Epidémia zákernej choroby ničí obyvateľov totalitného štátu, ktorého vodca pripravuje vojenskú expanziu. Pokus lekára z chudobnej štvrti čeliť chorobe i nacionalistickému fanatizmu stroskotáva...Pre filmové spracovanie, vychádzajúce z inscenácie Národního divadla, bola doplnená postava Dr. Martina, lekára z malej, diktátorovými plánmi ohrozovanej krajiny, ktorý je ochotný pokračovať v aktívnom odpore proti násiliu. Film, nakrútený podľa rovnomenného románu Karla Čapka, je paralelou k udalostiam v Nemecku tridsiatych rokov. (STV)

JosefTomas

Po celý film vám leze mráz po zádech a musím říct, že tak hustou atmosféru jsem dlouho neviděl, zvláště u českých filmů. Hugo Haas skvěle vystihl atmosféru Čapkovi knihy, vážně skvělý film a ukázka,jak je válka špatná. 85% ()

Pete

Tento nyní krásně zrestaurovaný film je dnes bolestně aktuální. Na světě se vyskytla pandemie, která kosí lidi 50+. Vojenská diktatura v čele s maršálem zbrojí, a chystá válku (pardon, třídenní operaci) proti menším sousedům, jejichž území si chce zabrat pro sebe - a lid s mozky vymytými propagandou jim k tomu nadšeně tleská. Když jsem zhlédl tuto starou, zašlou klasiku v 90. letech, působila na mne trochu jako fantasmagorie, silně ovlivněná atmosférou těsně před WW2. Jak jsem se tehdy mýlil! Jistě, historie se stále opakuje, ale je přinejmenším obdivuhodné, jak uměl Karel Čapek předpovědět budoucnost, resp. jak viděl do lidí, kteří jsou pořád stejní. Zápletka je zjednodušená do podoby skoro Werichovské alegorické pohádky o morálně čistém doktorovi, který chce vyměnit recepturu léku za světový mír. Přesto má dodnes sílu obžaloby válkychtivosti a zla, podpořenou Haasovou prostou, divadelní režií, a bravurními hereckými výkony Štěpánka, Smolíka, a dalších. ()

ostravak30

Podobně jako Válka s mloky či Krakatit i Bílá nemoc je varováním. Zde hlavně před nacismem a Hitlerem. Byť trochu naivní, ale ne na tehdejší dobu. Kdyby totiž Galén lék za příslib poskytl, mohli se následně státníci po vyléčení na nějaké sliby vykašlat a válčit si vesele dál. Navíc nešlo předpokládat, že i nadále budou moci a ochotni všichni slib po další roky dodržovat. A konečně, Hitlera jinak než válkou zastavit nešlo, protože se na válku nadrženě těšil. Nadčasovost tématu je ale jasná. Války jsou zbytečné, což dosud ani Rusko, USA či Británie nebo Francie nepochopili a proto vesele napadají nové a nové země. Zkrátka, i zbrojní průmysl se musí točit, což je i zde zmíněno. Ať tak či tak, Bílá nemoc je film, který je na svou dobu výjimečný kdyby už ničím jiným, tak tématem a žánrovým zařazením jistě. A od dob Karla Čapka jsme podobného spisovatele bohužel neměli. ()

kubas369

8/10. Vlastně neuvěřitelně naivně napsaná a zahraná divadelní hra. Hass hraje stejně, ať hraje komickou figurku, milovníka a nebo dr. Galéna. Štěpánek jako maršál je presvědčivější, je ale napsaný jako sice válkychtivý ale pořád lidský. Asi Čapka nikdy nenapadlo jak velká zrůda Hitler vlastně je. Stejně naivně působí ten malý stát, který se brání, bohužel zbožné přání. Tak jako tak, to má silné poselství, které bude rezonovat dokud bude lidstvo lidstvem. Protože mír je jen přestávka mezi válkami. ()

PetrC.

