Cudzinka

USA, (2014–2024), 92 h 10 min (Minutáž: 51–90 min)

Tvorcovia:

Ronald D. Moore

Predloha:

Diana Gabaldon (kniha)

Hudba:

Bear McCreary

Caitríona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Duncan Lacroix, Stephen Walters, Graham McTavish, Bill Paterson, Nell Hudson, Gary Lewis, Lotte Verbeek (viac)

Je rok 1945, niekoľko mesiacov po ukončení druhej svetovej vojny, ktorá ich rozdelila na šesť rokov a zdravotná sestra britskej armády Claire Randallová so svojím manželom Frankom prežívajú druhé medové týždne na Škótskej vysočine predtým, než Frank začne pracovať v Oxforde. Randallovci prichádzajú do malého  hotela na začiatku pohanského sviatku Samhain s cieľom znovu oživiť svoj vzťah a Frank sa vydáva po stopách svojej rodiny v tejto oblasti. Keď Frank nájde dôkaz, že je príbuzným kapitána Jonathana „Blacka Jacka” Randalla, dôstojníka kráľovskej armády v roku 1840, ktorý sa zúčastnil na potlačení škótskych rebelov v týchto končinách, vikárova manželka, ktorá sa zaoberá veštením, predpovedá Claire v jej živote veľké zmeny... Po raňajšej návšteve starovekej štruktúry stojacich kameňov, aby si s Frankom pozreli rituál Samhain, sa Claire vracia na toto miesto a keď sa dotkne kameňa, stráca vedomie a preberá sa v 18. storočí tvárou v tvár práve Blackovi Jackovi Randallovi. Ocitá sa uprostred boja medzi britskou armádou a škótskymi rebelmi a snaží sa schovať, keď sa jej Randall, ktorý si je istý, že je prostitútka, snaží skrížiť cestu. Ale keď škótsky rebel Murtagh Fraser z Vysočiny vidí, ako ju chce znásilniť, udrie Randalla tak, že upadne do bezvedomia a zaženie sporo odetú Claire preč. V chalupe, kde sa rebeli schádzajú, Claire využije svoje schopnosti zdravotnej sestry na liečbu zraneného ramena Jamieho Frasera a potom ju prinútia pridať sa k nim a k ich vodcovi Dougalovi MacKenziemu a ujsť s nimi na konskom chrbte...Keďže sa snaží utajiť, že pochádza zo storočia v budúcnosti, snaží sa Claire varovať Dougala a jeho mužov, keď prídu na miesto, o ktorom vie, že tam kráľovská armáda nastražila škótskym rebelom pascu. Keď sa dostanú do paľby a musia čeliť britským jednotkám, Jamieho zrania a jeho záchrana leží na Claire. S podozrením vzhľadom na neznáme veci, ktoré Claire spomína o baktériách a infekciách a vzhľadom na jej vedomosti o pohybe britských oddielov, Dougal prikáže Claire, aby ich sprevádzala na hrad Leoch, domov statkárskeho klanu MacKenzieovcov, rušný veľkostatok na Vysočine, ktorý bol ešte včera ruinou, ktorú s Frankom navštívili. (TV Doma)

hazaba

Zatimco první dvě série byly výborné, s přibývajícími díly se příběh začal stávat nudnějším a poslední sérii jsem nedokoukala. Schéma je víceméně stejné, na pozadí historických událostí od jakobitů přes bitvu u Cullodenu po americkou válku o nezávislost se odehrávají víceméně dvě love story, přičemž ta první, mezi Claire a Jamiem je upřímnější, syrovější, vášnivější. Velké plus mají záběry na skotskou krajinu, obzvlášť v první a částečně třetí sérii. ()

