Reklama

Reklama

Tak ďaleko, tak blízko

  • Česko Tak daleko, tak blízko (festivalový názov) (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Medzinárodné výskumy potvrdili, že takmer každé stodesiate dieťa dnes trpí poruchou autistického spektra. Neexistujú presné štatistiky o tom, koľko ľudí na Slovensku trpí touto vývinovou poruchou. Isté je len to, že ich počet dramaticky stúpa. Film Tak ďaleko, tak blízko vznikal dlhých 7 rokov, počas ktorých režisér zaznamenával dospievanie štyroch detí s rôznymi druhmi autizmu. Tak vážnu tému poňal pozitívne a s ľahkosťou, hlavných hrdinov si divák okamžite obľúbi a o to intenzívnejšie s nimi prežíva ich každodennú realitu. Stanete sa svedkami ich krehkých radostí zo života a na konci filmu sa zaručene budete usmievať aj vy. (Itafilm)

(viac)

Recenzie (16)

vojo 

všetky recenzie používateľa

Keď porovnám s "autistickou" poviedkou v hranom debute Jara Vojteka Deti, napadá ma hriešna(?) myšlienka, či by nemal zostať dokumentaristom. Tu je na danú tému oveľa emotívnejší pohľad aj takmer identická scéna(u zubárky) vyznieva oveľa silnejšie, dokonca je tu aj prítomný humor, čoho aspoň štipka chýbala Deťom/ale tá chýba takmer všetkým slovenským súčasným "realistickým" filmárom/, tu sa po skončení filmu naozaj dostaví katarzia a napadajú vás mnohé reflexie videného. P.S: Pôvodne som dal štyri hviezdičky, ale potom sa mi to uležalo v hlave a dávam plný počet za pootvorenie dverí do sveta, pred ktorým mnohí utekajú... ()

emma53 

všetky recenzie používateľa

Jsem vděčná za takové dokumenty, které mně bez příkras ukáží, co taková nemoc obnáší, že ji nelze zaškatulkovat, protože právě tahle nemoc se projevuje mnoha specifickými vzorci chování. Díky Jaroslavu Vojtkovi za to, že do toho šel a mnohým tím mohl poskytnout vodítko k lepšímu pochopení takto nemocného člověka. ()

Madsbender 

všetky recenzie používateľa

[Febiofest 2015] Prevažne observačný dokument o tom aké to je, nerozumieť vlastným deťom. Vojtek razí cestu "lepšie raz ukázať, ako sto krát povedať" a do krátkej stopáže sa mu darí vsunúť veľa. Skutočne vynikajúce prevedenie, pri ktorom mám pocit, že by som na druhý pokus možno hodnotil ešte lepšie. 80% ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Budem sa opakovať, ale súčasné sk dokumenty sú skôr materiálom pre festivaly dokumentárneho filmu alebo do televízie, ako pre širokú distribúciu. Ale to je môj problém. Pri tomto filme ma viac krát napadla myšlienka o relativite šťastia, nechápať všetky súvislosti života a spoločnosti je mnohokrát výhoda. Ďalej je otázne, či zrovna autizmus je vývojová porucha, s poruchami vývoja jednotlivcov sa stretávame každodenne. Možno si to hovorí niekto aj o mne, neviem. Autisti vo filme sa usmievajú častejšie, ako ľudia ktorých vidím v mhd, so what's the problem... ()

nascendi

všetky recenzie používateľa

Zaregistroval som, že na Slovensku vzniká množstvo kvalitných dokumentárnych filmov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Aj tento Vojtekov film by nemal ostať bez primeraného záujmu divákov. Lebo rýchlo stúpajúca frekvencia výskytu tejto vývinovej poruchy, ktorá dnes poostihuje každého 110. jedinca si vyžaduje účinnú reakciu spoločnosti. Film je veľmi poučný najmä tým, že ukazuje široké spektrum postihnutí, ktoré majú spoločného menovateľa v tom, že vyžadujú veľkú obetavosť rodinných príslušníkov. Z tohto hľadiska si myslím, že Rain Man poskytol divákom medvediu službu, lebo množstvo ľudí nadobudlo predstavu, že autisti sú zväčša géniovia s čudným správaním. A ono to je spravidla tak, že jeden autista obmedzí až znemožní normálne nažívanie celej svojej rodiny. Rodinní príslušníci to síce robia s láskou a nesmiernou obetavosťou, ale štát v tom nevidno. Štát sa stará o tých, ktorí si svoje postihnutie spôsobili nezodpovedným správaním (alkoholikov, fajčiarov, narkomanov a pod.) a autistov odsúva na koniec svojho záujmu. V Bratislave im dokonca zrušili bezplatné cestovanie MHD. ()

