Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

v.indruchova

Od první dílu mne toto zaujalo a trochu se pochychtávala nálepce romantický seriál, a první scény tohoto typu. Ale s každým dalším dílem jsem chtěla vidět další což se mi dlouho nestávalo. Krásná příroda. Herci ti mi sedli. A má záliba v historii a sci-fi. A já se o seriálu dozvídám až skoro 10 let po jeho vzniku. Frank jako manžel není zrovna krasavec a nechápala sjem proč by si ho zvolila což jsem pochopila po pár dílech. Vzpomněla jsem si na mou kamarádku která podobný žánr hltala knižně, ale více divčí a hodně najivní. Jsem ráda, že toto naivitou moc neoplívá. 1. serie mě baví i když tuším určité zápletky a chápu kam se asi seriál bude ubírat. A pokud bude vaše žena či bude muž nakloněn sledovat seriál tak si možná užijete více hrádek. :) Ono by vlastně nebylo co v seriálu řešit kdyby hlavní hrdinové nebyli tak hrdí a paličatí. Buď se  stím smíříte nebo aspoň pochopíte, že i tohoto moc škodí. ()

Isuzu

No ja neviem, ako si tak citam tie komentare, tak asi mam nejaku inu predstavu o tom, co je cervena kniznica, lebo toto mi rozhodne ako cervena kniznica nepripada (ale mozno je to tym, ze som taku knihu citala len raz v zivote, takze asi nemam prehlad). Trocha sexu v prvej epizode mi este nepripada ako bohvieaka romanticka linia, v dalsich epizodach sa dej venuje inym veciam a rozhodne zaujimavym (kazdodenna realita na skotskom hrade v 18. storoci je naozaj zaujimava a najma ukazuje aj tu spinavu "neromanticku" stranku zivota, nielen austenovsky dokonale cistu a esteticku). Hlavna hrdinka je sympaticka, nezavisla a emancipovana zena, ktora sa musi popasovat s predsudkami svojho muzskeho okolia a hlavne sa rychlo prisposobit, aby vobec prezila. Samozrejme tu mame aj prototyp muzskeho hrdinu, po ktorom bude pistat nejedno srdce (priznam sa bez mucenia, ze aj ja sa tesim na kazdu scenu s nim), ale ich vztah sa zatial rozvija postupne, tak trochu mimovolne a urcite to nie je slepe zboznovanie ala twilight. Po siestich dieloch radim tento serial medzi najlepsie serialy za posledne roky a uz teraz sa tesim na druhu seriu, ktora uz bola ohlasena, Asi vsak psychicky nevydrzim to cakanie, takze idem zhanat knihy:). ()

Nalito

Moj druhy najoblubenejsi serial. Za dva dni som si pozrela prvych 5 casti a hodlam aj citat knihy. Milujem tematiku presuvania sa v case a este do Skotska, ktoreho historia je mi blizka..ustredne postavy maju tak uzasnu chemiu a charizmu, ze pochybujem, ze niekto tomuto serialu odola. Holt na Starz kanali nechodi len tak hocico. Vyborna kamera, vyborni herci, pribeh..vsetko sa deje pomalicky, pekne krok za krokom, nikam sa neponahlaju ako v inych serialoch. Sam Heughan, zrejme novy idol zien, je absolutne uzasny. 5 hviezd ako lusk. Praveze som milo prekvapena, ze romantiky je tu tak akurat, postupne velmi nenapadne zblizovanie az totalne dych beruce vyvrcholenie v osmej casti a to vyvrcholenie doslova :D :)..som sklamana, ze pokracovanie bude az v aprili, to je tryznenie :D, ale Starz ma zrejme vlastne plany, kedze prva seria uz natocena je. Odporucam, nebudete sklamani! ()

Rozmarýna

Pro mě tedy roztahaný seriál a strašná nuda, jediné, co se mi líbilo byl případ chlapce, který pozřel konvalinky a kněz z něj vymítal ďábla, zatímco hlavní hrdinka se ho snažila vyléčit. Nejhorší byl 7. díl, kdy byla svatba, to tedy byla nuda dokonalá. Když už jsem na to začala koukat, tak se na první řadu dodívám. ()

