Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

angloumene

Z hlediska konkrunce na našem českém písečku jsem moc ráda, že Zátopek vůbec vznikl. Konečně zase snímek, který drží pohromadě, dává smysl, a dokonce graduje až do velkého finále. Jenže, stačí to? Na zpříjemnění večera ano, ale že bych z kina odcházela nějak obohacená, to zase ne. ()

Disease

Nejobyčejnější film od Ondříčka, někde mezi 3-4*. Technicky parádní a mezi Issovou a Neužilem to fungovalo výborně. Jen s emocemi se tu trochu moc tlačilo na pilu. ()

jarmik

Precizní práce, silný příběh, krásná hudba, kvalitní scénář, dobrá práce s jazykem hlavních postav, skvělá práce s kostýmy a kulisami, dokonce efekty jsou velmi povedené, … Jako už mi není moc jasné, co lepšího by v našich podmínkách lidé chtěli, aby vzniklo. :) Pro mě je to úžasný film. A jestli dá někdo odpad proto, že Zátopek něco podepsal, tak je to prostě trouba. Filmaři nemohou za to, co se stalo či nestalo. Hodnoťte to, co natočili. ()

spageta

Moc hezky zpracované. Životopis atleta ukazující jeho úspěchy, žena Dana, která byla tak trochu v "jeho stínu", vše propletené i s politickou situací v té době. Čekala jsem tam více nastínění toho, jak nezdolně trénoval (běhání v bagančatech apod.), tady to bylo spíše jen okrajově. Zátopek byl zobrazen jako takový trošku "tydýt" (nemyslím to ve špatném slova smyslu), tak by mě jen zajímalo, zda takový byl i v reálu. Film se mi líbil, 90 %. ()

M.I.K.E.

Tak 2 roky po konci natáčení jsou za námi a konečně přichází dlouho očekávaný Zato-pek do kin. Měl jsem tu čest si zahrát jako běžecký komparz v helsinském finále na 10 km a v závěrečném maratonu a nahlédnou do zákulisí této mravenčí filmařské práce. Z mnoha hodinového běhání, znovu a znovu opakujících se scén jsou ve filmu dohromady 2 minuty, které ale stojí za to. Osobní zkušenost s Davidem Ondříčkem a Vaškem Neužilem byla výborná, oba jsou naprostí profíci, ale zároveň těžcí pohodáři. K samotnému filmu, když jsem šel na Titanic, tak jsem jako každý věděl jaký bude konec, podobně to bylo i se Zátopkem. Proto mě konec ne zcela strhnul, nicméně celé 2 hodiny jsou krásnou sondou do doby 40-50.let, kdy jsme měli naprosto světového atleta, který neměl ve svých disciplínách žádnou konkurenci. Atleta, který je vyobrazován trochu jako Forrest Gump žijící v socialistickém pekle, kdy za vámi neustále někdo stojí a říká co máte a nemáte dělat a říkat. Vy, kteří máte za sebou každodenní náročný dril, aby jste byli nejlepší, musíte neustále poslouchat jak jste úspěšní především díky socialistickému Československu. Líbí se mi, že režie se nesnaží sporné milníky Zátopkova boje se stranou vyobrazovan černobílé, ale je zde prostor si udělat názor sám. ()

Oyer

Ohromující výprava, perfektní detaily kolem, nechybějící dostatečná atmosféra. Herecký projevy nejen hlavních postav vynikající. Je dobře, že se připomněla i pochmurná politická doba a situace, včetně toho, jak do ní zavlekli Zátopka. Stopáž ze "současnosti" - tedy roku 1968 a vše co se motalo kolem australského kamaráda Emila Zátopka mi přišla zbytečně dlouhá a zbytečná. Také bych se více zaměřil na to co Zátopka proslavilo nejvíce a u čeho zůstává rozum stát - jeho některé vybrané tréninky. Zesílil bych i více na emocích. Například záběry na českého komentátora, který se omluvil, že nemůže komentovat finiš Emila, protože se rozbrečel mohly více gradovat a tím odpálit i diváka. Celkově ale obrovská pochvala celému štábu, vážím si toho, že tu něco takového konečně vzniklo. Moc rád bych už ze slušnosti k Zátopkovi nějakou hvězdičku přidal. Nehledě na to, že sám denně trénuji, běhám, závodím a mám k tématu velmi blízko. Se Zátopkem jsem se kdysi setkal, prohodil pár slov a získal jeho autogram. Stejně tak i o pár let později v případě paní Zátopkové (v obou případech na závodech v Teplicích). ()

Sochorisko

Dílo opravdu zdařilé a co mě těší kromě vystihnutí Zátopkova umu a chtíče je i to, že do díla je politika tamní doby vložena opravdu nenásilnou formou a nebrání ani v nejmenším dramatičnosti všech scén. (Jasné, sportovní výsledky jsou zachované dle minulosti ale i tak není o drama nouze) Samotné prolínání dvou časových os tomu přidá na velkoleposti a tak si divák užije opravdovou krásu českého filmařského umu. Ps. s omluvou - ještěže doby Kameňáku jsou ty tam… ()

