Magický hlas rebelky

• Česko Magický hlas rebelky (viac)

Film o známej českej speváčke populárnej hudby, ktorá sa po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v r.1968 dostala do nepriazne vládnucej Komunistickej strany. Tá z nej urobila nepriateľku socialistického zriadenia. Hudobný publicista Jiří černý označil hlas Marty Kubišovej za dar od Pána Boha. Trojnásobnú držiteľku Zlatého slávika z rokov 1966, 1968 a 1969 však vtedajší režim na dvadsať rokov umlčal. Kubišová potom pôsobila ako hovorkyňa hnutia Charta 77, vychovávala dcéru a pracovala ako referentka zásobovania na Výstavbe sídlisk. Až pád železnej opony a zamatová revolúcia jej umožnili návrat k speváckej kariére. Napriek tomu speváčka nezanevrela na dobu normalizácie, počas ktorej sa - ako sama vraví - zoznámila s úžasnými ľuďmi. Bolo to pritom obdobie, kedy prekonala klinickú smrť a bola neustále sledovaná príslušníkmi štátnej bezpečnosti.
Režisérka Olga Sommerová použila vo filme archívne materiály - z prvej Martinej kariéry i z jej návratu na scénu roku 1989, ale aj z obdobia normalizácie.
Za svoje občianske postoje obdŕžala Marta Kubišová v roku 1995 české štátne vyznamenanie Medailu za zásluhy. V r.1998 ju uviedli do Siene slávy v rámci udeľovania cien Akadémie populárnej hudby. V roku 2002 získala Cenu Thálie a v roku 2012 získala aj najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie. (STV)

kaktusacek13

Není nad to, když musíte jít se školou povinně na film, který běží o tři dny později v televizi (zaplatit 50 Kč) . Ale k filmu: čekala jsem že to bude horší, byla jsem celkem příjemně překvapená. Dokument byl zajímavý a člověk se o Martě Kubišové dozvěděl vše podstatné, i když byla vylíčena možná až příliš v superlativech. Posledních asi pět minut zabírá návštěva zoologické zahrady, kde Marta krmí různá zvířata. Je to sice fajn, že je má ráda, ale kterému běžnému člověku se poštěští, aby mohl krmit např. obří želvu? ()

Gump24

Myslím, že dokumenty tohohle typu by se měli uvádět častěji. Nejenom, že film mapuje celou situaci Československa v období Pražského jara či Normalizace, dokonale poukazuje na to, co byl zač, ten v 70.-80. letech opěvovaný, komunistický režim. Důkaz toho, že v ČSR existovali ještě slušní lidé, kteří se nebáli vystoupit, zatímco ostatní se jen krčili v rohu a naslouchali rozkazů totalitního režimu. Vcelku je smutné, že solidarita a soudržnost lidí, jaká se prokázala během Sametové revoluce, už by tady teď nebyla. Lidé by se měli probudit a rozpomenout se, za co se tady v listopadu 89´vlastně bojovalo! Přestat si závidět, pomlouvat a více pomáhat ostatním! Se současným vedením ČR se začínáme vracet do starých kolejí, ač né komunismu, ale snad něčeho ještě mnohem horšího! ()

pekas

Po vysokém hodnocení zde jsem očekával víc. Dostal jsem veskrze průměrný dokument o ženě, která bere život tak, jak přichází a nedělá z toho vědu. Nechalo mě to naprosto chladným. 50% ()

teba

Marta - pro mě zosobnění 60. let, nejkrásnější zpěvačka s nádherným hlasem. Tady jsem se navíc dozvěděla spoustu nových informací o jejím životě, k tomu si třikrát přivodila husí kůži z Modlitby a poslechla oblíbenou Mamá... takže spokojenost :o) ()

ostravak30

Olga Sommerová umí točit dokumenty. Umí točit o lidech a s nimi. Známé osobnosti jí asi věří, stejně jako jejímu stylu, a tak se jí s ledasčím svěří. O Martě Kubišové se tak dozvídáme mnoho a je to i tím, že o 90 % věcí je dnes schopna mluvit. Jedná se tak v podstatě o komplexní dokument, který popisuje celé její období. Jistě lze obdivovat, že i za cenu omezení vlastního komfortu dokázala setrvat na svých principech a neustoupit. V tom je zcela výjimečná. Na druhé straně některé porevoluční věci by možná stály za zmínku, ale Sommerová nechtěla z dokumentu dělat bulvární záležitost. ()

Luswani

Kdybych měl hodnotit čiště jen zpracování dokumentu, tak je lehce nadprůměrný. Prostě jeden z řady "medajlonků". Ale osobnost Marty Kubišové to trochu povýšila. Divil jsem se, že se tam tolik objevovala Aneta Langerová. Potom jsem si uvědomil, že za kamerou stála Olga Špátová. Poměrně povedený dokument, ale nevadí mi, že jsem na něj do kina nakonec nešel. 75% ()

