Učiteľ podľa scenára

• Česko Učitelem z nouze (viac)

Scenárista Keith Michaels sice před lety získal ocenění, ale jeho dalším filmům se už tolik nedaří. Protože nemá peníze, přistoupí na nabídku vyučovat kurz scenáristiky na univerzitě v malém městě. Učení zpočátku nebere vážně, ale po čase si uvědomí, že ho práce naplňuje a nehodlá se jí vzdát. Zvlášť když potká sympatickou svobodnou matku... Keith Michaels získal roku 1999 ocenění za nejlepší scénář k filmu Zatoulaný ráj. Po několika neúspěšných filmech zájem o jeho scénáře opadl a dnes nemůže sehnat práci. Jeho agentka mu navrhne, aby vyučoval kurz scenáristiky na univerzitě. Keith učit nechce, nesnáší učitele, ale když mu odpojí elektřinu kvůli neplacení, souhlasí. Keith se přestěhuje do městečka Binghamton a zabydlí se v novém domě. Jeho soused Jim také učí na škole, je rozvedený, má psa Henryho a Keitha obdivuje. Ještě před nástupem do školy se Keith vyspí se studentkou Karen, která chce do jeho kurzu. Na kurz se přihlásilo 70 studentů, Keith musí přečíst jejich scénáře a vybrat deset z nich. Na uvítacím večírku učitelů si znepřátelí profesorku literatury Weldonovou. Večer pak vybere do kurzu dívky podle jejich profilů na internetu a náhodně dva chlapce. Další den si ho odchytí studentka Holly a chce vědět, co zlepšit na svém scénáři, když ji nevybral do kurzu. Po sérii otázek přijde na to, že ho Keith vůbec nečetl. Hned při první hodině zadá studentům úkol a další hodinu naplánuje až za měsíc, protože netuší, co by měl v kurzu učit. Podle Keitha se psaní naučit nedá, protože to musí mít člověk v sobě. Keith si přečte scénář od Holly a přijme ji do kurzu. Keith se stále vídá se studentkou Karen. Když jdou spolu na večeři, servírka Holly ji nebere jako plnoletou, a dívka se naštve a odejde. Holly pak Keithovi ukáže proslulý místní kolotoč a vysvětlí mu, proč má městečko tak ráda. Keith postupem času začíná brát vyučování vážně, a dokonce ho to baví, čte scénáře studentů a společně je rozebírají v hodinách či při konzultacích. Studenti si začínají Keithovy hodiny chválit. Nejvíc si rozumí s Holly, matkou dvou dcer... (TV Prima)

Derek

Tazka nuda napriek faktu ze tam hra marisa tomei (ktore je ako vzdy zlata) a hugh grant (ktory ujde, ale je v tieni j. k. simmonsa ktory je s prehladom najvtipnejsi charakter). namet slusny ale scenarista a reziser (jedna a ta ista osoba) tomu nedal nic navyse... ()

Aljak

Režisérsko-scenáristické schopnosti Marca Lawrenca zostali v tomto prípade dosť v priemere, teda aspoň v porovnaní s jeho predchádzajúcimi počinmi. Nehovorím, že to bolo zlé, ale tešil som sa, že to bude trochu menej šablonovité. Kedysi úspešný hollywoodsky scenárista prežíva kariérny útlm, a tak siahne po jedinej šanci, ktorá sa mu naskytne - byť scenáristickým učiteľom kdesi na opačnej strane USA. Prvá polovica, ktorá bola podaná s tým svojským humorom ma fakt bavila, no potom sa do toho primiešalo príliš veľa sentimentu a z toho egocentrického Keitha sa razom stal charizmatický a empatický učiteľ. Na môj vkus až príliš rýchla premena - a práve to mi na tom prišlo také absurdné. Ale inak fajn postavy, na ktorých sa dal postaviť určite lepší príbeh, kde by sa dalo lepšie vyhnúť tej hlúpej idealistickej šablóne. ()

bourec

Hodně pomalu se to rozjíždí,ze začátku dost odtažitý,ale postupně si vás to získá,hlavně kvůli postavě Hugh Granta, obrovskej sympaťák tenhle herec.Slušný.70%. ()

Elyssea

Marc Lawrence a Hugh Grant se zastavili v čase a natočili x-tou variaci toho samého. Grant hraje sebestředného ztroskotance, který v sobě po letech tvůrčího vakua vykřeše trochu schopností. Samozřejmě díky činnosti, kterou vůbec nechtěl dělat. To vše za doprovodu vysokoškolských klišé: profesorka literatury posedlá Jane Austen; povýšenecká studentka angličtiny, která si myslí, že když pozná metaforu od metonymie je dostatečně zralá na to skočit profesorovi do postele; filmová snobka; fanoušek Star Wars atd. atd. Není to ani vtipné, ani milé, je to jen velmi velmi dlouhé a místy vyloženě otravné. ()

laik_60

príjemná romantická oddychovka s Grantom hrajúcom takmer celý film v jednej modrej koseli ... hihi ale vooobc ale voobec mi to nevadilo. :) ()

pakobylka

Bytostně nesnáším, pokud mě hlavní hrdina opakovaně a s gustem přivádí do prekérních situací, kdy se za něho cítím nevýslovně trapně. A Hugh Grant alias Keith Michaels zpočátku nedělá nic jiného. Plně se soustředí na to, aby se dokonale znemožnil ... přesně tím způsobem, který nemůžu vystát. Časem se situace o něco vylepší ... a dialogy jsou vesměs chytré a nad věcí, nicméně nemají na to, aby přebily prvotní dojem ... 2,5* ()

dr.fish

Není to žádná řachanda, ale Grantova one-man-show. Neúspěšný scénárista sršící anglickým humorem suchým jako drn ze zoufalství stane se učitelem na univerzitě. Tak se nám do toho víc a víc zamotává až se zamotá. Spíš smutné, ale rozhodně vtipné. Líbilo. 75% ()

flyboyeda

Je klise rikat, ze je to klise, zvlast kdyz je to klise takhle mile a sympaticky klisovite napsany. HG si tu roli zjevne moc uzil a taky mu moc sedla, nejenom jemu. Jeden z tech filmu, co obcas clovek potrebuje, kdyz je na svete chladno... ()

