Planéta Zem opäť stojí v centre pozornosti mimozemskej civilizácie. V dvanástich metropolách pristáli zvláštne vesmírne lode a nik netuší, aké sú zámery votrelcov. Prišli v mieri alebo sa ľudstvo má začať obávať? (Itafilm)

Indy

Wow!!! Recenzie neklamali, mali úplnú pravdu ... je to jeden z naj filmov roku. Klasická sci-fi rovina je tajomná a zaujímavá, ale čo z tohto filmu robí úžasný zážitok je práve ten osobný, rodinný rozmer. Ten povyšuje film do absolútnych výšin a v závere, keď sa pomaličky odkrýva pointa a striedajú sa časové roviny, prichádza veľmi intenzívny zážitok, na aký je dnes v kine vzácnosť natrafiť. Posledná 5-minútovka za doprovodu krásnej sklady "On the Nature of Daylight" ma zároveň nefalšovane dojala a bola dokonalou bodkou za týmto výnimočným filmom. Denis Villeneuve sa profiluje ako mimoriadny režisér, ódy na jeho prácu skladá každý komentár, toto je podľa mňa zatiaľ jeho najlepší film a snáď ho jeho osobitý cit pre krásne vystavané zábery slúžiace dôležitým príbehom, ktoré majú čo povedať, neopustí. 10/10 ()

zencitizen

Jak se mi předchozí Villeneuveovy filmy líbily, Příchozí nemohu brát vážně. Nechápu jak mohou padat jména jako Kubrick a Spielberg, protože úrovně ani jednoho z nich film rozhodně nedosahuje. Villneuve si při výstavbě struktury filmu nedává na čas a vše brutálně směřuje k závěrečné pointě. Emocionálně je film docela plochý. Navíc celá lingvistická rovina filmu mi přišla úplně připitomělá. (Tak hergot na emzáky, kteří mají úplně jiný systém jazyka asi nepůjdeme tak, že jim budeme ukazovat anglická slovíčka. Předpokládám, že by bylo nutné pracovat s nějakým univerzálnějším konceptem znaků, nejspíš rovněž obrázkovým. Třeba hieroglyfickým. Nebo rovnou matematickým). Poznámka: radím všem pražským, aby se rozhodně vyhnuli projekci na Flóře - promítač všechny tmavé pasáže utopil v nějaké definitivní tmě - nebylo vidět skoro nic a nebyl to rozhodně záměr. Proste někdo neuměl nastavit správnou světelnost v promítačce nebo co. ()

KoRner

Výborný scifák o nezvyčajne milujúcich mimozemštanoch. Veľmi dobre obsadení herci, avšak celý čas som si kládol otázku, že čo robili ostatné narody, keď správny kontakt naviazali len Američania a najmä prečo práve ONA?! Ináč je to netradičná konverzačná dráma, ktorej koniec však z vás nevyždíme emócie tak, ako to urobil napríklad Nolan. ()

see_sawandrew

Hlavní pointa sice stojí poněkud na vodě, ale i tak je Arrival velmi působivé sci-fi, které o několik tříd předčilo překombinovaný Interstellar. 85% ()

wooozie

Villeneuve a jeho (po Prisoners a Sicariu) třetí skvělý zářez na pažbě. Znovu je to jiný film, než se mohlo zdát z kampaně, protože samotné sci-fi přebíjí drama hlavní hrdinky. Výborný vizuál, doprovázený opět nepříjemnou hudbou Jóhannssona, která dokonale vystihuje danou atmosféru, ale pouštět si ji na dlouhé zimní večery moc nebudete. Jedná se o klasický film, který vyžaduje naprostou soustředěnost a pozornost na každý detail, nicméně i tak si Arrival dám alespoň ještě jednou, protože i přes pomalé, táhlé tempo je tam těch detailů napoprvé k přehlédnutí dost. PS: Interstellar s tím srovnávat nebudu, protože i přes vzdáleně podobné témata jsou to naprosto odlišné snímky. Arrival vyžaduje čas, zkoumání a ponoření do filmu a i tak si z toho každý může odnést něco jiného. Interstellar je o objevování, lidské odvaze a nekonečném touze pro dobrou věc, přičemž ze všeho doslova čiší optimismus. ()

