Film vychádza zo skutočnej vojenskej operácie z druhej svetovej vojny známej ako "OPERÁCIA ANTHROPOID". Cieľom misie bol atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha tretieho najvýznamnejšieho muža ríše, za Hitlerom a Himmlerom a otca myšlienky "konečného riešenia". Príbeh sleduje osud dvoch mladých vojakov českého zahraničného odboja, Jozefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiša (Jamie Dornan), ktorí boli v decembri 1941 vysadení do Nemcami okupovaného Československa. Disponujú obmedzenými informáciami a bez adekvátnej výzbroje, majú za úlohu naplánovať a spáchať atentát na Heydricha, muža, ktorého prezívali "pražský mäsiar". (Saturn)

Eluin

Přiznám se, že historické období Protektorátu Čechy a Morava a jeho následná podoba tzv. "regulované demokracie" v letech 1945 - 48 patří mezi ta historická období, která mě zajímají asi nejvíce, což mimo jiné znamená, že k nim mám relativně dost načteno (Padevětem počínaje a Peškem i Čvančarou konče) a jsem také velmi rád za jakákoli filmová či dramatická díla z tohoto období. Na Anthropoid Seana Ellise (režiséra filmu Metro Manila) jsem se tedy pochopitelně těšil. O operaci Anthropoid už bylo natočeno filmů hned několik, ale s výjimkou skvělého Sequensova Atentátu z roku 1964 (dodnes považuji už jen samotný vznik filmu v té době za takový malý zázrak) se jedná o "solidní" slátaniny. Z britského počinu Anthropoid jsem měl tedy poměrně logické obavy. Ono se to našinci možná ani tak nezdá, ale povědomí o této diverzní akci z doby druhé světové války je v zahraničí poměrně malé a širší veřejnost o tom třeba vůbec neví. Nebude film podáván příliš polopaticky se snahou zasáhnout co nejširší okruh potenciálních diváků na úkor své věrohodosti? Naštěstí ne. Sean Ellis se o tématu sám dozvěděl někdy okolo roku 2000, příběh jej fascinoval (představuji si, že asi podobně jako autora HHHH Bineta) a překvapilo jej, že mimo bývalé Československo je znám asi jen hrstce fanoušků military a věcí s tím souvisejících. Rozhodnutí něco podobného natočit padlo tedy někdy v té době. Během patnácti let Ellis shromažďoval materiál, piplal s Anthony Frewinem scénář a vůbec dělal takové ty věci, které vedou k dlouho připravovanému filmovému projektu. Čas to rozhodně nebyl marně strávený, na snímku je totiž vidět, že tvůrci se v situaci orientují a ví co a jak se stalo. Občas (možná snad dokonce by šlo použít výraz "relativně často") si pomáhají dramatickými zkratkami, sloučí více postav do jedné, apod., což může skalní fanoušky asi i naštvat, nicméně můj pohled je takový, že pokusit se o maximálně věrohodnou dramatickou rekonstrukci by znamenalo film natáhnout na 5 hodin a prakticky jej pro nezasvěcené totálně znepřehlednit. Ne, od toho jsou jiné platformy (odborná i populárně naučná literatura a filmové dokumenty). Je to jako stěžovat si na obrazy S. Dalího, že nejsou moc realistické. Ano, přiznám se, že některé zkratky a úpravy minulosti mě trochu zaskočily. Třeba úvodní scéna s hajným je podle mě natočená velmi dobře, jen v historii nemá žádnou oporu a může tak házet špínu na hajného Aloise Šmejkala (válku přežil), který byl prvním důležitým kontaktem parašutistů. Filmově to ale filmově funguje naprosto skvěle a já ze scény přímu čtu záměr autorů zprostředkovat divákům paranoidní atmosféru roku 1941, kdy každý může být udavač a nikomu není radno věřit. Jinak je začátek lehce rozpačitý, pro českého diváka i místy nechtěně vtipný (i kdy možná i chtěně, např. pes jmenující se Beneš dokázal