Tragický obraz každodennosti na viedenskom predmestí z dielne rakúskeho dokumentaristu a režiséra Ulricha Seidla. Snímka zachytáva niekoľko epizód zo susedského života počas jedného horúceho letného dňa. Teplota stále stúpa a rovnako stúpa aj hladina vzájomnej a anonymnej neznášanlivosti, paranoje a nenávisti. Film ukazuje rôzne formy porúch komunikácie a porozumenia medzi ľuďmi: manželom s malým dieťaťom sa rozpadá vzťah, obchodníka s domovými alarmami prenasleduje banda vandalov, mentálne postihnutá stopárka obťažuje vodičov, osamelý vdovec hľadá trochu erotického rozptýlenia u svojej gazdinej... Tento bezútešný portrét meštiackeho životného štýlu a plytkých ideálov finančne zabezpečenej strednej vrstvy získal na MFF Benátky Veľkú cenu poroty, na MFF Bratislava Zvláštnu cenu poroty a Cenu FIPRESCI. (STV)

poet

Nepochopený art od patriota Seidla, ktorý robí psiu službu Rakušanom:)... Po dopozeraní tohoto si človek povie "bože tí rakušáci sú ale prasce". Je to len koláž bizarných postavičiek s ktorými sa divák nemôže stotožniť. Tie postavy sú tak nesympatické, že to až nemôže byť náhoda. Najmä tá uletená stopárka, ktorú kamerovať muselo byť utrpenie....Tá snaha o autentický pohľad na bežný život ľudí bez nejakého hlbšieho zmyslu akurát nudila. Na rozdiel od Hanekeho, ktorý vie podať realisticky zaujímavý príbeh to Seidl robí len buransko-nudným spôsobom... ()

Honza dAve

Kultovní rakouská Seidlova šílenost, která nám připomene, že na světě (potažmo ve Vídni) nežijí jen lidé bohatí, šťastní a psychicky zdraví. Naopak, tenhle film strávíte ve společnosti samonasíracího protivného důchodce, mladého ultražárlivého macho-mana ve vytuněném Opelu Calibra, vystresovaného prodejce domovních alarmů, těžce submisivní a nadržené učitelky na základní škole a další spousty narušených, nenávistných, nešťastných lidí na předměstí Wien-Favoriten. Přestože se vám to bude zdát strašné (a ono se na to moc koukat fakt nedá), stojí za to to zkusit. Něco takového jste totiž ještě zaručeně neviděli. Zoufalost, beznaděj a malichernost vás vlepí do sedačky. Výborná sranda ovšem je popovídat si o tomhle filmu s Rakušáky :-)))). Ti sebereflexivnější totiž tvrdí, že nejstrašnější na Psích dnech je to, že jsou pravda. ()

Everyone

Něco na tom horku bude...během šíleně horkého srpna 2015 se jen v bezprostředním okolí našeho domu rozešli 2 páry...další osoba si dle akční americké jízdy dala závod s policisty...a já naběhal takových kilometrů ještě před východem Slunce jako nikdy předtím...Ačkoliv znám pár podivínů, tohle je jiná káva. S eskalujícími teplotami roste i bizarnost dění. Ačkoliv celkové hodnocení filmu Modelky, který jsem viděl od stejného režiséra nedávno, hodnotím téže plným počtem, předchozí film mi byl sympatičtější zdánlivou povrchností, kdežto zde je hloubka jen zdánlivá, ale za to je zápletka pestřejší. ___ Byl jsem fascinován hereckými výkony - obzvláště tou otravnou stopařkou - zlaté mouchy a vosy. ()

galiyosha

9/10 Seidl mal po prvý raz voľné ruky a nepotreboval výsledné dielo prezentovať ako dokument. Psie dni akoby sumarizovali všetky fundamentálne motívy Seidlovej predchádzajúcej tvorby, ktorých synergia dala vzniknúť tak sálajúco bezvýchodiskovému filmu, že Solondz s Trierom (a asi aj Hanekem) sa popri Seidlovi javia ako prachsprostí romantici. Vrelo odporúčam. ()

cure

Pekná sebereflexia rakúskej spoločnosti, ktorej materiálne nič nechýba, majú krásne upravené trávniky, pekné domy, autá, pivnice.........., len v ich samotnom vnútri to nejak neklape. ()

spacylemon

Film o lidech - o kterých se filmy netočí - kteří dělají věci, o kterých se nemluví, ale dělá je možná i váš soused. Tím spíš v této zemi s rozvinutým sklepním hospodářstvím. ()

Karda

Odporně výborné. Výborně odporné. Ale zkouknout to na jeden zátah je dost masakr. A to jsem si myslel ,že mistr Haneke je ultramagor. Koukám ,že má kamaráda... K zblití jsou tam všichni ,ale u mně jasně vede "trenýrkovej dědek".Jo,a ta rakouská němčina je pěkný nářez.Chvíli jsem si myslel ,že sleduji severský film. ()

joelly01

Uliho miluju & Uliho ctim. Opet poskakuji nadsenim, usmivam se jak debil a vubec jsem nadsena. Ale co s temi vedry, do kterych ted jedu? A to jsem se tak strasne tesila.. :) Btw. Maria opet famozni, stejne jako v Paradies. Herecka jak vino. Rakusaci umi. Zbytek sveta jen cumi. Teda krome nemcu (Kreuzweg). ()

iz67

Tresť nefunkcnich vztahů a vedro. A déšť úlevu nepřináší. Seidl je mistr v tom, jak poskládat to nejhnusnejsi, co je v nás. A všechno to končí dvema vetami: Miluji tě. Lidé jsou tak hnusní. A já dodávám: Ba! ()

