Sugestivní příběh dvou dospívajících dívek. Puberťačka Tracy sní o tom jak být COOL. A má pro tuto svou představu i svůj ideál. Je jím ostřílená spolužačka Evie, dívka bez rodinného zázemí. Ta uvede Tracy do "velkého cool světa", do světa nebezpečných nástrah a rychlých požitků, ve kterém hrají hlavní roli drogy a povrchní erotické zkušenosti. V citovém zmatku, plném neshod s rozvedenou matkou a konzumním otcem, který utíká od problémů, podlehá Tracy rafinovaným slibům zkušenější parťačky a pouští se na cestu nikam...

Třináctka je film o hledání a konfliktu s vlastní identitou, který k dospívání patří. Režisérka Catherine Hardwickeová se v něm i pomocí syrového oka ruční kamery (natáčelo se technikou Super 16) pokouší o svérázný pohled do nitra teenagerů a o pochopení sociálního kontextu jejich tápání. K tomu jí pomohl velmi autentický námět, který na základě vlastních zkušeností poskytla a scénáristicky se na něm i s režisérkou podílela herečka Nikki Reed (hraje Evie). Roli matky prvotřídně, jako vždy, zahrála Holly Hunter (např. Piano, Bratříčku, kde jsi?). Na festivalu v Sundance získal film cenu za režii, je i součástí programu mezinárodního bratislavského festivalu 2003. (oficiálny text distribútora)

Vabr

Zezačátku vás film vtáhne okamžitě do děje svou hýbavou kamerou, rychlým střihem a celkově stylem vyprávění, že si říkáte, že dobrý, že přesně tohle se potom bude hodit pro tu tragédii ke konci, protože jí tam asi bude muset být hodně, když nějakej úvod skipli. Ne. Místo toho se to po hodině stane repetetivním, protože si holka postupně dělá, co chce, pak se s někým (máma atd.) pohádá a nic se neděje. A pořád dokola, že to vlastně už ani nemá efekt. Pořád jsem čekal aspoň na zlom, kdy se to už úplně pose*e nebo kdy si to s ní máma pořádně vyříká. Nic z toho se taky nestalo, takže ve výsledku film nezvládl udělat nějaký přesah. Do hlavní hrdinky se nedalo nějak hlouběji vcítit, rychlý střih neodkázal vybudovat nějakou ponurou nebo dramatickou atmosféru a celkově bylo mizerné celé odvedení. Jediné, co by možná šlo trochu ocenit, jsou herecké výkony, ale stejně jsem od nich žádný vcítění nedostal, tak nevím. Čekal jsem něco dramatičtějšího, jdoucího víc do hloubky a do té temné stránky, kdy se ze slušný a milý holky stane holka problémová, stýkající se se špatnýma lidma. Vyhodnocení: Plakát na tenhle film mi dává totálně vibe učebnic do němčiny 👩🏼‍🏫 ()

sledge

Uff, nuz, po velmi nezazivnom zaciatku a dost pomalej prvej tretine filmu to zacne dooost hustnut, ani nie tak dejom, ako atmosferou az sa zda ze to viazne a niekto sa moze zacat nudit. Napatie vo vzduchu sa da krajat a divak len caka kedy to praskne. Atmosfera na mna velmi zaposobila, tak husty film si nepamatam odkedy som videl Rekviem za sen. ()

Louie

No, dokoukal jsem to, ale že by mě to bavilo, to ne. Možná by se mohly holky rozhlídnout u nás na sídlišti... to by asi koukaly, co se děje tady :-) ()

Deftie

Najprv som tomuto filmu dala tri hviezdičky, potom som sa ale zarazila, však do čerta, tri hviezdičky dávam filmom, pri ktorých sa bavím, ktoré sa mi páčia. Ak to pani Hardwicková myslela ako satiru a výsmech americkej hlúposti, prihoďte si tie dve odobraté hviezdičky. Ale z môjho hľadiska to myslela úplne vážne. Tento film väčšinu mojich nárokov zjavne nespĺňal. Nehovoriac o tom, že som sa väčšinu času pozerala na hodinky, kedy konečne prídu titulky? Vlastne, až teraz sa pozerám, že film bol dlhý len jednu a pol hodiny, no ja som si myslela, že aspoň dve a pol. Krátko k príbehu. Mladá rozplazená teenagerka sa spustí ešte nižšie a začne brať drogy (žiaden spoiler, vravím o prvých dvoch minútach filmu). Potom je film jedna veľká párty s nevyjasnenými otázkami: 1.) je ozaj Tracyina matka tak blbá? 2.) je Tracy šialená? Od odpadu tento film zachránili rovnako len dve veci: 1.) ešte nie tak hollywoodsky rozvinutá téma, 2.) posledná scéna s matkou. ()

bono22vox

Drama o úskalích dívčího dospívání varovně hrozí vztyčeným ukazováčkem. A pokud máte alergii na laciné morality, může vám Třináctka přivodit silný záchvat... 2/3 ()

