Magický hlas rebelky

• Česko Magický hlas rebelky (viac)

Film o známej českej speváčke populárnej hudby, ktorá sa po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v r.1968 dostala do nepriazne vládnucej Komunistickej strany. Tá z nej urobila nepriateľku socialistického zriadenia. Hudobný publicista Jiří černý označil hlas Marty Kubišovej za dar od Pána Boha. Trojnásobnú držiteľku Zlatého slávika z rokov 1966, 1968 a 1969 však vtedajší režim na dvadsať rokov umlčal. Kubišová potom pôsobila ako hovorkyňa hnutia Charta 77, vychovávala dcéru a pracovala ako referentka zásobovania na Výstavbe sídlisk. Až pád železnej opony a zamatová revolúcia jej umožnili návrat k speváckej kariére. Napriek tomu speváčka nezanevrela na dobu normalizácie, počas ktorej sa - ako sama vraví - zoznámila s úžasnými ľuďmi. Bolo to pritom obdobie, kedy prekonala klinickú smrť a bola neustále sledovaná príslušníkmi štátnej bezpečnosti.
Režisérka Olga Sommerová použila vo filme archívne materiály - z prvej Martinej kariéry i z jej návratu na scénu roku 1989, ale aj z obdobia normalizácie.
Za svoje občianske postoje obdŕžala Marta Kubišová v roku 1995 české štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy. V r.1998 ju uviedli do Siene slávy v rámci udeľovania cien Akadémie populárnej hudby. V roku 2002 získala Cenu Thálie a v roku 2012 získala aj najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie. (STV)

sator

* Navíc za úžasné písničky a obyčejnost s jakou o sobě i zásadovém životě mluví,jen bych ji přál aby odpustila chlapům :) ()

chelseaman22

Tak musím uznat, že Marta byla zamlada skutečně kočka s hlasem, který bych doma definitivně dennodenně nechtěl poslouchat. Nicméně samotné zpracování dokumentu je stručné a skutečně vypichuje pouze stěžejní události zpěvaččina života. A takový by každý dokument měl být. 75 % ()

dvopet

Konvečně a nudně natočený portét o majitelce jednoho famózního hlasu, který se z formálního hlediska nemůže Věře 68 rovnat. Sommerová provádí kvalitativní kotrmelce. ()

Mirokukii

Dokument o svéhlavé zpěvačce s báječným nezaměnitelným hlasem a kupou jejich krásných písniček. Bohužel, až na pár archivních záběrů, mě tento film příliš neobohatil, a více než bližší osud oné ženy, přípomínal slet událostí sametové revoluce, do kterých byla zpěvačka více než zapletena. Nedívat se na to s migrénou a teplotami, byl by dojem ze zhlédnutí snad lepší. Za Martu * * * * * ()

RonaMidu

nádherný dokument o obyčejné,přesto neobyčejné ženě,křehké,přesto úžasně silné,s nezaměnitelným hlasem a krásou,která s přibývajícími roky nemizí,pokud člověk umí vnímat krásu vnitřní....a jsem moc ráda,že mozaiku jejího příběhu poskládala a natočila Olga Sommerová,nevím,kdo jiný by to udělal tak dobře ()

Vencisak

Dokument není zajímavý dramaturgií, střihem ani kamerou, nemá žádnou informační přidanou hodnotu oproti všem různým dokumentům, které o Martě byly natočeny. Marta prostě mluví a Marta zpívá. To bohatě stačí. ()

progression

Výborný dokument Olgy Sommerové o zpěvačce s nezaměnitelným hlasem a velké morální osobnosti. Spousta jejich nezapomenutelných písní mi stále zní v uších a není to zdaleka jen ta všeobecně známá Modlitba. Je jen ohromná škoda, že nežila ve svobodném státě, jinak by dost pravděpodobně byla (díky barvě hlasu, pěveckým schopnostem i zajímavé osobní kráse) pěveckou hvězdou nejenom československou, ale mezinárodní. Dokument mapuje jak její kariéru s Golden Kids, jedenadvacetiletou dobu "temna", obnovenou kariéru polistopadovou i častou spolupráci s Anetou Langerovou, ale hlavně názory a komentáře "jejích blízkých". Od premiérového shlédnutí dokumentu mne dost překvapilo (což jsem pozapomněl), že o tom jak vypadala a zpívala, se její dcera dozvěděla až v docela pokročilém věku a nechtěla tomu uvěřit. I to svědčí o charakteru Marty Kubišové. V té pro ni obzvláště nelehké době bylo pro ni prvořadé uživit a vychovat dceru a sebe, což vzhledem k tehdejším okolnostem nebylo určitě jednoduché. A s tím co bylo krásné předtím možná nechtěla dceru zatěžovat - nebo spíše nebyl čas na nostalgické vzpomínky a bylo nutné žít tehdejší přítomností i když to bezesporu nebylo jednoduché. ()

