Vojna a mier

• Česko Vojna a mír (viac)
Veľká Británia / USA, 2016, 6 h 20 min (Minutáž: 60–80 min, televízna verzia: 4x90 min)

Réžia:

Tom Harper

Predloha:

Lev Nikolajevič Tolstoj (kniha)

Scenár:

Andrew Davies

Kamera:

George Steel

Hudba:

Martin Phipps

Paul Dano, James Norton, Lily James, Adrian Edmondson, Aisling Loftus, Greta Scacchi, Jack Lowden, Tuppence Middleton, Aneurin Barnard, Jessie Buckley (viac)

Píše sa rok 1805 a v Petrohrade sa stretávame s mladou, žiarivou elitou ruskej šľachty Pierrom, Natašou a Andrejom. Sú to mladí ľudia plní nádejí, ambícií, hľadajúci zmysel života. Dobrosrdečný Pierre, ktorý je nevlastným synom najbohatšieho muža Ruska, chce meniť život k lepšiemu. Galantný Andrej je frustrovaný nad povrchnosťou svojho života a preto hľadá jeho zmysel, zatiaľ čo krásna Nataša hľadá skutočnú lásku. V tej dobe sa Napoleonova armáda približuje k ruským hraniciam a všetko, čomu títo mladí ľudia verili, sa stáva neisté. Pierre, Andrej a Nataša sa ocitnú v čase, kedy sa Ruská spoločnosť navždy zmení. (STV)

slunicko2

K seriálu mám ambivalentní vztah. 1) Výrazný ruský tolstojovský kolorit každému nevyhovuje. Zde se však tvůrcům podařil kousek vpravdě husarský. Po usilovné snaze scenáristů, herců i režie se podařilo zcela z filmu vymýtit nejen Tolstého, ale i ruského ducha vůbec. Jakoby jste si v Moskvě koupili jogurt Danone v naivní víře, že kupujete něco echt ruského. Naštěstí se bezradný divák může orientovat podle názvu filmu._____ 2) Extravagantní těžkopádnost Bondarčukova zpracování mě chvílemi uchvacovala a chvílemi nudila. Tato verze neuchvátí, ani vcelku nenudí._____ 3) Zpočátku mi hodně vadilo, že hercům "pořád z očí čouhá Temže" (flanker.27****). Postupně jsem si však na moderně vyprávěný příběh zvykl. Jako se natáčejí nové verze Shakespeara (Romeo a Julie či třeba Král Lear), nebo jako vycházejí angličtí klasikové v jazykově zjednodušených verzích (oficiálně pro studenty cizích jazyků, v reálu pro všechny, kteří na originál prostě nemají intelektuální kapacitu), tak i tato verze Vojny a míru je určitě bližší vnímání dnešní globalizované mládeže, než těžkopádná Bondarčukova verze. Jistě v tom hraje svou roli plejáda pěkných kluků._____ 4) Nakonec lze dílo v klidu zařadit do skupiny historických či historizujících filmů a seriálů anglo-americké provenience. Hezky se na to kouká, postavy se chovají přiměřeně dnešnímu chápání a divák stráví před obrazovkou příjemné chvíle umocněné pěkným pocitem, že zvládá zfilmovanou literaturu vyššího stupně._____ 5) A tou dílo zcela jistě je, alespoň tedy v písemné podobě. Vojna a mír vycházela postupně od roku 1865 (Tolstému tehdy bylo 37 let) do roku 1869. Čtyři rozmáchlé bichle uvádějí diváka do děje prostřednictvím asi 250 postav. Knihy rozhodně nejsou vhodné pro někoho, kdo neumí číst (rozuměj číst s porozuměním ději)._____ 6) 36letý režisér Tom Harper má za sebou řadu úspěšných projektů...a tento se mezi ty neúspěšné určitě řadit nebude._____ 7) A teď ti pěkní kluci. Především můj oblíbený 31letý přitažlivý James Norton (Andrej Bolkonskij). Dále je tu třeba 26letý Skot Jack Lowden (světlovlasý Nikolaj Rostov), 29letý Welšan Aneurin Barnard (Boris Drubeckoj), 32letý Američan Paul Dano (Pierre Bezuchov) či 26letý rovněž převelice přitažlivý Callum Turner (svůdce Anatol Kuragin)._____ 8) Vtipná poznámka: BigBang*****. ()