GTS_PUNK

Snímka režisérky Catherine Hardwicke z roku 2003 prináša príbeh o amerických tínedžeroch nového milénia, ktorí prostredníctvom alkoholu, drog a sexu unikajú do svojho vlastného sveta. Film - v mnohom určite zachytávajúci bežnú realitu mnohých - ale v konečnom dôsledku pôsobí rozporuplno. A to pre jeden jediný dôvod. Než naň však poukážeme, je dobré si povedať, čo sú pozitíva Hardwickeovej diela. Tým najvýraznejším sú bez akýchkoľvek pochýb výborne napísané postavy, z ktorých vyžaruje autenticita a ktoré sú živým obrazom nižšej strednej vrstvy z amerického predmestia. V popredí manipulatívna tínedžerka Evie Zamora (Nikki Reed), matka samoživiteľka Melanie Freeland (Holly Hunter), ale aj plejáda zaujímavých vedľajších postáv, tvoria kolorit bezútešnej spoločnosti, v ktorej každý svojím spôsobom túži po inom živote, než aký má, ale nedokáže nájsť správne východisko z celkového marazmu. V spojitosti s postavami a ich problémami a trápeniami film zároveň veľmi dobre vykresľuje atmosféru, ktorá je prakticky v každej zo scén iná, ale ako celok pôsobí na diváka priam skoro až nepríjemným dojmom. To je v tomto prípade pochvala, pretože zámerom tvorcov do istej miery určite bolo u diváka vyvolať nepríjemné pocity z toho, čo sleduje. Postupne sa vyvíjajúca atmosféra sa odráža aj na vizuálnej stránke. Čím ďalej postupuje dej smerom ku koncu, tým chladnejšie sú tóny kamery, čo je možno na prvý pohľad iba drobnosť, ale skvele do filmu pasujúca. A čo je onen jediný dôvod, pre ktorý má divák napriek mnohým pozitívam z filmu v konečnom dôsledku zmiešané pocity? Ide o celkovú uveriteľnosť. Hoci v mnohom snímka do veľkej miery pôsobí realisticky, čomu nemožno uveriť je až prehnane rýchla charakterová premena postavy Tracy (Evan Rachel Wood). Dochádza k nej prakticky "z večera do rána", navyše spôsobom, aký sa s ohľadom na dovtedajšie príbehové skutočnosti javí ako nereálny, a tým pádom aj neuveriteľný. Thirteen je tak v konečnom dôsledku nutné hodnotiť ako priemerný počin. Režisérke Catherine Hardwicke sa však aj napriek tomu podarilo natočiť silný film, ktorý na diváka zapôsobí výborne napísanými postavami (Evie Zamoru možno zaradiť medzi najzápornejšie postavy dejín kinematografie) a rovnako kvalitnou atmosférou. ()

Mocoft

Teda co mě opravdu štve, že moje oblíbená herečka Sarah Clarke je tady na ČSFD opět ignorována. Ano, tady měla malou roli, ale v seriálu 24 hodin měla jednu z hlavních rolí a stejně není uvedena. Asi to budu muset udělat já!!! ()

renegrido

Trochu mi to připomínalo My děti ze stanice ZOO (mladá slečna hledající svou identitu), ale zpracování je zde mnohem lepší. Jen mi přijde hodně přehnané, že by se tohle vše stalo třináctiletým slečnám, obzvlášť, když v USA jsou plnoleté až v 21 letech... Přesto se mi to ale líbilo. ()

dino.h

Samozřejmě, že se dalo předpokládat, jak to všechno dopadne, z většiny i jak to bude probíhat, ale herecké výkony mladých představitelek byly velmi dobré a to je ta hvězda navíc... ()

LukH

No...ale jo, po delší době mě postava vtáhla do filmu...vynikající Holly Hunter a její boj a svatá trpělivost s neskutečnou pubertou své dcery...jejich konfrontace mi nedovolily odtrhnout oči, přestože mi občas nebylo z chování mladých američanů úplně na dvakrát...Holt trochu jiná rodinná idylka než u Walshových v BH 90210... ()

departed

Od ženský o holkách pro holky. Sto minut o životě třináctileté dívky a jejím dospívání, při kterém mění svojí image, začíná brát drogy a fuckuje svojí mámu. Díky uvěřitelné proměně Woodové z dívky, která spala dříve s plyšákama a nyní spí se svojí kámoškou, je to alespoň nějaká dobrá podívaná. Ze začátku totiž děj jede moc rychle a zmateně (vliv na to má i zprzněná kamera, z jejíchž záběrů si připadáte jak na centrifuze) a proto se některým situacím dá jen stěží věřit. Ale jakmile se děj konečně rozhoupe a kamera ustálí, začne to nabývat kvalitních rozměrů a film dokáže upoutat pozornost víc, než chlápek, kterému chcíplo auto už čtyřikrát za sebou. Čistě (další) sociální drama. ()

ANTYCHRYST

Film o tom jak se z mladé slečny vlivem prostředí nevědomky stává malá běhnička. Na holky se dobře kouká, takže se to dá zvládnout. ()