The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Miroslav.Zac

Hru znám, seriál jsem viděl, a popravdě ani trochu netuším, proč je oboje tak vynášeno do oblak, sklízí nadšené kritiky a každý, komu se byť jen trochu nelíbí, je okamžitě kamenován, přinejmenším vykleštěn na úroveň neznalého ignoranta. Seriál se mi líbil, ale na zadek si z něj nesednu, protože nenabízí vůbec nic nového. Bella Ramsey mi přišla otravná už ve Hře o trůny, a tady mi dokázala, že se nic nezměnilo. Jediný, kdo mi z postav přišel fajn, je Pedro Pascal. U toho jediného by mi asi vadilo, kdyby (v seriálu) zemřel. Ostatní postavy mi byly totálně ukradené. Paradoxně nejvíc se mi asi líbila ona propíraná kontroverzní třetí epizoda, která na českém internetovém poli pomohla odhalit další kvanta zaostalých homofobů. Shrnuto: nadprůměrný seriál, který ale nic nového nepřináší. ()

babuška

jak říkám pc hry nehraju, ale na tomto seriálu je vidět, že když všichní píšou jaký to je nejlepší, tak to pro hodně lidí nejlepší bude i když je to zhovadilost sebehorší, akce celkem tak asi 30 minut, nej díl osmý, kdyby to takhle bylo v pěti z devíti dám i 4*, ale fakt ne prostě mně se to nelíbilo, někde jsem četl jak je tahle slátanina lidská a emotivní, postapo, a to zvláště podle všech těch ,,herních fans" není žádná romantika ale boj a zvířecí instinkty, toho bylo dosti málo, slintat a brečet můžete u Titanicu, ten je aspoň částečně podle pravdy, 1* za ten jedinej díl ()

Holly_Molly

Brutálně přehypovaný a nadhodnocený, stejně jako herní předloha samotná, takže co se věrnosti originálu týká, neni seriálu absolutně co vytknout. :-P Audiovizuálně a herecky je to sice špička, ale jinak ubíjející nuda, kdy má každej díl (až na 1-2 výjimky) pocitově tak 3 hodiny... Žánrově jsou i ty Živý mrdlý s daleko větší stopáží zábavnější a že to je taky slušná telenovela.. ()

skrob

Začátek výborný, ale později dost nevyrovnané díly. A epizoda se supermarketem je vyložený otřes - 10 minutová věc roztažená na 55 minut a je na ní hodně vidět, že scénář nepsal Mazin, režie je mizerná a Bella Ramsey prostě není zdaleka tak dobrá aby to utáhla (celé je to o její postavě). ()

slovan.mma odpad!

Neskutočná nuda popretkávana neomarxistickou homoagitkou. Dokonca to vďaka dvom zbytočným (z pohľadu deja) homoromantickym retardacnym dielom vyzerá tak,že primárne išlo o "the message" a až následne k zábavu pre fans a zisk pre filmárov. Vyzerá to horšie ako séria TWD na Herschelovej farme. Občas nejaká akcia a inak iba kydy a priemerné herecké výkony plus teda agresívna sladucka  homoAgitka. ()

Gerwant_L2

Seriál pojednávající hlavně o Joelovy ve světě plných zombíků nakažených zmutovanou verzí Kordicepsu   Já osobně dohrál hru asi 4x a co mě na seriálu hlavně nejvíc naštvalo byla zas a znovu rasa ze Sarah která je ve hře bílé rasy tak v seriálu je černé rasy... Ale to je vše co mě na seriálu štvalo jinak vše je výborné   Atmosféra světa kde je vše omezeno a plno Zombíků...Je zde zvládnutá na výbornou s tím se i divák více vžije do světa plných chodících mrtvých...   Hudba není nová pokud jste hráli hru hudbu poznáte jako je třeba v Intru... Hudba co zde je, je ze hry která je v hlavním menu hry...    Ale i přesto je seriál výborný... A dostává 9.8/10 ()

