Horúčka sobotňajšej noci

• Česko Horečka sobotní noci (viac)

Mladý Brooklynčan Tony Manero žije len pre sobotné noci na miestnej diskotéke, kde je kráľom tanečného parketu. Jeho každodenný život však už nie je taký vzrušujúci. Doma sa stále háda s otcom a vo svojej práci v obchode s farbami tiež nenachádza uspokojenie. Veci sa začnú meniť, keď začne s priateľkou Stephanie trénovať na tanečnú súťaž. Stephanie sníva o veľkom svete za hranicami Brooklynu a jej plány čoskoro navždy zmenia Tonyho život. (STV)

elanius

(163/2012, STV2) / Ako samotný film to nie je nijaký zázrak, typický príbeh nímanda, ktorý má na viac a snaží sa o to, plus samozrejme chce nejakú tú ženskú čo samozrejme nechce jeho. S odstupom času má však film isté čaro, zachytáva istú dobu, istý štýl, a to sa mu darí skvele. (7/10) ()

noriaki

To že se dá o taneční soutěži natočit působivé psychologické drama vím od doby, co jsem viděl Koně se také střílejí. John Badham byl vždycky sotva průměrný režisér s čestnou výjimkou jedné klasiky a jedné dobové klasiky, ale tady překonal sám sebe. Cesta Tonyho za patnácti minutami slávy je působivá výpověď doby, v níž se objevuje hned několik nosných motivů, od vyrovnání se s otcem, přes povrchnost ve vztazích, až po touhu mladých lidí dosáhnout úspěchu, i kdyby to mělo být jen na jeden večer v místní diskotéce. Navíc John Badham jen tak mimochodem pomohl zpopularizovat disco a dostal jeho svébytnou estetiku do mainstreamu. Film vydělal víc než šedesátinásobek rozpočtu a ještě urychlil raketový vzestup Johna Travolty. Když šla o půl roku později do kin Pomáda, už byl superhvězda s nominací na Cenu Akademie. Pátou hvězdičku přidávám za výborný soundtrack. ()

Brain-D

Odpočinkový film obdařený hudbou beegees, skvělými nápady a výbornými tanečními kreacemi... Travolta si v tomhle snímku u mě získal obdiv a dokázal, že není další z průměrných řadových herců, ale že je opravdu z těch lepších. ()

Mishqo

70-75% ... John Travolta v čase, keď to ešte naozaj vedel. Film dejovo trošku zaostáva, ale o to tu v podstate ani nejde. Výborná muzika 70. rokov, šialené oblečky a účesy a šialené tanečné kreácie. Film ma dokonale vtiahol do tejto éry šialenosti. ()

sskrblik

Travolta jakožto floutek a disko trysko tanečník, jenž jede na parketu největší bomby a jest ozdobou dámských ložnic v osmdesátkách. Nicméně doba Arnoštků je nenávratně pryč a sice ta doba pubického ochlupení na hrudi z rozepnuté košule vyhřeznuvší - to už jaksi vyšlo z módy. Ve finále to není ničím výjimečný snímek a spíše dnes působí úsměvně jak si hraje na nějakou legendu či co. ()

J.Lajner

Téměř nahý Tony Manero (John Travolta), provádí rituální přípravu před zrcadlem. Na hlavě má načechraný květák, jeho vybavení svírají těsné černé slipy a okolní zdi pokoje zdobí plakáty, ze kterých hledí vážné tváře mužných ikon stříbrného plátna. Opravdové vzory, k nimž Tony vzhlíží. Domov představuje past. Prostředí, kde s Tonym rodiče zacházejí, jako s přerostlým dítětem. Pro otce je Tony pouhým nýmandem, nezodpovědným flákačem, který neumí vydělat pořádné peníze. Tony tím pádem pravidelně utíká tam, kde se cítí svobodně, kde ho lidé ocení potleskem. Taneční parket je ve skutečnosti jeho domovem. Horečka sobotní noci na první pohled působí, jako jeden dlouhý klip kapely Bee Gees, zpestřený souložením a vulgární mluvou, ale pod naleštěným povrchem je skryté oblíbené téma amerických filmů. Tedy touha mladých lidí uniknout před doživotním vězením v podobě rodičovských autorit a nudné práce. Tony hledá sám sebe a také odvahu učinit důležité rozhodnutí. Právě z toho důvodu je do děje zahrnuta přítomnost velkého mostu, symbolu filmu, o kterém Tony všechno ví. Jak je dlouhý, široký a kolik materiálu na jeho stavbu bylo spotřebováno. Most představuje životní možnost, Tonyho skrytou touhu utéct a nechat Brooklyn daleko za sebou. Pár motivů vyšumí do ztracena a některé situace zavání nechtěnou trapností, ale i tak si myslím, že má Horečka sobotní noci silnou výpovědní hodnotu o době, ve které vznikla. ()

