Magický hlas rebelky

• Česko Magický hlas rebelky (viac)

Film o známej českej speváčke populárnej hudby, ktorá sa po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v r.1968 dostala do nepriazne vládnucej Komunistickej strany. Tá z nej urobila nepriateľku socialistického zriadenia. Hudobný publicista Jiří černý označil hlas Marty Kubišovej za dar od Pána Boha. Trojnásobnú držiteľku Zlatého slávika z rokov 1966, 1968 a 1969 však vtedajší režim na dvadsať rokov umlčal. Kubišová potom pôsobila ako hovorkyňa hnutia Charta 77, vychovávala dcéru a pracovala ako referentka zásobovania na Výstavbe sídlisk. Až pád železnej opony a zamatová revolúcia jej umožnili návrat k speváckej kariére. Napriek tomu speváčka nezanevrela na dobu normalizácie, počas ktorej sa - ako sama vraví - zoznámila s úžasnými ľuďmi. Bolo to pritom obdobie, kedy prekonala klinickú smrť a bola neustále sledovaná príslušníkmi štátnej bezpečnosti.
Režisérka Olga Sommerová použila vo filme archívne materiály - z prvej Martinej kariéry i z jej návratu na scénu roku 1989, ale aj z obdobia normalizácie.
Za svoje občianske postoje obdŕžala Marta Kubišová v roku 1995 české štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy. V r.1998 ju uviedli do Siene slávy v rámci udeľovania cien Akadémie populárnej hudby. V roku 2002 získala Cenu Thálie a v roku 2012 získala aj najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie. (STV)

arexam

Silný film, ale nejvíc mě zklamala kamera. Fakt škoda. Ty nepůvodní záběry jsou chvílemi doslova strašné. Nepotřeboval bych vidět detailní záběry na Coca-Colu nebo znak Toyota, ale to asi k dnešnímu filmu patří tak, jako dnešní politická situace, která prostě musela být zmíněná. Příběh je na druhou stranu nadmíru poutavý. Až mě párkrát zamrazilo. ()

Shimargh

Tak nějak dokument který mi neřekl o Martě téměř nic a to jsem se tolik těšil, zvolit jinou formu + obsah a byl bych nadmíru spokojen, škoda. ()

Nethar

Známý a zajímavý osud, rád jsem si to připomněl, ale hodnotím nízko, protože samotné dokumentární zpracování mi nijak převratné nepřišlo a nedokázalo mě k filmu připoutat na sto procent. ()

hemul

Film o Marte Kubisovej je nadherny. Pocuvat ju bol pre mna vzdy duchovnym zazitkom, ci uz z radia Slobodna Europa za komunizmu, ked som este netusil, ako vlastne vyzera, alebo potom ked sa naraz objavila na balkone Melantrichu, ci este neskor na hrade Devin, alebo teraz pri filme. Som stastny, ze zijem v tej istej dobe ako ona. ()

Greg25

Dokument, který nabírá na intenzitě tím, že jím Marta Kubišová provází sama. Dostane vás ona, její přístup k životu, její osud, její hlas, její písně kontrastující s dobou, ze které mrazí. Skvělý dokument, přestože Olgu Sommerovou jako dokumentární režisérku většinou nemusím. 80% ()

adelina8

Já vám nevím, ale zdejší hodnocení mi přijde značně přehnané. Marta je skvělá, její příběh silný, ale dokument vlastně nic neřekl. Přijde mi to dost odfláklé a povrchní vyprávění o věcech dávno známých a řečených. ()

allebra

Zdařile zpracovaný dokument, Olze Sommerové se opravdu povedl. Během filmu lidé tleskali, což se běžně v kině nestává. Já si paní Kubišové vážím jako zpěvačky, ale především jako člověka, který si za každé situace stojí za svými názory, i se všemi následky. I když Marta Kubišová neměla v životě vždycky zrovna na růžích ustláno, s životními nástrahami se utkala se ctí, klobouk dolů! ()

djfun

Že je Marta skvělá zpěvačka jsem nikdy nepochyboval, ale až díky tomuto dokumentu jsem si naplno uvědomil, že ty zkurvený komunisti zašlapali nejlepší hlas, co kdy naše pop music měla!!! Krásnej snímek, který by sice mohl být více kontroverznější, ale i tak mě místama dohnal k slzám. A co je nejdůležitější: ukazuje v plné síle hlas, charizma i morálnost tolik zneuznané a nakonec i nedoceněné dámy... ()

tammsin

Dokument není bezhlavou adorací Marty Kubišové a není, což velmi kvituji, ani zatrpklou výpovědí o minulosti, na kterou by k tomu měla hlavní protagonistka svým způsobem nárok. Řemeslně umně zpracovaný dokument, v pasážích dotýkajících se okupace i silnější, než klasické (lze je-li tak označit) historické dokumenty věnované roku 68, kde si většina nesmyslně a prvoplánově sype popel na hlavu, že opravdu nevěděli, že podepisují Antichartu, atd. Marta Kubišová působí velmi přirozeně, vlídně a lidsky, neprohlašuje se za hrdinku a, což obdivuji nejvíc, nezahořkla. Vkusně poskládaný materiál, v němž lze číst i mezi řádky, vše za doprovodu krásné hudby. Nikdy jsem výrazněji osudy Marty Kubišové nesledovala, věřím však, že práce Olgy Sommerové je do určité míry rehabilitací zpěvačky. Úsměvné i dojemné, které se však neutápí v patosu. V éře Golden Kids se o zpěvačce říkalo, že má v hlase slzy, po zhlédnutí dokumentu oceňuji z lidské stránky to, že je nemá v duši. ()