Pharao20

Hodnotiť tento seriál bez porovnávania s hrou je veľmi ťažké, najmä keď sa jedná o moju obľúbenú hru prepracovanú takmer po všetkých stránkach. V hre nechýba krásny príbeh, akcia, dejové zvraty,emócie, napätie, zaujímavé postavy a vzťahy medzi nimi, pričom s väčšinou tých postáv nie je ťažké sa zžiť a fandiť im. Hra vás upúta a aj v ťažkých misiách sa človek snaží prejsť rýchlo ďalej aby vedel ako sa to bude vyvíjať ďalej. Prirodzene som sa na seriál veľmi tešil, ale už na začiatku prišla rana do tváre v podobe hrôzostrašného castingu hlavných postáv a táto rana ma bolela až do konca napriek tomu že som sa veľmi snažil to prekonať. Bella Ramsey je bezkonkurenčne najväčší mínus celého seriálu a som si na 100% istý, že aj keby som hru nepoznal tak seriálová Ellie v jej podaní by si ma určite nezískala, je neskutočne nesympatická až odporná a jej herecký talent je priemerný, pričom v hre je Ellie roztomilo drzá postava ktorú si hráč (divák)proste musí zamilovať. Pedro Pascal herecky tiež neohúri,nepôsobí ako drsňák skôr ako typický štamgast krčmy 4. cenovej kategórie ktorý má toho prepité už celkom dosť ale on sa aspoň trochu na predlohu podobá. Seriálová Tess a Joelova dcéra Sara sú tiež úplne mimo. Seriál si z hry vzal len príbeh, podobné lokácie a mená postáv. Zameriava sa hlavne na tú sentimentálnu časť, snaží sa ísť na city a to často aj odbočkami ktoré už s hrou majú spoločné len veľmi málo. Tie by som aj odpustil, lebo nie sú zlé, ale to by musel mať seriál viac častí a hlavne obsahovať aj nejaké to napätie, akciu či horrorové prvky, ktoré sú v hre samozrejmosťou a ktoré si aj bez porovnávania s hrou táto tématika proste pýta. Je až smiešne že námetom seriálu je nákaza a s nakazenými sa stretávame do trištvrtiny seriálu len dva krát a aj to sa väčšinou objavia len na pár minút. Pozitívami tohto počinu sú lokácie a krásne fantasticky prepracované zobrazenie post-apokalyptického sveta, technické spracovanie seriálu či masky. Suma sumárum prevláda sklamanie. Čakal som seriál ktorý si budem púšťať stále dookola a dostal som dievčenskú verziu The Last of us, ktorú som už ani nemal chuť dopozerať a rozhodne netúžim to vidieť znovu alebo čakať na druhú sériu. ()

lukyna

Když se v prvním díle změnila babka odnaproti v zombíka, zabalila jsem to, neboť tento žánr fakt není můj šálek kávy. Pak jsem tomu po čase dala druhou šanci, sjela to na jeden zátah a nadchlo mě, jak moc bylo vidět, jak lze rozložit relativně dobře fungující společnost. Jak moc okolnosti a motivace změní člověka, my lidé jedeme stále podle stejných vzorců po celou naši historii.  Každá postava by něco našla pro svoji obhajobu, což bylo nejvíce vidět v epizodě s hluchoněmým chlapcem. Proto odpouštím tvůrcům i některé silně nepravděpodobné situace, které nějak ke konci začaly přibývat. Snad ti, kteří lamentují nad nedostatkem zombíků ke konci série, pochopí, že o tu houbu tady vůbec nejde, že největším nepřítelem člověka je nejčastěji on sám. ()

Zoubek123

Herní adaptaci jsem nehrál, ale řekl bych, že jde zde o kvalitní dílo. Propracovaný scénář, jedny z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl (viz třeba Joelovo napětí a strach). Zombie apokalypsy jsou mé oblíbené konce světa a tohle je poměrně věrná možnost, jak by to mohlo vypadat. Pro všechny fandy a milovníky zombies, must see! ()

TondaCer

Hru jsem nikdy nehrál a tak jsem napjatě čekal, co se s postavami stane. Možná i proto na mě seriál tolik zapůsobil. První díl funguje jako výborný úvod. Vtáhne nás do děje, seznámí s postavami. Vše je provedeno naprosto precizně, drží nás to v napětí a ponuré atmosféře. Druhý díl nás nechá slintat nad krásou postapokalyptického světa, efekty jsou ohromující, a nechá nás tajit dech při plížení skrz Bostonem. Třetí díl je potom za mě nejslabší. Je to zbytečné zbrždění děje a neskutečná nuda. Postavy ani nejsou pro příběh tolik důležité. Epizoda 4 se však naštěstí vrátí k napínavosti druhé epizody a druhá část/5. díl je vrcholem seriálu. Ta epizoda mě emocionálně zničila. Druhá polovina mi přišla o něco slabší. Šestá epizoda na mě nezafungovala, spíš nudila. Sedmá paradoxně patří mezi mé oblíbené. Přináší zase trochu jiný feel a narozdíl od třetí epizody jsem se nenudil. Ba naopak, dobrodružství v obchoďáku bylo kreativní a bylo tak akorát dlouhé. Poslední dvě epizody byli sice dobré, ale nijak ohromující či emocionální. Jednoznačně největším plusem seriálu je casting. Pedro Pascal s Bellou Ramsey byli výborní a jejich chemie bylo to, na co jsem se vždy nejvíc těšil. Ostatní herci byli také dobří a vhodně vybraní. Režiséři byli také dobře zvoleni. Technická stránka byla též precizní. Efekty, kamera, hudba... Všechno pecka. Scénář sem tam zaškobrtl a druhá půlka byla slabší, to však neznamená, že nebyla skvělá, jen už tolik neohromila. 85% ()

