Westworld

• Česko Westworld (viac)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (viac)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

mikestiff

První dva díly super rorjezd, pak je do půlky první řady vaty. Uvidíme co dál. Navíc je to nutno brát čím dál více s rezervou, neboť bych tam napočítal mraky nelogičností do kterých se autoři zamotali, ale na seriál stále vysoce nadprůmerné. ()

Redi

HBO se chytlo konečně scifi... Možná trochu roztáhlé, ale jinak super. Teď už od hbo něco z vesmíru a můžu umřít. ()

venison

S01 - Málem mě tenhle nadupaný seriál „Westworld“ z produkce HBO minul, ale jakmile jsem si pustila první díl, musela jsem dofetovat zbytek :-) V první řadě se autorům (Jonathan Nolan a spol.) podařilo vytvořit naprosto fascinující, propracovaný svět na základě inspirace původního autora Michaela Crichtona.. Díky moderní technologii si dnešní „Westworld“ mohli dovolit udělat mnohem dynamičtější, hmatatelnější, reálnější.. Seriál „Westworld“ se snaží divákovi vnuknout řadu filosofických otázek zejména ohledně lidství a humanity.. Baví mě propracovaná sci-fi, která se schovává za tradiční western, obě žánrové kategorie jsou mé oblíbené.. Akčníé podívané je tu pomálu, spíše se jedná o konverzační drama na pomyslném pozadí divoce západních jatek.. Autoři si chytře pohrávají s linkou času.. Rozehrávají inteligentní hru na slepou bábu – kdo je člověk? kdo robot? kdo ovládá koho? a proč? Ovšem zklamu Vás, po celé jedné sérii jsem odpovědi na své otázky nedostala.. Zvučná jména vábí a scény s výtečnými staříky Anthonym Hopkinsem a Edem Harrisem považuji za ty nejzdařilejší vůbec.. Obě postavy jsou klíčové, ale nenazvala bych je hlavními, jsou relativně upozaděny, aby dostaly prostor i nové méně známé či zcela neznámé tváře. Mě osobně trošku vadilo, že se děj díky snům a herním smyčkám vrací stále na začátek a omýlá se již omleté stále dokola, ale chápu, že do koncepce příběhu to bylo nutností. Vadí mi, že se hodně soustředí na vývoj postav, ale nikdo mi nevysvětlil základní technické zákony tohohle světa (např. kde berou roboti energii, jak fungují příběhy, jedou si hlavní postavy divokého západu smyčku každý den to samé a pokud přiberou člověka, tak se děj na několik dní rozjíždí apod.).. Z děje jsem něco prokoukla dávno, něco mi bylo podsouváno jinak, ale divákovi je celou dobu jasné, že nic není tak jak má být.. Seriál „Westworld“ je výborně propracovaný a perfektně vystavěný, ale „něco“ mi tam na 5* chybělo.. Btw – původně jsem neměla ani tucha, že je prapůvodním otcem příběhu Michael Crichton, ale instinktivně jsem vytušila, že jde o silnou provazbu na „Jurassic Park“ (díky technologii uměle vytvořený uzavřený svět, který se člověk snaží ovládat, dokud se všechno nezačně kvůli hamižnosti hroutit + ideologický papaláš, který to vlastně myslel dobře apod.), takže komu lahodí podobný styl (jen bez dinosaurů), tak rozhodně doporučuji povinně shlédnout :-) Už se těším na další sérii a modlím se za minimální úrovňový propad :-D ()

Monoxid

Vítejte ve světě, kde lidé dospěli na vrchol svých možností, vyrábějí dokonalé roboty, vyléčí každou nemoc a každé zranění, žijí v blahobytu a... nedokáží vyměnit blikající zářivku. ()

geklon

Jedním dechem. Ač jsem se snažil tento projekt jakkoliv ignorovat, nakonec jsem k němu přičichl a zůstal omámený. Projektu se nedá asi cokoliv vytknout. Kostýmy, prostředí, produkce, efekty, scénář a vývoj příběhu akorát teda hudba mě trošku srala. A to jsem se snažil opravdu moc. Něco tomuhle master hype vytknout.. Snad jen některé hlavní postavy mi přišly trošku nedotažené, ale na to bude prostor nejspíš ve druhé sérii. Jestli si seriál udrží alespoň poloviční úroveň té první, bude se jednat o zázrak. ()

