Hologram pro krále

• Veľká Británia A Hologram for the King (viac)

Když je americký obchodník (Tom Hanks) vyslán do Saúdské Arábie, aby zde, jak doufá, uskutečnil nejlepší obchod svého života, naráží zde na značné kulturní rozdíly. Navzdory počátečnímu překvapení místními zvyky a neprůhlednou byrokracií se mu nakonec s pomocí upovídaného taxikáře (Alexander Black) a krásné saudské doktorky (Sarita Choudhury) začíná dařit v neznámém světě orientovat. (Falcon)

Morholt

Nic, u čeho by se člověk popadal za břicho, ale to se asi od Tykwera ani nedalo čekat. Každopádně úsměv na tváři film vyloudit a udržet úplně v pohodě dokáže. Kulturní odlišnost je tu podaná lehkým nadhledem, o vyloženě komický prvek se tu stará užvaněný taxikář, přirozeně působí i rodinná linka hlavního hrdiny a dojde i na romantiku, která působí opravdově. No a i tady se ukazuje, že Číňani jsou fakt všude. Příjemné pokoukání. 75% ()

Lacike

Divny film o ktorom ani neviem poriadne co napisat. Niekto ho prirovnaval k Lost in Translation, iny k Salmon Fishing in the Yemen. Nieco na tom bude, lebo ma vsetky tieto filmy nebavili v rovnakej miere. Proste film o chlapikovi v cudzom prostredi, ktory si usporiadava svoj zivot. Tento typ filmov nemusim a pozrel som si ho len kvôli Tomovi. Len vdaka nemu davam obidve hviezdicky. Mne to nesadlo, ale pokial mate radi poetickofilozofickopsychologicke filmy o manikovi, ktory preziva nejaku tu zivotnu krizu, tak vam to mozno sadne alebo budete dokonca nadseni. Ja som sa parkrat pousmial ale väcsinou som sa len nudil. 4/10. ()

JohnCZ

Příjemné mírně komediální drama z velmi neotřelého prostředí, které zprvu působí dost roztříštěně, což ale osobně považuju za klad. Tykwerův rukopis je v tom cítit velice a divák tak úplně netuší, co čekat v další minutě. A je fajn vidět něco pozitivního z prostředí blízkého východu, které je zobrazováno jindy okem amerického filmu velmi jednostranně. Je to i místy hodně vtipné, muslimský taxikář a jeho (ne)smysl pro humor neměl chybu. Velmi podhodnocený film. ()

SaNcHeZ_cz

Tom Tykwer podává takovou nenásilnou pohodovku s Tomem Hanksem v hlavní roli. Spíše než drama o střetu kultur v Saudské Arábii předvádí v Hologramu pro krále oddechovou podívanou o hledání ztraceného štěstí v ne zrovna obvyklých podmínkách. ()

MartinezZ

Pohádka, na kterou se celkem dobře kouká, má pro odlehčení humor a romantickou linku a jíž se v reálu nedá věřit ani zrnko písku, protože je přespříliš přitažené za vlasy. Ale jako pohádka to funguje. Tom se Saritou to táhnou, byť se obávám, že Tom nám fakt už stárne, fakt už jo. Na takovouhle koprodukční věc, což většinou nebývá k dobru filmu samotnému, je to překvapivě celkem podařené. Nic nezapomenutelného, ale koukatelného. ()

kaylin

Zajímavě absurdní film, kterému se ale daří velmi dobře kritizovat naši společnost. Nemluvě o tom, že je to i velmi dobrá romance, kde se netlačí na pilu a kde všechno tak nějak vyplyne z děje samotného. A proč jednou nenechat něčemu hezký konec, když se tam prostě hodí? Tenhle film mě potěšil. ()

PAGE

Paralela s Kafkovým Zámkem je tady očividná, napadlo mě to okamžitě, když se hlavní hrdina stále nemohl dostat tam kam potřeboval a nemohl mluvit s kým potřeboval... Jinak mě, ale film moc nebavil, odlišnost kultur západního světa (tedy i té naší) a východního světa, v tomto případě Saudské Arábie je hodně odlišná a dle mého názoru, by se míchat neměly. Nevím dost dobře, co chtěl režisér tímto filmem říci, ale to co naznačuje je pouze povrchní hloupost a nechápu jak se k ní Hanks vůbec dostal. Je to divný film a nevíc mu nevěřím. ()

kinderman

Podhodnocený film, protože sem většinově nepřispívají (a nehodnotí) muži středního věku. Zvláště my, kteří jsme si museli nechat vyřezat lipom, totiž Hanksově postavě dokážeme porozumět. Ženy středního věku by si zase měly vzít příklad z té lékařky. Na změnu není nikdy pozdě, jde o to nenechat se svázat minulostí a navzdory okolnostem se nebát budoucnosti. ()