boss123

Už je to pár dní, čo som mal možnosť zhliadnuť kompletnú prvú sériu seriálu The Last of Us. Ako som už spomínal aj v predchádzajúcich recenziách na jednotlivé epizódy tak som ako fanúšik nie len seriálu, ale aj samotnej videohernej predlohy viac než spokojný. Nebudem, ale všetko len chváliť. Nájde sa pár kazov a chybičiek, s ktorými som nebol spokojný. V celkovom hodnotení ich musím spomenúť. Začnem, teda tým, čo mi vadilo najviac, a to je bohužiaľ nedostatok stretov s nakazenými a vlastne aj nedostatkom akcie. Tá samozrejme je prítomná len je to v omnoho menšej miere, ako by som si prial. Nevadilo by mi to až tak, keby to zároveň nezasahovalo aj do môjho celkového pocitu toho, že si ústredné duo Joel a Ellie vlastne neprešli až takým peklom behom svojho putovania, ako tomu bolo práve v predlohe. O to viac ma mrzí samotný nedostatok nakazených hlavne, preto, že sú spracovaný fantasticky a každý stret s nimi je napätý do prasknutia. To by bolo asi tak ku nedostatkom všetko. Klady určite prevažujú. Fantastické sú už spomínané kostýmy predovšetkým u nakazených sa tvorcovia veľmi vyhrali a originálu sa perfektne priblížili. Vizuálne efekty sú rovnako tak skvelé. Takmer až nerozpoznatelné od skutočnosti. Je to hlavne vďaka správnej kombinácií praktických a vizuálnych efektov. Ďalším pre mňa pre celkový výsledok a úspech celého seriálu ešte dôležitejším plusom sú herecké výkony.Od Joela cez Ellie, Marlene až po ďalšie dôležité vedľajšie postavy sú všetci veľkí hereckí profesionáli. Najmä medzi ústredným duom je tá správna chémia a navzájom sa krásne dopĺňajú. Veľmi dobre sa pozerá na ich postupne sa rozvíjajúci vzťah. Navyše herecký predstaviteľ Davida z ôsmej epizódy podal až čertovsky  dobrý výkon a svoju rolu zvládol bravúrne. Pedro Pascal má tiež niekoľko fantastických hereckých momentov. Bella Ramsey samozrejme rovnako tak. Kritika, ktorá bola na ňu smerovaná ešte pred premiérou seriálu sa vyparila napokon úplne do prázdna. Veľmi sa mi tiež páčilo, ako sa podarilo tvorcom rozšíriť jednotlivé pasáže z hry a dodať im potrebnú hĺbku. A s jednotlivými charaktermi sa im to podarilo taktiež. Hudba sa svojím znením presne priblížila originálu aj keď v niektorých momentoch mohla byť výraznejšia. Pri iných, ale úplne splnila svoj účel a výborne dopĺňala obraz. Nájde sa pár epizód, ktoré mi nesadli úplne podľa mojich predstáv a ani ma až tak neohúrili iné ma naopak až prekvapili tým, ako kvalitne a s citom sú spracované. The Last of Us je presným príkladom toho, že, keď sa do filmového spracovania pustí ten istý pripadne podobný tým ktorý vytvoril aj predlohu a ku celému svetu má vytvorený vzťah tak to môže dopadnúť veľmi dobre. A ja som rád, že pri tomto seriálovom spracovaní to klaplo tak, ako malo. Výsledok je aj napriek pár zakopnutiam skvelý a ja som spokojný. A predovšetkým som rád za to, že som spokojný ako fanúšik. A myslím, že nie som úplne sám. Craig Mazin a aj Neil Druckmann to napokon zvládli. Myslím, že ich režisérska vízia ide pre celú prvú sériu dobrým smerom a dúfam, že v takomto rozpoložení budú tvorcovia aj pri ďalšej sérií. Hodnotím, teda piatimi hviezdami a percentuálne 90 percent. () (menej) (viac)

KraLuban

Úplně nesdílím zdejší pocit, že si tenhle seroš zaslouží oslavné recenze a vynášení do nebes. Slušné postapo, ale je to roztahané, za celý děj se vlastně prd stane a když srovnám s hrou (a ne, nemusí to být stejné), tak je tam hromada pitomostí a zbytečně "woke" tlaků. Plus nebinární Bella mi pro tuhle roli přijde úplně děsná. Hvězdičky především za atmosféru padlého světa. ()

