Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

Fabe

Filmařsky velmi povedené sportovní drama, kde Václav Neužil skvěle vystihuje Zátopkův entusiasmus pro běh a život včetně jeho naivity vůči dění v tehdejším ČSSR. ()

Carlie

Tak opravdu nevím co si o filmu myslet. Je to perfektně odvedené a kamera překrásná, ale nějak mě to prostě za srdce nevzalo. Od tří hvězdiček mě opravdu dělí jen fakt, že jsou tam bezvadní herci a ta kamera je, jak už jsem napsala překrásná. Je to zaměřeno na Zátopkovu kariéru, kooperaci s režimem, závodění a také se tam pokoušejí hrát na emoce. Problém mám s tím, že neužil vypadal na tu mladou verzi Zátopka dost staře a nedělalo to přesvědčivý dojem, ale na druhou stranu tu roli zahrál skvěle a tak to přehlížím a Issová také báječná. Na nový český film je to opravdu fajn překvapení, protože na ty nové “komedie”, kterých se tu tvoří hafo je nějaký dobrý film fakt překvapením a tak si snad ani nemůžu stěžovat. Nebylo to špatné ()

Jehan

Jo! Tak hlavně jsem rád, že ten film vznikl a mohli jsme ho vidět v kině. Už jen to je úžasné, kolik se najednou vynořilo odborníků na Zátopka. A že jsou to fakt kvalifikovaní znalci všeho, co s Emilem souvisí, atletikou počínaje, mravními aspekty konče! Za mně je to ze všeho nejvíce velmi kvalitní biják, čili filmová podívaná. Zátopek prožil několik hnusných dekád historie této země. Žít a běhat za šťastnějších okolností mu nebylo dopřáno, což film naznačuje. Měl by to být oslavný heroický film soustředěný jen na jeho neuvěřitelnou sportovní kariéru? To by bylo prima. Měla by to být její analytická demontáž? Raději ne. Film osciluje mezi obojím, ale hlavně je to prostě dobrý film o fenomenálním sportovci, který skvěle běhal a žil jak uměl - a nebyl to přitom žádný blbec. Chtěl jen běhat a vítězit, což se mu vesměs dařilo. Klobouk dolů před všemi v čele s Neužilem a Issovou (ta se mi obzvláště líbila!). Linie s Ronem Clarkem mě trochu zmátla, ale asi to tak mělo být, byť do Prahy přijel už v roce 1966; a tu zlatou medaili mu Ťopek fakt dal. Já dávám medaili tvůrcům filmu. Stříbrnou, ale vlastně tak trochu i zlatou. Díky. ()

Xpojntman

Tak bohužel už i na Zátopka došlo. Co napsat a neurazit, nelhát a neglorifikovat komunisty. No mě se vlastně neliobí, tak ho neglorofikuju. Zátopka. ()

PAVLIS

Jako bych si odškrtával ze seznamu Zátopkových životních událostí. Pěkně jednu po druhé, ale bez toho, aby ve mně některá z nich vzbudila větší zájem. Příjemně mě překvapil pouze Neužil a kvalita výpravy. PS: Kupodivu jsem byl v kině asi nejmladší, a to nejsem nejmladší. ()

Toustovač

Dal bych tomu rád víc - natočený a zahraný je to krásně, jenže mělký jak louže. Jasně, je to životopisnej snímek, tak nečekám ultra drama, ale nic se pořádně nerozvine - manželství = "spory o děti, priority, ego", kariéra a závody = "běhá, je podceňován, ego", politická rovina = "mírná rebelie, něco podepsal, pak asi trochu litoval", přijede ho navštívit jinej běžec = no, tohle mi bylo, musím říct, celý úplně jedno :) ()

shade000

RTVS nám dnes k stému výročiu narodenia Dana a Emila Zátopkových ponúkla kus športovej histórie - film Zátopek. Takto pred rokom som premrhal možnosť vidieť tento film v kinách, čo ma veľmi mrzelo, no oplatilo sa počkať. Film za ten rok pozbieral veľmi veľa ocenení, obzvlášť Českého leva, kde premenil hneď 10 ocenení. Klobúk dole, obzvlášť pred Václavom Neužilom. Všetkým, čo tento film ešte nevideli odporúčam, nech to čo najskôr napravia. Budete mať chuť obuť tenisky a ísť si zabehať. Bohužiaľ ja mám tento týždeň od športu nútenú pauzu, tak niekedy nabudúce. A nezabúdajte priatelia: „Človeče, dnes trochu zomrieme...“ ()

