Boj o ťažkú vodu

• Česko Boj o těžkou vodu (viac)

Nórska hydrovodná továreň Vemork, pri meste Rjukan, bola počas druhej svetovej vojny obsadená vojskami Wehrmachtu a pod vedením ambiciózneho nemeckého vedca Wernera Heisenberga sa v nej vyrábala ťažká voda D20, ktorá bola základnou esenciou na výrobu atómovej bomby. Nórsky vedec, jadrový fyzik Leif Tronstad, ktorý sám vo Vemorku vybudoval zariadenie na výrobu ťažkej vody, po obsadení Nórska Nemcami utiekol do Anglicka, kde sa stal kľúčovým členom v protinacistickom odboji. Z exilu v Anglicku zistil, prečo sa Nemci zaujímajú o továreň v Rjukane. Zhromaždil skupinu Nórov, ktorí prešli tvrdým výcvikom, aby nasadili svoje životy a opustili komfort Londýna pre chladné, náročné podmienky hôr ich rodiska, kde boli vysadení, aby naplnili svoju misiu a sabotovali Hitlerove atómové ambície. (STV)

Helo

(Ne)příjemně civilní válečnej seriál, ve kterým maj osobní dramata, spojený s válkou, hlavních a hlavně nečernobílých protagonistů stejnou váhu jako samotná válka. Čert vem některý nepřesnosti kolem fyziky (jedna z hlavních postav je už z principu neurčitej Heisenberg). ()

Ice.dog

Výborná norská minisérie zachycující průběh operace Telemark, výborné výkony herců, skvělé prostředí i atmosféra a především oceňuji velmi věrné kopírování historie a držení se faktů. Pro samotný děj je důležité i držení se pouze podstatných dějových linek bez přeskakování úplně mimo. Seveřané prostě umějí, pro mě velice ukázkově zpracovaná i natočena minisérie z WWII o vývoji atomové bomby v Německu, výroby těžké vody v Hydro a o práci a osudech skupiny Tetřev/Vlaštovka. 90% ()

PP66

Norové přesvědčili, že umějí i seriály. Podle skutečných událostí dokázali natočit napínavou minisérii o zničení výrobny a zásob těžké vody, důležité pro zkonstruování atomové bomby Němci. Postavy barevné a leckdy nejednoznačné, kamera výborná, přítomnost těžkých životních dilemat. Doporučuji. ()

fallangell

Sice to ma celkou stopaz 4.5 hodiny, ale i presto tvurci nepotrebovali jit hloubeji do psychologie postav a misto toho si hrave vystacili s valecnou atmosferou a cilem mise. bravo ()

kinderman

Šířeji a hlavně civilněji pojaté zpracování důležité válečné epizody, kterou na plátna kin přivedl v polovině šedesátých let klasik Anthony Mann ve filmu Hrdinové z Telemarku. Boj o těžkou vodu je poctivá televizní práce, které k absolutnímu hodnocení v mých očích chybí nějaký skutečně zapamatovatelný okamžik. Anna Frielová vypadala ovšem jako agentka Carterová, za to palec nahoru. ()

johny89

Už po prvním díle tento seriál vypadal extrémně zajímavě. Tempo mu vydrželo po celou sérii snad kromě posledního dílu, který je trochu zbytečně rozvleklý a dojemný. Nicméně spojení severského filmu, válečná doby a vědy funguje skvělě. ()

PanZahadnyCZ

Abych řekl pravdu, tak jsem toho čekal víc. Šestidílná výpravná TV minisérie nalákala na první díl, ale následné díly již nebyly zdaleka tak dobré. Seriál se snažil odvyprávět vojenskou operaci Telemark a veškeré události kolem ní prostřednictvím několika postav, žádná ale nemá tak silný příběh nebo důležitou roli na to, aby s divákem jakkoli hnula. Neříkám, že se mi na to koukalo špatně, ale určitě to mělo větší potenciál a zpracování mohlo být zajímavější. ()

flyboyeda

V Norsku se opet vytahli. Vynikajici sestidilna mini-serie o jedne z nej sabotaznich vysirek druhe svetove valky - operace Telemark. Prekryvaji se zde rovnocenne dejove linie vedeckych zavodu valecnych velmoci v oblasti vyroby plutonia za ucelem vyroby atomove bomby, prumyslove spionaze a samozrejme i sabotaznich valecnych operaci. Pro fanousky historie urcite moc zajimava a skvele zahrana zalezitost s moc povedenou dramaturgii. Hodne scen se natacelo i u nas... ()