MikyAff

Westworld ohromil prvním dílem, který by mi bohatě i stačil jako nějaký minifilm s otevřeným koncem. Pak ale následovaly epizody, kdy člověk vytuší, že se jedná o takový ten druh seriálu, kde tu nudu nebo nezáživnost musí přečkat, protože se budou postupně odhalovat velké a ohromující věci, které vyvrcholí ve velkém finále. Což rozhodně tenhle seriál splňuje. Jenže na to, jak mi postupné události dokázaly ohromit a někdy byly naprosto očekávávatelné, tak ve výsledném formátu z toho zas tak vodvázaná nejsem. K tomu se nemůžu smířit se spoustou nevyjasněných spojitostí, co se mi honily během sledování hlavou. To už je ovšem problém těchto dvojích světů a zápletek, se kterými se divák většinou nějak vyrovná. Jedinečné? Rozhodně ano! Ale že bych se z toho posadila roztřeseně na prdel, to zase ne. (jo a ten opening? Dlouho mě takhle nějaký neuchvátil!) ()

Sarpele

Jakkoli mám samozřejmě tu infantilní touhu po dalším vyprávění, vlastně by bylo nejlepší, kdyby měl Westworld jen jedinou řadu. Cokoli už bude zákonitě jen rozmělňování. Třeba dobře napsané, ale přece jen. Kdyby se to desátým dílem nadobro uzavřelo, dotýkalo by se to uměleckého díla. ()

Pavlínka9

Hmmmm...roky jsem odolávala a teď si nadávám, protože jsem TOHLE chtěla vidět dávno dřív :) Realita či realita? Wau :) Baví mě to :) Mám za sebou několikrát opakované díly, situace a pointa ohledně Williama a Wyatta? :) Hmmm...těším se na druhou řadu :) Zdali bude tak zajímavá jako předešlých 10dílů či aspoň posledních 10 minut posledního dílu první série - BRAVO :) Oki - mám to za sebou a těším se jako malá na 3.řadu... Je to tak skvěle vypracované, tak detailně precizní - co je realita, kdo je kdo, komu můžete věřit a když máte možnost se dostat z Westworldu - je to vlastně to, co chcete? :) Tohle se nedá rozepsat, ale je to potřeba vidět. A Hopkins - každá scéna s ním mi krásně nadhazovala myšlenky na jeho zpodobnění Lectera, protože s takovou lehkostí se tam právě procházel... :) A to je to svěží a matoucí zároveň :) ()

noriaki

Smysl nedávajících momentů, logických chyb a zbytečných odboček se nakupilo až přespříliš, ale kvalitě to vyloženě neublížilo. Westworld je perfektně natočené a precizně zahrané drama s přesahem, které zdánlivě nikam nesměřuje, ale pod povrchem to vře. Fascinace umělým světem a ambivalentnost postav supluje košatý děj, protože zápletka není zdaleka tak složitá jak by se mohlo zdát. Vymyšlená je ovšem rafinovaně. Ještě přidám jednu radu. Ať budete z Westworldu jakkoliv nadšení, zapomeňte že existuje druhá série. Ta bohužel pošlapala pracně budovanou pointu, z hlubokých charakterů udělala jednorozměrné karikatury a děj rozplizla do nudné nicoty. ()

PetrVabruscak

Scénáristický propadák. Postavy se chovají nelogicky a mají prapodivné motivace. První řada nasadila laťku příliš vysoko, druhá už měla díry v příběhu, ale pořád tam bylo to kouzlo světu Westworld, které se ve třetí úplně vytratilo. Evan Rachel je ženský kuuus. Asi hlavní důvod, proč jsem třetí řadu vůbec dokoukal. ()

Beatle

Nejsem si docela jistá kam se má příběh vyvíjet. A taky si nejsem jistá technologií. A nejsem si jistá Ed Harrisem....vždyť já ten první díl vlastně vůbe nepochopila, tak co tady kecám? :D Jsem zvědavá na další! ()