DJ Kritik

Film o jednom z našich velikánov športu. A obyčajnom chlapcovi, ktorý nerád prehrával. Herecký počin Neužila je tak skvostný, že máte dojem, akoby Zátopek ožil a opäť behá po dráhe. Podľa mňa je to jeho životná postava, ktorú stvárnil a musím povedať, že skutočne majstrovsky. Podľa tohto rozprávania bol Zátopek športovec, zabávač, extrémne seba-disciplinovaný a až pretrénovaný človek, so zmyslom pre inovácie v tréningoch. Jeho zvláštny stýl behu, ktorý pripomína človeka pred kolapsom je nenapodobiteľný. ()

hrumsrt

Není nijak přehnané říct, že Zátopek je jedním z největších českých filmů posledních let. I když nemá hollywoodské hvězdy, osobitý tvůrčí projev jako třeba další český velkofilm Jan Žižka, tak se mu minimálně vyrovnává. Snímek vznikající jako poklona obrovské nejen sportovní ale i české ikoně. Muži, který toho na poli sportu dokázal tolik, že nejen vyhrál nějaké zlaté medaile, ale především si získal srdce tolik různých lidí po celém světě. Ať už jsou na Emilovu osobu po letech názory jakékoli, tvůrci se snaží příběh vyložit, co nejvíce nestranně, jasně ukazují, jak Emil spolupracoval s KSČ, ale současně se zastat nepohodlného. Byl to člověk, který svým postojem chtěl udělat radost a vykouzlit úsměv na tváři. Dělal, co on sám uznal za správné, ať už se dotkl toho nebo toho. David Ondříček je bezpochyby jedním z nejlepších českých reřisérů (osobně ho řadím na to úplně nejvyšší místečko), to už nám dokázal několikrát. Jak to někdy místy může působit poněkud rozvláčněně, tak ruka zkušeného je nakonec vždycky vidět. Na Zátopkovi pracoval pro nás pro všechny, pro český národ, aby jeho odkaz zůstal navždy uchován, a aby i lidé ještě mladší než jsem já věděli, že tu v někdo takový byl. Václav Neužil ml. je geniální volba na Emila, miluji jak ho prodává jen samotnýma očima. Pro roli udělal na několikrát ohromný kus práce, který nakonec naštěstí nezůstal jen na ovále. Přesto hrdinou jeho života je jeho žena Dana a i to se snímek snaží říct a možná se neúmyslně paní Zátopkové, která s přípravami ještě výrazně pomáhala, i zavděčit. Vždycky vidíte jak Emilek maká, jak tu tahá pneumatiky a tu běhá po lesích a "tam někde v pozadí" Danuška háže oštěpem. Nevím jestli tohle není možná až moc ješitný pohled, ale přesně takhle to bohužel měla i paní Zátopková, jako ženě se jí těch ovací bohužel tolik nedostalo. Být to na mě snímek dostane název "Zátopkovi" a malinko si to podám jinak. Ale přesně jak divně se k ní choval Emil a vůbec celé ČSR, si ji převzal i David Ondříček. Asi i proto mám pro Danu Marthy Issové trochu slabost. Není zapomenuto ani na fakt, že pořád jde ve velké míře o sportovní film, a tak není nouze o vyčerpávající závodění a trošku toho soutežního napětí. Nechápu, jak může jeden naivní šťastlivec takhle zaběhnout maraton po tom, co se prostě rozhodl. Ten chlap byl blázen, ale v tak prostě přímořarém pojetí života a společnosti byl geniální. Jestli mu to nebylo vlastně všechno jedno.. Oni nám ti národní hrdinové taky jednou dojdou, a pak už se budou muset jinak snažit, aby něco spíchli. Ale na závěr si nedovedu odpustit tu naprostou komedii s vypuštěním filmu na DVD, VOD atd. Čekat přes rok než nás všechny spasí nakonec TV Nova. Mají jen veliký štěstí, že to je vskutku kvalitní dílo. 80% ()

subic

Film, jehož děj postupně graduje, ze začátku jsem se tak nějak nudil a ke konci jsem se nemohl skoro odlepit. Navíc je děj okořeněn několika velmi dojemnými momenty, celkem nic jsem od toho nečekal a byl jsem nakonec příjemně překvapen. ()

