleni jednotlivych postav a vycvikoveho centra. Scenar taky chvalim, mozna jen samotny zaver filmu si mohli tvurci odpustit. Presvedcive jsou i herecke vykony, ac nemam Gerea rad, v tomto filmu byl vyborny a dost mozna se jedna o jeho nejlepsi roli. U me je Dustojnik a dzentleman jen krucek od plneho hodnoceni a celkem se divim, ze ma jen 70%... ()

Juto

,,Dôstojník a džentlmen" je dobre prepracovaná melodráma, ktorá sa postavila proti časti elitného výcvikového zariadenia. Linka s láskou tiež funguje. 7/10 ()

progression

Výborný scénář, skvělé herecké výkony - obzvláště postava seržanta v podání Louise Gossetta Jr. byla naprosto skvělá (hned se mi vybavila 1. část filmu "Olověná vesta", možná že se tvůrci postavou seržanta Foleyho trošku inspirovali. Každopádně "brutalitu" v Olověné vestě vystupňovali na maximum, ale postava seržanta Foleyho pod slupkou "drsňáka" měla současně i lidský, obětavý a zodpovědný (skrytý) přesah a možná právě proto ten zasloužený "zlatý plešoun". Moc příjemně mne překvapil i Richard Gere, tady jsem mu (na rozdíl od jiných filmů) skoro všechno věřil a možná to byl jeden z jeho nejvěrohodnějších výkonů. S Debrou Winger se skvěle doplňovali a ve filmu bylo těch zajímavě napsaných postav povícero. Perfektní hudba Jacka Nitzscheho včetně využití dobových hitů, romantická linka, ale především oslava přátelství, disciplíny i lásky. Akorát mne moc nepotěšila ta závěrečná motorková scéna cestou do továrny, to už byl snad trénink na "Pretty Woman" a dal bych přednost malinko jiné filmové koncovce ... ()

Pavlínka9

Za mě přesně takový ten "americký milostný cajdák s příšernou ucajdanou hudbou, která má působit milostně a přesně do těch erotických scén", ale za mě je to jen děsně uřvané a laciné...Nicméně rozumím, že to utáhli na tom, že Gereovi sluší uniforma, bylo tam čerstvé téma války a dát na úvodní plakát motorku? :D :D No, jednou jsem to viděla, víc už nepotřebuji. Ale jedna fajn věc tam byla...ta scéna, kdy jde Gere s tou svojí do motelu za tím kámošem, co ukončil výcvik...tak tam je to skvěle  znázorněné... ()

JohnSmith

Docela jsem se toho filmu obával, ale musím říct, že to nebylo tak špatné. Gere v roli rebela mi byl i sympatický, výcvik nováčků byl taky slušný a romantiky bylo naštěstí málo. ()

Pecival

Gere je jalovej jako vzdycky pokud zrovna nehraje Gera (tj. elegana ve kvadru), Debra je sik jako je vzdycky a Gossett je super (jako je urcite vzdycky, akorat jsem ho jinde nevidel :) Film je takovej prumer, neurazi, nenadchne se super provarenym koncem, ktere poradne vytezil az serial Simpsons :) ()

PALINO

Taylor Hackford spracoval dobre napísaný scenár dostatočne pútavo na to, aby sa v súvislosti s jeho filmom mohlo hovoriť o kvalite. A to sa v prípade Dôstojníka a gentlemana naozaj môže, pretože sa jedná o dobrý film, ktorý podporujú dobrí herci a dobrý príbeh. A poteší aj pesnička Up Where We Belong. ()

Han22

Jedna z nejlepších výcvikovek co jsem viděl. Sice obsahuje veškeré klisé (i na čištění schodů zubním kartáčkem dojde) i romanci, ale také skvělé herecké výkony, překvapivě i Richarda Gera a hlavně Davida Keitha a Louise Gosseta jr. Ve finále se film mění na docela drsné drama se smutným koncem. Hodně dobrý film. EDIT 2024: Na povrchu výcvikovka plné klišé, kýče a propagandy o tom jak armáda udělala ze zmetka chlapa. Pod povrchem je ale více. Důstojník z nočních můr je sice v jádru slušnej, ale umí být zmrd (zasloužený Oskar pro Gossetta). Vztahy povrchních cvičenců a místních holek z fabriky se v tom vedlejším případě hodně nečekaně otočí a skončí tragicky. A hlavní hrdina je sice bezcharakterný sobecký hajzlík, ale s jeho minulostí se nedivím a jeho změna probíhá uvěřitelně celý film. A táhne ho fyzicky i herecky neskutečný Gere, kterého jsem snad nikdy neviděl hrát s takovým nasazením. K tomu jeden z největších hitů roku 1982 a nejkrásnější Cockerova písnička Up Where We Belong, která toho Oskara získala zaslouženě (i když já bych ho ještě radši viděl u Eye of the Tiger). Pořád silné 4*. ()