Yoda sama

HBO je inde a poslali do sveta ďalšiu cibuľu- niečo s toľkými vrstvami a každá je trpkejšia a drsnejšia, než predošlá. Herecký orchester (Hopkins prišiel naposledy vyškoliť novú generáciu hercov), dramaturgické peklo (ale pre diváka) a ďalšia novodobá mánia (a to právom). Pokračovanie vraj až za dva roky, v tom prípade mám dosť času spamätať sa z toho všetkého. ()

hroubek

S01 - Seriálová událost podzimu o tom žádná. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to mohlo být o trochu lepší, a nebo mě uteklo něco velmi důležitého. Tak jako tak, to nic nemění na tom, že HBO opět vypustil do světa, něco předčím se konkurence musí klanět dolů(sorry Netflix, ale bylo to tentokrát hodně těsný). Nejvíce na seriálu obdivuji, ano čtete správně, obdivuji, to jak si hraje s divákem a srovnávání se Ztracenými není od věci. Seriál se tváří komplikovaněji, než ve skutečnosti je a předkládá nám spousty otázek, motivaci a taky dějových rovin. Někdo se v tom může ztratit a je to celkem pochopitelné, že se tak stane. Jenže jakmile to do sebe začne zapadat, tak si uvědomíme, že jsme spoustu věcí měly přímo před očima a samotná pointa, není takové překvapení jako jsme celou dobu čekali , ale přitom v sobě má něco hodně uspokojivého a zároveň se u ní dokáže dostavit ten krasný okamžik úžasu, že sledujeme něco více, než jen obyčejnou televizní show. A takovýchto momentů si já nejvíce cením. Tvůrci odvedli výbornou práci a je doslova radost sledovat s čím nás překvapí. Někdy ty překvapení bolí na úkor logiky, i přestože jsou nádherně natočené(linka kolem Maeve). Je to naschvál natočené, aby to působilo až moc hloupě, protože to byl další level hry od tvůrců seriálu. Jako tenhle argument beru, ale nic to nemění na tom, že v mě to v seriálu vadilo. Trošku mě taky vadilo, že některé linky jsou pomalejší a trochu se motají v kruhu, opět hra tvůrců. Ale jak už jsem zmínil, že i přes všechny chyby jsem pořád dost nadšený a fakt obdivuji co tvůrci se seriálem udělaly. Ať už jde o perfektní vykreslení světa, některých postav, práce s narací, s dialogy, s hudbou, triky, kamerou, kostýmy, a nebo s akčními scény a taky s tím jak seriál vizuálně vypadá. A co se týče hereckých výkonů, tak to je kapitola sama pro sebe, která neustále překvapuje a je radost sledovat některé herce, jak se výborně poprali se svými charaktery, a že i nejmenší postava je precizně obsazená. Westworld je parádní seriál, který se povedl a jeho jediná větší chyba je v tom, jak moc je ambiciózní, propracovaný a vystavěný na nejmenších detailech, díky čemuž se může velmi snadno rozpadnout, pokud se objeví nějaká chyba(ze strany tvůrci, nebo ze strany vnímajících diváků). A tento přístup se mě líbí. S02 - Naprosto budu rozumět všem, kteří s druhou řadou nebudou spokojený. Chápu to, a rozumím tomu. Na druhou stranu opravdu oceňuji snahu HBO a tvůrců, udělat, takhle velkou podívanou jinak. Rozhodně nelze říci, že by to divákovi šlo naproti(to že mu začnou dávat odpovědi, neznamená, že mu to jde naproti). Je to natočeno zajímavě. Jako diváci musíme přemýšlet nad tím co vidíme, jakou to bude hrát roli, a nebo jestli to není jen skrytá odbočka ve velkém labyrintu. Tvůrci s námi hrají tuhle hru a pak nám začnou házet drobečky a představovat nové poselství a myšlenky. Někdy je to trochu samoúčelné a zbytečně překombinované, protože to tak tvůrci potřebuji, přesto je to udělané kvalitně. Příběh je zajímavý a karty jsou krásně rozložené. Bohužel největším problém se pak ukáže práce s postavy. Hodně těžko se jim fandí. A tohle mě hodně zklamalo. Prakticky mě pak nezáleželo na většině postav, a jejich cíl pro mě neměl takovou váhu. Chápal jsem proč to dělají, ale nelíbilo se mi jak to tvůrci prezentuji. Světlou vyjímkou je postava Williama/Muže v černém, jehož příběh je zajímavý, dojemný a z mého pohledu nejzábavnější. Westworld je ve druhé sérii hodně jinou podívanou, a já tento risk celkem obdivuji a dost se těším na třetí řadu. 8/10 S03 - Jsem rád, že se seriál s každou řadou rozrůstá a mění. Je to fajn, když víte, že dostanete něco trochu jiného. Jenže, některé změny nejsou úplně nejlepší rozhodnutí. A na třetí řadě je to dost znát. Změnil se status quo, a i celková poetika samotného seriálu. Toto byl z mé strany velmi odvážný a dobrý krok. Problém je, že s ním tvůrci nedokázali pracovat lépe. Celou dobu mě přišlo, že se snaží vymyslet co nejlepší zápletku, a snaží se nás udržet v nevědomosti a v nejistotě. Připravili si řadu zvratů, zápletek a i nové postavy. No a vyšlo to tak napůl. Trvá, než si k nějaké nové postavě vybudujeme vztah. Totéž lze říci i o příběhu. Trvá, tak tři čtyři epizody, než se začne něco skutečně dít, a nastíní se příběh. O to více pak zabolí, když se to rozsype jako domeček z karet díky špatně vystavěným a prodaným zvratům. A ve výsledku to dost bolí. A nezachrání to luxusní vizuál, výborný herci a samozřejmě boží soundtrack. Hloupost a nelogičnost tomu dost podráží nohy. A to je velká škoda. U čtvrté řady budu, ale už tam bude chybět to obrovské nadšení, jaké bylo u prvních dvou řad. () (menej) (viac)

