Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

Scaevola

Byl jsem překvapen, protože tento typ filmů většinou nevyhledávám. Ačkoli jsou hlavní kulisy známy a závěr jistý, podařilo se však tvůrcům ze závodních záběrů vykřesat nečekaně vysokou dávku napětí. V kontrastu k tomu mne proto mrzí, že mezidobí působí prázdně, povídání o politice neúderně a nekoncepčně a mnohé motivy se vytrácejí do ztracena, aniž by měly hlubší vliv na výstavbu filmu. Zajisté nelze opomenout důkladnou výpravu a vynikající herecké výkony a dlouho ve mně zůstanou pocity, které určitě jindy zažívají fanoušci, taktéž neznající skutečnou povahu svých idolů, ale stoprocentní výsledek to není. ()

ZetDaElO

Natoľko unikátny príbeh, že by si zaslúžil veľkolepé hollywoodské spracovanie. Také aby ste cítili každý kropaj potu, každý natiahnutý sval, každý pohľad špehujúceho eštébáka a nakoniec katarziu z fenomenálneho úspechu. Žiaľ rozprávanie príbehu trpelo klasickou snahou tunajšej kinematografie o spojenie retrospektívy a artových prvkov a lokácie, obzvlášť v Helsinkách vyzerali ako z lacného študentského filmu. ()

ariari

dokument ondříčka bol samozrejme autentický aj s komentami Dany Zátopkovej..to som si užila viac ako film,  ale  je parádny tiež. ()

hufnagel

Veľmi slušný počin a ojedinelý v českých kinách.A film pritom len sleduje výbornou kamerou až dokumentálne sled udalostí a nekritizuje.Nenápadným protikladom doby  je len jeho priateľ Ron. ()

pavel13

film jsem viděl prvních pár minut a hned jsem to vypnul. Zjistil jsem, že tam hraje taková protivná žaba, co jsem doposud viděl pouze v reklamě na Eon a kvúli ní jsem tam dokonce zrušil smlouvu. Myslím, že tohle by nemělo ve filmech vystupovat a kazit dojem možná z dobrýho filmu, na kterej odmítám koukat. ()

fafejt001

Jako  film  je  to  natočeno  výborně . Výkon   Neužila  skutečně   skvělý . Občas  mne  mátlo  kdy  se  děj  odehrává , jestli  v  roce  1968  nebo  dříve .  Pak  si  člověk  zvykne  a  ví ,   kde  se  co  odehrává . Je  možná  škoda  ,  že  to  bylo  natočeno  takhle  v  těchto  dvou  časových  rovin .  Ale  zřejmě  to  byl  záměr  . Jak  jsem  již  poznamenal  ,  tak  film  je  to  výborný ,   na  české  poměry . Jen  mi  tam  trochu  vadila  Issová . Nevím  proč  ,  ale  nesedla  mi  tam . To  je  ovšem  pouze  můj  problém . Jinak  mohl  být  film  více  barvitější ,   co  do  osudu  Emila  a  vztahů  s  kolegy ,  společností  ,  rodinou  ,  přátel  a  tak  podobně . To  bych  chtěl  ,asi ,  už  moc .  Ale  i tak  po  delší  době   fakticky  SKVĚLÝ    ČESKÝ   FILM  .  Tuž  klobuk  dole ,   synci  .  Takže  * * * * a půl * . ()

Grázl83

Konečně zase nějaký český film světového formátu. Výkon Neuzila neskutečný, jak dokázal napodobovat mimiku a hlavně běh Zatopka. ()

tchempi

Před Neužilem smekám, excelentní výkon. Dobová atmoška, výprava, kostýmy také pecka a klobouček. A dál? Dál už vlastně nic. ()

Dawe2

Vynikající Neužil společně Issovou a skutečným příběhem zachraňují tento film, který není zdaleka tak dobrý jako dokument z roku 2016 s méně jak poloviční stopáží. Za herectví si těch 60% zaslouží, nicméně to nic nemění na tom, že to je celkem dlouhá nuda. Navíc střídání časových linií je matoucí, prakticky zbytečné a děj jen narušuje. ()

Predator77

75 Procent, No tak je vidět že i my Češi dokážeme natočit kvalitní sportovní drama, první co ale musím vypíchnout na tomhle snímku tak je určitě krásně natočená dobová atmosféra, kostýmy, kamera, zvuk ale především herecké obsazení které hrálo opravdu dobře na naše české standardy a v roli Emila Zátopka bych si asi nedokázal představit někoho jiného než Václava Neužila ml, dál co my ale už vadilo tak byl děj který tady skáče v čase tak že jednu chvíli sledujeme Zátopka jak se dostává do role běžce a pak tu máme linku kdy za ním přijíždí jeho přítel a tyhle linky se nám tak vzájemně prolínají a já bych byl radši kdyby se to třeba soustředilo na ty jeho začátky kdy my konkrétně tahle linka přišla zajímavější ale co i tak my nebránilo si tenhle film užít a celé tempo snímku tak krásně utíká kdy jsem se ve výsledku nenudil, a za mě tak ve výsledku film Zátopek dostává silnější 4 hvězdy. ()

Kozlowski8

Film Davida Ondříčka přibližuje zásadní období a momenty ze sportovního i soukromého života této legendy. Ty ztěžejní milníky Zátopkova života (hlavně ty sportovní) ale mohly být zpracovány ještě obšírněji a důkladněji, což platí i pro samotné postavy Emila a jeho ženy Dany, a to klidně na úkor linie z roku 1968, která zabírá ve filmu zbytečně velký prostor. Naprosto skvělý Václav Neužil ve své, asi životní roli, zvedá mé hodnocení o hvězdičku nahoru. 75 %. ()

brasek

Film sa mi páčil, príbeh sa mi pozdával. Ale, životopisný film si predsa len predstavujem trocha inak. Po hereckej stránke zvládnuté perfektne, emócie fungujú, skákanie minulosť prítomnosť mi tu neprekážala, Ron Clarke a jeho príbeh... to mi tam svojím spôsobom nesedí. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)