Smrť na Níle

• Československo Smrt na Nilu (viac)

Jedna loď, několik vražd, mrtvola, několik podezřelých a jeden geniální detektiv. Hercule Poirot chce prožít příjemnou dovolenou na luxusní lodi Karnak, která se plaví po Nilu. Pokojný výlet se však změní v drama, když někdo zavraždí bohatou Linnet Ridgeway-Doylovou. Pachatelem může být jen některý z cestujících! Ale kdo? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Wishkah

jeden z nejlepších filmů o belgickém (upozorňuji že opravdu belgickém:-)) detektivovi. Miluju film Vražda v Orient Express. Je nádherný, tajemný a potemnělý. Prostě výborný. Až nedávno jsem shlédl Poirotův druhý nejslavnější příběh a byl jsem mile překvapen. Čekal sem že se mistrnému Orient expresu nedokáže atmosférou vyrovnat a že Ustinov nebude tak skvělý Poirot jako Finney. Ale moje obavy byly rozptýleny ihned. Film je plný hvězd a i díky výborným výkonům večně nachmelené Angely Lansbury, uštěpačné Maggie Smith a výborného Davida Nivena je atmosféra krásně odlehčená a tolik odlišná od expresu. Ale neméně působivá. Peter Ustinov je opravdu jiný Poirot. Jeho Poirot je klidný a všímavý pozorovatel, který pomalu a jistě rozmotává nitky. Výborná adaptace výborného románu. ()

Disease

Ustinovův Poirot mě baví více než Suchettův, i když nemá hlavu jako koleno. Solidně zpracovaná klasická Christie detektivka. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Oproti Vražde v Orient exprese (1974) išla kvalita mierne dole, čo má na svedomí najmä herecké obsadenie. Pokiaľ v predchádzajúcom filme bola perfektne obsadená aj tá posledná, najmenej významná rola, "Smrť na Níle" má slabiny aj v niektorých významnejších rolách (úplne nevýrazní Simon MacCorkindale a Jon Finch). Aj predchádzajúci hlavný predstaviteľ (Albert Finney) mi sedel o dosť viac. Peter Ustinov hraje síce Poirota veľmi dobre (pozerá sa na neho omnoho lepšie ako na úlisného, samoľúbeho a zženštilého Sucheta), ale jeho fyzický vzhľad mi k Poirotovi príliš nejde (svetlé vlasy a fúzy). Ako sa zdá, výhrady mám hlavne k mužským hereckým predstaviteľom. Naopak, taká Mia Farrow doslova žiarila a páčili sa mi aj ďalšie herečky, ako dvojica Bette Davis a Maggie Smith (ako náprotivok tiež výbornej vyšetrovacej dvojice Peter Ustinov a David Niven). Čo mi ešte na tomto filme trochu vadilo, je akási prehnaná strojenosť a teatrálnosť niektorých hereckých prejavov (hlavne u tých slabších hercov). Naopak, veľmi som si užíval ten suchý humor s prísadami sarkazmu. ()

Mikino00

Povedené zpracování se spoustou v té době již vyhaslých hvězd, které se rozhodně neztratily a každá z nich sehrála svou roli na výbornou. Ustinov mi jako Poirot sedí nejméně. ()

laepus

Ustinov je vynikající Poirot, který ctí charakter své postavy. A když si v tomhle filmu všechny podezřelé začne jednoho po druhém podávat a dokazovat jim, jak právě oni mohli zabít Linnet Doylovou, tak jde divák (já teda pokaždé) do kolen. Uzavřené prostředí těmto detektivkám naprosto sedí - ať už je to ostrov, vlak nebo v tomto případě výletní loď. ()

