The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

vyfuk

Konečně úkaz, že videohra se dá zadaptovat. A to i tak, že i když to ze hry dost bere, nebere to k degradaci. Dobré, dynamické a záživné. Jeden z mála seriálů dnešní doby, na který se DÁ KOUKAT. ()

DeathTheKid

Bella Ramsey je drsňačka, to bezesporu a prokázala to i ve Hře o trůny, ale je taky nebinární pitka, což ji jistě v dnešní mrdnuté americké filmařské společnosti bezesporu píchne. Bohužel je ale ještě docela ošklivá, a tak se do role Pedra Pascala mohou vcítit jen rodiče ošklivých dětí (tohle prohlášení má velký potenciál mě nakopat do prdele, pokud budou moje děti shreci). Dále nechápu díl s teplými starci. Takoví protagonisti nemusí být nutně teplí, aby oplakali smrt druhého chlapa. Ono pokud zrovna nemáte vykuchané srdce a jste schopni navázat hlubší přátelský vztah se stejným pohlavím, dost možná to ocení větší procento diváků. Nevadí, chybami se člověk učí. Poslední zanedbatelnou věcí jsou střety s nakaženými, které ve hře hrají prim, ale v zásadě je i herní TLoU drámem o lidech toulajícími se světem, takže, asi fcajku hádám. Kdybych jedničku ani dvojku nehrál, asi by mě tyhle věci tak moc nesraly, jinak se jedná ale o dobře řemeslně zpracovaný seriál, herce to evidentně baví a dobře se na to kouká. Bohužel se obávám, že druhá série bude genederová hardcore masáž na všech frontách. #xenofobnírecenze ()

Dakken

Veľmi kvalitná adaptácia a určite sa jedná o nadštandard TV produkcie s krásnym vizuálom, ktorý dokonalo dotvára atmosféru postapokalyptického sveta, prepracovaného do najmenších detailov. Príbeh je fajn. Nie príliš originálny, no aj tak  stále pútavý, napínavý a dobre napísaný. Veľkým plusom sú výborne zvolený herci a výborne napísané postavy. Všetci zúčastnený predvádzajú brilantné výkony, no najviac vyčnieva Ramsey. Milujem ju. Doslova som čakal na nejakú vypätú scénu, kde som si opäť mohol užiť Bellino prirodzené vystupovanie a obrovský talent. Hlavným pilierom je chémia medzi Joelom a Ellie. Funguje výborne a ich postupne vyvíjajúci sa vzťah je to najpútavejšie a najemotívnejšie čo seriál ponúka. Ale ako mnohí, aj ja mám pár výhrad, kvôli ktorým pôjdem s hviezdou dolu. Prvá vec je nevyváženosť dielov. The Last of Us má tendenciu striedať výbornú epizódu so slabšou a toto rozloženie nebolo úplne šťastné. Niektorým linkám sa venuje zbytočne veľa času a iné zas pôsobia skratkovo a uponáhľane, ako samotné finále. Zo zosekaných dielov potom plynú mierne logické nezrovnalosti a kvalita trochu klesá, no sú to chyby, ktorým sa dalo a dá predísť. A však, najväčší problém som mal s kamerou. Už od prvej epizódy som narazil na problém parkinsonovej, roztrasenej kamery. Pôsobí to amatérsky a v niektorých momentoch je kamera až rušivá a to som nevedel prekusnúť. No hodnotím celok a ako celok The Last of Us v seriálovom žánri nemá konkurenciu a k dokonalosti mu iba chýba jedna hviezda, ktorú si nechám pre ďalšiu sériu :) ()