rozesmát celý kinosál), protože - jelikož je film britský - se v něm hovoří anglicky (ok, občas německy a tu a tam probleskne české slůvko), což platí i pro český "ánsámbl" (Budař, Mihulová,...), kteří mají roztomilý přízvuk. Bohužel onen roztomilý přízvuk mají i britští herci (asi snaha tvůrců o to poznat kdo je z jaké země), když tedy Kubiš (Jamie Dornan) tvrdí, že je Moravy, tak si u toho málem ukousne jazyk. Legrace tam, kde by být neměla. Ale to se také dá přežít a poměrně brzy si na to zvyknout. Co mi ale vadilo z jazykového koutku asi nejvíce, to bylo oslovování parašutistů mezi sebou příjemními (Opálko, pojď sem, Bublíku, ty pojď tam,....). To znělo dost divně a uměle. Chápu, vojáci, ale stejně. Ale i to se dá zvládnout a po chvíli to už vůbec nevadí. Sean Ellis totiž umí točit filmy zatraceně dobře a na případu válečného Anthropoidu to jen opětovně dokazuje. Výběr herců se také povedl. Dornan přilákal velké množství fanynek, které by o podobnou tématiku asi jevily zájem jen zcela okrajově, Murphy (Gabčík) přidal zkušené a kvalitní herectví a na plátně je ze všech herců asi nejvýraznější a troufnu si říci, že i nejlepší. Trochu horší to je s charaktery postav, které opět moc nekorespondují s realitou. Gabčík rozhodně nebyl takový "zasmušilý killer", dobové dokumenty jej charakterizují jako veselého člověka, kterému žádná zábava nebyla cizí, ale který zároveň dokázal fungvat takříkajcí "bez nervů". Přiznávám však, že Murphyho Gabčík se mi i navzdory této odlišnosti hodně líbil. Fílm je v podstatě celý o Gabčíkovi s Kubišem. Nacisté samotní se zde objevují jen okrajově a Heydrich jen v dobovém záběru při úvodu filmu a pak na nás jeho přísný profil vykoukne až ve scéně atentátu. Někomu to možná může vadit, nicméně i to je jistě autorský záměr, koncentrovat se jen na jednu stranu, akcentovat emoce (což se daří, Murphy i Dornan spolu na plátně fungují na jedničku) obou parašutistů a podat příběh z jejich úhlu pohledu. A dál, co napsat dál? Příběh je znám (v československém prostředí) hodně dobře, ale četl jsem nějaké reakce zahraničních diváků, kteří jím byli přímo šokování (asi čekali nějakou "holywůdskou" cestičku a šťastný konec). Ne, film rozhodně není patetický a nehraje si na nějakou oslavu války a přehnaného hrdinstvů jako z mramoru. Postavy jsou civilní, mají strach, užívají si svého života dokud to jen jde, mají emoce. Patos tu nemá místo, i když jsem zaslechl i názor, že zvolání "my se nevzdáme, jsme Češi" (což je paradoxní, protože jej z krypty křičeli tři Moravané a jeden Slovák) je přespříliš blbé a ve scénáři být nemělo. Chyba lávky, ona věta je reálná (minimálně ji potvrzují dobové zprávy, např. ta od pražských hasičů). Velmi se mi líbilo, že ve filmu bylo dobře akcentována role československého domácího odboje, bez kterého by úspěšné vykonání akce asi nebylo možné. I zde je samozřejmě výčet podporovatelů okrouhnut na rodinu Moravcových a Zelenku-Hajského (plus velmi potěší zmínění neskutečně důležité úlohy Františka Šafaříka jako informátora z Hradu), ale dá se to pochopit, plynulosti filmu a pochopení situace to nebrání. Film tak v mých očích dopadl velmi dobře, malé mušky se dají přehlédnout a odehnat líným mávnutím ruky. Rovněž doufám, že brzy se rozplyne i mýtus o tom, kterak Češi za války proti náckům nic nedělali. Není to pravda, v poměru k počtu obyvatel země byly ty ztráty obrovské a právě za tzv. "heydrichiády" dosáhly svého smutného vrcholu. P. S. A velký palec nahoru za ozvučení. () (menej) (viac)

