Parta mladých lidí se vydává tábořit do hlubokých lesů. Přes varování nedbají a utáboří se uprostřed krásné, ale divoké přírody. Od začátku je však někdo sleduje a je jim v patách. Začínají se dít podivné věci, které vyústí v teror a nepředstavitelnou noční můru... (Flipnic)

curunir

,,PEKNE TO POKRAČUJE. NIČ INÉ SOM ANI NEČAKAL." __ Na jednej strane vynikajúca atmosféra spájajúca v sebe krásnu divokú prírodu odľahlých hôr s neopakovateľným feelingom 80. rokov a slušným napätím, na druhej strane veľké množstvo logických nedostatkov, ktoré vo svojej podstate kreujú celý príbeh až do samotného záveru. Kompenzáciu okrem odhalených ženských predností - ktoré považujem v tej dobe v žánri za samozrejmosť -vidím vo vynikajúcom stvárnení ,,dvojčat" (ne)hercom Johnom Hunsakerom, ktorý zaostalým retardom snáď naozaj je. Preto aj napriek nedostatkom benevolentne udeľujem 3*, ostatne tu treba hodnotiť iným merítkom. George Kennedy je slabo využitý, hoci nikdy nebol v žánri hororu doma. (124. hodnotenie, 27. komentár k filmu) ()

Slasher

Středně dobrý exploitation/slasher kousek. Zdůrazňuji to 'středně', protože se opravdu jedná o ten největší průměr. Takový ten co nejspíš rychle vyprchá. Pět mladých se vydá napospas dvěma tlustým individuím s mačetama. První vražda se mi líbila a byla dobře udělaná, pak mě ještě pobavila ta scénka s foťákem, no ale ze zbytku bych už asi nic zajímavého nenašel. (stopáž hodnocené verze: 01:26:52, screeny) ()

Ten Druhy

Pomerne vydarený slasher zo začiatku 80. rokov s neodmysliteľnou dávkou nahoty a prekvapivým rozuzlením. Režisér Jeff Lieberman umocnil atmosféru lokalizáciou príbehu. Just Before Dawn sa odohráva v malebnom horskom prostredí, pri jazere s vodopádom a v malej zabudnutej osade s dreveným kostolíkom. Ostatné prebieha podľa zaužívanej schémy slasheru. Skupinka prázdninujúcich vysokoškolákov je v cudzom prostredí čoraz viac bezmocná a postupne vyvražďovaná zaostalým psychopatom v košeli s kockovaným vzorom. Aj keď ide o vcelku konkrétne indivíduum, prvoplánový protagonista to určite nie je. Lieberman klasickému slasheru vnukol trochu zvláštny rozmer. Spočiatku sa totiž zdá, že vrah je všadeprítomný a diváci majú možnosť pociťovať skľučujúcu bezradnosť obetí. Záhadný opar, ktorý sa nad vrahom vznáša, neskôr rozoženie podozrenie, že „nepracuje“ osamote. A to, čo sa napokon vykľuje z tohto podozrenia, je vítaným osviežením filmu. ()

pornogrind

Tak za sebe musím uznat,že Just Before Dawn pro mě bylo celkem milým překvapením. Ačkoliv se nejedná o slasher, kterej by dokázal překvapit originálním námětem, hereckejma výkonama či přemírou krve a gore efektů (ty tady nejsou prakticky vůbec). I přesto mi tenhle kousek kápl do noty. Myslím si, že Lieberman dokázal z toho mála co měl k dispozici vytěžit maximum. Prostředí lesa je k hororu jako stvořený, atmosféru to mělo taky celkem ucházející a hlavní " Killer " byl docela řízek. A ten jeho smích. No luxus. Určitě nic co by jste chtěli slyšet před smrtí. Jediný co bych filmu vytknul je ten konec. Zakončení filmu mohl Lieberman vyšperkovat víc. Ale i přesto je za mě Just Before Dawn lepší jak některý díly ze série Friday the 13th. ()

tron

70 %. Zbožňujem hixploitationy, takže mi to sadlo. Skvelá výprava lesov Severnej Ameriky, skvelé zlo (nebudem spoilerovať, dostatočne to za mňa urobili plagáty) a skvelý pískajúci motív, ktorý sa len ťažko dá následne dostať von z hlavy. Vzhľadom na pomerne malý počet hrdinov to nie je žiadny nonstop bitúnok, čo je dobre. Namiesto toho sa radšej, v rámci možností, pracuje s postavami a atmosférou. Ok, postavy nie sú nijako mimoriadne prepracované, čiže troška nuda, ale aj tak je fajn, že sa kladie dôraz skôr na ne, než na gore. Výsledná vražda je potom nevyhnutným dôsledkom okolností. Horšie je to s nevýraznými (až na Georgea Kennedyho ako drsného strážcu parku, ktorý mi pripomína nášho autobusára) postavami/hercami, scenárom (sme uprostred temných lesov, kamarát je mŕtvy, zrejme ho niekto zabil, ďalší dvaja sú nezvestní a tak v noci založíme oheň, aby nás vrah čo najrýchlejšie našiel) nie síce vyložene zlým, ale dosť absurdným wrestlingovým finále. ()

• Podle scénáře se měl film jmenovat The Last Ritual. (Chatterer)
  • Film bol zakázaný vo Fínsku. (Paldiny)