Eleanor05

"Vypnout motorické funkce." Westworld se tváří jako nejchytřejší seriál na světě se spoustou rádoby filozofických rozprav o lidech a sebeuvědomění, ale je to jenom prázdná slupka. Já vlastně ani nevím, co víc k tomu napsat. Herecké výkony jsou standardní, Evan Rachel Woodová je krásná a HBO důmyslně splnilo svoje povinné kvóty o nahotě v každé epizodě tím, že alespoň roboti mimo park musejí být všichni nazí. Děj se odehrává tak pomalu, že kdyby se tři čtvrtiny vystříhaly (obzvlášť ta část v "realitě"), našlo by se snad pár odvážlivců, kteří by se na seriál dokázali dívat opakovaně. Ale nejenom, že je děj pomalý, on je hlavně strašně banální! Divák celou dobu trpělivě vyčkává, co že světoborného a šokujícího, neskutečně novátorského a chytrého se zde nakonec stane a ono nic. Vše směřuje k tomu, co jste už od prvních epizod předpokládali, tedy SPOILERY! že lidé jsou na roboty v zábavním parku zlí a od Roberta Forda nebyl zrovna moc šťastnej nápad, když je s Arnoldem stvořili tak moc inteligentní, že si začnou uvědomovat sami sebe a budou se tedy chtít pomstít. KONEC SPOILERU. Tohle je děj v jedné větě. Nic jiného vědět nepotřebujete. Nepotřebovali jsme ani shlédnout celou "love story" z minulosti Williama a Dolores, nepotřebovali jsme vědět, co je Labyrint a kde se nachází, nepotřebovali jsme znát Fordovu utajovanou robotí rodinku, ani kdo a proč park sabotuje. Nic z toho nebylo podstatné, neústilo to v nic a fungovalo to jen jako vata natahující jednoduchoučký děj na deset hodinových dílů... Od Jonathana Nolana jsem čekala tedy něco daleko více originálního, promyšleného a zábavného. V dalších sériích se bude muset mnohem víc snažit, aby se vůbec dokázal už jen přiblížit seriálu Hra o trůny, jehož má být podle HBO Westworld následovníkem. ()

sskrblik

Tak jsem úspěšně zdolal první sérii a teď budu čekat rok na další :-). K mému překvapení český dabing poslouchatelný, takže jsem neměl problém jej ponechat v nabídce přehrávače, ač jsem měl k dispozici i originální zvuk. Začáteční čtyři epizody mě fascinovali světem Westworldu a nápady, které se podařilo úspěšně do seriálu aplikovat. S postupnými dalšími díly se odkrývali různá překvapení, některá méně čekaná a některá se vydala trochu jinou cestou než bych si rád představoval. Ke konci série už to začíná ztrácet šťavu a seriál spíš sází na šokování diváka, protože samotný svět už se za předcházející epizody vyčerpal z mého pohledu. Uvidíme co přinese druhá série a kam se seriál posune. ()