mala_kea

Těžko hodnotit objektivně. Jsou tam konspirační i historické nedostatky až přehmaty, které jako příliš zanícený divák ani nebudu vyjmenovávat. Po 50 letech od Atentátu a 10 letech Ellisova samostudia jsem čekal větší odvahu nedělat samotný atentát filmařsky, ale pečlivě historicky. A poněkud se zvrtnul i kulervoucí boj v kostele (visící Bublík, němčouři s herní inteligencí "začátečník"). Angličtina drhne v uších, z úplného závěru nemrazí jako u Sequense. Ale to všechnu dokážu přehlédnout a pochopit jako úlitbu zahraniční produkci, protože vedle samotného strhujícího příběhu mě celou dobu fascinoval fakt, že nějakýho Anglána napadlo postavit napínavý, řemeslně zvládnutý a hlavně celosvětově konzumovatelný pomník našim hrdinům, po kterých u nás filmově nikdo ani neštěkne. To pomyšlení, jak si obyčejný tlustý Američánek po zhlédnutí Anthropoidu gůgluje boj českých sedmi statečných (i díky tomu, že se z toho na konci udělala německá jatka), mě plní chlapskou dávkou hrdosti. Konečně po dlouhé době slast pro oči. Díky, díky, díky. ()

Kaktusak12

Ellisovi se povedlo zrežírovat, i přes pár historických nepřesností, dost slušné válečné drama. Anthropoid má správně temnou atmosféru, kterou ještě více podtrhuje kamera. Film má spád i pořádnou gradaci, takže zde rozhodně nejsou žádná hluchá místa. Finále mistrně natočené.. Výkony herců (až na občasný ,,česko-anglický'' přízvuk) dobré, hlavně Cillian Murphy nezklamal. Navíc, a to je důležité, jsem si díky tomuhle filmu znovu uvědomil, o jak moc odvážný čin se ti dva ,,kluci'' zasloužili... ()

SalyczeQ

Po dlouhé době musím napsat komentář a to dokonce bez špetky ironie. I přes to, že jsem se půl filmu vyrovnával s tím jak čeští i zahraniční herci, v českém prostředí a pro česko velmi často filmově zpracovávanou dobou temna, mluví lámanou angličtinou, tak mě film doslova dostal svou atmosférou. A nebyl jsem asi sám, protože při závěrečné minutě ticha se v celém sále nikdo ani nenadechl, natož aby si dovolil pustit se do posledních kousků popkornu nebo dosrknout zbytek koly na dně. V každém to v tu chvíli muselo vyvolat otázku o dnešním stavu národní hrdosti... No snad jsem potěšil všechny moralisty. ()

Qeo

No minimálně mě to donutilo sáhnout po wikipedii a doplnit si znalosti. K mé velké radosti se zase tak od skutečnosti neodchýlili i když do toho chtě, nechtě museli zakomponovat holky český, které všem bezpodmínečně musí zamotat hlavu. Jinak parádní podívaná, atmosféra hustá, čeština divná a lokace výborné. Takhle by se asi měli točit filmy v Česku, třeba bych na ně konečně začal chodit. ()

HH

Navzdory historickým nesmyslům, které jdou však na vrub akčnosti a filmovosti (přestřelka na místě útoku ve stylu souboje u OK Corral či závěrečné střílení jak o božím těle v kostele s desítkami mrtvých esesmanů apod.), navzdory filmařským proviněním (moderní socha TGM v záběru, současné cedule na domech apod.), které jsou však omluvitelné, navzdory Čechům mluvícím angličtinou s ruským (?) přízvukem, navzdory takřka doslovnému "opisování" z Atentátu z roku 1964, navzdory dalším chybám (Gabčík si sestrojuje samopal tak, že to z Libně muselo být vidět a slyšet až na Proseku) je to koukatelné a zahraniční divák si snad uvědomí, že Čechoslováci neměli jen piloty, ale i další vojáky, kteří se aktivně zapojili do bojů a neváhali obětovat i život. Ale Sequensův Atentát je zkrátka lepší... ()