Soweek

Slabší 4 *. Když jsem dohrál před několika lety hru Last of Us, tak jsme vlastně moc nadšený nebyl, jelikož narativ hry byl čistě kinematografický, ale samotný gameplay byla taková nemastná a neslaná výplň a vlastně jsem si říkal, že toto by fungovalo daleko lépe jako film nebo seriál. Nyní v roce 2023, když seriál máme, opět odcházím s lehce zklamaným dojmem. A ten důvod je jednoduchý, seriál je možná až příliš věrná kopie hry a v některých chvílích to prostě nedává smysl. Příklad - Joel ve hře zabíjí a zabíjí ve velkém. Jasně, je to hra, pokud byste měli za celou hru zabít jen 5 lidí, asi by vás to moc nebavilo. Ale přetransformování této mašiny na zabíjení do seriálu je zcela zbytečné a rozhodně nepůsobí dobře, když Joel sám vystřílí budovu plnou 20 vojáků. Spoustu lidí oceňuje věrnost seriálu hře, já s tím mám naopak problém a stojím si zatím, že v tomto případě si seriál měl vzít inspiraci a důležité mylníky ze hry, ale jinak si měl jít vlastní cestou. ()

OughJay

The Last of Us jsem nehrál a po zhlídnutí seriálu jsem úplně nerozumněl tomu hypu, kterym byl obestřenej. Pochopil jsem, když jsem se na YouTube podíval na srovnání scén ze hry a z jednotlivejch epizod. Tady asi klobouček. Nutno ale jednim dechem dodat, že po scénáristický stránce v tom případě byla dost špatná už ta hra a pro nezávislýho diváka se tam prostě děje až příliš nesmyslů... Joel Miller: "You need to stop talking about this kid like she's got some kind of life in front of her." ()

honzii

O kvalitě scénáře a celkové dramaturgie série vypovídá fakt, že jsem na konci poslední epizody nechápal, že je poslední. Seriál stojí za to vidět, ne proto, že by byl kvalitní, ale protože díky němu zpětně vyniknou filmy a seriály z podobného prostředí. Na sérii je příliš znát epizodnost - většina dílů má celkem slušné téma a nápad, ale nedaří se témata provázat a v čem seriál selhává naprosto jsou vývoje postav - konkrétně potom Joela, který naprosto ztrácí divákovu pozornost. Zatímco ve hře je v pořádku pracovat na dlouhém prostoru s mnoha náznaky a indiciemi, v seriálu a filmu je potřeba emoce a informace koncentrovat mnohem více. Je to vlak, který se zastavil na půl cesty a nemůžu si pomoci, abych v té látce neviděl mnohem lepší scénář. ()

Wally

Možná nejsledovanější, ale rozhodně ne skvělý seriál... Na dva super díly připadlo pět průměrných a dva propadáky...za mne tedy nic moc. Za celý seriál asi pět zombíků??? Ocení logicky více asi PS hráči této hry, ale objektivní kritici a znalci nebudou nadšeni. ()

klukluka

Zdroje, kterým důvěřuju, mi slibovaly neobyčejnej kulturní zážitek. Nic takovýho se ale z mýho pohledu nekonalo. Je to kvalitní filmařská řemeslná práce. OK. Ovšem bez přesahu nebo hlubšího smyslu. Jen různý formy smyšlenýho utrpení a vraždění. Za mě zklamání- ze seroše i ze zdrojů. Palec hore komentu od uživatele AppleCore, mám to stejně jako on/ona/ono. ()