Little_Sawy

Hru jsem hrála, jelikož hry žeru a musím uznať že seroš si to zatím u mě celkem jede na plnou hvězdu. I Bill se s vím homosexuálným partnerem byli prostě geniálne. Seriál se zatím dosť drží hry. Mě to osobně nepřekáží, hru jsem hrála, tak doufám, že pokračovaní bude taky tak skvělý jako tohle. I když to zřejmě většina diváků/nehráčů nerozdejchá, je mi u prdele, rada si přečtu opět hejty na Aby když vyzerá jako holka na steroidech, a Ellie tam je lesba. ()

FauSSt

Vzhliadnuta cela prva seria za jeden den, no az na par LPGBGTI+ vykrikov(kokotin) do tmy to bolo v skutku putave pozeranie, aj ked to trosku pripominalo take ucesane “The Walking Dead”. ()

Kivis

Díky téhle hře pro mě kdysi nebylo rozhodování mezi Playstationem a XBoxem vůbec složité. Vypadalo to fantasticky, k tomu hudba od mého oblíbence Gustava, takže nebylo co řešit. A moje vysoká očekávání se tehdy do puntíku naplnila. Jakmile přišlo první info o přípravě seriálu, začal jsem The Last of Us znovu okamžitě popularizovat mezi svými "neherními" známými, protože všechny zvěsti dávaly tušit jediné - na tomhle materiálu si HBO dá sakra záležet, aby ho nepodělalo. A taky že nepodělalo. Bohužel jako člověk, který hru hrál, jsem samozřejmě ten příběh nedokázal prožít se všemi zvraty tak jako nováčci. Hrozně jsem jim to přál a zároveň záviděl. Právě proto dávám o hvězdičku méně, byť vlastně nemám moc co vytknout. Jen jsem prostě do poslední chvíle doufal, že se s koncem aspoň přiblížím těm pocitům jako při závěru hry, ale paradoxně mi právě konec přišel ve srovnání s hrou jako nejvíce pokulhávající, jakoby zrychlený. Jenže je asi pochopitelné, že když si s postavami budujete vztah nějakých 25 - 30 hodin a pak se s vytřeštěnýma očima snažíte na desátý pokus splnit závěrečnou misi, jsou pocity jiné, než když se seriálovými postavami prožijete nějakých osm hodin ještě naředěných flashbacky a odbočkami (všechny byly vynikající, ale pořád je to ředění hlavní linky) a pak se celé rozuzlení odehraje asi během půlhodinky. Ale stejně se už nemůžu dočkat pokračování. Bude to zase mazec a těším se, jak se se specifiky druhého dílu seriáloví tvůrci porvou. ()

draxxi

Vazne dobry. Uz dlouho jsem nevidel neco podle videohry, co ma navic pribeh a emoce. Skvele obsazeno, skvele natoceno... 2/8/2023 92% ()

50koruny

Keby neexistovali epizódy 3 a 7, tak by som dal minimálne 4 hviezdičky. Toto celé bolo zbytočné a na silu.A čím viac sa mi to bude na silu podsúvať, tým horšie na to budem reagovať. Ja som chcel pozerať seriál o zombie podľa hry Last of Us, ale popri tom som ako bonus dostal 2 hodiny filmového záznamu pre gejov.Prečo? ()

Feacher

Závěr první série hrozně neuspokojivý. Já vím, že scénář byl dán už ve hře, ale... SPOILER... 3... 2... 1... proměnit nejsympatičtější postavu na (jednoduše řečeno) sobeckého "tátu", který v posledních scénách zásadně lže "dceři"... já nevím, to mi prostě nesedí. Střelba v nemocnici by mi vůbec nevadila, ale ta křivá přísaha a obecně závěrečné scény, kdy se Joel naprosto promění... to mi prostě vadí... ale jeho počínání někde uvnitř v sobě lidsky asi chápu... Dost ale k ději, který byl dán předem... přecejen už nyní tušíme, jaká bude druhá série a teprve čas ukáže, jak se povede po filmové, resp. seriálové stránce... První se povedla za mě poměrně dobře - herecky naprosto v pohodě, ač Ellie mi je prostě tak nějak nesympatická - ale to bude jen dokonalým hraním postavy... hudba padne, příběh (i když jsem řekl, že se k němu už nebudu vyjadřovat :)) zajímavý a dobře vymyšlený, efekty a provedení dokonalé. Některé epizody byly slabší (první, poslední a dvě mimo dějovou linku), ale to nic nemění na tom, že po první sérii zanechávám 5* za kvalitně strávený čas u 9 dílů! ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)