Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

stuj

Pěkné. Zátopek je sice občas vykreslován trochu jako potrhlý až komický týpek, ale naštěstí jen místy. Jde poznat, že se Václav Neužil do Zátopkova ztvárnění opravdu položil. Film má sice přes dvě hodiny, ale nevleče se. Na české poměry hodně povedené dílko. ()

JenTR

Docela pěkně udělané, ale dlouho vám to v hlavě nezůstane. Vizuálně zdařilé, příběh je trochu očekávatelný, ale jsou tam i neznámé momenty. Celkem mě překpvapilo, že tu byl za takového sebestředného ignoranta a lehce blázna. Je vidět, že si tvůrci dali záležet, není tomu moc co vytknout. Nakonci ten dárek od Zátopka, to tedy zírám. Respekt.  P.S. Jsem rád, že zde dali větší prostor jeho fenomenálnímu maratonskému běhu, musel to být zážitek. ()

jirikzaboj

Zátopek je určitě highlight a jakýsi bod naši kinematografie, na který určitě budeme vzpomínat dobře, protože nejen že krásně vypadá, má skvělé zahrané postavy, ale zároveň se snaží přijít s nápaditostí vyprávění příběhu tak, aby to bylo celé příjemné a zapamatovatelné. Nápady tam jsou, ALE … je to celé tak nějak nedotažené. Ty polohy , různé situace a životní kapitoly. Vše je jen nějak načrtnuté , podané na talíři a vy se musíte smířit s tím, že dezertem to dnes nezakončíte a to je největší problém toho filmu. Samozřejmě se to neobejde ani bez tehdejší politiky a tohle rozhodnutí chápu, protože se Emila do jisté míry dotýkalo. Ale ta filmovost a přísná zkroucenost jde na těchto pasážích znát a tak působí chabě, jako ve většině filmech po svých jmenovatelech za socialismu. Na závěr bych ještě zmínil střih, který působil chaoticky, zrychleně a na můj vkus se až moc skákalo. Abych nebyl jen negativní, tak ta dobová atmosféra, masky, oblečení a olympiáda se fakt vydařila:) ()

BEZHLAVY

Cesti filmovi tvurci maji jednu nepeknou vlastnost: z tak mala osobnosti, ktere pravem muzeme oslavovat, udelaji vetsinou antiagitacni, velmi politicky zabarveny film…A mohla to byt gloricikace, akce a drama jak hrom…Smekam pred vykonem Neuzilovym!! ()

Lajan

Doporučuju shlédnout před filmem stejnojmenný dokument. Na jednu stranu oceníte skvělé herectví V.  Neužila, na stranu druhou uvidíte jak filmové zpracování pokulhává za realitou. Filmu chybí jednoduchost a prostota. Je příliš dlouhý a vyumělkovaný. ()

drsny_hery

Velkolepé sportovní drama o komplikované postavě světových dějin. Ale tak nějak po česku. Herecky i řemeslně příjemné, scenáristicky malinko kostrbaté, možná by to sneslo větší hloubku a emoce. Jaký vlastně byl Emil? Nevíme. Zlehka poukážeme na všechny aspekty osobnosti, aby se kritici neurazili a koza zůstala celá. Kontroverze se víceméně nekoná. Ale co, ten film se mi líbí. Jenom musíme na všechno uměle roubovat srpen 68? ()