01Zuzana10

Ako sprostredkovať veľkolepé dielo širokému publiku? Povinné čítanie, viac než 1 000 strán, historická dráma... Námet je „zaťažený“ povesťou akoby náročnej zatuchnutej literárnej klasiky. Výsledkom sú rozporuplné autorské rozhodnutia. Pozitívne i tie menej priaznivé. Ak sa divák nechytí na začiatku, tak seriálu nedá druhú šancu. A tak vidíme zo začiatku hedonistický život, spoločnosť v prebytku, intrigy, rozprávkovú naivnú romantiku, explicitnosť, vypäté vášne všetkého druhu... Čistá široká cieľovka. V ďalších dieloch ide našťastie aj o niečo viac.___ Som presvedčená, že nemá zmysel doslova kopírovať predlohu. Stačí sa pozerať adaptácie od BBC zo 70-80-tych rokov. Nové spracovanie má priniesť nový náhľad na látku. A to táto verzia skutočne priniesla. Väčšia vyhranenosť, „prifarbenie“ charakterov môže byť prínosom. Pre jednoznačnejšie porozumenie spletitosti vzťahov. /Ak niekto nemá chuť lúštiť narážky./ A naopak iné vzťahy seriál nezobrazuje miestami tak romanticky a priamočiaro ako v knihe ale iba príjemnými náznakmi.___ Ako klad preto považujem skratku v ďalších dejových líniách v prospech atmosféry. Je nutné ukázať nielen, že sa Nikolaj zúčastnil svojej prvej bitky ale aj jeho stratu odvahy, či to, že nechcel stratiť tvár pred svojimi známymi. Pes vo vojne, pomalosť plynutia času v depresii, protirečenie si vlastnému odhodlaniu zmeniť sa, lúpenie a nepokoje, užívanie si každého kúsku jedla... Tiché zábery vypovedia viac, než dialóg. (I keď bolo toľko nedostatočne využitých metafor, príležitostí.. ach.. nebo nad Slavkovom, vyschnutý strom...)___ Konečne ďalšia generácia spozná z inej strany Vojnu a mier. Štýlom blízkemu tejto dobe. Čo môže primäť ľudí pozrieť si staršie seriály, filmy, prečítať predlohu. Predsa len, meniace sa charaktery i názory v priebehu vekov, zlo a dobro v každom človeku, úvahy o tak večných otázkach a skutočných stránkach života- to stojí za to skúmať ďalej. Teším sa možno opäť o 10-15 rokov na ďalšiu verziu. ()

Nach

Vrchní velení slovanských národů, máme problém. Britové si vzali na paškál Tolstojeho Válku a mír. Ne pane náčelníku, nez...vili to, právě naopak. Ku...ky to zvládli. Upřímně, asi ani my slované to lépe nenatočíme. Nebojte, i tak to zkritizujeme. Negativní recenze můžeme založit na tom, že se někde křižují jako katolíci a ne pravoslavně. To bychom my měli třeba dobře. Jedno z největších překvapení u minisérie v letošním roce. Co se BBC povedlo nemá obdoby. Výborný román se dočkal výborné adaptace se skvělými hereckými výkony, silnou výpravou, kamerou, kostýmy a rekvizitami. Prostě a jednoduše zrodilo se dílo, které si minimálně já budu připomínat a rozhodně na něj neplánuji zapomenout. Paul Dano jako Pierre Bezuchov je výborná castingová volba, stejně jako u Lily James či Jim Broadbent - v Harrym Potterovi ukazoval svůj geniální herecký Um, ale zde je to o několik levelů výše. Bez mrknutí oka plný počet a skoro stovka. 95% ()