JanHá

Výborně natočený snímek, který je jakýmsi "polemickým obrazem obce" (tak, jak o něm v eseji nazvané O vyvratitelnosti světa píše Václav Bělohradský). Jen šokující obrazy, které "otřásají", mohou vyvolat změnu. Bělohradský píše: "Otřásající jsou polemické obrazy obce, které vyvolávají odpor, spory, polemiku." Pro každou společnost je důležité mít někoho, kdo nemilosrdně nastavuje zrcadlo, kdo je nekorektní a jde do krajnosti. Ulrich Seidl jakoby se učil u samotné Elfriede Jelinek. Pozoruhodnou postavou snímku je pomatená žena - stopařka, která žvaní o supermarketech, táže se na intimnosti či zpívá reklamní popěvky. Je nesnesitelná a pravdivá zároveň. Ukazuje meze života v individualizované konzumní společnosti, kde se osamocenost spojuje s apelem užij si! Zabetonovaná krajina jako předobraz duše. ()

gédé

Lepší bydlení z vás ještě neudělá lepšího člověka. Řadové domky na předměstí jsou nové, úhledné a zdánlivě bezchybné, ale uvnitř se škvaří lidé ve svém soukromém pekle. Drsárnička. ()

tatka

Seidl nám ukázal niečo, na čom sme sa pred tými 10. rokmi bohovsky dobre zabávali. Predmestie bez duše, zapratané peknými domčekmi s katalógovými záhradkami s katalógovými bazénikmi. Pochybná anonymita, osamelosť, odľudštenosť ich obyvateľov pomaly, ale iste deformuje. Jediná zábava tu je – šmírovať suseda, alebo sa uzavrieť vo vlastnom svete a pomaly blbnúť. Ako je už u Seidla zvykom, všetci aktéri sú viac, či menej odporní, protivní, strelení, slizkí, submisívni, agresivní, sexuálne deviovaní. Okrem tej 70 ročnej babky, čo robila striptíz. Tá mala aspoň radosť zo života. A my sme sa ani nenazdali, už tu máme hektáre predmestí s panelákmi naležato na miniatúrnych parcelkách, oddelené dvojmetrovými múrmi. Tu sa už ani nesleduje, čo robí sused, tu sa len blbne a kuká do múru. Brizantný materiál na dvojku, čo poviete, pán Siedl? ()

nichts

neni to místo ani čas, nejde o to že dneska nebo na předměstí, prostě to stojí za hovno a není nikdo kdo by na tom byl líp. taková velká žumpa ve který se všichni plácaj, a moc dobře to věděj. ()

kokofek

Trochu jiný pohled na Rakousko,ale mně je sympatický.Nevadí mi, že film nemá ukončený příběh, protože život taky nemá přesné pravidla.Mám tento styl ráda,protože poskytuje prostor pro úvahu. ()

zigy

Obyčejné, naturalistické všední dny šílených lidí v šíleném vedru.....zajímavé, ale nikoli uchvacující.... ()

Názorožec

nevím čím to je, ale rakušáci maj v sobě zvláštní psychosexuální obscese... a do umění jim to prosakuje víc než jiným. (viz Akcionisté, Elke Krystufek, Elfriede Jelinek a její Pianistka atd.) psí dny jsou sondou do nudy a povrchnosti konzumerismem prorostlé střední třídy je to syrové a je to dobré. Je škoda že takový film v čechách nevzvikl (a hned tak asi nevznikne) bylo by ho třeba v království tragikomedií... ()

Aria

Směs relativně normálně lidí, které běžně potkáváte na ulici a jejich odkryté soukromí. Neviděla jsem nic odpornějšího. S nikým nemůžete sympatizovat, všichni se vám hnusí, občas vás i pobaví svojí blbostí (viz stopařka, tahle postava mne bavila asi nejvíc). Ale každopádně je to film, který jen tak už neuvidíte a zanechá ve vás dlouho patrnou stopu zhnusení. V dobrém slova smyslu. ()

ivanlaris

Minulý týždeň Import Export, dnes vďaka počinu slovenskej RTVS STV2 toto. I keď staršie, rozhodne toto malo podstatne viac dynamiky. Určite kritika Rakúska a jeho obyvateľov, z ktorých niektorí to určite nemajú v hlave v poriadku. Pozerateľné, i keď bez zmysluplného deja - podobne ako pri Import Export - dielo postráda dej i akúkoľvek logiku. ()

Mates Hradecky

Tolik ošklivých lidí pohromadě nebylo ani v Hoří má panenko a ještě k tomu svlečených. Všechny postavy byly vrcholně nesympatické až protivné. Nejhorší z nich byla mentálně ochuzená stopařka, se zarostlým podpaždím a vyholenými kotletami, která pokládala svým obětem desítky hloupých otázek a otravovala citováním nesmyslných statistik a pouštěním své oblíbené magnetofonové kazety. Pouze v tomto případě se divák dočkal katarze a blbka pořádného výprasku. Leč poslední scéna filmu dokazuje, že nebyl nic platný. Tomu říkám rakouský neorealismus. ()