Pete

Většinu filmu se někam běží, což je pochopitelné u biografie našeho nejslavnějšího atleta, jenže neškodilo by se občas zastavit a jít víc do hloubky. Zátopek klouže po povrchu dráhy, dozvíme se toho málo nového, jakoby se tvůrci trochu báli kontroverze. Emil je tak vykreslený jako naivní prosťáček, který byl zřejmě opravdu přesvědčený komunista, protože se mu to hodilo a nevyznal se v politice, a podepsal, co mu kdo podstrčil, aby utekl od potíží. Tedy balancujeme zde mezi polohami hrdiny a zbabělce, idolu národa i konfidenta STB. Komplikovaný vztah s manželkou Danou je nosným tématem, ale bohužel mě to nechalo emocionálně uplně netknutého. Technicky, režijně, ale i herecky přitom bezpochyby tuzemská špička. ()

Dinsberg

Vyprávět Zátopkův příbeh ve dvou hodinách prostě není možné. Určitě to věděl i David Ondříček. Proto se soustředil na stěžejní (a tolik známé) motivy z jeho života. Co se z toto dalo vyždímat, to se vyždímalo. Vyčerpávající příběh by byl na velmi dlouhý seriál. Přesto musím vyzdvihnout Václava Neužila, zvlášť v jeho snaze napodobit Zátopkovu mluvu. ()

curfew77

Třebaže nejslabších pět, ale Zátopek si plnou palbu zaslouží. Možná proto, že jsem na rozdíl od jiných nečekal zázraky, ale dobře zprodukovaný retro sportovní film, a ten jsem taky dostal. K tomu vynikající herce (Neužil jasně,  ale i Mikluš a hlavně Issová!), a místy vtipný scénář nutící k zamyšlení nad tím, jaký Zátopek vlastně opravdu byl. Linka s australským hostem sice vypadá naroubovaná trochu násilně, ale na konci zafunguje. Nejsilnější jsou ovšem každopádně "rodinné" momenty Emila s Danou působící hodně autenticky a bezprostředně, což není tak snadné, jak se může zdát. A samozřejmě parádní přepečlivá dobová výprava. Kdyby každý český film vypadal takhle, chodil bych do kina co čtrnáct dní, takže dát míň než pět hvězd mi nepřijde fér. 85 %. Podívej, jaké má kouty! Jen pěkně běž, za plešounem... ()

Plastík

Takže se to přeci jen umí dělat tak nějak poctivě a zřetelně. To je dobře, že to tak chtěli a zvládli to. Je to radost se koukat. ()

Joe16210

Já v posledních letech novým českým filmům pro kina příliš neholduji, ale o to více mě překvapí, když nějakému dám šanci a jsou opravdu dobré. Jako například Zátopek. Takhle nějak si představuji dobrý biografický film. Právem si zasloužil všechny ty České lvy, které získal, všemu vévodí jednoznačně Václav Neužil, který pro film musel zcela jistě projít velmi náročnou přípravou. A Martha Issová ho skvěle doplňuje. Věřím, že ani samotný Emil Zátopek a jeho žena Dana to neměli v životě lehké, ačkoliv mnozí vidí jen ty sportovní úspěchy. Bravo českému filmu! ()

Cermicek

Je to milý. Je to optimistický jak sviň. Je to výborně zahraný (přes počáteční skepsi fakt musim uznat, že jo!👍). Je to super! Dejte si. ()

PlayEasy

Na českou produkci se jedná o skvělý film pojednávající o našem nejlepším běžci, u kterého je škoda, že zachytil pouze celkem krátkou (ale tu nejdůležitější) etapu Zátopkova života a jeho dětství či pozdější život, kdy byl utlačován komunisty, vynechal. Jinak film má své chyby a kvalitní hollywoodský režisér by ho uchopil asi ještě o něco lépe, ale nakonec to je jeden z velmi mála českých filmů, u kterých se Čech nečervená hanbou, naopak cítí jistou hrdost! 75% ()

nula87

Je vždy náročné natočit film o člověku / ikoně, která navíc ve svém životě prošla mnoha přemety - a to jak v rovině rodinné, tak té "politické". Právě ty nejvíce problematické Emilovy životní peripetie jsou sice zřejmě z úcty téměř vynechány, ale příliš to nevadí. Ondříček natočil velmi dobrou studii toho, jak vypadal Zátopkův život mezi mlýnskými kameny atletického oválu a stranických sekretariátů. 80% ()

lobodlak

Za mne promarněná šance natočit silný film. Skvělý materiál v podobě života dvou vyjímečných sportovců, výtečně připravený Neužil, skvělá Issová... a výsledek téměř nula. Ty tři hvězdičky jsou za výkony hlavních protagonistů a technické zpracování, víc raději nehodnotit... škoda. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)