Spock

Dámy a pánové, tohle je taneční bomba. Po herecké a dějové stránce sice nic extra, ale ta hudba a taneční kreace herců jsou úžasné. Někdy jsem se jim sice musel trochu zasmát, přece jenom jsem o dost mladší ročník, ale nic proti. Film mi ukázal, že i hudební, disko, produkce 70. let se dá poslouchat. Disko hudba Bee Gees se pak stala doslova ozdobou filmu, je chytlavá, svižná a perfektně se do něj hodí. Pokud chcete trochu nakouknout do minulosti a třeba se i inspirovat tím, co bylo dříve „in“, je tohle film pro vás. Já si z něj odnesl hlavě tu hudbu a pár tanečních kreací. :-) ()

jitrnic

Rozhodně mám tenhle film radši než nablýskanou Pomádu. Víc se mi líbí hudba (ten úvodní song s Travoltou kráčejícím po ulici, zabíraným ze všech možných úhlů prostě nemá chybu, stejně jako discoverze Beethovenovy Osudové - ač normálně nesnáším prznění klasiky, tahle se mi líbila), jsou tu věrohodnější postavy i prostředí a místy je to opravdu vtipné. ()

blackJag

Travolta ve formě (na diskotéku se Tony připravuje stejně pečlivě jako Rambo na návštěvu zajateckého tábora). Dnes už se nad tím člověku chce smát, ale dokáži si představit, jak to v době svého vzniku bylo těžce cool. Děj se nesnaží být jednoznačně schématický, což se dá filmu přičíst k plusu. I práce s kamerou a střihem je nadprůměrná a přes šílené účesi, uplé kalhoty a disco hudbu, film stárne velmi pozvolnu, pokud vůbec stárne. Jak říkal Tonyho starší bratr, když dojde na disco, dav se před ním rozestoupí jak moře před Mojžíšem :-) Obleču červenou košili do černého saka a barmane! Jednu řezanou colu prosím :-)) Hudba: Barry Gibb, Maurice Gibb, Robin Gibb. 85% ()

-ELFKA-

Čo sa týka filmárskej kvality, tento film nieje úplne skvostný. Má svoje čaro, to sa zaprieť nedá :-) No aj tak som trošku sklamaná, kult pre mňa to nieje.. ()

PollyJean

neměla bych hodnotit, protože se na to dokážu dívat nejvýš 10 minut, pak odbíhám zvracet...hrůzná hudba, hrůzný děj, dá-li se to dějem nazvat, hrůzné postavy...kdyby mě chtěli mučit, tak tímhle... ()

Autogram

Keď Travolta tancuje, tak nejako očakávam, že bude nasledovať drsná akcia v štýle Historiek z podsvetia. V tomto muzikáli samozrejme nenasleduje, ale trochu sexu, silných rečí a akcií na zadnom sedadle sa nájde. Spolu s hudbou a tancom sa primiešala dráma niekoľkých chlapcov a zaujímavé tanečné čísla, pri ktorých síce neotváram ústa obdivom, ale spôsobili mi trvalý úsmev nad tou disco-dobou s Bee Gees a podobnými skladbami. Príbehovo je to ale dosť slabé. –––– Způsob, jak přežít, je dělat to, co sám chceš, ne do čeho tě nutí druzí. ()

spikey1

Horečka je kult, nejlepší taneční film disko doby skvěle poukazuje na životní styl tehdejší mládeže, Travolta tu našlápl svojí kariéru v diskostylu:) ()

zuza99

John Travolta na MFFKV, tak jsem si řekla, že když ho neuvidím, tak se aspoň podívám na jeho začátky. Bála jsem se, že to bude strašně trapný, ale spíš jsem se musela smát, jak ty sobotní noci prožíval. Úplně nerozumím tomu průměrnému hodnocení. Super Travolta, jeho pohyby a super hudba a příběh byl taky dobrý. Na druhé zhlédnutí se chystám v originálním znění a už se těším. ()

Pecival

Hned úvodní titulky, zabírající macho Travoltu, navnadí na tu správnou vlnu. Za strašlivé hudby Bee Gees, to John roztáčí na dýze ve velkém stylu. Holky po něm touží a kumpání poslouchají na slovo, on si z nějakého divného důvodu vybere nesympatickou fuchtli. Jejich první rande ve své absurdnosti kope hodně vysokoou ligu. Nakonec je ale pro mě trochu zklamání, že toho tancování tam hlavně v druhé půli tolik není a řeší se nějaké nezajímavé hovadiny (jako nějaká sociální sonda film samozřejmě totálně selhává). ()

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!

10.09.2006

Tak to tedy alespoň bude v připravovaném remaku muzikálu Hairspray, kde ztvární postavu Edny Turnblad, jejíž dcera Tracy (začínající Nikki Blonsky) se zaplete do rasových nepokojů v Baltimore… (viac)