Puddle

Předlohu jsem nečetl, ale musí být opravdu silná, když se podle ní dá natočit něco takhle kvalitního. A to prý leckteří fanoušky knih nemůžou seriálu přijít na jméno. Strhly mě překrásné přízvuky, výprava i příroda (i exotický Karibik) ale hlavně Cizinčiny ryzí emoce. Je to červená knihovna, ale zároveň nijak násilně vynucená. Na seriálu jde vidět obrovská péče. ()

feryk

Takový příjemný seriál nejen pro ženy. Prostředí je nádherné a seriál si drží slušné tempo po celou dobu. Přílišnou romantiku tam brzdí občasné drsnější scény, které to vše vyvažují. Jediné co jsem opravdu nezkousl byl hlavní kladný hrdina, drsný horal, který se během chvilky změní v plačící dítě, aby vzápětí ani necekl při bičování do krve... ale jo, dá se to překousnout, každý ví, pro koho je seriál určen a těm ostatním vadit určitě nebude. ;) 4* ()

Torpid

Pokud máte ženskou duši a daří se vám sladce se dojímat nad romantikou čevené knihovny, bude se vám seriál líbit. Bohatá výprava, v mlžných oparech snímané krajiny, dlouhé záběry na krásné zjizvené tělo mladíka ve svitu plamenů krbu, podmanivá hudba, lehká erotika, mystika druidů a tančících žen za úplňku, zvířecí nezkrotnost a ušlechtilost duší neupravených horalů a mnoho dalšího, co tvoří "tajné" snění /alespoň u některých - podle celkem vysokého hodnocení na ČSFD /. V první řadě se tu předkládají romantické výjevy určitého typu, které jsou až následně a dost lopotně spojovány do příběhu. To ale nebude vůbec vadit těm, kteří mají v mozku lalok spouštějící emoci slasti z výše zmíněného. ()

Urukhaj98

S01-S06: Ve své nejzákladnější podstatě je Cizinka typická červená knihovna. Jen si vezměte příběhovou synopsi. Mladá a krásná Angličanka Claire nedopatřením cestuje časem skrze magické kameny z roku 1946 do Skotska 18. století, kde jí před útrapami minulosti neúnavně zachraňuje pohledný a statný Horal Jaime. Claire se svým narůstajícím citům vůči Horalovi brání, neboť má ve svém čase manžela zdrceného jejím náhlým zmizením, ale je to marná snaha a vše vede k tomu, že spolu nakonec... No však víte. Považovat však Cizinku za pouhý další přírůstek do žánru laciných romáňtáren pro ženy z ranku Rosamunde Pilcher by byla chyba. Ne že by tu romantická linie nehrála hlavní roli, jde však především o zasazení, co to celé povyšuje na jinou úroveň. Svět, ve kterém se Claire ocitla, není žádnou románovou pohádkou, ale neskutečně kruté a nemilosrdné místo. Ani Hra o trůny, pověstná častým odpravováním postav, nebyla ke svým charakterům nikdy nelítostná tak, jak to dokáže Cizinka. Některé scény je až přímo fyzicky nepříjemné sledovat a to se nepovažuji za žádnou slabou povahu. Cizinka je skvělé historické drama, které sice obsahuje fantasy prvky, ty však ve výsledku hrají spíše pramalou roli. Je to koktejl romantiky (s nemalým množstvím sexu) a nekompromisní brutality, okořeněný skvělou výpravou, výtečnými herci a uchu lahodící hudbou. Tudíž fajnšmekrům libujícím si v Quality TV nelze nedoporučit. 9/10 ()

Zverca

Použijem citát mojej mamky pri pozeraní Rosamundy Pilcherovej: "Ja to pozerám len kvôli tej krásnej prírode". Akože tá je tu naozaj nádherná. Ale to sú všetko len ženské výhovorky. Je to seriál pre každú romantickú dušu. Má síce pomalšie tempo, ale také správne napätie, ktoré Vás núti pozerať sa na to. Zaujímavosti (zvyky a história) sú k tomu ešte skvelý bonus. Takže odporúčam každej aspoň troška romanticky založenej žene :) ()

neo93

Výborně zpracovaný dobrodružno-romantický seriál, který se odehrává ve Skotsku roku 1945 a poté především v polovině 18 století. Zajímavé jsou první díly, kdy se hlavní hrdinka Claire musí naučit žít a přežít v době, o které jen slyšela či četla a nakonec je nucena se provdat za jednoho skota. S příbívajícími epizodami se děj ještě více prohlubuje a samotná Claire už začíná zapomínat na předešlý život se svým manželem z 20. století. Celá atmosféra příběhu je dokonalá, jak v nadherné přírodě, výprávě, kostýmech tak i v samotném skotském jazyku, který je použit, rozhodně se podívejte jen v originále. Vše by bylo k ničemu, kdyby obsazení nebylo dobré, ale tady je skvělé. Ústřední trio Caitriona Balfe, Sam Heughan a Tobias Menzies je výtečné ale i zbytek hereckého osazenstva je velmi dobrý. Působivá hudba, která jen pomáhá si naplno užít tento historický seriál napříč Skotskem. ()

