Grantchester

• Veľká Británia Grantchester
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2014–2023), 40 h 26 min (Minutáž: 45–65 min)

Tvorcovia:

Daisy Coulam

Predloha:

James Runcie (kniha)

Hudba:

John Lunn

James Norton, Robson Green, Morven Christie, Al Weaver, Tom Austen, Gregg Lowe, Pheline Roggan, Chris Bearne, Fiona Button, Ukweli Roach, Michelle Duncan (viac)

Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch minulého storočia v tichom mestečku Grantchester, ktoré sa nachádza pár kilometrov od univerzitného mesta Cambridge. Hlavným hrdinom je trochu nekonvenčný anglikánsky vikár Sidney Chambers (James Norton) – mladý, veľmi príťažlivý a beznádejne zamilovaný do zasnúbenej ženy a jazzu. Po tom, čo si ako elitný vojak prešiel peklom druhej svetovej vojny, trpí posttraumatickým syndrómom, a azda aj preto holduje whisky viac, ako by sa na duchovného patrilo. Okrem toho je obdarený talentom rozpletať aj najzamotanejšie kriminálne záhady a pre odhalenie páchateľov neváha porušiť nejedno prikázanie. Jeho partnerom pri vyšetrovaniach aj popíjaní sa po počiatočných nezhodách stane miestny policajný inšpektor Geordie Keating (Robson Green). (TV Markíza)

Ponds

Seriál sice nepřináší nic nového, je tu jistá podobnost se slečnou Marplovou či Panstvím Downton, přesto si mě získal hned prvním dílem. Sympatická ústřední dvojice. Navíc James Norton je talent (což dokázal už v Happy Valley) a sympaťák k tomu. ()

derryl

Hodnoceno po shlédnutí všech dílů včetně speciálního. Hodnocení se střídá, jak na horské dráze, jednou mám seriál rád, podruhé jej vůbec nemohu vystát, asi to tak má být, výsledkem je hodnocení 4*, což je dobré skóre. ()

vito_corle

Grantchester je kriminální seriál ve stylu A. Christie.Ty anglické mají prostě něco do sebe a po shlédnutí prvního dílu dávám pět hvězd a těším se na druhý díl. Mladý kněz, spoustu postaviček na malém městě a tuším spoustu vražd. Tak snad malé město, ale dost obyvatel! ()

verlit

Další detektivka, kde je v hlavní roli pátrače kněz, zjevně mají kněží v Anglii detektivní vlohy vrozené. Jako parťáka má policistu, který tentokrát netrvá na tom, aby se mu kněz nepletl do řemesla, ale naopak se dobře doplňují a fungují jako tandem. Příběhy jsou temnější než v případě otce Browna a mají proměnlivou kvalitu. Pár opravdu dobrých stahuje dolů pár...nepříliš dobrých. Otravná je linie milostného tápání hlavního hrdiny, která je natahovaná a vyždímaná jako pětkrát vylouhovaný sáček čaje (abychom byli věrni anglickým metaforám), naproti tomu postava jeho "Watsona" v podobě gay pastora dojme mnohem víc, než zhrzené hrdinovo srdce. Přijatelné, když máte - jako já - detektivní absťák :-) ()

Ozzy2

Zpočátku se mi to líbilo, bylo to něco jiného.Ale dívat se na tupý pohled hlavního hrdiny, s nejistým, rozpačitým úsměvem se mi začalo zajídat.Možná mu měli vybrat jiné zaměstnání, než zrovna kněze.Na to se vůbec nehodí a nemůžu mu to věřit. ()

anitae

Po prvním díle to pro mě byl farář, ze kterého nemám žádný pocit a celkem nuda. Později víc vystupují vzpomínky na válku, příchází homosexuální farář pomocník, vyvíjí se pracovní vztah Sidney a policajt, prohlubuje se závislost na alkoholu a vystupují vzpomínky na válku, řesí se milostný problém. Poslední díl první série mi sednul na 100%, tak zatím seriál hodnotit nechci a těším se na další díly. 2. série, sexuální obtěžování, hodně alkoholu, lásky homosexuální i hetero - stále nevím, jak seriál hodnotit. 3. série - konečně víc ze života, začíná mě to bavit! 4. série - nic nového, řešení homosexuality, rasismus,,, Babí i po 5. sérii. Takové milé a klidné. ()

tranquill

"Mám knihy rád, děsí mě o mnoho méně než lidé..." Kriminální příběhy nesourodé vyšetřovací dvojice jsou zajímavé, včetně další linie týkající se jejich vlastních životů. "Nesuďte, abyste nebyli souzeni!" ()

Franc1s

Velice podařený nejen krimi seriál, z doby po 2. sv válce. Kde ústřední dvojce je mladý farář a policajt, zajímavá a nevšední kombinace, která ale sakra baví a oba překvapují stále něčím novým, a vtipných hlášek je dosti. Farář se tu s tím nemazlí, kuří jak fabrika, chlastá co teče a občas nějakou tu ženskou oblbne. Během toho všeho, se musí starat o kostel, vyšetrovat případy s poldou a vést nedělní mše :D Nezapomenutelná postava, paní M - ta uzemnila vždycky kohokoli-kdykoli s partákem homo-farářem :D Spokojenost nadmíru 9/10 a rád bych i další sérii!! ()

arinečka

Zatím docela fajn, čtyři hvězdy po shlédnutí prvního dílu.Na hlavní dva detektivy se dobře kouká a jsou sympatičtí, farář je hezký trochu jako princ Harry, akorát jeho vlasy vypadají, že setrvají trochu déle :) na hlavě. první detektivní zápletka mi příliš úžasná ani extra pěkně vymyšlená nepřišla. no. ale tak snad se to zlepší a bude se dít i něco jiného než pátrání , ale i další aspekty života faráře té doby na malém městě. ()

