Grantchester

• Veľká Británia Grantchester
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2014–2023), 40 h 26 min (Minutáž: 45–65 min)

Tvorcovia:

Daisy Coulam

Predloha:

James Runcie (kniha)

Hudba:

John Lunn

James Norton, Robson Green, Morven Christie, Al Weaver, Tom Austen, Gregg Lowe, Pheline Roggan, Chris Bearne, Fiona Button, Ukweli Roach, Michelle Duncan (viac)

Dej sa odohráva v päťdesiatych rokoch minulého storočia v tichom mestečku Grantchester, ktoré sa nachádza pár kilometrov od univerzitného mesta Cambridge. Hlavným hrdinom je trochu nekonvenčný anglikánsky vikár Sidney Chambers (James Norton) – mladý, veľmi príťažlivý a beznádejne zamilovaný do zasnúbenej ženy a jazzu. Po tom, čo si ako elitný vojak prešiel peklom druhej svetovej vojny, trpí posttraumatickým syndrómom, a azda aj preto holduje whisky viac, ako by sa na duchovného patrilo. Okrem toho je obdarený talentom rozpletať aj najzamotanejšie kriminálne záhady a pre odhalenie páchateľov neváha porušiť nejedno prikázanie. Jeho partnerom pri vyšetrovaniach aj popíjaní sa po počiatočných nezhodách stane miestny policajný inšpektor Geordie Keating (Robson Green). (TV Markíza)

Recenzie používateľa ostravak30 k tomuto seriálu (2)

Grantchester (2014)

Grantchester je seriál, který tak nějak mate tělem. Na počátku působil docela jinak než jak se vyprofiloval dál. Zpočátku jsem viděl seriál, který se pokoušel divákům přiblížit situaci v Anglii, a to nejen na venkově, počátkem padesátých let. Potravinové lístky, chudoba, budování poničeného, nedůvěra, rasismus, přístup k ženám, homosexualita atd., atd. Jenže to vše bylo zahaleno do hávu vražd, které vyšetřoval kněz (už to samo o sobě není příliš originální) a policista se starými metodami. Aby to bylo ještě zajímavější, tak Sidney Chambers o sobě pochybuje, spí se ženami a téměř každý problém řeší chlastem. To už by mohlo být divákům přístupnější. Jenže v tom případě je nutné se ptát, zda náhodou nekáže vodu a sám mezitím pochlastává víno. Protože jak se později ukáže, neumí řešit ani problémy milostné ani ty s pochybnostmi ohledně víry. Ani změna na postu reverenda na tom nic nezmění. Znovu kněz spíše zapíjí každý problém, ano i on má milostné problémy a navíc ještě problémy s otcem. Takže postupně se tak trochu kašle na dobové problémy a situace okolo, ale vše spadá čistě do problémů postav sama se sebou. A sem tam přibude nějak vraždička, která spolehlivě naznačuje, jak je policie neschopná a schopnost důmyslného intelektu má jen kněz. To není pro policii povzbudivé. Místy jsem měl pocit, jako by ty vraždy byly spíš na obtíž. První, možná ještě druhá série vypadaly fakt slušně, ale potom už seriál spadl do lehce předvídatelného průměru. ()

Vianoce v Grantchesteri (2016) (S02E07)

Protože zatím, po shlédnutí dvou sérií seriálu, bych zůstal u čtyř hvězd, tady půjdu o něco dolů. Vše podstatné pak uvedu do komentáře u seriálu, až ho celý uvidím. Zde můžu jen říct, že není větší ironie než díl odehrávající se na Vánoce ve striptýzovém klubu. A překvapivé rozuzlení k tomu. Osobně si myslím, že zas tak dobrou vánoční atmosféru tato epizoda nenabídne a jen těžko do ní někoho dostane. Nebo abych byl spravedlivý, mě rozhodně ne. ()