NiennaTasart

Po první episodě: Klady: Skotsko - hudba, historie a vůbec všechno kolem. Zápory: hromada nelogičností (v těch lehkých letních šatičkách by po jedné noci jízdy na koni zmrzla, nehledě na totální vyčerpání a neschopnost hnout se po takové jízdě, proč si nevzala tu deku, kterou odhodila v kamenném kruhu?), hlavní hrdinka (poměrně anorexního vzhledu) mi je značně nesympatická a občas jedná opravdu velmi podivně, všichni Skoti té jedné malé skupinky jsou zarostlí k nepoznání, jenom Sam Heughan má téměř čistě oholenou tvář... Jsem zvědavá, co přinesou další díly ()

judy

Cíleně jsem přes žebříčky na csfd.cz vyhledávala nějaký romantický seriál - a objevila jsem Outlander. Název mi nic neříkal, začala jsem ho sledovat - a bylo to jako zjevení. Velká láska skrze věky, krásné Skotsko 18. století, v době těsně před posledním odporem Skotů pro Angličanům, ústřední dvojice Claire a Jamie, mezi kterými to opravdu jiskří. Co víc si pro deštivé májové dny přát. Knihu jsem nečetla, ale i na poli seriálu se zřejmě rodí nový fenomén. P.S. Na youtube ke shlédnutí kurzy Outlander gaelštiny s Samem Heughanem (Jamie). ()

fairytalebliss

Neľutujem, že som sa pustila do tohto seriálu, nebola to žiadna nuda. Zaujímavý dej aj postavy, krásne Škótsko. Úvodná znelka sa mi tiež veľmi páčila. Škoda, že sa nedá dať viac hviezdičiek ako 5. ()

stepma

Určitě stojí za shlédnutí - úžasná hudba, nádherná krajina, zajímavý nápad, u mě osobně bodoval skotský akcent. Vytkla bych zejména přílišnou romantičnost (místy je to vyloženě zhmotnění průměrné červené knihovny z Vysočiny), zároveň musím pohanit místy přehršle brutality - nevím tedy, pro koho seriál je. Muž by se u toho nejspíš trochu nudil, romantická žena zase nechce koukat na půlhodinové znásilňování. Díly jsou značně nevyvážené, což asi způsobuje větší počet režisérů. Mrzí mě, že není věnovaná větší pozornost Frankovi a dění v současnosti, díl, který se věnoval i 20. století, byl naprostá bomba. Celý seriál jsem kolísala mezi 3* a 4*, ještě ve 14. díle jsem se přikláněla ke čtyřhvězdičkové červené knihovně pro holky, poslední dva díly jsou ale totálním downgradem, poslední díl jsem se modlila za konec. Závěrem tedy - tři hvězdy a nevím, zda se nechám nalákat na další sérii. ()

numan

Romantická srajda, která jako by vyšla z pera oblíbené autorky novel pro ženy Rosamundy Píčové, se občas zvrhává v solidní prasárnu. Někdo tu psal, že by tohle "veledílo" potěšilo tak maximálně jeho sedmdesátiletou matku. Buďto je z rodiny řezníků nebo ten seriál prostě neviděl - dost dobře si neumím představit důchodkyni, vyžívající se v krvavých operacích nebo brutálním násilném homosexu v kombinaci s mučením. Nicméně přes všechny podobné "atrakce" převážně sexuálního charakteru (včetně odstřikování mateřského mléka v lesní tišině - zřejmě poprvé jsem ve filmu viděl herečku, která sama sebe podojí) je Cizinka seriál straááááášlivě rozvláčný až utahaný. Škoda. ()

GiraffeAndy

Všude jsem slyšela, jak je to úžasný seriál, takže má očekávání byla velká. Po prvním díle jsem byla trochu rozpačitá, ale říkala jsem si, že se to třeba teprve rozjede. Ale ani pak mě seriál úplně nechytl. Není to špatné, koukat se na to dá, není to však nic, co by mě naprosto pohltilo. Jeden díl má hodinu, ale mám ten dojem, že by se děj vešel tak do 30 minut, některé scény jsou zbytečně dlouhé a celé se to dost vleče. Celkově moc nevím, co si o tom příběhu mám myslet, místy to působí jako červená knihovna, místy je to zase dost brutální, několik scén bylo vážně nechutných. Jediné, co musím opravdu pochválit, je výprava, hudba a celková atmosféra, hezky se na to dívá (pokud tam zrovna není nějaká krvavá scéna). Možná ještě zkusím pár dílů, abych seriál nehodnotila předčasně, ale zatím je to teda spíše zklamání. Neurazí, nenadchne. Takový průměr. Rozhodně jsem čekala víc. ()