Midori_Mike

Neotřelý námět a jedno z nejlepších hereckých obsazení v historii seriálů - to je Westworld. Rok 2016 se nesl ve znamení příchodu výborných nových seriálů a WW tento trend výrazně podpořil. Mysteriózní sci-fi, to prostě zbožňuji. Jonathan Nolan to má velmi dobře promyšlené a v příjemných mezích se mu podařilo zamotat mi hlavu. Ke konci první série jsem měl trochu strach, jestli to už nepřekombinoval, ale nakonec to hodnotím velice kladně. Několik WOW momentů stálo za to. Nicméně vůbec největší sílu seriálu vidím v samotných hereckých výkonech. Především Evan Rachel Wood v roli Dolores je božská :) . Místy jsem si říkal, že bych ji rád viděl po skončení natáčení v reálu, abych si ověřil, jestli jí to "kyborgovské" vystupování nezůstalo. Totéž se týká i spousty dalších herců. Imitaci kyborgů zvládli dokonale. Takže za mě palec nahoru a těším se na další podívanou! ()

Wade

Jak jednoduše popsat Westworld a použít jen 3 slova ? Nezábavné Pomalé a Nudné. Nebavil mě ani příběh ani postavy takže po 4 epizodách s klidem končím se sledováním. 20% ---- 2/10 IMDb ()

fabecc1222

Jako rána z čistého nene přišla po 4. řadě informace o zrušení celého seriálu, ačkoliv tvůrci měli plány i pro další řadu. Tím pádem je čas na závěrečný sumář. Jsem jeden z mála lidí, kteří první dvě řady spíše odzívali, a pořádně se to pro ně rozjelo až ve 3. - 4. řadě. Změna konceptu po polovině seriálu je opravdu drastická, a chápu i lidi, kteří jsou na tom opačně, a poslední dvě řady se jim příliš nelíbí. Westworld měl být po konci Hry o trůny hlavním tahákem HBO, ale řekl bych, že díky své složitosti a kombinovatosti na tento titul nemohl nikdy dosáhnout, protože je nutné při něm napínat mozkové závity na 100%, což však spouště současných diváků není po chuti. Dlouhé filozofické dialogy o fungování a podstatě světa, charaktery zvažující svá rozhodnutí a jejich důsledky, sáhodlouhé expozice jednotlivých řad, gragujících mnohdy v jeden konkrétní moment. Ve výsledku tak mnohdy spíše artová podíváná, než klasický komerční trhák. Samotný koncept je založený na populárním tématu kritiky společnosti a robotizace okolo nás, tak uvidíme, jestli se někdy jako společnost dostaneme do takového bodu, jako ve Westworldu. ()

Skeksis

Keď Ja, robot a Martix hodíte do pariaceho sa kotla kdesi v kokotine zvanej Počiatok, či ešte väčšej – Interstellar, pohrávajúcej sa s časom, priestorom a realitou, vzíde vám niečo ako pomätená Sci-Fi/Western/Kokotina Westworld. Náhrady ľudí a sveta z 3D tlačiarní sa občas pokazia, to je jasné, tak ich treba vkuse opravovať a upgradeovať, až má človek pocit, že je to celé zbytočné. A viete čo? Ono JE to celé zbytočné a otravné, rovnako ako tento seriál. Stavím sa, že na konci už nik nebude vedieť kto je kto, kde je, kedy je, prečo je... Na toto veľkolepé nudné nič fakt nemám nervy! Preto dve hviezdy za inak výborné herectvo. Ani to ma nezachránilo od NUDY, NUDY, NUDY... A Anthony Hopkins hráva už iba v samých kravinách! ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Žánr sci-fi westernů proslavil filmový Westworld z roku 1973, nutno ovšem podotknout, že od té doby se objem filmů v tomhle žánru příliš nezvětšil, v 2011 navíc fandové dostali obří facku v podobě… (viac)

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (viac)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023

17.02.2022

Špatné zprávy pro fanoušky herní série The Last of Us. Šéf programu HBO Casey Bloys totiž čerstvě upřesnil, kdy si myslí, že diváci uvidí očekávanou seriálovou adaptaci od Craiga Mazina (Černobyl) a… (viac)

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)