The Last of Us

USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (viac)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Recenzie používateľa HydraCZ k tomuto seriálu (9)

Season 1 (2023) (S01)

„When you're lost in the darkness, look for the light.“   V první řadě je dobrý říct, že ten seriál nikdy nemůže být jako videohra. Ať už obsadíte sebelepší herce nebo napíšete sebelepší scénář, hra má ten unikátní zážitek v tom, že hrajete za tu onu postavu, přežíváte a trávíte v tom světě několik hodin, čili u mně jako dlouholetého hráče nadále v srdci zůstane ten skvělý zážitek, kdy jsem si poprvé The Last of Us zahrál. Ale teď k seriálu a k jeho nejžhavějšímu tématu – Pedro Pascal a Bella Ramsey. Joel je prostě výbornej, neumim si už představit, že by se ho chopil někdo jinej. Daddy Pedro mu dodal tu emoční stránku a zároveň z něj šel cítit ten drsnej Joel pokaždý, když řekl nějakou herní hlášku. To samé bych rád řekl i o Ellie, ale z Belly jsem ten pocit roztěkanosti a drzosti tolik neměl. Řekl bych, že Bellie Ramsey určitě není špatná herečka, většinu času je fakt skvělá, ale momenty, kdy cituje některé herní věty, celkem drhnou a v jejím podání tolik nevyniknou. Kdyby ji víc nechali být "sama sebou", získala by si mě naprosto. A to je i celkový můj problém u tohoto seriálu. Druhá polovina totiž trpí strašnou neoriginalitou a jede na jistotu až moc ve šlépějích videohry, což je po prvních experimentálnějších dílech strašná škoda. Samotné epizody nejsou vůbec špatné ba naopak, jen z pohledu hráče zkrátka nemají co nabídnout, takže zde je neznalost předlohy hádám obrovskou výhodou. Druhý problém mám ohledně infikovaných a akce celkově. Chápu že nejde jen o zombíky, jde hlavně o vztah Joela a Ellie, ale sakra, my jsme za celou dobu jako pořádný střetnutí dostali jen clickery v muzeu a tu hordu s bloaterem. Chápu, že si to formát seriálu a přístup k realističnosti vyžaduje, nicméně cesta napříč státy pak vypadá strašně jednoduše. Nebezpečí a atmosféra post-apo světa se jaksi vytratili. Těžko říct, jestli bych seriál zvládl dokoukat, kdybych hru neznal... Teď to zní, že tomu dost nadávám, ale upřímně jsem strašně rád, že v takové podobě tato adaptace vznikla, neboť jde o jednu z nejlepších a mohlo to určitě dopadnout o dost hůř. Zkrátka nastal problém perfektní adaptace, kdy je místy buď tak odlišná, že hráče neuspokojí, nebo tak přesná, že je pro hráče nudná. Proto mám k tomu takový love/hate vztah. Nicméně jako hrdý zastánce obou dvou herních dílů jsem rád za každé (dobré i špatné) rozšíření tohoto úžasného světa a ještě úžasnějšího příběhu. Těšim se na dvojku, tak snad si s ní poradí. To bude teprve výzva. Moje oblíbené epizody: 1. When You're Lost in the Darkness; 2. Infected; 6. Kin ()

Když se ztratíš v temnotě (2023) (S01E01)

Je to tady! První díl seriálové verze mé nejmilejší hry dorazil a určitě nezklamal. První půlhodinka byla perfektní. Skvěle představila postavy a zároveň přinesla dost napjatou a emotivní jízdu. Samotní nakažení mi tady dokonce přišli o dost strašidelnější, jak ve hře. Hrozně mě jako fanouška bavily určité scény, které jako by přímo vypadly z původní předlohy. Na druhou stranu jsem rád, že to není jenom záběr po záběru okopírovaná hra, ale že seriál dává světu The Last of Us novou vrstvu a ukazuje věci z trochu jiného pohledu. Casting mě i přes mojí původní rozepři skrz vizuální nesrovnalost nakonec příjemně překvapil. Dost mě to baví, tak snad se kvalita udrží i do dalších dílů, to nejlepší nás totiž teprve čeká. A Depešáci nakonec, to je třešnička na dortu. ()

Nakažení (2023) (S01E02)

Po vzoru pilotu tady máme další výbornou epizodu, která není zas tak akcí nabitou jízdou, ale mě si opět jako fanouška strašně získala. Neskutečně atmosferický a husinu nahánějící první střet s clickery, či skvělé osobní dialogy s postavami a Ellieiny věčné otravné vsuvky. (Bella Ramsey si mě získává čím dál tím víc.) Dost mě překvapila novinka ohledně propojení všech infikovaných skrze cordyceps, líbí se mi jak to rozšiřuje lore. Celkově miluju tenhle svět a cením, jak ho seriál občas dokáže znázornit lépe jak hra. ()