Kytiii1

Pro mě aktuálně příběh n.1! Jedu současně knihy i seriál (seriál až po přečtení dané knihy) a dočítám 3. díl a dokoukávám 2. sérii... musím říci, že se mi tato kombinace osvědčila. Nejenže se mi některé dějové linky seriálem dost vyjasnily, ale současně jsem si je i oživila a lépe chápu souvislosti v knihách... Nechci se trapně vyjadřovat jen v superlativech, takže radši mlčím... Skotsko, hrdinové příběhu, děj i jeho spád... kniha mě několikrát rozbrečela (to se zatím povedlo jen málokteré). Jediné, co bych možná vytkla je, že mi s Claire úplně nefunguje "chemie" s Frankem (zato jako jako Jonathan Randal je naprosto skvělý - nechutný, odporný, přesně jak jsem si ho představovala). No nevím, jak přežiju, než se třetí série objeví na obrazovkách :-) ()

Sheemass

Skotsko, 18. století plné typických zarostlých, špinavých, sprostých ,,horalů" a do toho všeho příchod vzdělané angličanky z roku 1945. Velmi dobře obsazený seriál, ve kterém si každý najde to svoje (lásku, nenávist, hrdinství, válku i smrt). Během druhé série seriál přidává i více krvavých scén a střetů vojsk, čímž se příběh příjemně zrychluje. Seriál má skvělou atmosféru, krásné prostředí Skotska, občas i s typickým jazykem, a navíc i vynikajícího padoucha (Tobias Menzies). ()

A.lis

Kdyby v tom seriálu bylo méně těch neuvěřitelných náhod a kdyby člověk minimálně 2x za díl přesně neodhadl, co kdo řekne. bylo by to mnohem lepší. Ale zajímavé, koukatelné, trochu lechtivé, proč ne? ()

Zuzanej

Dle mého nádherně zpracovaná knižní předloha, nesouhlasím, že zapadá do škatulky červené knihovny jen proto , že je tam velmi silný vztahový příběh. Dobrá hudba, nádherné exteriéry i interiéry, zajímavé prostřihy časem, cliffhangers, výpravné kostýmy.... .Skvělé obsazení dvou hlavních hrdinů poměrně málo "profláklými "herci, kteří ale odvedli víc než dobrou práci a mezi nimiž je výborné jiskření .Smekám před filmovým zpracováním tak náročného, víceméně historického románu i když je to celé "fantasy." Seriál jsem objevila zcela náhodou a přimělo mě to přečíst i romány. Těším se na 4. sezónu i když už dávno vím jak to bude, přimělo mě to ke čtení dalších dílů v angličtině, neb zdaleka všechny byly přeloženy a u nás vydány. Jinak myslím, že dabing se u tohoto seriálu příliš nepovedl , dokonce hodně uškodil. Doporučuji zhlédnou s titulky. ()

bublinka4

Čekala jsem nějaké historické drama s trochou romantiky a dostala jsem 50 Shades of Scotland. Ale nevadí mi.:D Je to opravdu jednoduchá a průhledná telenovela, ale hezky natočená, herci jsou fajn, příroda krásná. Odnesla jsem si z toho novou guilty pleasure a pocit, že Tobias Menzies poněkud rád ukazuje v televizi svůj genitál. Ale tak co, každý máme nějaký koníčky. ()

GinaT

Jak mi tahle perla červené knihovny mohla tak dlouho unikat? Je tam všechno, láska, intriky, brutalita, hlavní mužský hrdina co i v 50 vypadá jak čerstvě z posilky, cestování časem, indiání, kilty, super záporáci, špína ...a všechno to dobře dopadne. Hlavní ženská hrdinka je 80% na přesdržku s tím, jak neustále všechny musí zachraňovat a tím všechny zatáhne do další lapálie, ale tak o něčem ten seriál být musí, jen s tím jak se Claire a Jamie milují by to vydalo tak na první serii. Miluju to a hrňte sem šestou serii. A uvodní song má samostatnou hvězdičku navíc ()

futislav

Výprava skvělá, snad na plný počet, okořenili to špetičkou tajemna a mystiky a pak je to už jenom strašně rozvláčná telenovela. Škoda. ()

Thalin

Cizinku mám ráda už pro to prostředí, dobu a přírodu v které se vše odehrává. Charaktery mi krásně sedly (Hlavně Jamie a Claire), i dějová linka mě bavila. Bohužel spíš tak do třetí série, další už jsou za mě slabší a neklepala jsem se na ně tolik, jako na ty předešlé, které jsem, spolu s knihami, zhltla. ()