anatheman

Myslím si, že si tento náš Assassin's Creed těch 5* zaslouží. A to nejen z oněch principů, které tu již byly několikrát zmíněny. Natočeno je to poměrně netradičně. První polovina působí takřka jako televizní film (nemíněno rozhodně negativně) a druhá představuje nálož, za kterou by se nemusel stydět žádný z druhoválečných filmových klenotů. Zajímavá je i práce s hudbou. Není jí sice moc, ale přichází vždy účinně v pravý čas. Dokonce její absence napomáhá takřka plíživému charakteru filmu v jeho úvodní části. Nějaké nedostatky Anthropoid také má, ale těm bych nekladl příliš veliký důraz (tradičně vypatlaní Němci v akci, trošičku křečovitá romantická linie apod.). Teď je jenom otázka, jak tento film přijmou Nečeši... Každopádně ještě musím upozornit na to, že si Anthropoid těch 5* ještě musí obhájit při projekci s českým dabingem. Očekával jsem cokoliv v oblasti akcentové, ale realita byla přímo překonávající. :-) Pokud byl záměr tvůrců, aby se divák při vyslovení pomalu každé druhé věty přiblble uculoval, zvítězila tato volba (alespoň v mém případě) na plné čáře. :-) S akcentem samotným ani tak problém nemám, jenom spíše s přechody do českého pojmosloví. :-) ()

Axident

Čekal jsem, že by to nemuselo být špatné. A není. Anthropoid je dokonce téměř vynikající! Sean Ellis je zatraceně schopný režisér a je to vidět po celé dvě hodiny. Tíživá, všudypřítomná atmosféra strachu je budovaná jaksi mimoděk, přirozeně, bez opulentních gest. Herci jsou, navzdory strojově přesnému Murphymu i snesitelnému Dornanovi, celkem upozadněni ve prospěch celku, hudební doprovod je decentní a dostatečně emotivní, kamera vynikající. Anthropoid se povedl! Není natočen pro hitové ambice a nenadchne davy, ale milovníky kvalitní filmařiny potěší. P. S. Geislerová má mnohem menší roličku, než by se dalo čekat podle plakátů, a schopný spolubojovník ze závěrečné bitvy o kostel, který zemřel, stejně jako ostatních šest parašutistů, na kúru - Adolf Opálka, "sakra, ten mi někoho, kdo to..." je Harry Loyd, alias Viserys Targaryen z Hry o trůny! ()

Faila

Hezky podaný kus československé historie. Důležitý kus československé historie. Tenhle film ve mně vzbudil hrdost na náš národ a také jistou naději. A za to jsem ráda. Kromě těchto pocitů a ještě radosti z poznávání českých herců mě film nijak extra nenadchl, osobně mi tam vadily "romantické" roviny, ale chápu, že hlavní hrdinové museli mít lidskou tvář a nějaký ten příběh, aby nám jich bylo více líto. Celkově mi ale zpracování příběhu nějak nevadilo, Murphy a Dornan byli ve svých rolích skvělí, Le Bon, Geislerová i další také, k hereckým výkonům nemám žádnou výtku. Dobovou atmosféru film také měl, bylo tam samozřejmě napětí, humor i láska, takže se tomu opravdu moc vyčítat nedá. Velké plus je to, že se ve filmu nijak nepřehánělo, nehemžilo se to v něm zbytečnou akcí. Jsem ráda, že se tento příběh světu ukazuje právě v této podobě. ()

GMVajgl

Atentát je daleko lepší. Tenhle nový film se vzdaluje od historie (Hajný na začátku byl údajně dobrý člověk a ne práskač jako ve filmu), angličtina v českém filmu "Mirek, klous det vindou!" a používá shaky cam - ta je pro akční filmy, co je nahraný smích pro sitcomy - berlička pro diváka. Musí se používat opatrně, protože když se to přežene, tak je jako pěst na oko. A potom Anna Geislerová už dávno nemá na to, aby hrála "d moust bjůtyfl gérl in d rům". ()