Vajonek

Hru, podle které je seriál vytvořen, vůbec neznám, tudíž jsem nezatížena potenciálním či nutným srovnáváním. Každopádně jsem po krátkém odolávání nakonec také podlehla mánii a rozhodla se vydat do té apokalypsy. Začátek, kde ještě vystupovala dcera hlavního hrdiny, mě docela navnadil, pak jsem si ale hodně dlouho (třeba tak do poloviny?) stále říkala, co na tom kdo vidí. Jako ano, Pedro Pascal je Pedro Pascal, ale kde je to napětí, převratnost, geniálnost, nevídané a neslýchané společenské přesahy..? Připadalo mi to hrozně utahané, u některých dílů jsem měla pocit, že se hodinu dívám na něco, co by se dalo sdělit za deset minut. Musím ale přiznat, že jak Joel a Ellie pokračovali ve své cestě a vytvářeli si k sobě vztah, spolu s tím jsem si já vytvářela a nakonec i vytvořila jakýs takýs vztah k tomuhle seriálu. To zvláštní křehké pouto ústřední dvojice, jeho různé "úrovně", vývoj, no prostě mě to začalo zajímat a bavit. Moc se mi líbila také hudba, zejména ústřední motiv. A také mě velmi bavilo to, jak byly graficky udělaní houbami postižení jedinci - strašně nechutné a zvláštním způsobem přitažlivé zároveň (jo, jsem asi trochu úchyl:D) - oceňuji, že po všech možných filmových a seriálových příšerách ještě někdo udělá něco, co dokáže takto zaujmout. Pořád si myslím, že se seriál trochu (hodně?) přeceňuje, že mohl mít méně dílů, které by byly obsahově i stopáží více vyvážené, že nám mohli tvůrci rovnou poskytnout ten příběh zpracovaný celý a ne nás takto zákeřně nechat čekat na další řadu/y. Ale zejména proto, že si mě Joel a Ellie dokázali nakonec získat, jsem ochotna dát jim čtyři hvězdičky (70 %) a ne dvě či tři, na které jsem to viděla původně. A dokážu si představit, že se celkem s chutí (i když s tím nešťastným odstupem) podívám, jak se to s nimi dál bude vyvíjet. ()

Hanys_

Není to úplně dokonalé. Minimálně díl s Elliiným flashbackem zas tak moc nebavil a Joelovo zmrtvýchvstání je už teď kultovní. Jenže ten zbytek dokonalý je. Casting se ukázal jako skvělá volba a režijně je to vedené s velkou jistotou. 9/10 ()

Litvicek

Tak si to celé shrneme. Seriál nám nabídl dobrodružnou výpravu skrze apokalyptický svět, který se na jednu stranu tvářil strašně nebezpečný ale suma sumárům jsme zažili jenom jednu epickou akční sekvenci a spoustu pokusů o srdcervoucí sblížení naších hlavních postav - Které sice funguje ale skrze krátkou stopáž a velmi malý počet epizod zároveň limituje. Naši nakažení zde byli vyloženě kompars, který se sem tam někde mihnul. Na jednu stranu jsme si pojetí příběhu užili ale druhá strana na nás jako diváky vyloženě chčije, protože prakticky všechny díly nenaplnily určitý potenciál. 4 hvězdy jsou tedy relativně fér hodnocení - Sice jsem si seriál užil (až na slabou finální epizodu) ale tohle je The Last of Us - Měl jsem u každého jednoho dílu vyvrcholit. Tak snad u druhé série. ()

mclenin

Hernú predlohu poznám, hoci hry som osobne nehral, považujem ich za jedno z najlepších diel ktoré kedy vznikli. Seriál v 1. sérii kráča v šľapajach predlohy takmer verne a dá sa povedať, že ide o jednu z najvydarenejších herných adaptácií do filmovej, resp. televíznej podoby. Vizuál, výprava, soundtrack, kasting – to sú všetko pozitívne momenty prvej série. K dokonalosti (a teda plnému hodnoteniu) mi tu však chýba hororový akcent. Chápem, že tvorcovia sa snažili nakazenými tak trochu šetriť, aby sa nestali podobne ako vo Walking Dead stereotypnými až bezzubými (kulisami) a aby mali čím prekvapiť v prípadných ďalších sériách, no momentov konfrontácie s nákazou je v seriály oproti hre minimum a svet pôsobí skôr opustene a vyprázdnene než nebezpečne. Taktiež chémia medzi hlavnými postavami, ktorá nevyhnutne vedie k záverečnej kataklizme je budovaná príliš rýchlo a hrubo než aby mala taký finálny efekt ako v hre. Finále samo o sebe mi potom prišlo pomerne uponáhľané, stopáž 43 minút je najkratšou zo všetkých epizód, a to je na záver série málo. Odhliadnuc od uvedených nedostatkov som ale s prvou sériou spokojný, pozitívom je, že je sa od čoho odraziť, je priestor na zlepšenie, druhý diel poskytuje taktiež zaujímavý materiál pre spracovanie,  hoci je otázne ako s ním tvorcovia naložia ak chcú vytvoriť väčší a ucelenejší príbeh. 80 % ()

chaometic

Seriál hodnotím jako zklamání. Nesympatický postavy skoro vůbec žádné zombies v seriálu. Casting vůbec neodpovídá herní předloze. Seriál nesplnil očekávání, Byli tam momenty věrné předloze, ale nejdelší díl byl o dvou teploušich a finále mi přišlo zkrácený. Do druhé série asi nejdu. ()