HiddenDragon

Trochu se divim tem extatickym komentarum. Bud lide nekriticky prijali pointu, nebo je uchvatilo zpracovani. Reknu to rovnou, je to sci-fi se skvelou atmosferou a dobrymi filosofickymi nahledy, ale s totalne nesmyslnou pointou. V tomhle kontextu bych mel dat asi jen 3*. Ale nechci filmu krivdit, zpracovani je posubive. Je to takovy mix "Blizkych setkani tretiho druhu" (1977), "Interstellaru" (2014) a "Inception" (2010). A bohuzel nemuzu jinak, nez psat primo o pointe, takze kdo si nechce kazit zazitek, at necte dal. [spoilery] Na Zemi pristanou mimozemstani, celkem 12 lodi. Neumime s nimi komunikovat a tudiz nevime, jak reagovat, nebo co cekat. Potud vse vyborne. Ale prvne to zacalo skripat pri prvnim "lingvistickem" kontaktu. Asi to beru jako (snad se tak muzu oznacit) vedecky vzdelany clovek prilis prisne, ale system, jaky Louise (A. Adams) vyuzila pro komunikaci s cizi rasou, mi neprisel nijak sofistikovany, na to, za jakou kapacitu ji povazuji. Pochybuji, ze tuhle cast reziser vubec s nejakym odbornikem na jazyk konzultoval. Pusobi to strasne banalne a jedina "vysvetlovaci scena" nedava vlastne temer smysl. To by se jeste dalo prekousnout, zpracovani a atmoska je stale o mnoho radu vyse, takze to divak hlta i s navijakem. Presto se mi vkradala myslenka, ze si tvurci ukousli prilis velke sousto, ze vsechna ta temata filosoficka, narodnostni a komunikacni nejdou zpracovat v ramci jednoho snimku. Vpodstate mi bylo dano zapravdu, protoze se nakonec reseni vyjevilo v podobe svym zpusobem logicke v ramci deje, ale naprosto nerealne i na pomery sci-fi. Jde o to, ze z jazyka alienu autori udelali spasonosny univerzalni jazyk, diky kteremu je mozno videt do budoucnosti a celkove vnimat realitu odlisnym zpusobem. At nad tim uvazuju jakkoliv, je to strasny blabol. Kdyby misto toho vymysleli napr. predani nejakych telepatickych schopnosti Louise, bylo by to mnohem uveritelnejsi. Nic na svete me proste nedonuti prijmout, ze by jakakoli forma pisma nebo jazyka mohla zmenit vnimani casu, laicky receno videt, co se stane. V "Interstellaru" to bylo mnohem lepe zpracovano, protoze opravdu lidstvo nevi, zda vubec v cernych dirach a jim podobnych ukazech plati napr. Newtonovy zakony. Stejne tak v "Inception", kde se rovnez prolinaji ruzne rovniny casu, jde o snovy svet. Jenze v "Arrival" je vsechno na Zemi, v mysli Louise. A proste ne, at je "heptapodstina" okouzlujici sebevic, muselo by v tom byt nejake kouzlo a magie. Samotny jazyk nic takoveho neumozni a v tom smyslu je pro me pointa zklamanim.... Mozna ty 3* v budoucnu dam, jelikoz na tom stoji cely film. ()

Frankie

"Human. I am human." Villeneuve příšel s výpovědí o důležitosti komunikace, otevřenosti a pochopení. A ukázal jí v době, kdy se svět zmítá v novém kole zápasu oslabeného kritického liberalismu a sílícího nacionálního konzervatismu. Podobně jako v jiných chytrých příbězích zde není "cizí" pouhým nebezpečím, skutečnou hrozbou je až člověk a jeho jednání, jeho boj s fobiema a malostí tváří v tvář nepoznanému, nejděsivější je vždy pohled na vylekané společenství selhávájící v procesu vyrovnávání se s cizotou. Více než cokoliv jiného je přeci cizota šancí k poznání sebe sama. ()

Evonichna

Musím říci, že mne to teda rozhodně nenadchlo. Lidi jako celek se opět chovají jako banda dementů. Armáda je zlá a chce jako vždy vše řešit válkou. Ještě že ti američané nasadili ty chtré jazykovědce, uff to jsem si oddychla. Hodně komentářů je o tom, že je to k zamyšlení, proboha co jako?? Proč teda nepošlou Luisu Banksovou, ať během týdne rozluští řeč delfínů?? ()

honzii

Dokonalý film se nekoná, je to zase takovej ten Interstellarovskej zážitek, kdy vidíte spoustu dobrých věcí, pár kulervoucích, ale v několika ohledech vás to mine a máte problém pochopit, proč se některé věci dějí tak, jak se dějí. Je to velice cinematické, plné efektních scén a napětí a Villeneuve krásně navozuje pocitovou katarzi, že by mu na konci prošlo snad cokoli. Jenže ten přechod hlavního tématu z emzáků na lidi mu prostě podle mě nevyšel a celé dobrodružství nakonec vyšumělo do prázdna. Je to taková hříčka, která používá emzáky spíš jako ten fantastický prvek k pointě svého tématu, ale nějaké logické uvěřitelné a nedejbože realistické opodstatnění je něco, čím se tvůrci příliš nezabývali. Mně ten příběh přišel prostě slabej, přestože obsahuje několik parádních věcí. ()

DavidS.