PetrPan 

všetky recenzie používateľa

Ještě jsem na ČSFD nečetl lepší obsah, opravdu vystihnul naprosto dokonale zejména ducha dokumentu Jaroslava Vojtka, před nímž osobně hluboce smekám. A děkuji. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Kam sa hrabú vedecké dokumentárne filmy o autizme, tie nedokážu priblížiť bežným ľuďom to, čo vidíme v tomto zostrihu skutočného života s autizmom. Z pohľadu rodiča, adoptívneho rodiča a v jednom prípade aj z pohľadu neobyčajne ukecaného autistu, ktorý dokáže svojským spôsobom rozoberať aj partnerstvo a manželstvo. Obdiv patrí samozrejme celým rodinám, že si nechali nahliadnuť aj do komnát, ktoré skoro vždy ostávajú pred verejnosťou zatvorené. ()

Zagros 

všetky recenzie používateľa

Viděl jsem spoustu rozhovorů v pořadu Přicházíme v míru u Duška a všechny byly super. Obohacující, silné, úsměvné a především pozitivní. Pozitivní i přesto, že se prakticky neustále hovořilo o problémech autistů a rozdílech autistů a normálů. Částečně z něj a z jeho hostů vyšel také Normální autistický film od Miroslava Janka, pro zájemce za pozornost určitě stojí. Tak daleko, tak blízko je slovenský dokument na stejné téma z roku 2014. Formálně je to průměrný dokument, které spíše jen pozoruje a je zařazením časosběrný... točilo se sedm let! Nesedlo mi jen neustálé přeskakování z dítěte na dítě. Zbytečně to rušilo a vytrhávalo z pozornosti. Když už jsem se naladil na jedno dítě a rodinu, střih a byl jsem u jiné rodiny s jinými nároky a jinými problémy. To je ale asi jediná výtka. Obsahově je to totiž síla. Opět zobrazuje autistické děti a tentokrát nejen ty vysokofunční autisty, ale také ty, které není možné zapojit do naší běžné společnosti a potřebují speciální a neustálou péči. Největší uznání si zaslouží rodiny a rodiče, kteří se o autisty starají. Ty finanční, fyzické i psychické nároky a vypětí jsou obrovské, smekám před nimi. Navíc největší síla dokumentu je v tom pozitivním vyznění. Když opravdu chcete, dokážete změnit svět a udělat i pro autistu krásné místo na světě. „Na Slovensku není místo, kde by se o autistu mohli postarat. Budeš si ho muset postavit!“ No a jeden otec se do toho dal a ze zchátralé školy v malé dědině vybudoval centrum, které se dokáže starat o deset autistů. Ti tam fungují, téměř nemají své záchvaty, jsou spokojení a občas se usmívají. Mně nezbývá než před tím člověkem smeknout.  Pro zájemce: https://takdalekotakblizko.forfilm.sk/ ()

agassi68 

všetky recenzie používateľa

Až na toho jedného autistu, kvôli ktorému jeho otec dal postaviť Drahuškovo môžme vidieť tie "lepšie" typy autizmu. Tie ťažšie je málokto ochotný zverejniť. Rodičia týchto detí a všetci, ktorí sú ochotní a schopní sa o nich starať si zaslúžia Nobelovu cenu.. ()

blondboss 

všetky recenzie používateľa

A je tu zase ďalší zo série skvelých dokumentov slovenskej produkcie, ktorý nás núti zamyslieť sa nad životom a nad tým, ako je nám bežným ľuďom dobre a čo všetko nemusíme riešiť. Dokument pojednáva o štyroch rôznych druhoch autizmu cez reálne príbehy a autentické scény slovenských rodín, ktoré sú zasiahnuté touto chorobou, o ktorej aj napriek technickému pokroku vieme tak pramálo. Na prvý pohľad síce veľmi monotónny snímok, ale s veľkou hodnotou. 75 % ()

Reklama

Reklama