Snímek Bílá nemoc dokazuje, že i za první republiky se točily filmy s vážnou tématikou, byť jich nebylo ani tolik, ani nejsou tak často reprízovány. Nadčasový námět je na plátno převeden v divadelní formě jako konverzační psychologické drama, což ve výsledku úplně dobře nefunguje: film působí staticky a má potíže s tempem, obzvlášť během některých obrazů. Limitující výprava zážitek také neumocňuje. Snímek na plátně táhne Zdeněk Štěpánek ve své charakteristické roli charismatického diktátora. Herecké výkony obecně jsou nejsilnější stránkou adaptace. Látka by si ale určitě zasloužila ryze filmové zpracování. 58 % ()

MartyMcFly89

Skvěle převedená divadelní hra. Tak dobře, jak se jen velmi slavné drama převést dá. Haas hraje mistrně. Více slov netřeba (ale je lepší znát předlohu, už jen pro možnost srovnávání) ()

honzic

Velmi dobrý film s Hugo Haasem, který má sílu v kontrastu morálních promluv a davu a síly okolí. Přesto by se dal závěr trochu zlepšit. I tak jde o kvalitní film stojící za zhlédnutí. Hodnocení: 80 % ()

Blackadder

Naprosto nadčasový film, ať už zpracováním, tak předvedenými hereckými party. Samozřejmě... kniha vše "způsobila", ale převod na plátno se opravdu povedl. Už od dětství mne Zdeněk Štěpánek pronásleduje, dav lidí, který zabil ... mne pronásleduje, myšlenky na existující nevyléčitelnou nemoc mě pronásledují... prostě film, na který nemohu zapomenout. ()

Mr.Keli

Tak tenhle snímek se doopravdy podařil. Krásný příklad budování napětí i přes neobsažené ukázky nakažených. Vrcholní čeští herci sehrávají drama o nebezpečném zabijákovi. Moc se mi líbila vsuvka se skoro zapomenutým lékařem s fronty. Promluva k národu. Režijně skvostné, plynulé střihy odlišující se od divadelní hry. Nejméně musím pochválit konec s davem.Scéna mi to do filmu nepasovala. Bohatý filmový zážitek 80%. ()

godd

Škoda, že se tomu filmu nedostalo větší pozornosti i v zahraničí a nebyly vyslyšeny naděje, které ve filmu směřujou k čechám...Ono by to možná celé dopadlo jinak, kdyby lidé vyslyšeli Čapkovo burcování, Křižíkovy předpovědi a vůbec všechny, kteří varovali...Na každý pár dávám za odvahu, herecké výkony i dojem 5 hvězdiček. ()

route60

Jeden z nevětší protiválečných filmu vůbec od skvělého jak režijně tak herecky Hugo Haase o pár let poselství jeho filmu získalo na síle, diktatůra a zbrojení ale vydrželo bohužel i do dnešních dní a proto Bíla nemoc je stále aktuálni, závěrečná scéna zfanatizovaného davu je jedna z nejlepších scén jaka kdy byla natočena, alespoň postava Dr. Martina dáva proti předloze Karla Čapka trochu naděje. ()

kobras5

Jedno z mála děl, kterého si vážím. Již na základní škole jsem si tento snímek oblíbil, když jsme na něj o hodinách českého jazyka koukali. A nyní... po tolika letech jsem se na něj kvůli povinné četbě podíval znova. Herecké výkony velmi působivé, knižní předloha skutečně skvostná, co víc si může člověk přát. Nemám snad ani co bych mohl filmu vytknout. 95% (viděno na DVD česky). ()

Gig

Zde se jen dokazuje, že velcí komici jsou i velcí páni herci a to i dramat. Dokázal v dnešní době Donutil, před ním Menšík, kdysi takoví herci jako Pešek, ale i Haas. Použiju slova Haasova, tedy doktora, i když v jiném kontextu: "Ne, nemůžu jinak." a doplňuji "Musím dát plný počet." ()