BaruM

Po zhlédnutí první série mohu ohodnotit toto velkolepé dílo. Mám ráda historii, a ještě víc mě těší, když někdo schopný se ujme takovéhle výzvy a udělá s ní něco neuvěřitelně uvěřitelného. Magie i cizinka Claire mě naprosto omráčily, a způsob jakým je seriál natočen vás dokáže jednoduše pohltit. Po rozhodnutí sledovat tento seriál jsem naprosto netušila, jak budu silně sžita s hlavní hrdinkou, a jak budu pociťovat všechny křivdy, bolesti a stesk, který zažívá. ()

clara.bow

Outlander se mi opravdu jako seriál líbí, scénař podle knihy a dobré herecké obsazení spolu s mým milovaným Skotskem, o kterém jsem toho opravdu hodně přečetla. Nevadí některé nedostatky, a osobně také přiznávám, že díly z Francie mi připadají také trochu méně zajímavé. Víc jsem se soustředila na návrat a snahu zvrátit neblahý osud Skotů v bitvě u Cullodenu. Obsazení Claire a Jamieho je navýsost správné. Takže u mě ohodnocení vysoké. ()

Shakaar

Od R.D. Moora, člověka který je odpovědný za vzestup Deep Space Nine, nebo BSG bych čekal něco jiného, opravdu. Nebudu zakrývat, on byl hlavně důvodem proč jsem u toho vydržel aspoň první řadu, než jsem přišel na to, že to asi pro mě nebylo. Vyjma slušné hudby a scenerií Skotska jsem doufal, že uvidím něco z tématiky scifi, zvláště v cestování v čase a důvodu proč se tak děje. Nejen že se tomuto tvůrci nevěnovali (asi ani nemohli pokuď je tak strašná předloha), ale v podstatě v průběhu serie to vyplynulo tak, že cestování není zbožné přání, ale hlavně volba jestli cestovat nebo ne. Co se týče postav, ústřední dvojící jsem asi od 8. dílu mi pomalu začali klesat na oblíbenosti, až ve finále řady jsem je nemohl vystát. Ono obecně ty postavy celkem jsou nevyrovnané a děj taky. Máme tu plno Skotska, ale to co se děje v časovém období Franka (Tobias Menziens), tak se odbude pouhou jednou epizodou, kterou jsem si jako jednu z mála užil. Jinak jak tu mnozí píšou mi to připadalo jako červená knihovna, akorát kvalitněji udělaná. Opravdu jsem z první řady byl vcelku zklamaný a když jsem viděl úvod druhé řady, tak jsem si řekl definitivně že ne, že to není můj šálek čaje. A neřekl bych že je to škoda, Moore se podle všeho řídí v serii hodně knihami, zacílil na určitou cílovou skupinu a fanoušky si to najde. Budu tedy muset zkusit něco jiného. Jen je škoda, že takové scénaristy jako Moore nebo Behr nemá takový nový Star trek Discovery. 2*. Za první řadu po které nebudu už pokračovat. ()

retrogirl2

Ten pocit, když neděláte nic jiného, než čtete Outlander a další pokračování, pak vás čeká seriálová forma. Fantazii při čtení nenahradí nic, ale tady - jooo funguje to! Postavy, Skotsko, historie.. Skvěle natočeno! Knižní předlohu nepředčí nic, ale tohle se povedlo. Jak on na ní kouká, to nevyčteš ani mezi řádky :) ()

haWranka

Nejdřív jsem byla nadšená! Ta nádhera historického Skotska mě dostala - každý záběr, každá věta v gaelštině, zajímavý příběh. Měla jsem jen trochu problém s tím, že mi vůbec nepřirostli k srdci hlavní hrdinové. Ale říkala jsem si, že se to snad časem změní. Protože se to během první série nestalo, přistoupila jsem k barbarství, totiž k proskákání epizodami/čtení spoilerů. No... Stal se z toho neskutečný paskvil. Pro mě obrovské zklamání a při pozdějších sériích i neskutečná nuda a patos. Velká škoda... Snad někdy narazím na počin s atmosférou první řady, ovšem mnohem lepším dějem. ()