Adiemus

Jediné, co mi na tom seriálu zatím vadí, je otravný Afro- co? Afrobrit?, zkrátka arcijáhen Atubo. Ještě bych skousla, že v roce 1953 by tuto funkci v Británii zastával nějaký Ind, ale... Inu, korektnost nade vše. ()

mikhail

Výborný detektívny seriál. Dávam 4,5*. Len tie neustále romantické pletky vikára..., ktoré ho odrádzajú od riešenia dôležitých krimi prípadov. Na druhej strane, bez nich by to asi nebolo ono :o) ()

ostravak30

Grantchester je seriál, který tak nějak mate tělem. Na počátku působil docela jinak než jak se vyprofiloval dál. Zpočátku jsem viděl seriál, který se pokoušel divákům přiblížit situaci v Anglii, a to nejen na venkově, počátkem padesátých let. Potravinové lístky, chudoba, budování poničeného, nedůvěra, rasismus, přístup k ženám, homosexualita atd., atd. Jenže to vše bylo zahaleno do hávu vražd, které vyšetřoval kněz (už to samo o sobě není příliš originální) a policista se starými metodami. Aby to bylo ještě zajímavější, tak Sidney Chambers o sobě pochybuje, spí se ženami a téměř každý problém řeší chlastem. To už by mohlo být divákům přístupnější. Jenže v tom případě je nutné se ptát, zda náhodou nekáže vodu a sám mezitím pochlastává víno. Protože jak se později ukáže, neumí řešit ani problémy milostné ani ty s pochybnostmi ohledně víry. Ani změna na postu reverenda na tom nic nezmění. Znovu kněz spíše zapíjí každý problém, ano i on má milostné problémy a navíc ještě problémy s otcem. Takže postupně se tak trochu kašle na dobové problémy a situace okolo, ale vše spadá čistě do problémů postav sama se sebou. A sem tam přibude nějak vraždička, která spolehlivě naznačuje, jak je policie neschopná a schopnost důmyslného intelektu má jen kněz. To není pro policii povzbudivé. Místy jsem měl pocit, jako by ty vraždy byly spíš na obtíž. První, možná ještě druhá série vypadaly fakt slušně, ale potom už seriál spadl do lehce předvídatelného průměru. ()

Elisson

Prostredie je skvelé (anglický vidiek, domy, oblečenie atď), ale bolo by fain keby aj postavy zasadené do 50-tych rokov boli dôveryhodné. Namiesto toho sa tam stretneme s černochom ako priateľom bielej slečny, homosexuálov vidíme na každom kroku a je tam bežné, keď je dievča nevydaté po tridsiatke. Nemáme tej "korektnosti" dosť v dnešnej dobe, musíme ju dávať aj do filmov, ktoré sa odohrávajú v minulosti? ()

Pavelkedar

Příjemný, nenáročný a koukatelný retro seriál se skoro stejným schematem jako "Endeavour", na který ale bohužel nemá ani náhodou. 3. sezona trochu strnule vázne. A koukám na hodnocení 4., kde to asi bude ještě o něco horší. ()

dalia

po 2. sérii - Milý a laskavý detektivní seriál, s věrohodnými a pečlivými historickými reáliemi. Příjemná podívaná s poklidným tempem vyprávění a sympatickými postavami. Obzvlášť bych vyzdvihla výkon Robsona Greena. Oceňuji, že postavy nejsou černobílé a samotný hlavní hrdina je komplexní postava s mnoha slabinami. Závěr druhé série byl až trochu příliš sentimentální, uvidíme, jak scénáristé s nastalou situací naloží. ()

Bejbina

Příjemný, nenápadný krimi seriál, kdy jednotlivé případy řeší farář Sydney Chambers (James Norton) a detektiv Geordie Keating (Robson Green). Je příjemné zase slyšet opravdovou angličtinu. Příběhy jsou většinou jednoduché, Sydney bojuje s desaterem, s nočními můrami z války, snaží se balancovat mezi tím, co by se Bohu líbilo a co už ne. Rozhodně není světec, stane se, že v zájmu dobra i zalže nebo něco ukradne, má celoživotní lásku i trable s dalšími ženami. Průběžně popíjí whisky a kouří jednu cigaretu za druhou. Výborná je domácí paní M. a homosexuální kolega farář Leonard. ()

ivcicak

Detektivní seriál, který mě opravdu chytil, skvělá atmosféra 50.let v krásném anglickém venkovském prostředí a velmi sympatická ústřední dvojice detektiva a faráře! Opravdu moc příjemný seriál, kterému dávám plný počet hvězd. ()

omega_SK

Krimi pre zeny aneb prilis sa tam riesia vztahy .....inu telenovela preto aj tunajsie prepalene hodnotenie === zevraj 77% to uuuuuuurcite ()

PowPow

Koukatelné, ale takové jalové. Atmosféra staré Anglie funguje dobře, ale jako kriminálka průměrné, a hlavní hrdina není bůhvíjak zábavný. ()