Mé lingvistické já si nevystačí se zkratkou, že člověk a Louise se ztraceno v překladu rovná kolečko a ještě jedno rozpitější kolečko...Villeneuve mě až na kafkovského Nepřítele vždy pohltil a nadchnul...Příchozí mě emocemi i poselstvím zcela minuli... ()

Lukoboss

Já úplně nevím, co si o tom filmu mám myslet, i když si troufám říct, že jsem ho pochopil správně. Těžko to jde bez spoilerů vysvětlovat, ale natočit to tímhle "převráceným stylem" je určitě zajímavost, která filmu dává punc neotřelosti. Pak teda ještě nápady ohledně komunikace a pochopení jazyka, to se mně líbilo hodně. Na druhou stranu musím uznat, že tempo je takový vlažný, a to jsem teda rozhodně akci nečekal. Chvílema máte pocit, že by se mělo něco stát a ono jakoby nic, těžko říct, možná to byl záměr. Tzn. mám z toho rozporuplný pocity, který převládají i den po. A tak si říkám, že dám o jednu hvězdu navíc právě za ty zajímavý nápady, ale to zpracování to tak nějak brzdí, tzn. 3,5/5*... tak nějak bych to viděl. ()

Rudinsky

Formálne dokonalé, minimalistické sci-fi s výborným sólom Amy, z ktorej začína vyrastať elita Hollywoodu. No nemohol som sa zbaviť pocitu, že prekombinovanosť, s ktorou Villeneuve vystaval film, sa trošku - najmä v závere - minula účinku. Minúť sa divácky účinku je azda najvýstižnejšie pomenovanie pocitu, ktorý som pri vzhliadnutí mal. A to aj napriek mnohým pekným myšlienkam a silným momentom. Jóhannsson samozrejme absolútny démon! ()

Benedygtus

Dve veci. O trochu lepsi je Kontakt (1997), pokud to chce nekdo porovnavat a ja chci jelikoz jsem oba filmy videl poprve cca 14 dnu po sobe a maji temer shodnou tematiku. A ted k filmu samotnemu. Je to pecka a vsem doporucuju, trochu "zariskovat", nekoukat na obrazky z filmu, snad ani na trailer, a proste se do toho po hlave vrhnout. Cely zazitek se pak umocni a vezte, ze tento zazitek chcete prozit naplno. ()

adam9

Až napotřetí si mě Denis Villeneuve získal. Zmizení a Sicario mě nebavily, ať už svým tempem nebo nikterak sympatickými postavami, ač z části ztvárněné mými oblíbenými herci. Muselo to být až sci-fi s dechberoucí atmosférou a překvapivě líbivou filozofickou myšlenkou, jenž mě přesvědčilo o schopnostech tohoto režiséra. Hrátky s časem moc nemusím, jsem na ně moc hloupý, ale tento pohled na věc mě jaksi uspokojil. Amy Adams věříte všechno, Jeremy Renner se možná místy choval až moc jako Hawkeye, ale who cares. Kvalitu celého filmu pak podtrhuje skvělý soundtrack. Za mě tedy plný počet zcela na místě. ()

iXtr3m3

Úvod a záver teda Louisina linka sú neskutočné, pre mňa ako rodiča to malo viac emócii v pár minútach ako v kvante iných úplných filmoch. Čo sa týka hlavnej sci-fi časti, tak nemám výtky, super, napínavé, extrémne originálne, čo v dnešnej dobe fakt že nie je bežné. Keby som to mal zhrnúť dvomi slovami, tak to síce nie kvôli sci-fi ale kvôli tej osobnej linke a jej myšlienke a zobrazeniu, SILNÝ ZÁŽITOK. ()

666Carnage

Tak z tohodle snímku jsem docela na rozpacích. Atmosféra na začátku snímku mě fakt dostala. K tomu ten super hudební doprovod a pak ta komunikace s emzáky. A pak? Pak nic jen to samí v bledě modrým. Nuda, nuda a zase nuda, která dojde do konce kde je nějaký rozuzlení a emzáci jsou fuč. Asi jsme od toho čekal víc nebo fakt nevím. Asi se na to budu muset podívat znova ale zatím je to u mě lepší bída. 60% ()

Zagros

Žánr sci-fi filmů mám rád, také se vždy rád potěším dobrou novinkou a na Příchozí jsem se těšil velmi. Po závěrečných titulcích jsem chvíli nemohl popadnout dech. Byl jsem jako u vytržení a snažil se dát si některé věci dohromady. Předně Příchozí nejsou snad ani sci-fi filmem. Ono sci-fi slouží spíše jenom na podbarvení příběhu. Z mého pohledu je největší důraz kladen na psychologickou stránku jedinců, jednotlivých společností i celého lidstva. Absolutorium zaslouží scénář, režie a také střih. Vše v souladu dokáže nádherně stupňovat napětí, aby vás konec odrovnal. Ne ani tak nějakým překvapením, ale spíše tím, jak do sebe vše nádherně zapadne a vám se v hlavě vynoří ta jediná otázka … Těším se na další setkání s Příchozími. ()

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)

Clooney a temné sci-fi

Clooney a temné sci-fi

22.06.2018

Přestože se momentálně studio 20th Century Fox nachází uprostřed přetahované o to, kdo ho nakonec koupí (aktuálně vede Disney), pokračuje společnost ve své tradici a čerstvě teď získala práva na nový… (viac)

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

Vin Diesel si zahraje Bloodshota

09.03.2018

O comicsovém nakladatelství Valiant Entertainment jste možná nikdy neslyšeli. Podobně jako Marvel a DC ale má svůj propojený vesmír s tisícovkami postav, který se teď převádí na velké plátno.… (viac)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson