Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

petisek

Jeden z tých filmov, po ktorých sledovaní človeku zostane zážitok ešte aj na druhý deň. Nenápadná ale skutočná kinematografia so srdcom a dušou. Herecké výkony sú skvelé a atmosféra skutočne dobová a pôsobiaca autenticky. Bravó. ()

Oxyuranus

Tohle samozřejmě musí každého běžce chytit za srdce mě nevyjímaje. Dívat se na Emilův maraton v barvách je špic =) a ze samotného běhání je prostě cítit radost z pohybu. To za to stojí vidět. Bohužel mi ale nesedl ten retrospektivní/paralelní způsob vypravování. Když nemůžeš, tak kurva přidej! ()

ostravak30

Chcete-li natočit film o tak specifické postavě, jakou byl Emil Zátopek, pak musíte sehnat perfektního herce. Jan Neužil je skvělý herec a navíc podoba s legendou sportu vyšla parádně. Film se snaží ukázat druh vztahu, jaký mezi manželi Zátopkovými byl a zároveň Emila Zátopka jako sportovce i člověka. Nejen, že byl velmi cílevědomý, ale především myslel na druhé. Horší je to s jeho spoluprací s režimem. Ale těžko vyčítat něco člověku, který se uměl postavit za druhé i ve chvíli, kdy mohl přijít o Olympiádu. Že na něj režim tlačil je jasné. Byla prostě taková doba a nevím, zda si dnes někdo umí s jistotou odpovědět, že by se mnohdy nezachoval stejně. Zátopek je precizně natočený film jak exteriérově, tak herecky. David Ondříček se taky spojil s těmi nejlepšími. Alice Nellis také točí výborné filmy a ve spojení s kvalitními herci to nemohlo špatně dopadnout. ()

Tominni

Je vlastně s podivem, že životopisný film o Ťopkovi přišel tak pozdě, ale velké díky za něj. Ondříčkovi se podařilo nahlédnout na hlavního hrdinu z různých úhlů a výsledek se naštěstí povedl a během filmu jsem zažil snad spoustu různých emocí. Neužil je prostě vynikající a obecně tentokrát o správnosti Českých lvů vůbec nepochybuju. ()

PlysovyMacko

Diváka ako ja, ktorý o Zátopkovi vie iba že bol bežec, bude film baviť a dozvie sa niečo nové o jeho začiatkoch, kariére, manželstve a vzťahu k režimu. Herci boli dobre vybraní, podoba tam je.  Mne sa najviac páčili scény z olympiády. ()

CrazyMarty

Český režisér a scénárista David Ondříček, jenž je zaslouženým držitelem 7 cen Českého lva, z toho 3 jsou právě za tento životopisný sportovní celovečerák, si pro nás připravil jeden z nejlepších českých filmů roku 2021. Děj pokrývá 40. - 60. léta o našem olympijském běžci Emilu Zátopkovi, který by nejraději, jako režisér samotný, stále jen vyhrával. Sledujeme cestu Zátopka (Václav Neužil ml.) od začátků jeho běžecké kariéry až do nejvyššího bodu jeho sportovní kariéry. Snímek je vyprávěn velice poutavě a to sice převážně retrospektivně, kdy vidíme jak začátek už téměř plešatého závodníka, jak se snaží předat své letité zkušenosti jeho příteli, mladému a nadějnému Australanovi Ronu Clarkovi. Vedle Václava Neužila také zazáří v roli jeho životní lásky Dany Zátopkové charismatická Martha Issová. Oba spolu mají během celého filmu skvělou chemii a sledovat jejich překonávání rekordů mnohdy na úkor manželského štěstí bylo mnohdy až dech beroucí. To vše jen podtrhuje skvělá kamera a skutečně povedená hudba a její střih. Jak říká sama hlavní postava, tak v životě nejsou jen výhry, ale také prohry, které ale naopak člověka dělají silnějším. A skutečně tu je mnoho momentů, kdy člověk v životě prohrává a to nejen na trati. Jen je trochu škoda, že jsou určité pasáže příběhu docela rychle přesunuty a netrvají trochu déle. Ať už scény ohledně příprav nebo cestování. Sice chápu, že by to asi film brzdilo, ale připadá mi, že se hlavní postava dostala téměř na vrchol šampionů hned po 15 minutách. Film si zaslouží 4/5. ()

Gig

Když film nebo cokoliv vzbuzuje emoce, je to vždy znamení, že mu to není lhostejné a to je dobře. Co není dobře, že jsou určité skupiny lidí, kteři soudí film podle odoby, o které to je, a nesoudí jaký film je. Je to až neskutečné, jak lidi soudí film pro to, že Zátopek byl nebo nebyl komunista. A už vůbec nechápu tu skupinu lidí, co porovnávají komunistu a sktivního komunistu v dnešní době. Nemluvě o tom, že se ns člověka koukají s pohledu dnešní optiky. Přátelé, tento film není o režimu, i když je na pozadí událostí a dost se otřel i o Zátopka. Tento film je o sportu, přátelství a emocích. Někde jsem četl, proboha, ctyřicetiletý Neužil hraje dvacetiletého Zátopka. Tak zaprvé, Neužil typově perfektně vystihl Emila. Za druhé Emil i ve “dvaceti” vypadal starší - pusťte si někdy dokument, závod a pochopíte. Za další Zátopek tu zaujme delší etapu života. Dále jsem viděl typické názory hejtrů Issové - protekční herečky. Ano, Marta je manželka režiséra a je jen na něm, koho zvolí. Navíc Martě hrozně sekne ten temperament Zátopkové. A plivat na film jen proto, že to je Marta, a že máte antipatii vůči ní - ať už kvůli sympatiím (což bych ještě bral) a nebo kvůli politickým postojům samotné herečky - což nechápu, co to má společné s herectvím. Dále jsem někde postřehl názor - proboha, jak to háže s tím oštěpem. To tam nemohli dát někoho, kdo umí házet nebo jí vysvětlit, jak se to dělá. Ale to Ondříček ví, ale také ví, jak to házela Zátopková, která si jistý “zlozvyk” přinesla z jiného sportu, který provozovala. A v tom je ta krása. A člověk, který i toto vytýká filmu, by si něco měl nakoukat ze starých záběrů. Nu a tak i tento film to bude mít těžké u diváků - stejně jako třeba Havel. Jsou lidi, kteří to budou hanit jen z principu. Ale s tím nikdo nic asi nenadělá. Zakomplexovaných lidí je plno. Ale je vtipné, že lidi nesnáší takové filmy jen pro osobu, událost, ale zároveň se koukají do svého zrcadla. Představte si, že dáte odpad Vinnetouovi, protože Santer je vám prostě nesympatický 😂. Já si Zátopka užil pro tu chvíli, pro ty emoce. Stejně jako se to Ondříčkovi povedlo u Dukly. Tam jsem trochu měl problém s nářečím Marty, která tam trochu tlačila na ostravskou pilu, ale člověk si po chvíli zvykl. Tady už problém nebyl žádný. Děkuji za krásný zážitek a návrat v čase se vším, co k tomu patří. ()

PTomA

I po zhlédnutí filmu stále nedokážu přijít na to, jak Ondříček chce, abychom se na Zátopka jako diváci dívali. Za mě tedy vychází jako sobecký blb (což je zbytečně řečeno ve scéně na horách). Řemeslně je fakt špičkovej, ale nedokážu ocenit film, který mi cpe zbytečný příběhový linky, který krouží kolem nás ale rychle utečou například scény s Australským běžcem jsou narubovaný násilně a vyplynou do prázdna. Zároveň se ve filmu objeví dost podivných odboček, kterým nelze snad ani uvěřit, vzhledem k tomu, jaký Zátopek jako člověk byl. ()

mkee

Najlepší český športovo-biografický film o najlepšom športovcovi Československa, českej lokomotíve, Zátopkovi. Naskytá sa otázka - zaslúži si film plných päť hviezdičiek? - Ak Vám film vyvolá toľko zimomraviek ako tento, potom určite áno. Film prináša veľmi silné okamihy, krásne zrekonštruované bežecké závody, ktoré ukazujú reálne úsilie i vypätie hercov-bežcov, i vtipné momenty, ktoré dopĺňa veľmi solídny herecký výkon najmä Václava Neužila. Rozum Vám možno bude vravieť, že na päť hviezdičiek tomu chýba napr. hudba sťa by Hans Zimmer, avšak srdcu nerozkážeš :). ()

Blazis34

V prvé řadě jsem rád, že film o našem nejslavnějším běžci vznikl. Škoda, že se ho již nikdo z hlavních herců nedožil. Emil byl svéráz, šel si za svým a svoji vůlí dokázal vyhrát na OH nemožné - 5 km, 10 km i maraton (42,195 m). Podle mě, už tohle nikdo nezopakuje. Film také odhalil mírné problémy ve vztahu s Danou i to, že nechtěl děti. Vybrání Neužila a Issové byla trefa do černého. Oba svoji roli zvládli skvěle. Po čase zas skvělý český film, který ode mně dostává 80% - čtyři hvězdy. ()

Gortyna

Nejen Neužilův, ale i Miklušův výkon v roli komunistického bafuňáře byl vynikající. Hodně násilná ale byla scéna s kritikem Zátopkova chování za komunistů (v podchodu stadionu) v Pleslově podání. Asi je měla ještě zdůraznit, ale byl to dost násilný oslí můstek. ()

blondboss

Výpravnosť filmu a fakt, že manželia Zátopkovci si takýto snímok zaslúžili, sú nesporné. Príbehovo je to hutné, priamočiare, bez nejakých zbytočných lapsusov a prešmyčiek a musím uznať, že Václav Neužil sa do role Zátopka vžil ozaj kráľovsky. Ja osobne nemám veľmi rád športové filmy, aj keď paradoxne šport mám rád, ale tento príbeh si určite zaslúži aj štvrtú hviezdu. Je to jednoducho pocta legende, ktorá neurazí. 70 % ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)