Long Long Time (2023) (S01E03)

Vztah Joela a Ellie je tady silnější než kdy dřív. Ta chemie mezi nima je neskutečná, stejně tak herecké výkony Pedra a Belly. Prvních 15 minut bylo úplně jako sledovat videohru. Tenhle díl překvapivě dost odbočil od našeho hlavního dua a rozhodl se vyprávět příběh Billa a Franka, což mi ani tak nevadilo. Byl to hezky zpracovaný i natočený příběh, který hlavně perfektně reflektuje cestu Joela a Ellie, takže to až na jednu zbytečnou scénu (víme kterou) velmi respektuju. I když nebudu lhát, radši bych sledoval cestu právě Ellie a Joela. Jinak jde za mě asi o nejlíp natočenou a co se týče dialogů i nejlíp napsanou epizodu. Opět zbožňuju všechny ty menší či větší narážky na hru. Finální shot na okno, topka ;) ()

Drž mě za ruku (2023) (S01E04)

Ve zkratce nám tenhle díl, krom teaseru na Sama a Henryho, a na Bloatera, nic moc nedal. Linku s vůdkyní Kathleen silně nepobírám. Tommy potěšil ;). Dialogy Joela a Ellie opět skvělý, fungujou jak vážnější situace tak i odlehčenější à la hloupé vtipy před spaním. (Hrozně mě baví quotovat ty scény z her, ještě než je postavy řeknou, a že jich tady bylo :D.) Furt to byla dobrá epizoda, akorát neměla takovej drive a u mě tolik nesepla jako ty tři předchozí. ()

Vydržet a přežít (2023) (S01E05)

Fíha, tak oproti předešlé slabší epizodě je tohle opět trefa do černýho. Ačkoli se od původní předlohy seriál každým dílem víc vzdaluje, stále zde nacházíme ty klíčové momenty a postavy jsou stále hře velmi věrné. Na druhou stranu se mi moc líbí, jak je tady Sam hluchý. Přidává to zase další vrstvu a o to víc je pak linka Sama a Henryho, a jejich samotný závěr, emočně silnější. Jinak Sam a Ellie byli spolu naprosto rozkošní. Scéna s komiksem nebo odhalení kousnutí.. ach. O Belle Ramsey už nemám absolutně žádný pochyb, tohle je prostě Ellie. A na konci ta horda? Šílenost, totální mayhem, miluju to! ()

Rodina (2023) (S01E06)

Perfektní epizoda, která krásně skloubila několik důležitých příběhových momentů a znázornila napětí ve vztahu hlavních postav v jeden výborný celek. Strašně se mi líbí, jak tvůrci tuhle část příběhu zasadili přímo do Jacksonu. Dává to větší smysl a zároveň nás malými odkazy nalákali na druhou řadu. Pedro Pascal v tomhle díle herecky fakt zářil a vykreslil tak pěkně Joelovu osobnější linku. To se samozřejmě propsalo i do oné "You don't know what loss is." scény, která i díky lepšímu odvyprávění fungovala skvěle. (Bohužel výkon Belly mě zde nepřišel až tak emocionální a silný jako v předloze.) V poslední části u univerzity jsem byl už trošku znuděn. Konkrétně tady šel scénář až moc detailně ve šlépějích hry a seriál mě tak už neměl čím překvapit, ale to se hádám stává v případě, že uděláte perfektní adaptaci jako je tato. ()

Napospas (2023) (S01E07)

Nemám slov. I to blbý DLCčko se jim povedlo. Krásnej odhlečenější díl o jedné divuplné noci v obchoďáku zakončen tragickým koncem. Ellie a Riley – ten jejich vztah, ta přirozenost, uvěřitelnost, omg. Ale abych jen nebásnil, silně chápu proč lidem vadí tempo seriálu, a ten skromný výskyt infikovaných mě už taky začíná frustrovat. Ale co na tom, já to žeru. Live, Laugh, Love, Last of Us. <3 ()

V časech nouze (2023) (S01E08)

Ach jo. Vzhledem k mé dobré znalosti videohry, začínám se trochu nudit. Díl je zkrátka "kapitola zima" ochuzena o akční části s infikovanými a nepřáteli ve městě. Přesto jde o skvělou epizodu, ne že ne. Scott Shepherd jako David je super. Troy Baker je super. Bella je fantastická, závěrečnej "boss fight" a setkání s Joelem je pak silná a účinná emoční ždímačka. Užívám si to, jen mě to nemá až tak čím překvapit. :/ ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam &amp; Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)