Aljak

Sľubný začiatok a v podstate celá prvá polovica vyplnená stretom kultúr a Alanovej aklimatizácie na Saudskú Arábiu. Najviac ma bavili pasáže s vodičom Yousufom, ktorého skvelo stvárnil Alexander Black - jednoznačne najlepšia postava celého filmu. Prvá polka ma na rozdiel od tej druhej skutočne bavila a niektoré situácie a rozhovory boli naozaj vcelku úsmevné a zábavné vďaka svojmu dôvtipu. Bohužiaľ, druhá polka v znamení love story ma nemilo prekvapila, a v podstate aj sklamala. Škoda, že film nepokračoval vo svojej prvotnej atmosfére a celé to skĺzlo týmto smerom. Nehovorím, že to bola potom nejaká katastrofa, ale rozhodne to ubralo celkovej kvalite filmu. ()

M.i.k.e

Tykwer trošku vyměknul a místo dalšího nářezu nám naservíroval celkem obyčejný film...na druhou stranu je ale tenhle zatím nejslabší režisérův kousek (který jsem od něj viděl) víc než příjemnou podívanou,kterou celou dobu táhne standardně dobrý Hanks.Nejspíš se dalo z tohoto střetu kultur vytěžit víc a je trošku škoda,že se nakonec film překlopí do klasické romanťárny,ale na jedno podívání to není nic co by urazilo a nepobavilo...60% ()

dr.fish

Dostanete-li se do jakékoli země vyznávající jiné náboženství než křesťanství, je to vždycky megacloumák. Mně osobně ty rozdíly vychytávat vždycky bavilo. Ovšem, pokud je to pracovní návštěva, je to jiné. V zemích "půlměsíce" čas běží podle úplně jiných měřítek a o věcech se rozhoduje často jinde než za jednacím stolem. Orientální despocie- to je oč tu běží. Jste sice nejlepší kandidát, ale vyberou jiného, jelikož má zábavnější manželku nebo zajímavější auťák. Tom Hanks se ocitá tak nějak ve filmu Ztraceno v překladu 2. Ztratil cestu životem a tohle mu mělo pomoct vyrovnat finance v rodinném rozpočtu. Pobyt v Arábii ale vypadá spíš jako jeden velký průser. Jako herec Hanks hraje jako o závod, jde mu to, ale přece jen příběh nemá potřebnou hloubku, je to film pro masy, příliš povrchní a zobecňující. Základním poselstvím je, že Saudové zase tak daleko k Američanům nemají, láska kvete v každém věku a nikdy není na nic pozdě. Víc ale ve filmu nehledejte, jelikož tam opravdu nic není. 70% ()

CzechGod

komedie to fakt neni (ze hanks furt pada ze zidle, me teda vtipny nepride) a drama to fakt taky neni. Nabeh na drama by byl (a to na nekolika mistech), ale vzdycky to jde do ztracena ()

elanius

(24/2018) / Tak ten Tykwer bol cítiť v každom momente. Atmosferický, ľudský príbeh so správne nadávkovanou porciou humoru a drámy s perfektným Hanksom. Podmorská scéna vrchol filmu. Toto je presne ten typ filmu, ktorý sa raz, dva krát za rok zjaví a prekvapí. Aktuálnych 61% je podľa mňa zúfalo málo, akokeby už nestačil len poctivý a originálny námet bez twistov a šialených záverov. (9/10) ()

aqle

Příjemný film, který z mého pohledu více řeší osobní problémy hlavního hrdiny než střet dvou kultur, což mi přišlo trochu škoda vzhledem k potenciálu filmu. Ve výsledku se jedná o příjemný film bez konfliktů, který vůbec neurazí. ()

Hollohlaway

Celkem milá, dobře zahraná, a ani ne moc konfrontační srážka kultur. Každodenní vtipné rozdílnosti zabaví, ale druhý plán, Hanksovo hledání sama sebe, mě celkem otravovalo. ()

klukluka

Toma Tykwera mám v TOP 10, ale tohle bylo hrozný patlámo... :( O čem to vlastně bylo? Co prožil nějaký pan Alan z USA v Saúdské Arábii, a že tam našel i lásku. A dál? Tahle linka byla ještě jakž takž srozumitelná, ale všechno ostatní se tu dělo jen v jakýchsi náznacích bez pointy. Tohle byla prázdná bublina. Nebylo v ní nic. A nic ve mně ani nezanechala. Totálně septická, chladná, odtažitá, zkalkulovaná (byť podivně a neúčinně) záležitost vyvolávající obavu, jestli se Tomu Tykwerovi nepřihodilo něco nemilého, co mu znemožňuje natočit další alespoň průměrný film. Hologram bohužel považuji za film těžce podprůměrný. ()