M.Myers

Tajná operace Anthropoid, o které vědělo jen několik lidí v Londýně a parašutisté jí nikdy nevyzradili, se v tomto filmu vykecá hned při prvním setkání parašutistů s odbojem. Stát se to tak v té době, tak by nepřežili týden. Film samotný až do atentátu postrádá jakékoliv tempo, čekal bych trochu hlubší přípravu na samotný atentát a také třeba co po atentátu, to si jako neplánovali co potom, už jen samé opuštění místa činu mě přišlo takové něco jako kdo uteče, vyhraje. A také hlavně důkladnější zobrazení okupované Prahy, kde hrozba číhala na každém kroku. Samotný útok na Heidricha je zachycen poměrně slušně a pozdější řežba v kostele stojí za zhlédnutí. Film špatný není, ale čekal jsem víc. A jak už zde spousta uživatelů napsala, film bude asi lepší s dabingem. ()

Hapretor

Nakonec dám tři *, protože ve srovnání s jinými počiny tady natočenými to je dobře koukatelné. Až na to, že Kubiš je tady naivní pako, které má záchvaty paniky, když jde do tuhého ... pochybuji, že takový byl i ve skutečnosti, že Cillian je tady frajer numero uno ... s tim jeho ksichtem mi to fakt nesedí ... české osazenstvo je tady stejně úplně zbytečné ... bez něj by to šlo taky, jen by to bylo kratší ... sem tam úplně zbytečné scény viz flashback na konci ... naprosté opomenutí představení hlavního hajzla ... atd. ... hlavně musíme pominout tu absurditu, že Slováka a Čecha - národní hrdiny - hrají Irové. Ta angličtina mě osobně za uši netahala - mluvím podobně - výslovnost nijak neprožívám - hlavně, že se dohodnu --- ale při představování I AM GABSCHIK ! - I AM KUBISH ! - jsem se upřímně zasmál. P.S. Jak to, že tam nehrál Vašut ??? - dyť ten byl všude, v každym filmu, který se točil v Praze. To mi vážně vrtá hlavou. Nebo by tady tu roli na 30 vteřin nezvlád? - Asi ne. On totiž jako herec stojí za ...... doplňte si sami. Dobrou noc. ()

Rockerman

Myslím, že je to důstojná vzpomínka na dva hrdiny (a nejen na ně), kteří nebudou nikdy zapomenuti. Natočeno bez patosu a s velkou věrohodností. Kubiš a Gabčík jsou prezentováni jako normální lidé, kteří mají pochybnosti i strach, ale přesto jsou pevně rozhodnuti splnit těžký úkol. ()

Bohnice05

Obrovské zklamání. Nemohu sice říct, že to bylo vyloženě špatné, ale čekal jsem zkrátka mnohem víc. První část filmu byla tak vleklá a nudná, plná zbytečných canců o ničem, že i když závěr, rozuměje od atentátu dál, byl opravdu precizní, nedokázal to už zachránit. ()

P.J.2

Další z filmů k u kterých mě mrzí mé předsudky o Amerických převyprávěných událostech a který jsem (bohužel) nenavštívil v kině, konečně nás svět uvidí ve světle v jakém si zasloužíme. Skvěle natočený, autentický film, který by měl vidět každý čecháček. Příběh není o akci ale o parašutistech, které (hlavně Murphy) byli ztvárněni na jedničku, ještě trošičku přidat na konci a i slzička by ukápla, výborně. ()

Wyder

Dlouho jsem zhlédnutí odkládal, ale nakonec musím říct, že jeden z nejsilnějších filmových zážitků letošního roku. Je třeba asi znát základní informace, pak je prožitek správný, ale rozhodně doporučuji všem. ()

herák

až do kostelní přestřelky to byl opravdu lingvistický majstrštyk..předpokládám, že tohle je jedinej film, kterej by byl lepší s mizerným dabingem..a taky jsem si všiml pár historicky nesedících věcí, ale budiž..ta přestřelka v kostele za to fakt stála.. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (viac)

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)