Antek

Mottem naší doby se stalo: „Následuj své sny.“ V případě Marty Kubišové by se ale následování tohoto hesla muselo propojit s „ale musíš ohnout páteř“. A to nikdy neudělala. Když podobné příběhy sledujete, znáte už jejich šťastný konec – je ovšem klíčové si uvědomit, že tihle lidé konec svého příběhu neznali, a tak se jejich volba často pojila s rozhodnutím pro celý život. A přesto necouvli. Jak už je u Olgy Sommerové zvykem nechává promlouvat zejména hlavního protagonistu a nevyrušuje zbytečnými manýry, pouze dobře klade otázky a intuitivně rozplétá nitky lidského osudu dalšího hrdiny, který se za hrdinu sám nepovažuje. „Zpívání mě lákalo ze všeho nejméně,“ říká Marta Kubišová v jednom okamžiku neafektovaným hlasem. Byla rebelka nejen vůči komunistickému režimu, ale také vůči sebelítosti nebo kritice lidí kolem, kteří udělali opačnou volbu než ona. A i když možná neprožila dvacet let ve stínu nesmírné popularity a komunisti zařízli její kariéru ve fázi strmého letu vzhůru, žila svůj (obyčejný) život. A nelitovala jednoho jediného okamžiku. Což je inspirace pro nás pro všechny. ()

strelenaL

Magický a nezaměnitelný hlas rebelky. Dokument o životě signatářky charty 77. Sice sem se v této době nenarodila, ale i tak se mě hluboce dotýká a zajímá mě historie naší země před sametovou revolucí a po ní. Možná je to tím, že moji rodiče tuto dobu okusili na vlastní triko a také z důvodu že část mé rodiny emigrovala do ciziny před komunismem. Během sledování jsem několikrát měla slzy na krajíčku a vůbec celkově jsem z kina odcházela plna dojmů a myšlenek. Dle mého názoru by tento dokument měla vidět dnešní generace. Martu Kubišovou považuji za velmi působivou a silnou ženu, zpěvačku s nezaměnitelným hlasem. A její hudební tvorba je pro mě srdeční záležitostí, tak jako Motlitba pro Martu – symbolem češství a hrdosti že pocházím z Čech. Takové to osobnosti se objeví jednou za dlouhou řadu let. Jsem ráda že se Kubišová nechala přemluvit a pustila diváky do svého soukromí. A že Olga Sommerová měla tento nápad. ()

Autogram

To sa to točí životopisný dokument, keď sa dá preložiť dobrou hudbou s klipmi a život rebelky priniesol toľko dramatických momentov, že by to vydalo aj na seriál. Otázkou tvorcov tak asi bolo, čo ešte použiť, čo zostrihať, koľko z ktorej pesničky je ešte prijateľné, a podobne, aby sa dodržalo celkové trvanie. Podarilo sa im to takmer dokonale. ()

Pedross800

Výborný dokument a oslava magicky nádherné a okouzlující MARTY KUBIŠOVÉ......krásné dobové záběry, písně i silné poselství o době, která se snad již nikdy nevrátí. Takový hlas tu před ní nebyl a po ní dlouho nebude. Ale co bych tu vykládal, to se musí VIDĚT A SLYŠET :-) ()

D28

Máloktorý dokument tak harmonicky prepája kus našej histórie a život jednej obyčajnej ženskej.No, obyčajnej. Magický bol nie len jej hlas, ale i spôsob ako svoju "obyčajnosť" dokázala maskovať najskôr za charizmu zlatej slávice a potom za zložitú situáciu chartistky. Spomienky s nadhľadom i humorom, komentáre sympatických priateľov a samozrejme hudobné vsuvky pre mňa robia tento dokument dokonalým. ()

ghatos

"Vypadá jako kurva, zpívá jako kurva" aneb za vším hledej obyčejnou lidskou malost a závist. Vypadala dobře, měla charakter a byla slavná (nejen jako zpěvačka), což komunisty přivádělo k nepříčetnosti. Zaplatila draze, ale věděla proč to dělá. V tom tkví její síla. 74%. ()

NoFiction

Vypadá jako děvka a zpívá jako děvka ??? To říkali bolševici !!! Perfektní dokument s velice silným závěrem pro lidi, kteří zažili hlupáky, kteří se dostali k moci. ()

klukluka

V Československu nebyla veřejně známá osobnost, které by představitelé komunistického režimu ublížili víc, než Martě Kubišové. Obdivuji a vždycky budu její neuvěřitelnou odvahu a pevnost jejího charakteru. A jsem moc rád za tento důstojný dokument. ()

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)