KM Phoenix

Přišlo mi, že je Peter Ustinov ve své roli H. Poirota až příliš teatrální (i na Poirota). O to více se mi líbil výkon Davida Nivena v roli plukovníka Race a Maggie Smithové v roli slečny Bowersové. Celkově výborně zvládnutá adaptace knihy od A.Christie. Děj je příjemně napínavý a to i přes svoji délku. Oceňuji také, že režisér natočil prakticky všechny verze vraždy (tak jak je Poirot předkládal každému jednotlivému podezřelému). ()

thunnus

Film má dobrou atmosféru i slušné herecké obsazení. Sympatické mi přišlo také, že oproti knize se (oprávněně)snaží o zejdnodušení a zpřehlednění děje. Bohužel to ale není bez problémů a několika logických děr, které ale spíš působí tím, jakoby režisér na poslední chvíli nechal vystříhnout tak 15 minut filmu. ()

Vesecký

Jak nedat tomuto filmu méně než pět hvězdiček? Opět řada hvězd první velikosti včetně mé oblíbené Mii Farrowové, která se nakonec ukáže jako iniciátorka vraždy a nakonec trojnásobná vražedkyně a jednonásobná sebevražedkyně... Krásné záběry Egypta a jeho památek, ačkoliv si tvůrci nedali příliš práce s reáliemi. Loď přistává u Kóm Ombo, ale sotva cestující vystoupí a usednou na osly a velbloudy, octnou se v Karnaku, ale protože Linnet touží po Abú Simbelu, rázem jsou tam, i když lodí to trvá z Karnaku několik dní. Ale kdo reálie nezná, ten to nezjistí, a tak se více soustředí na rozuzlení příběhu. Je možné, že kde se objeví Hercule, tam jsou hned na pořadu nějaké vraždy? Ne - je to moc příjemný a dobře udělaný film. ()

pipapa

Miluji Miss Marple v podání Margaret Rutherford, a tak tahle "Agatha Christie na Nilu" byla pro mne opravdu utrpení. Zdlouhavé, překombinované, průhledné a laciné, kýč každým coulem. Role Bette Davis totálně nevýrazná. Naopak jedna hvězda právě a jen za superbní Angelu Lansbury v roli permanentně alkoholizované spisovatelky a přepychově nadabované Alenou Vránovou. Spousta možných pachatelů a jejich motivy, některé jakoby zprstuvycucané, je podávána nezáživně a velmi direktně jako na talíři, rozuzlení pak ve formě školní přednášky. Způsob, jakým postupovali skuteční pachatelé, je nedůvěryhodný, technicky v reálu nemožný...Krimi-pohádka jako dělo. ()

inutihar

Cestovat z Asuánu do Abú Simbelu přes Karnak a stihnout to během odpoledne je opravdu možné jen ve filmu. Ale zeměpisných chyb si všimne jen málokdo, zvláště když vás uhrané ďábleská Mia Farrow. Dějově se film drží předlohy poněkud volněji, ale díky skvělým hercům je celkové vyznění mnohem zábavnější. ()

Radek.SCH

Nebudu sdílet místní nadšení a řeknu to na rovinu: blbost. Knihu jsem četl jako povinou četbu k maturitě a ta se mi líbila mnohem víc. A dokonce jsem se u ní skoro nenudil (až na pasáž s dlouhatánskými výslechy po vraždě Linnet. Tam to myslím Christie zbytečně natahovala.) Film jsem ale zhlédl se zaťatými zuby. Byla to hodně velká otrava. A to si jedna z nejlepších poirotovek nezaslouží. Teda, ne že bych ostatní poirotovky viděl nebo četl, ale jestli tohle má být ten pomyslný vrchol, tak netuším, co na Poirotovi všichni vidí. ()

Huguette

I když já "kopu za Bette", musím uznat, že Angela si ukradla každou scénu pro sebe a stala se pro mě nejvýraznější osobností celého příběhu. Miu Farrow prostě nemůžu vystát, nikdy a nikde :-( A k příběhu? Agatha Christie, co víc dodat? ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (viac)

Gal Gadot v pokračování Orient expresu

Gal Gadot v pokračování Orient expresu

30.09.2018

Filmová adaptace klasiky Agathy Christie Vražda v Orient expresu v loňském roce vydělala 352 milionů dolarů a potěšila jak diváky, tak kritiky – zaslouženě se tak dočká pokračování. Snímek s názvem… (viac)