HrudkaJ

Příjemné překvapení. Jen je to příliš dojmologické, někdy na úkor věcnosti (manželé, nemoc, rodina) a nic moc se tam neděje, navíc úplně zazdili Vondráčkovou, kterou klidně mohli sestřelit podobně jako Občan Havel Klause se Zemanem. ()

jendamaty

osobnost marty, její přístup k životu a smysl pro humor se podařilo vystihnout dokonale, nicméně dokument mohl být delší, hodně otázek, které se nabízely, zůstalo nezodpovězeno, v dílčích tématech se nešlo do hloubky, víceméně je to trochu zaměnitelné s 13. komnatou... jako memento doby a oslava statečného člověka ovšem výborné ()

blondboss

Veľmi slušný dokument o časoch normalizácie a o tom, ako "eštebácke" kádre dokázali šmahom ruky zničiť kariéru jednej z najprogresívnejších speváčok storočia v česko-slovenskej hudbe. Zo začiatku síce mierna nuda, ale potom sa relatívne dopodrobna vykreslil život speváčky a celkový dojem bol veru uspokojujúci. Práve takéto dokumenty môžu pomôcť najmä mladým pochopiť zvrátenosť vtedajšej doby. V rámci dokumentaristiky nadpriemerný snímok a štvrtú hviezdu jednoducho musím doplniť. 70 % ()

black8

Veľa nového som sa nedozvedela, ide tu totiž viac-menej o recykláciu už povedaného. Páčili sa mi dobové dokumenty, páčila sa mi veľmi Marta (ako mladica bola veľmi krásna, tajomná a ten hlas, ach jaj!) a veľmi dobre rozumiem faktu, že tu ide o osobnosť, na ktorú sa nezabúda. Čo sa mi na osobnosti Marty najviac páči, je to, že je to rebelka od špiku kosti. Ona nemala žiadne ambície byť hrdinkou, ale ako povedala, komunisti ju obmedzovali v jej vlastnej slobode. A takéto niečo cítia ľudi, ktorí sú proste iní a zaradiť sa do totalitných systémov je pre nich nezlučiteľné s ich vlastným prirodzeným cítením. Takže aj keď som chcela dať tri, tak dám štyri, lebo Marta. ()

TheKLF

Marta je pro mě srdeční záležitost. Její lidskost a statečnost jí mnozí mohou jen závidět. Děkuji Vám Marto že jste. ()

rigby

Emocionálně silně nabitý dokument. Chvíli se vznáší s lehkovážnou lehkostí, chvíli se topí ve slaných slzách bolesti, zoufalství a nemohoucností zvítězit nad osudem. A přes veškerou bolest, kterou cítím, vlastně vyznívá pouze pozitivně. Nebo smířeně? Martu Kubišovou jsem poslouchal na malých deskách v gramofonu mých rodičů, kteří mi v polovině osmdesátých let říkali: Aspoň zavři okno, když posloucháš tyhle starý desky. A byl to krásný život v tom zvonečkovém království. Dneska už mám všechny její nahrávky na CD a rád si je občas připomenu. A tak tento dokument byl dalším střípkem obrázků, které jsem dosud neměl možnost vidět. A jsem za to rád. 4+ ()

Gregor_Samsa

Krásnej dokument, viděno v kině, byl jsem tenkrát celkem naměko... a doma v knihovně sbírka povídek Jana Němce. Film o životě; jak se nesehnout... a nevyhrát. Prostě "ne, díky", a jít dál, svou cestou, se vztyčenou hlavou, zvládnout to a nekolaborovat... hlavně ne se sebou samým. [80%; 2015-02 Kino Světozor] ()

FatimaO

Nemůžu jinak, než dát 5 *, i když di uvědomuji, že jsou spíš pro paní Martu, než pro film samotný. Ale ne, je to dobrý film, jděte na něj! ()

carnacv

Z počátku jsem měl docela obavy o kvalitu dokumentu. Střihu totiž bylo požehnaně a nebylo mi moc jasné, kam se chce režisérka ubírat. Pak se vša ale uklidnilo a zvolený vypravěčský způsob se mi zalíbil. Paní Marta se zdá být skvělou ženou, a tak jsem rád strávil pár chvil v její společnosti. Zdalipak půjde do nebe a bude si tam mít s kým hrát? ()

pesbara

velkou část jsem brečel jako želva. Osud tý ženský tak silně připomná osud tady tý kotlinky. Famózní zpěvačka světových kvalit zadupaná dementníma komoušema aby vstala z popela a všechny je poslala do pekel a 25 let po revoluci cítila stejné rozčarování z toho co se tady děje, že ta banda zapomíná na Havla a volí Zemana atd. Skvělej film o naší zemi, o naší hrdince, o tom jak žít!!! ()

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)