Tomgunses

Pěkný sportovní snímek, určitě na české poměry vysoce nadstandardní, v podstatě se dá říci, že nemá rámcově chybu, příběh, skvěli herci, režie atd. atd. Ale mně to tak nějak úplně nechytlo u srdce, nějak mi tam nenaskočila ta správná pětihvězdičková emoce, ale dobrý na 75 % ()

xplsek01

Už na to čučím hodinu a zázrak se nekoná. Slepenec náhodných událostí ze Zátopkova života - bez souvislostí, bez hlubšího pochopení, bez zamyšlení. Podpis pod tresty smrti na straně jedné, jistě historicky významné šukání v Londýně a ksichtění se při závodech na straně druhé... Spíš by mě zajímalo, co Zátopek cítil a jak dění kolem sebe vnímal, to ale filmaři na Wikipedii nenajdou. Pořád čekám, že něco přijde a ono nepřišlo vůbec nic. Olympiáda v Helsinkách odfláknutá. Závod na 10km vynechán úplně, předstartovní atmosféra žádná, maraton se neběžel 25/7, ale 27/7. Jméno Rona Clarka nevysvětleno vůbec. Zbývá mi, jen si povzdechnout, kdy autoři životopisných filmů konečně pochopí, že síla osobnosti není v dokonalé kopii jejich zevnějšku. Grimasy z vás Zátopka neudělají, stejně tak se nestanete Havlem budete-li ráčkovat. Původní dokument o Zátopkovi považuji za cennější dílo. ()

Vesprem

Jsem velký milovník životopisných filmů, především o lidech, kteří byli vyjimeční. Hltám je od začátku do konce. Ale Zátopek mi háček nehodil a já jen čekala, zda takový moment přijde. Ale nepřišel. Body dávám za vypravu a atmosferu. Pro mě byl film zklamání. A Zatopek v nem pusobi jako jednoduchy clovek bez vlastnich nazoru, ktery vzdy udela,co se po nem chce, ani nepremysli o co jde. Prumerny Cech v socialismu. ()

Hexx

Skvělý retro-film o našem asi nejúspěšnějším atletovi v podání nadmíru přesvědčivého Václava Neužila (klobouk dolu třikrát za sebou), za účasti Mikluše a Plesla, kteří jsou též zárukou kvality. Bavilo, plynulo, uplynulo, zaplesalo! ()

sbinda

Krásně napsané nejen pro fanoušky sportu, po audio-vizuální stránce skvělé, po herecké pak absolutní top. Marta s ancáblem byli výborní, ci ale co ukázal Václav Neužil bylo fenomenální. Normálně jsem měl pocit, že vídím Emila Zátopka. Na hlavní roli se připravil jak někde v Hollywoodu a zvedl laťku v českém filmu. 90% už jen za tu běžeckou postavu. ()

sun.eagle

Český filme ach jo. Když už se tu konečně přestávají točit retro komedie nebo retro dramata z doby komunismu tak jsou schopni čeští tvůrci domršit takový zlatý námět jakým je příběh Emila Zátopka a jeho ženy. Námět už tak dosti bohatý, umím si představit že v USA by to byl jednoznačně Oscarový příběh, a mi to tady stejně "obohatíme" úplně nesmyslnými flashforwardy. Opravdu nechápu k čemu ta druhá časová linie byla, kromě toho že bezvadně rozbourala celistvost vyprávění.  Rovněž bylo podivné vykreslení Zátopka jako člověka, jednou ho tu ukazují jako českého Forresta Gumpa, podruhé jako egoistického sportovce, za chvíli jako přítele lidu a vzorného občana a hned na to jako rebela. Proboha to co dokázal Emil Zátopek už pravděpodobně nikdo nikdy nedokáže, a místo toho aby to film prodal a napálil to do diváků emocemi tak se babrá v roce 1968 - opět, všichni víme že to tu kurva stálo za hovno, ale těch filmů už tu o té době bylo natočeno od revoluce asi tak 68 biliard. ()

karmalat

Dobre udelany film, v nejlepsich scenach pateticky v tom dobrem slova smyslu. Nicmene podle vseho byl Zatopek opravdu egoista velkeho formatu (proto asi byl take tak uspesny) a je skoda, ze se film vubec nedotkne Zatopkova pusobeni pro rozvedku (ale asi neni dost verohodnych podkladu, nevim). Takze dobry film o rozporuplnem cloveku.  Znovu videt nemusim. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)