Splasher

Nevím proč by měli Briti točit slovanskou verzi. Vždycky mě bavilo sledovat, jak je vnímaný například Švejk nebo Zámek v zahraničí. Ta autorská licence je prostě nutná (nehledě například na to, kolik překladů do angličtiny existuje a jak se liší v rozsahu). Jak je vnímán například Zelenkův film Karamazovi v Rusku? Jak vnímají v UK naše adaptace Shakespeara? ___ Daviesova verze je jasná a dobře vystavěná. Občas se nevyhne několika obezličkám (najdeme tu hned několik zvídavých Karásků), ale celek funguje a v každém z dílů najdeme alespoň jednu dechberoucí scénu. Funguje i obsazení, ze kterého vyčníval Broadbent a Dano - přestože byl typově velmi odlišný od Bezuchova v předloze. Neztratí se ani další, jmenovitě Burke, Norton a samozřejmě ani Lily James. __ Málem bych zapomněl na klasické povzdechnutí, že od Bylo nás pět u nás nevznikla jediná povedená "adaptace klasiky". A to už je přes 20 let! ()

nineweh

Dokonale obsazení herci, nádherná hudba, skvělá výprava, poctivé britské herectví, a hlavně, teď už nemusím číst tu bichli! ()

tatanapope

6 -ti hodinová podívaná do historie Ruska , Napoleona Bonaparte, panovníků, sňatků z rozumu, lásky, války i smrti, rozdělena do 6-ti dílů po přijatelných 60-ti minutách, kdy na začátku každého dílu nás přivítá připomenutí starého. Tím pádem se to dá sledovat i s malým odstupem. Samozřejmě, pak to ztrácí šarm, ale pro časově vytížené lidi je to příjemný kompromis, jak si snímek vychutnat celý a zůstat stále v obrazu. Film je zajímavý po všech stránkách. Umí být lehce emotivní, smutný...Trochu jsem postrádala to historično a žádná hezká kulisa to nezachránila, tu dobu jsem jim zkrátka nebyla schopna uvěřit, ale když se na to člověk podívá jako na lehce moderní pojetí, tak vlastně proč ne. Tuto malou chybku ale herci dokonale vynahradili velmi příjemnými a přesvědčivými výkony, kdy se každý do své role hodil, jako by se pro ni narodil, obzvlášť u hlavních postav to bylo velmi znát, že si někdo s výběrem herců dal skutečně záležet. Viděno v rámci Seznamte se s...Lev Nikolajevič Tolstoj ()

filmmovier

Vojna a mír je věc, kterou rozhodně nikdy číst nehodlám a vlastně jsem ani nevědel, jestli se chci podívat na nějakou filmovou adpataci. A pak přišla nejnovější adaptace. Britská. Od BBC. A bylo rozhodnuto, podívám se na to. A když jsem se k této věci na svém předlouhém seznamu konečně dopracoval, měl jsem nejen velká očekávání, ale také velké obavy. Obavy byly naplněny (hlavně v celé druhé polovině minisérie), ale očekávání byla naštěstí naplněna také. A když pominete to, že je to skutečně britské a kdyby jste nevěděli, že se to odehrává v Rusku, tak to snad ani nepoznáte, tak je to jinak fajn (až na délku, místy, zejména v posledním díle). Zatím zním asi spíše kriticky, ale co na tom, ve výsledku se mi to celkem líbilo a každý hlupák pozná, že se jedná o povedenou adaptaci – adapaci s perfektními herci, vizuální stránkou, atmosférou i dějem (ale hlavně s těmi perfektními herci a vizuální stránkou). Pravděpodobně je to pro většinu lidí jen taková „jednohubka“, ovšem ve většině času poměrně záživná. Další důkaz toho, jak náročná tahle látka je, protože upřímně, být to tak o dva díly kratší, asi by to bylo lepší. Nicméně velkolepé bitvy jsou epické a zručně natočené, Gillian Anderson a Jim Broadbent to tam na malém prostoru velkolepě ovládají a Pierre Bezuchov a Nataša (hlavně ta) jsou prostě dokonalí. 80%. ()

marvan

Parta Britů a Amíků si hraje na Rusy, ve stručnosti řečeno. Raději jsem měl znovu sáhnout po verzi z roku 2007, tam je odlesk originálu více patrný, byť byl také natočený v US. Po prvních dvou dílech jsem nechtěl ani dokoukat, pak se to zlepšilo a nakonec fajn adaptace, i když... Nejvíc tomu uškodil Paul Dano, z Bezuchova udělal nevýrazného hňupa, jeho komplikovaný vztah k první manželce byl zjednodušený do podoby pokleslé telenovely. ()