cab

Nema kam jit, tak se Zack Mayo (dobry Richard Gere) prihlasi k armade, aby se mohl stat namornim pilotem. Ale pred lytanim v triskaci si musi projit tvrdym drilem od mistniho serzenta, naukou, jak jednat s lidmi, pratelstvim a laskou k devceti z papiren. Klise sem, klise tam. Vse, co k filmu z vojenskeho vycvikoveho prostredi patri, je zde k videni. Nic nepokazite, kdyz stravite dve hodinky ve spolecnosti charismatickych hercu. 60% ()

patrikus

Skvělá Debra, ucházející scénář a emoční vyvrcholení. Na dnešní dobu samozřejmě velmi pomalé s příliš dlouhou expozicí. Do jisté míry se jedná o docela autorský film, který trochu vybočuje z klasických hollywoodských mantinelů 80. let. Hezké lokace i mírný humor pomahají divákovi nespadnout do stavu nudy. ()

jasiska

Z hľadiska ženskej liberácie som znechutená, ale keď ten Richard Gere je taký fešák :-) Ale vážne teraz. An Officer and a Gentleman je taký príjemný a v pohode pozerateľný film, akých je síce mraky, ale pre nejaký nepomenovateľný dôvod (Richard Gere!!! :-) si práve tento stále pamätáme. ()

helloween93

“Throwback Thursday #59” - Důstojník a gentleman je druhým Hackfordovým filmem, který jsem v rámci throwbacku viděl. Tím prvním bylo krimi Against All Odds. Dalo by se říct, že obrovský úspěch romantického dramatu z vojenské základny otevřel cestu do první ligy Hollywoodu jak režiséru Hackfordovi, tak ústřednímu hereckému duu Gere-Winger. Richard Gere sice za sebou už měl Amerického gigola, ale definitivní herecký průlom přišel až po Důstojníkovi a později patřil mezi největší herecké hvězdy 90. let. To Debra Winger si o pár let později po úspěchu Důstojníka zničila kariéru svou pověstí nesnesitelné a panovačné hysterky. An Officer and a Gentleman je typický výcvikový film, kde je kladen velký důraz na romantickou linku a narozdíl třeba od pozdější Policejní akademie je k tématu přistupováno vážně a filmu nechybí emotivní a dramatické scény. Gere hraje svou typickou floutkovskou roli podobnou z filmů jako American Gigolo nebo Breathless. Na začátku filmu se tu mihne i Robert Loggia v roli otce Gerea. Ve vedlejší roli zaujmou i představitel drsňáků David Keith nebo pozdější Horatio Caine, David Caruso. Schválně jsem vynechal Louise Gossetta Jr., který si každou scénu v které byl, kradl pro sebe. Jako drill instructor totiž nejrpve slouží jako nenáviděný tyran, aby se později jeho postava vyvinula do role caretakera nebo chcete-li father figure. Chlapský závěr, kdy si musí dát do držky, aby jim některé věci došly, je důstojným zakončením tohoto zajímavého snímku. No a oscarová “Up Where We Belong” při závěrečných titulcích jen umocňuje celkový feel good dojem z tohoto Hackfordova dramatu. Shlédnuto na SkyShowtime. 4* ()

Acrobat

este stastie, ze toto je odpich filmovej kariery Hackforda. Nasledujuce diela su uz o podstatne lepsie. Som teda rad, ze nepokracoval v tomto smere. ()

bearmeedek

V roce svého vzniku by to bodovalo daleko víc, ale to nebylo kde hodnotit. Dnešním pohledem je to pohodové retro z atraktivního prostředí a klasická romanťárna té doby. I když je film z výcvikového střediska, tak je opravdu hlavně romantický, se spoustou klasických "zvratů". Objevilo se i pár dobrých scén. Vhodné v době světové karantény, kdy vypadne totálně internet, nefungují filmové aplikace ani satelitní archív a kromě nezáživných programů v TV náhodou funguje jen Netflix. ()

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

Remake Hvězdné pěchoty upustí od satiry

06.01.2014

Paul Verhoeven dal světu trojici výjimečných akčňáků – Total Recall, RoboCopa a Hvězdnou pěchotu -, které díky kombinaci satirického nadhledu a brutální akce těžko někdy upadnou v zapomnění. Bohužel… (viac)