JimmyII

Nebojím se jít na plný počet, protože The Rewrite v rámci svého žánru naprosto splňuje očekávání. Je to vtipné, pravdivé, milé i romantické a Grant navíc pořád umí. Že se to nevyhne některým žánrovým klišé - to jsme snad ani neočekávali, ne? Moc příjemná záležitost na deštivý víkend. A Marisa je pořád kočka! ()

plechulka

Váhám mezi 2-3 *, protože scénáře tohoto typu jeden prokoukne hned po pár prvních minutách, ale protože se na Hugha pořád ještě ráda koukám a navrch rektora hraje J.K.Simmons, překlápím hodnocení výš. Pro deštivé podzimní odpoledne v TV jako dělané, nic víc a nic míň. ()

Johnny.ARN

Nič prekvapivé. Skrachovaný scenárista ide učiť na výšku scenáristiku. Tam ale trtká všetko čo mu príde pod ruku a nemá to 21, ale "lasku" nájde až u účastníčky univerzity tretieho veku. Vhodné k žehleniu, inak je to na kulku. 1 z 5 ()

Narya89

Bohužel i tento snímek je jen další z řady neoriginálních snímků americké produkce, které stále dokola omílají okoukané životní osudy běžných lidí. Hugh Grant je v tomto snímku navíc neuvěřitelně tupý a nesympatický a rádoby vtipy tak klišoidní, že bohužel nemůžu hodnotit lépe než na 40 % ()

fabecc1222

Příjemně oddychová pohodovka, která si vůbec na nic nehraje, a dostanete od ní přesně to, co čekáte. Stárnoucí seladon Grant už sice není ten hezoun z devadesátek, ale se svým charismatem se stále snadno dostává pod sukně studentkám mladým i starším. Všemožná klišé o cynickém frajírkovi, prvotní averzi ke změně životního stylu a 100x viděné charaktery vedlejších postav jsou splněny, ale kupodivu to vůbec nevadí. Někdy je prostě nejlepší si pustit takovouhle pohodu a v klidu o ničem nepřemýšlet. ()

Hollohlaway

Pravděpodobně poslední romantická komedie s již trochu omšelým Hugh Grantem. Jeho životem omletý cynik, vyučující proti své vůli, je ale pořád docela příjemně vtipný. Je to taková ta konverzační záležitost, ale J.K.Simmons a nádherná Marisa Tomei zdatně pomáhají k tomu, že to je pořád slušná zábava. ()

herr_carter

Mám rád Hjůa i Marisu, takže jsem tuhle klidovou záležitost dokázal ocenit přesně tak, jak jsem očekával - romanťárna, která příjemně plyne a nikterak nevybočuje z průměru...............moje hodnocení = 6 z 10. ()

sedm.1

Se žánrovým zařazením mezi romantické komedie by se dalo v podstatě možná i souhlasit, nicméně já si osobně myslím, že mnohem přesnější by bylo tuto podívanou označit za odlehčené konverzační drama, jelikož ani humor, ani romantika tu určitě nejsou ani trochu těmi nejvýraznějšími směry, kterými by se The Rewrite po celou dobu ubíral a kterými by diváky mohl nějak zásadně oslovit. Každopádně především díky Hugh Grantovi to působí v mnoha ohledech hodně britsky, a to jak třeba v rámci právě takové té sušší vtipnosti, tak hlavně atmosféry. Celý film se jinak nese ve velmi poklidném tempu, s mnoha dialogy, které se ovšem tedy krom již též zmiňované romantiky zabývali i tím pro většinu diváků nejatraktivnějším tématem, a to scenáristikou, jejím fungováním, smyslem, nebo třeba pravidly, a i když se tedy samozřejmě jistě nejedná o žádný odborný, či zrovna nejvěrohodnější náhled, tak i přesto dokáže zaujmout a bavit. Postavy a jejich herečtí představitelé pak představují pro tuto podívanou hodně důležitý faktor, myšleno v pozitivním smyslu, jelikož jsou jak výrazné, tak sympatické, zajímavé a neotřelé. Nějakou zásadnější výtku k filmu jinak nemám, je to prostě taková milá, nenucená pohoda, nepřinášející sice nic zvláštního, ale funguje dostatečně natolik, aby si zasloužila diváckou přízeň. ()

Seti

Pro mě nečekaně velmi příjemná podívaná na téma životní restart v každém věku, nesoucí se v odlehčeném humorném stylu a vnášející do života kapku toho optimismu. Grant je v roli vyhořelého scénáristy parádní a nevim, co udělali s Marisou Tomei, ale tady je i přes svůj věk neskutečně hot. Samozřejmě je třeba počítat s šablonovitým scénářem a trochou toho klišé, mě však skvěle sedl humor a film se mi přesně trefil do nálady, takže s chutí přimhouřím oko. ()