Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

Recenzie používateľa v.indruchova k tomuto seriálu (20)

Cudzinka (2014)

Od první dílu mne toto zaujalo a trochu se pochychtávala nálepce romantický seriál, a první scény tohoto typu. Ale s každým dalším dílem jsem chtěla vidět další což se mi dlouho nestávalo. Krásná příroda. Herci ti mi sedli. A má záliba v historii a sci-fi. A já se o seriálu dozvídám až skoro 10 let po jeho vzniku. Frank jako manžel není zrovna krasavec a nechápala sjem proč by si ho zvolila což jsem pochopila po pár dílech. Vzpomněla jsem si na mou kamarádku která podobný žánr hltala knižně, ale více divčí a hodně najivní. Jsem ráda, že toto naivitou moc neoplívá. 1. serie mě baví i když tuším určité zápletky a chápu kam se asi seriál bude ubírat. A pokud bude vaše žena či bude muž nakloněn sledovat seriál tak si možná užijete více hrádek. :) Ono by vlastně nebylo co v seriálu řešit kdyby hlavní hrdinové nebyli tak hrdí a paličatí. Buď se  stím smíříte nebo aspoň pochopíte, že i tohoto moc škodí. ()

Season 1 (2014) (S01)

První řada byla akční a nebylo moc vyplňujících dílů. Zatím ji považuji za nej. Romance a sex se snoubí z akcí. DraAmatem a také vážnými tématy. Občas trochu odlehčení malým vtipem. žánrů je v jednom hodně a překvapivě to šlape. Jako v životě přeskakujeme mezi mnoha situacemi a žánry. Je to jaksi uvěřitelnější. Jsem ráda že jsem po delší době mohla narazit na seriál který prostě baví. Kdo má rád historii může se nadechnou ve skotsku před skoro 300lety. Násilí zde také graduje. Nejsem příznivcem užívat si čisté násilí i když ve zlých časech jsou zlé věci. ()

Season 2 (2016) (S02)

2. serie začíná velice slabě. Francie mne nebaví. Pletichy a intriky. Odporný úpadek u FR dvora.  Příznivec historie má více jak představu. I když natočeno v nádherné matičce Praze, užívám si povedené prostředí a kostými. Ráda cestuji v minulosti.  Zápletka s dítětem je dle mého pro ženy velice silná. Přesun do Skotska je lepší a víc baví. V 9. díle Je suis prest (FR) /Jsem připraven= je velice pěkná hudba. Téma války by nemělo nechat člověka chladným. Konec druhé série graduje, jsem ráda že jsem se nenechala odlákat začátkem druhé serie. Zakončení je opravdu WOW. ()

Vážka v Jantaru (2016) (S02E13)

tento poslední díl byl fakt něco, z emocemi hýbal jako na horské dráze. WOW. ()

Season 3 (2017) (S03)

První díly mě baví jsou napínavé, střídá se život Jamiho a Clare. Každý nese své břímě jak umí. Není co závidět. A snáší to bojovně a statečně. ()

A. Malcolm (2017) (S03E06)

knihu jsem nikdy nečetla, Pěkné plné setkání a nabité. Asi bych řekla romantické pro romantiky :) ()

Season 4 (2018) (S04)

První dva díly.  série zatím slabší, ale je dobré poukázat na hrůzy otroctví. Další díly jsou průměrné, je třeba vyčkat. A od 7. dílu se to zase začíná rozjíždět. Atmosféra a kostými jsou skvělé. ()

Season 5 (2020) (S05)

tato serie mě baví, je pravdou že lidé zde dosti chybují a bez toho by nebyl děj. Příběhy jsou vystavěné poutavě a zajímavě. Nehodí sem ukázky němého filmu. To byl přešlap. ()

Slavná poslední slova (2020) (S05E08)

Velice zajímavá epizoda, dojemná a plná zamyšlení o co tu vlastně běží? Jak se vyrovnat s bolestí duše. Zvedne se a bude bojovat nebo zůstane ležet.  ...Oh my darling, Clementine ... ()

Nechť mě provází milosrdenství (2020) (S05E10)

nečekala jsem že ke konci páté řady mohu očekývat tak zajímavé a skvěle budované díly. Milosrdenství mě bude následovat. Nulová plytkost v dnešním světě je tomuto dílu ku cti dosti se vyskytující v tomto seriálu/ životní otázky. Jak by se člověk zachoval kdyby...co je správné? ()

Nikdy, má lásko (2020) (S05E12)

šrámy na těle se zhojí ale šrámy na duši jen těžko a dlouze. Zajímavé metafory a hry s psychikou. Uvahy co je správné co ne. Alespoň se v té době konalo hned, a bylo danéco je zlé, existovala čest a bylo jasné co se stane když někdo poruší zákony. Krutá doba ale spravedlnost mnohdy přišla hned. Nepsné zákony které byly, i když byly a jsou stále porušovány. Ženy jako věci a otroci mužů, velmi silné téma. O to víc pro ty, kteří zažili. ()

Season 6 (2022) (S06)

Spíše druhou číst serie můžeme nazvat poutavou. Bohužel souhlasím, že je nejslapších z dosud natočeených. Konečné vyvrcholení zde nemáme, musíme si  počkat na 7 ser. Hrabe hlavní hrdince? Nebo pobíhá na Fraserově vrah? ()

Hodina vlků (2022) (S06E04)

opět silnější díl, jako v předchozích dobře propracovaných seriích. ()

Dejte mi svobodu! (2022) (S06E05)

tento díl je silnější, opět povedené kostými a krásné prostředí. ()

Celý svět vzhůru nohama (2022) (S06E06)

další díly blížáící se k závěru pěkně gradují a lákají. zvědavost ON. ()

Dobře ztracený život (2023) (S07E01)

Nikdy jsem nečetla knihy, ale opravdu jsem si tyto příběhy zamilovala. Některé  děje se nám trochu opakují již z dřívějška. Však v zásadě to na kvalitní epizodě neubírá. ()

Nebuď pyšná, smrti (2023) (S07E03)

Hrátky s časem, krásná příroda a moc dobře udělané 18 století se vším všudy. Je to dospělácké dílo, není to pro pobavení plitkého a prostého rozumu. Nestojím se dívat na samou smrt a násilí. Jsem ráda že se řeší spíše život. Zvolnění mi nevadí. Pořád velice slušný seriál a to už v 7. serii. ()

Singapur (2023) (S07E05)

Parádně nadávkovaná akce s emocemi. Smyslupný a poutávý scénář. Člověk k postavám přimkne a stanou se téměř rodinou. Svádí se koukát dále. Kdo je Uchvatitel na Lalibrochu? ()

Tam na soutoku (2023) (S07E06)

Já tohle prostě žeru. Řešíme jako v každém díle nějaké morální či jiné rozhodnutí. Hodnoty zde hrají roli jako Čest, respekt /k životu). Jak mi toto chybí v realném životě. Historie Galů vás v táhne tak jako dějiny.  Je to jako by to psal život sám. A když ujdete tak dlouhou cestu od prvního dílu až sem se stanou hlavní postavy vašimi přáteli. Opět zajímavá gradace. Stále plynoucí hlavní line a do toho se ukazují další vedleší. Zvědavost nedovolí se netěšit na další díl. Skvěle odvedená práce. Nic zásadního nedá vytknout. ()

Praktický průvodce pro cestovatele v čase (2023) (S07E07)

válka dělá z chlapců muže. A jak trpká je ochutnali mnozí a neměla by se už nikdy opakovat. Díl plný šílenství v mnoha podobách. /v dobrém i zlém/ ()