Majkak

Zlomové body ze života Marty Kubišové se prolínají s rozhodujícími dějinnými okamžiky naší nedávné historie. Dokument zobrazuje onu hnusnou mašinérii, která si za svoji oběť vybrala jednu z nejpopulárnějších zpěvaček tehdejší doby. Klade si otázku, proč právě Marta Kubišová. Důvodů mohlo být několik. Krásná mladá zpěvačka s nádhernou barvou hlasu, výjimečný zjev na místní scéně. Vyzařuje z ní zvláštní charisma. Anebo také z pohledu manželek vysokých funkcionářů: „Vypadá jako děvka, zpívá jako děvka.“ ()

Eluin

Marta Kubišová, hudební symbol let šedesátých (v Československu), několikanásobná zlatá slavice (z doby, kdy ta soutěž - jak pevně věřím - ještě měla nějakou vypovídací hodnotu) a disidentka, se představuje v dokumentu Olgy Sommerové jako osoba mnoha tváří. Částečně její osud může souznit s životem Sidonie Nádherné, kterou v jednom představení hraje, částečně je její osud i paralelou k vývoji v Československu. Sommerová kvalitní dokumentární filmy dělat umí, o tom nemůže být sporu (Máňa, Sametoví lidé,..), nicméně v případě Magického hlasu rebelky mi přišlo, že by nebylo zcela od věci, kdyby autorka šla trochu více Kubišové pod kůži a poodkryla více z jejího života. Během sledování dokumentu mi totiž v hlavě naběhlo několik možných otázek, na něž jsem ale odpověď bohužel nedostal. Jmenovitě se třeba Sommerová vyhnula vztahu Kubišová - Vondráčková. Celkem by mě také zajímalo, čím se Kubišová živila za normalizace (vím, ve filmu zazní, že lepila pytlíky, ale to určitě nedělala pořád, protože její dcera se zmiňuje, že v osmdesátých letech byla v jakési kanceláři, o jakou práci šlo?). Z mého hlediska to tedy dokonalý portrét osobnosti není, zároveň je to vše ale pozoruhodně efektivně natočeno a film tak Kubišovou - zcela po právu - představuje jako neúnavnou a nekompromisní bojovnici za život ve své morální opravdovosti. O kom dalším to v českém prostředí můžeme říci? Některé scény mi přišly až jakoby depresivně zábavné. Jek vidět, že lecčemu se po letech zasměje i sama Kubišová, dobrým příkladem je část, kdy vypráví o tom, jak se v metru bavila setřásáním policistů, kteří ji měli špehovat :). A bez zajímavosti jistě není, že film se částečně financoval i "crowdfundingem". ()

Olík

Paní Marta Kubišová.......perzekuovaná legenda, čistý drahokam, opravdový člověk, zlatá slavice, sex symbol, nezlomitelná žena, chodící charisma. Její život, její osud, její činy, její postoje, její aktivity - nemáme mnoho s ní srovnatelných osobností.........a právě proto musím, ač nerad, konstatovat "Olga Sommerová umí lépe". Celkově na mne dokument působil jako takové ty Primácké nebo Novácké medailonky známých osobností, což mne, vzhledem k paní Martě a také faktu, že jsem Magický hlas rebelky poprvé zhlédl u příležitosti výročí "Sametové revoluce", celkem dost zklamalo......zkrátka jsem z toho necítil tu sílu. Tak nebo tak, doporučuji všem těm rádoby večírkovým celebritám, které se u nás množí jako octomilky v koši plném šlupek od banánů, aby konečně pochopili " who´s the king" a před Vámi paní Marto smekám. ()

Harry_

Kdo se rád dívá na dokumenty, začne minimálně na ***, protože z řemeslného hlediska to je paráda. I když je to dokument, má to spád, nejsou tam jen mluvící hlavy, ale i řada archivních záběrů a zpovídání při činnostech. Kdo má rád Martu a/nebo Anetu, střelí tam hned hvězdu čtvrtou. Moje pátá hvězda je za atmosféru a obdiv k charakteru, který se nesklonil, přestože jí to stálo mnoho. Neviděl jsem prvních 15 minut, ale chybí mi tam konfrontace s třetím zlatým kůzletem, HV. ()

anitae

Krásny hlas, ale dokument mě za srdce nevzal. Záběry na mladou Martu plnou života a naděje střídají ty z pozdější doby bez jiskry, a nejen to mě donutilo snímek použít jen jako zvukovou kulisu při práci. ()

Mara97

Překvapivě velmi dobré, už se nedivím tomu obrovskému diváckému úspěchu na KVIFF. Zajímavý životní osud, taková napínavější 13. komnata, to vše je doplněno velmi kvalitními materiály vypovídajícími o tehdejší době pražského jara a normalizace. ()

Psycho.R

Příběh této dámy je pro mě tak silný, to, co dokázala, jak se vzpírala a její velký comeback, říkající komoušům, tak a teď jste dostali do držky. Velká zpěvačka a žena. Klaním se. ()

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)