Eleanor05

Nečetla jsem román Vojna a mír a viděla jsem pouze první (strašný) díl Bondarčukovy verze, ale tohle zpracování je prostě výborné. Obzvlášť první a poslední díl dokážou člověka velice strhnout. Možná existují a budou existovat lepší zpracování tohoto Tolstého románu, ale podle mě už nikdo nemůže překonat Pierra Bezuchova Paula Dana, on prostě BYL Pierre Bezuchov a svým úžasným hereckým výkonem vyloženě trčel nad ostatními (i přes to, že Jim Broadbent byl také výborný). Na to, že tuto Vojnu a mír točili Britové a Američané, mi připadala atmosféra příběhu i příroda velmi ruská a věrohodná. Velmi mě překvapilo i pochopení ruské povahy a mentality. Kostýmy byly krásné, výprava taktéž, jenom bych uvítala více scén z bojišť, protože právě místa, kde se bojovalo, patřila v tomto zpracování k tomu nejsilnějšímu a nejvíce strhujícímu. Znovu opakuji výborné. Po dlouhé době jsem viděla opravdu kvalitní filmový počin... Nejlepší minisérie, kterou jsem zatím měla tu čest shlédnout. ()

SamVimes

Vypiplaná britská adaptace ruské klasiky s parádním obsazením i nádhernou výpravou. Snadno stravitelná povinná četba pro každého. ()

lucascus

Seriál má naštěstí vzestupnou tendenci, zatímco první díly za moc nestály a měl jsem místy pocit, že sleduji latinskoamerickou telenovelu, poslední díly naopak překvapily, dostaly správné tempo a dokonce začaly oplývat ruskou atmosférou, která dlouho této ruské klasice chyběla. ()

V.Silver

Když Britové točí podle ruské knižní předlohy... tak to, bohužel, dopadne většinou strašně britsky. Což o to, kamera je skvělá, hltáte každý záběr, herci hrají výborně, ale už to není příběh z Ruska. Je to příběh možná tak z východního pobřeží Anglie, ale víc na východ už se ve své adaptaci Britové prostě mentálně posunout nedokázali. A bojím se, že se v tomto ohledu ani moc nesnažili. Což o to, kvituji s povděkem, že se rozhodli adaptovat tak vrstevnaté a složité Tolstého dílo, dobově jsou místy i přesní (Čechy bude nejvíc do očí bít jejich ztvárnění bitvy u Slavkova), ale obsah se trochu podřizuje formě. Je to krásný příběh z počátku 19. století, ale ne z Ruska. Ani zdaleka ne z Ruska. A právě to seriálu tak strašně chybí k dokonalosti. S tím by se dalo odpustit osekání dějových linek až na kost, tak, že se dá stěží zorientovat v tom, kdo je kdo, čím co kdo sleduje a proč se chová, jak se chová. Nejhorší na tom je, že kdyby seriál udělali delší, mohl by paradoxně být mnohem zajímavější a herci by daleko víc mohli okusit a třeba aspoň zkusit napodobit ruskou duši. 70 %. ()

Skeksis

To je tak, keď sa Briti hrajú na Rusov...! Herecké výkony výborné, ale žalostne tomu chýba Ruský duch. A Napoleon bol vyslovene smiešny. Už aj najškaredší trpaslík, ktorého by som našla, by bol presvedčivejší. ()