Pedross800

Hned jak jsem si všiml plného hodnocení od uživatele gogo76 tak jsem zpozorněl a vrhnul se na to, neb tenhle chlapík je na válečné filmy a seriály opravdový expert . A po posledním dílu jsem nadšen a uchvácen. Vynikající minisérie o závodech za stvořením atomové bomby a tím, proč to Němcům nevyšlo. Já o téhle epizodě z druhé světové nic nevěděl a o to víc si to užíval. Bylo to napínavé, poučné, dramatické i vtahující. Spousta dějových linek do sebe krásně zapadala a hlavně neskutečně fungovala chemie mezi všemi postavami a nešlo se nevcítit do spousty z nich a jejich osudů. A i díky tomu pak poslední díl byl správným emočním vrcholem této dokonalé severské pecky. Mohu vřele doporučit všem i těm, kdo válečnou tématiku nemusí, protože tady jde o mnohem, mnohem víc a je to natočeno vskutku brilantně! ()

kenkaku

Minisérie relativně nudná, ale jen proto, že se drží reálných událostí. Prakticky celá kostra minisérie je ve wikipedii. O to je výsledek působivější. ()

laepus

Viděl jsem zatím jen první díl, ale je to fantastické. Skvělý příběh, výborně natočeno, hutná atmosféra, zajímavě napsané postavy, soustředění pozornosti na všechny aktéry - na Angličany, Nory i Němce. První díl končí v nejlepší možnou chvíli a už se nemůžu dočkat, až se dostanu ke druhému. Měl jsem od toho velká očekávání a rozhodně došla naplnění. ()

mira007

Nejúspěšnější norský seriál, který sleduje osudy tří lidí za druhé světové války - německý vědec Heisenberg. který vyvíjí pro Hitlera atomovou bombu, k čemuž potřebuje těžkou vodu, kterou vyrábí norská firma s ředitelem Henriksenem a tuto výrobnu naplánoval v operaci Gunnerside zničit norský zpravodajec Tronstad, který v programu SOE ( tak jako Gabčík s Kubišem ) vycvičí komando, které tu továrnu přepadne a vyhodí do vzduchu. Film dle skutečné události má plus, že se natáčel i u nás . Sice to působí na pár místech televizně a občas se to moc soustředí na soukromé věci hrdinů, ovšem ta millitary část výsadku a akce je hodně dobrá věc. ()

JohnyD

Skvelá 6 dielna TV miniséria z koprodukcie britsko-nemeckej-norskej spolupráce, ktorú by bola škoda minúť. Natáčalo sa aj v Prahe. Ani si nepamätám, kedy má od Band of Brothers bavila nejaká TV séria z vojnového prostredia. Viac menej súhlasím s komentom od MartinezZa na csfd. Zaobišiel by som sa ale bez postavy Anny Friel, aj keď jej to svedčalo ako vojande. Zaujímavý pohľad na jednu z kľúčových akcií počas II. svetovej vojny z vedeckého, civilného ako aj vojenského hľadiska. Pri samotnej sabotáži som sa cítil ako pri hraní Comandosu + si prirátajte nehostinú zasneženú Nórsku prírodu. Zaujímavosťou resp. pozorohudnosťou je, aj to, že počas jednotlivých epizód sa strieda nórština, nemčina a angličtina a dodáva tomu punc realičnosti. Nie je to dokonalé ale krásnych 8/10 tomu napálim v pohode. PS: Chcem už konečne film o Knutovi Hauglandovi, chlapovi, ktorý sa dostal dvakrát zo zajatia Gestapa, prestrieľaľ sa z obkľúčnej nemocnice SS, bol súčasťou operácie Telemark a po vojne si na vore preplával pacifik s Thorom Heyerdahlom. ()

warrenur

Kvalitne a autenticky posobiace spracovanie poslania skupiny norskych vojakov a ich spolupraca s anglicanmi. Tiez zavody o zostavenie atomovej bomby a fungovanie gestapa vo fabrikach nema chybu. Perfektna zalezitost. Odporucam. ()

dawe787

Výborný seriál z druhé světové války zachycující sabotážní plán na výrobu těžké vody v Norsku, kterou Německo potřebovalo pro vývoj jaderné energie aneb - Kdo první ovládne atomovou energii, ten ovládne celý svět a bude přepisovat dějiny! Něco z tohoto tématu jsem už znal z dokumentů, ale tento seriál mi to z historického hlediska přiblížil nejvíce! ()

Luk Skywalker

Po prvním díle (sleduji tu delší verzi čili 3x90 minut) to máme už solidně rozjeté a pohled z více stran je ku prospěchu - němečtí vědci a norské odbojáře v Británii i přímo v Norsku. Opět jako v případě Dunkerku jsem dříve viděl dokument o této operaci, takto při takovém rozsahu to bude dost podrobné. U druhého dílu jsem se obával, že bude jen kecací a planovací, ano příprava zde byla a nakonec zde byla i kompletní sabotáž (to by se v americké produkci jistě nestalo, utnuli by to v nějakém dramatickém momentě). 3.díl se zpočátku jeví jako nudnější, jsou tu sice dramatické momenty některých postav, ale takhle to vůbec být nemuselo, ale nakonec se dořeší situace s těžkou vodou, zobrazí se závěr výzkumu v Německu společně s válkou (řekl bych až mírné zobrazení) a k třem postavám je udáno, jak to s nimi dopadlo. ()