RedRose

Námět i zpracování skvělé! Po 5-ti dílech to zvedám na 72% za velmi zdařilou výpravu a celkový vizuál! Jediné co mi vádí, je ne zrovna sympatická hlavní představitelka... Zatím tedy pozitivní a časem uvidíme... ()

Lavinia

Co se vleče, neuteče, ale uteče divák, a to hezky rychle. Od samého začátku vše křišťálově jasné, průzračné, kam to tak asi povede, pokleslá milostínská fantasy s neustálými komentáři ukecané hrdinky, která tedy zrovna mladě ani přitažlivě nevypadala. Miluji historizující brak, ale čeho je příliš ... ()

1mArc0

Áno, z reálneho pohľadu je vôbec možné cestovať cez kamenne? Dobre hlavný motív nie je vôbec realistický..poďme zabudnúť na to.. a že tvorcom až tak nešlo o to, aby to maximálne realistické a a maximálne vierohodné. Gýč? bohužiaľ áno, možno sa tvorcovia spamätajú a zistia... uupps tento spôsob natáčania.. nie je to pravé kamerové.. asi si počkáme. Ok v tomto seriáli si človek môže vážiť reálnosť postup hlavnej predstaviteľky ohľadom ošetrovateľstva, krásny škótsky prízvuk, rôzne kostými. Caitriona Balfe to miestami niekedy hrala, že som jej skutočne uveril, že ako keby to skutočne prežívala tú danú chvíľu alebo udalosť. Podstrihnutá kučeravá hnedovláska- to je kombinácia pre mužské oko. Ako by to bolo, keby to bolo keby tam nebola láska, nie a ešte k tomu s predkom tvojho priateľa. Niektorá časť bola lepšia, niektorá horšia. Historická vierohodná romantika s dávkou gýču, ktorá odďaľuje umeleckú hodnotu. /70 %/ ()

alldo.raine

Chlapi, pokud kdokoli z Vás dá více jak 5 dílů, raději si někam zajděte. Toto je opravdu výhradně pro ženy a krásné Skotsko na tom nic nezmění. Romantika každým coulem, protkaná popisem jejích pocitů. Emancipace, feminismus na nmě kouká zpoza každého rohu. Chybí mi zde už jen schovaný hashtag na meToo. Jinak se moc omlouvám, že hodnotím již po pár dílech, ale holt dále se nepodívám. ()

AnyLae

Tohle je vyloženě seriál pro fanoušky ženských románů ala "Nabíječ z vysočiny" a ono si to ani nehraje na něco jiného. Jakýsi děj tam sice je, ať už jakkoliv debilní nebo přitažený za vlasy, ale když prostě na takové věci nejste, tak to ani nezapínejte :D protože dostanete přestě to, co se vám slibovalo. Po první sérii jsem to sice vzdala, ale jsem si jistá, že spousta ženských si bude užívat každou sérii od začátku až do konce možná i několikrát. ()

Felisr

Tvůrcům se podařilo zahalit diváky starou keltskou atmosférou, a za to velký dík. Znělka, hudba i výprava super, dobrým tahem je i obsazení hlavní hrdinky, nějaká prvoplánová krasavice by to možná kazila. Pokud se vám líbili Borgiové (myslím ty lepší, s J.Ironsem) nebo White Queen, jděte do toho. ()

lucky.loo

Celkem slušný historický seriál podpořený krásnou irskou přírodou. Červená knihovna to trochu je, ale už dlouho jsem žádnou neviděl tak to celkem bodlo. Uvidíme co další díly. Zatím slušné hodnocení: 78% ()