majsha

Mám slabost pro historické eposy, obzvlášť pak pro Vojnu a Mír. Viděla jsem všechny verze; originální ruskou, na které je nejlepší právě ta ruská duše, americkou, která i přes úctyhodnou 3.5h stopáž prostě nedokáže tak dobře zachytit vývoj všech postav, přestože Natashu hraje skvělá Audrey Hepburn. A nakonec moje dvě oblíbené televizní verze; na té z roku 2007 je v bitvách sice znát nižší rozpočet, ale dokonale to vynahrazuje zpracování příběhu a herecké obsazení (Clémense Poésy je moje favoritka v roli N.) Tahle BBC verze se zase vizuálně rozhodně povedla nejlépe, ale Natasha a její vztah mezi Andrejem a Antolem je zde vykreslený hrozně stroze a nedůvěryhodně a kdybych neviděla předchozí zpracování N. bych vůbec nerozuměla (i když se Lily James opravdu snažila), to samé nemastný-neslaný Andrei a např jeho odpuštění Antolovi. Takže kdybych spojila BBC verzi a interakci mezi postavami z roku 2007, bylo by to za 5*. Škoda, takhle každé verzi něco chybí. ()

jamalka

Pro mě asi nejpovedenější adaptace této ruské klasiky, casting na výbornou, takhle nějak jsem si postavy představovala. A vypuštění některých pasáží či nedokonalé pojetí bitev dle mého názoru samotném příběhu a jeho vyznění nijak neškodí- přece jen jedná se o filmovou adaptaci a ta nikdy nemůže pojmout hloubku knihy, natož tak obsáhlé. Kdo knihu nečetl, toho možná film naláká k přečtení, a kdo četl ten ví své a film mu jen připomene, o jak užasný román se jedná a možná si ho přečtě znovu, jako já:) ()

Stružák

Pro mě je tohle trošku netradiční žánr, jelikož na historický filmy a seriály moc nekoukám. Musím však říct, že jsem byl hodně mile překvapenej. Skvělá kamera a celkově nápaditá kompozice, perfektní hudba a hodně dobře vybraní herci. Je to trochu akční, trochu ukecaný, ale rozhodně zábavný. Hezky se na to koukalo, tohle můžu vidět kdykoli znova. ()

kolemjdouc

Další plagiát kterému do originálu spousta chybí.Nevěděla jsem jak to popsat ,ale asi na to sedí komentář z 5.1.2016 uživatele DaViD'82.Slabá práce kamery a nevýrazný dabing to poslaly celé do kytek.O hercích ani nemluvě. ()

Renfield

Je to taková Vojna a mír odehrávající se v Británii. Má to atmosféru, ovšem britskou, má to kvalitní dialogy, ale britské a hlavně to má kvalitní herce, ale zase povětšinou britských tváří. Adaptace to je bezpochyby velice dobrá, jenom to Rusko jí prostě nevěřím... přesto jsem to překonal, totiž hned první epizoda (i přes pomalejší rozjezd) zaujala a tak jsem si další nemohl nechat ujít. Přibližně od čtvrté epizody nabírá seriál na zajímavosti a síle. Dění je řekl bych rychlejší, je tu více intrik a vývoje postav vůbec. Bitevní scény jsou dobré, vůbec na televizní produkci, ale taková Bitva u Borodina, mohla být přeci jen pojata více "velkolepě", vzhledem k její důležitosti. Mé mírné zklamání z ní plně vynahradila poslední epizoda, kde se ukončili osudy všech hlavních postav. Ale především tu byla hořící Moskva a zmatek v ní, popravy a pochod vězňů... tohle byly opravdu silné scény. Jak jsem již psal, velice dobrá adaptace, herecky bezchybné, i když jediný, kdo mi do své role sedl byl Paul Dano. Kostýmy a interiéry, taktéž lokace natáčení... zase, nemám co vytknout. 80% ()

cingi.t

Oni tí angláni vedia výborne robiť dobové seriály. Pilot zrejme väčšinu divákov nenadchne tak, ako by si priali, ale buďme k sebe úprimní bratia a sestry, je to založené na ruskej literárnej klasike. Natočiť ruské dielo nie je žiadna sranda a aj v prípade tejto série by si to pýtalo ešte pár častí. Obsahovo je to veľmi skrátená verzia príbehu, ale spracovaním je to nenápadný skvost. Nebola to láska na prvý pohľad ako Downton Abbey, ale má to svoje jedinečné pochmúrne čaro, ktoré vyžaruje ruská vojnová tématika zmiešaná s tragickými postavami jedinečne stvárnenými mladými britskými hereckými talentami. 5* ()