Oralfabet

Přijde mi, že v Česku se prostě už nějakou dobu točí víceméně jen 2 typy filmů - debilní komedie a životopisné/historické filmy. Mě příliš neoslovuje ani jedna z kategorií, zoufale mi tady prostě chybí nějaké zajímavé a originální nápady, takže většinou, když se objeví nějaký nový český film nesoucí jméno nějaké významné historické osobnosti, je zájem z mé strany značně nepravděpodobný. Navíc sportovní životopisné filmy jsou pro mě obecně nejspíš jen o trošku atraktivnější, než ty o osobnostech politických. K Zátopkovi jsem se navzdory tomu všemu snažil přistupovat s otevřenou myslí, ale tohle prostě není nic pro mě. Jako jo, film to není špatný, očividně byl natočen schopným člověkem a nebylo tam asi víceméně nic, co by se mi přímo nelíbilo, ale to je tak všechno... O Zátopkovi toho vlastně moc nevím, ale tady mi přišel ztvárněn jako trochu podivná, ale ne nutně zrovna zajímavá osoba, chvílema vlastně dost kretén (s Neužilovým výkonem ale žádný problém nemám). Nadšení mnohých nesdílím a nechápu. It was okay I guess. 6/10 ()

filipvrbik

Václav Neužil má můj hluboký obdiv, běhal snad lépe a rychleji než samotný Zátopek... NO, co psát o filmu, jehož děj jsem tak nějak dopředu znal, protože dědeček s Emilem Zátopkem běhal, a i taťka poslal pár fotografií paní Daně Zátopkové před dvěma lety.. Hrozně jsem se těšil na to jak filmaři zvládnou olympijské závody (přece jen, je to český film a o těch mám příšerné mínění - a sportovní český film byl dobrý naposledy před válkou). No a Zvládli to bezvadně, je fakt,že ze začátku vidíme řadu menších závodu a hodně politiky, a taky rodící se vztah Emila Zátopka a Dany Ingrové - oba naštěstí mluví hezky moravsky, takže další plus pro unikátní film (oba se narodili ve stejný den i rok, ale "Ťopek" byl přece jen o pár hodin starší). Nejlepší je ale poslední půlhodina filmu, která zachycuje legendární Helsinskou olympiádu z roku 1952, kde Emil běžel nejprve 10 000 m, kde obhájil zlatou medaili, pak si v památném závodě doběhl (skutečně fantasticky natočeno) pro zlato i na 5 000 m... Nejlepší byl ovšem maratón a památná pusa po doběhu a třetí zlaté medaili pro Emila... Snad jen trochu zamrzí upozadění úspěchu Dany Zátopkové, která si slávy vlastně užila až po Emilově smrti, ale jinak je film ve všem opravdu vynikající a převyšuje i americkou sportovně/životopisnou produkci, většinou plnou patosu. A takový Zátopek prostě není - nejlepší český film od Saturnina a možná ještě lepší...viděno v kině ...- 98% ()

KM Phoenix

Po delší době zase nějaký český film, který mne nadchl. Václav Neužil předvedl fantastický výkon, který na místní poměry není ani trochu obvyklý. Film jsem si velmi užil a ty dvě hodiny jedenáct minut uteklo jako voda. Zážitek z kina a skvěle natočené běžecké scény z toho pro mne udělaly pětihvězdičkovou záležitost. ()

aLPaC

Kvituju, že tvůrci neglorifikovali Zátopka jako čire kladného hrdinu bez jediné špatné vlastnosti, jak to občas v životopisných filmech velkých osobností bývá, ale dali mu lidskou tvář. Tvář jak zlatou olympijskou, tak občas i trochu odvrácenou ať z důvodu doby, kdy závodil či z důvodu manželství. Musím pochválit režiséra, že film vypadá skutečně světově, což je v českých podmínkách opravdu unikát a především Vaška Neužila, který se do Zátopka doslova vžil a předvádí jeden z nejlepších českých hereckých výkonů za poslední roky. ()

bobstock

´´Zátopek je před cílovou rovinkou ovládnout Českého lva 2022.´´ Očekávám minimálně kategorie nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší scénář a možná i kamera. Myslím, že si to Vašek Neužil velice užije. 80% ()

mira007

Poslední věci od Ondříčka považuju za absolutní top, co se tady dá vyrobit ( Dukla 61 (2018), Ve stínu (2012)), takže to, že dostanu něco technicky, herecky a vizuálně profi beru automaticky, jenže čistě jako film to je kapku slabé. První polovina působí jako hraný dokument a není tam ani ň navíc emocí, vykreslení postav a druhá polovina by i něco málo měla, ale abych to považoval za něco, co by mělo hrdě reprezentovat naši kinematografii, to bohužel ne. Nevěřím tomu, že by tenhle film mohl při překročení hranic někoho zaujmout, zvlášť když si člověk všimne co se točí třeba v Polsku. ()

mosnak

Je to jistě skvělý film a výjimečném člověku. Kdyby film o 20 minut kratší, tak byl to mělo prece jen svižnější děj. 60% ()

Chřástal

Dá se před vším utéct? Skoro… Jednoduchý dobrák, kterému jednou řekli „Běž!“ a tak to od té doby dělá. Zátopek v pojetí Václava Neužila je trochu Forrest Gump s fyziognomií Spejbla. Každopádně to není hagiografie a Zátopka neukazuje jako morální vzor, ale jako postavu nejednoznačnou. A je to dobrý film. Ale nutno dodat, že nemá žádný moment, který by zprostředkoval prožitek závodu (jakkoli mě mystická scéna překvapila) tak, jak to slovy dokázal Ota Pavel (povídka Jak to tenkrát běžel Zátopek). ()

neumimfilm

Srdcová záležitos od začátku do konce. Emoční doják, technicky bravurní, herecky perfektní a hlavně stále přirozený a opravdový, takový je Zátopek. Usadí vás do sedačky a nenechá vás ani na chvilku vydechnout a pak vás nechá jen hrozně brečet a vlastně vás nechá hrozně brečet celou dobu. Jeden z nejlepších filmů tohoto roku a jeden z nejlepších českých filmů posledních let možná i celkově a pro mě jeden z nejlepších a nejsilnějších kino zážitků vůbec. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)