HydraCZ

„When you're lost in the darkness, look for the light.“   V první řadě je dobrý říct, že ten seriál nikdy nemůže být jako videohra. Ať už obsadíte sebelepší herce nebo napíšete sebelepší scénář, hra má ten unikátní zážitek v tom, že hrajete za tu onu postavu, přežíváte a trávíte v tom světě několik hodin, čili u mně jako dlouholetého hráče nadále v srdci zůstane ten skvělý zážitek, kdy jsem si poprvé The Last of Us zahrál. Ale teď k seriálu a k jeho nejžhavějšímu tématu – Pedro Pascal a Bella Ramsey. Joel je prostě výbornej, neumim si už představit, že by se ho chopil někdo jinej. Daddy Pedro mu dodal tu emoční stránku a zároveň z něj šel cítit ten drsnej Joel pokaždý, když řekl nějakou herní hlášku. To samé bych rád řekl i o Ellie, ale z Belly jsem ten pocit roztěkanosti a drzosti tolik neměl. Řekl bych, že Bellie Ramsey určitě není špatná herečka, většinu času je fakt skvělá, ale momenty, kdy cituje některé herní věty, celkem drhnou a v jejím podání tolik nevyniknou. Kdyby ji víc nechali být "sama sebou", získala by si mě naprosto. A to je i celkový můj problém u tohoto seriálu. Druhá polovina totiž trpí strašnou neoriginalitou a jede na jistotu až moc ve šlépějích videohry, což je po prvních experimentálnějších dílech strašná škoda. Samotné epizody nejsou vůbec špatné ba naopak, jen z pohledu hráče zkrátka nemají co nabídnout, takže zde je neznalost předlohy hádám obrovskou výhodou. Druhý problém mám ohledně infikovaných a akce celkově. Chápu že nejde jen o zombíky, jde hlavně o vztah Joela a Ellie, ale sakra, my jsme za celou dobu jako pořádný střetnutí dostali jen clickery v muzeu a tu hordu s bloaterem. Chápu, že si to formát seriálu a přístup k realističnosti vyžaduje, nicméně cesta napříč státy pak vypadá strašně jednoduše. Nebezpečí a atmosféra post-apo světa se jaksi vytratili. Těžko říct, jestli bych seriál zvládl dokoukat, kdybych hru neznal... Teď to zní, že tomu dost nadávám, ale upřímně jsem strašně rád, že v takové podobě tato adaptace vznikla, neboť jde o jednu z nejlepších a mohlo to určitě dopadnout o dost hůř. Zkrátka nastal problém perfektní adaptace, kdy je místy buď tak odlišná, že hráče neuspokojí, nebo tak přesná, že je pro hráče nudná. Proto mám k tomu takový love/hate vztah. Nicméně jako hrdý zastánce obou dvou herních dílů jsem rád za každé (dobré i špatné) rozšíření tohoto úžasného světa a ještě úžasnějšího příběhu. Těšim se na dvojku, tak snad si s ní poradí. To bude teprve výzva. Moje oblíbené epizody: 1. When You're Lost in the Darkness; 2. Infected; 6. Kin ()

prezdivaka

Nemohu pochopit to vysoké hodnocení, ale budiž, tak současný svět funguje. Povrchnost a akce. Příběh je tak hloupý a ve scénáři je tolik děr a nelogičnosti, že by to zabralo celou stránku. Objeví se tu všechna klišé, která prochází americkou komerční tvorbu. K tomu úlitba současným společenským potřebám. Mutanty někdy nemůžete zabít, i když do nich střílíte ze všech možných zbraní a jindy je zlikvidujete nožem. Podle toho, jak to zrovna scénárista potřebuje. ()