Westworld - The Choice

(séria)
Sci-Fi / Thriller / Western / Dráma / Mysteriózny
USA, 2022, 6 h 57 min (Minutáž: 48–56 min)

Tvorcovia:

Lisa Joy, Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

Aurora Perrineau, Brandon Sklenar, Jim Cody Williams, Jeffrey Wright, Thandiwe Newton, Ed Harris, Aaron Paul, Ariana DeBose, Evan Rachel Wood, Manny Montana (viac)

Dolores zapomněla vše, co se stalo. Žije novým životem. Má novou identitu (Christina), práci a přátele. Jenže minulost ji dohnala. Caleb se snaží žít normální život se svojí ženou a dcerou. Zjišťuje, že to asi nebude možné. I Maeve tvrdě narazí. Napadne ji totiž banda zabijáků. Muž v černém vyhlásil válku výtvorům a hodlá si vzít zpět, co mu bylo ukradeno. (Varan)

TroiMae

Možná je to rouhání, ale mám pocit, že Westworld mi dal rafinovanější náměty pro mou životní filozofii, než Matrix. Ať už si o kvalitě jednotlivých řad myslíme, co chceme, vždy je to mindfuck, a čtvrtá řada je větší poctou Matrixu, než čtvrtý Matrix sám. Zatímco Matrix je hollywoodsky opulentní, zenově jinotajný Westworld působí životně. Zatímco poslední Matrix se dopracoval k létající Trinity, ve Westworldu „létají“ všichni. Duší seriálu je pak nadčasová architektura od španělského Santiago Calatravy. Je pro Westworld tím, co New York pro Sex ve městě. A když už jsme u New Yorku, když nemůže produkce do Valencie (ve 4. řadě je snad jen jedna scéna ve Městě umění a věd), musí Calatrava do New Yorku. Vedle samotných newyorských architektonických výpečků, jako nové budovy „Vessel“ na Hudson Yards, hraje ústřední „postavu“ telekomunikační věž, jejíž originál stojí v Barceloně.     Westworld má prostě na rozdíl od Matrixu mnohem víc vrstev a snů ve snech, kdy nikdy nevíte, co je realita. A výjimečný je v tom, že realitu výrazně odráží. Čtvrtá řada nám tak může připomenout echo doznívající doby týkající se vakcíny a konspiračních teorií o čipech. Ale seriál, tak jako jeho architektura, je víc nadčasový. Míchání představ a reality věrohodně odráží náš život a společnost (včetně fenoménu zvaném „Mandelův efekt“ - situace, kdy mnoho lidí věří, že se něco stalo a pamatují si to, i když se to ve skutečnosti nikdy nestalo). Vzpomněl jsem si na vtip, jak dva lidé označkují delfíny a říkají si, že teď bezstarostně budou plavat v moři a ani si nevšimnou, že jsou pořád monitorováni. Pak vytáhnou své mobily a odcházejí. Westworld ukazuje, že z Matrixu se nemůžete nikdy úplně probudit, že algoritmy naše životy neviditelně řídí víc, než si myslíme, že na „nesystémového“ člověka, který prozře, uspořádají ostatní hon. A, což je další kouzelný Easter egg, díla jako je architektura Calatravy, vidí jen ti, kdo prozřou. ()

Streeper

Mě se čtvrtá série moc líbila, oproti zmatené trojce mi přijde, že se čtyřka vrátila do starých kolejí a konečně nasadila to správné tempo. Hodně příběhu se tady uzavřelo, ale teď je otázkou jestli napořád, věřím, že se nějaké oblíbené postavy v páté sérii vrátí. I když tahle řada byla zdařila, tak už by to ten seriál asi chtělo ukončit, ať to zbytečně neprotahují. ()

Anderton

Ťažko sa hodnotí štvrtá séria seriálu, ktorá ešte nemala byť finálna, ale nakoniec je. Čo sa týka mindfuck faktoru, ide o najtvrdší oriešok doposiaľ a niet divu, že mnoho divákov to už od druhej série vzdáva. Určite nejde o sériu, ktorú stačí vidieť iba raz, asi si treba všetko pekne ešte raz v pokoji pozrieť. Prípadne si pri niektorých konkrétnych epizódach zapisovať všetky dialógy a potom sa nad nimi ešte raz zamyslieť, predovšetkým pri hrách s časom. Ale HBO Max sa rozhodlo, že celý seriál vyhodí z ponuky... ()

mclenin

Počkal som kým vyjdu všetky časti a pozrel som naraz a dobre som urobil lebo týždňové prestávky trhajú koncepčnosť, takto som sa po každej zhliadnutej epizóde tešil na ďalšiu bez straty očakávania a hoci z toho nebol binge-watching, bavilo ma to. Síce to pôsobí ako mierne vylúhovaná a vykastrovaná verzia westworldu z prvej série skombinovaná s odlišnými prvkami tretej série, no vo svojej priamočiarosti sú jednotlivé linky prehľadnejšie a ide o ľahšie stráviteľné sústo než metafilozofická prvá séria, tzv. "user-friendly". Palec hore za soundtrack, kde p. Djawadi drží latku štandardne vysoko. ()

3DD!3

Těžko říct jestli jde o finále nebo předposlední řadu, možné je obojí. Každopádně drží kvalitu. Přes někdy křečovité dialogy jde stále o výbornou podívanou která hlavně v první polovině skvěle šlape. Ed Harris jede na plný plyn a přehození rolí mezi stroji a lidmi je přesně tím typem pomsty, kterou bych od zlé Dolores čekal. Konec je malinko krkolomným snažením dovést vše do konce který je sice depresivní, ale vlastně nabízí něco jako naději. ()

• Tak jako v předchozích řadách hrálo ústřední roli Město vědy a umění ve Valencii španělského architekta Santiaga Calatravy, které v seriálu představuje sídlo společnosti provozující parky, v této řadě je ústředním motivem telekomunikační věž umístěná do New Yorku. Věž je přímým odkazem k telekomunikační věži Calatravy v Barceloně. (TroiMae)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD