Zabijaci

• Česko Zabijáci (viac)
Krimi / Mysteriózny / Thriller
Dánsko / Nemecko / Švédsko, 2014, 119 min (Alternatívna 115 min)

Hoci je oddelenie ''Q'' momentálne zavalené viac ako päťdesiatimi nedoriešenými prípadmi, jeho šéf Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) sa rozhodne prísť na koreň jednému, dvadsať rokov starému, prípadu, ktorý sa týka vraždy dvojčat Thomasa a Marii Jongersonových. Carl a Assad (Fares Fares) medzitým svoje rady doplnili o ženskú členku tímu, Rose Knudsen (Johanne Louise Schmidt), ktorej sa, na rozdiel od Carla, dobre spolupracuje s Assadom. Stopy tohto starého prípadu, ktorý si Carla a jeho tím prakticky našiel sám, zavedú detektívov do kruhu spoločenskej smotánky, ktorá tvorila pred dvadsiatimi rokmi triedu študentov z vyššej spoločenskej vrstvy a ktorá si doteraz bezstarostne užíva slobodu. (Continental film)

drackula

Pokračovanie príbehov oddelenia Q ma už nechytilo tak ako prvý diel. Tá polhodina navyše filmu moc nepomohla a keďže vinník je jasný už na začiatku, pripadalo mi dianie príliš rozťahané. V záverečných momentoch sa zase používali nefunkčné skratky /väzenie/, ktoré zrážali celkový dojem. Atmosféra bola však solídna, záver zaujímavo vygradovaný a ústredná dvojica sympatická. 60% FCH062016/1b ()

Autogram

Arabáč a násoska majú novú sympatickú kolegyňu, ktorá za nich urobí množstvo kancelárskej analytickej práce. A tak majú dosť času na to nechať sa kvalitne zmlátiť a účastníci desaťročia starej vraždy majú vo filme dosť času na spomínanie, aby sme ako diváci postupne v malých čriepkoch pochopili, čo sa stalo. Je to celkom podarený štýl rozprávania pre krimi. Na konci síce nikoho nezatknú, ale spravodlivosť si príde na svoje, a stena ponurej kancelárie je prázdna a pripravená na ďalší surový prípad dánskej mordparty. –––– Co vidíš v tom kroužku, je tvoje. Ty rozhodneš, jestli bude žít, nebo ne. ()

vyfuk

Nějakým způsobem se mi povedlo tento díl vidět až později než druhý. Moc na tom nezáleží nicméně. Druhý díl mne nechal lehce v rozpacích. Šlo o počin, který mne sice zaujal nakonec, ale ta cesta byla mnohem trnitější a záludnější. Příběh se moc ubíral několika postavami a dějovými linkami, které snad nakonec objasnili, co měli, ale jak jsem předeslal. Filmu to bohužel možná i lehce spíše ublížilo. ()

LizianShaw

O dost vydařenější než první díl a to hlavně z důvodu zajímavějšího, poněkud temnějšího případu, jehož rozuzlení nepůsobí tak, že se plácnete do hlavy (myslím facepalm). Ano, místy to působí jako televizní kriminálka, ale jestli jo, tak hodně slušná, která se nebojí odkrýt témata, která v televizi sice najdeme, ale nejsou tam tak graficky znázorněna, jako např. sebevražda, znásilnění či mučení. Obsazení je tak půl na půl, máme tu novou sekretářku, která na mě nepůsobila kladným dojmem a Mørckův sidekick Assad dělá ve filmu (s prominutím) úplný hovno. Jenom vaří kafe, a s jeho stupidními otázkami je ještě horší než Watson. Naštěstí je tu Nikolaj Lie Kaas, jehož Mørck, táhne kriminálku sakra dobře kupředu a vsadím se, že bez něj by tento film byl v modrých číslech. Kdo by řekl, že člověk, co celý film má ústa dokořán :O může být tak cool. V budoucnosti bych si rád přečetl i knihy Department Q, tak snad mi to filmy nezkazí. 80% ()

MI-380

Představitelé Carla a Asada nejsou podle mých představ, ale předpokládané zjednodušení knihy při zfilmování proběhlo bez rušivých výmyslů: 75% (aktuálně 8325 hodnotících s průměrem 76%). ()

manonfire

Všechno špatně. Mám takový pocit, že severské krimi nemá jen své klady ve formě zvláštní atmosféry a civilního pojetí detektivů, nýbrž jím dost začínají prostupovat i nešvary, které mu sice pomáhají na pulty knihkupectví či k plnějším kinosálům, ale zrazuje jimi samo sebe a svou specifičnost, která vlastně termínu "Severské krimi" dala vzniknout jako úspěšné obchodní značce. Těmi je myšleno ustoupení od syrovosti ve prospěch tajemna za každou cenu, často bohužel vycucaného z totálně neživotného základu. Tenhle příběh je stupidní, neoriginální variace na další tajné uskupení mocných, kteří tahají za nitky a staré konexe vedoucí až k policejnímu řediteli, který má mazat jejich hříšky a hříchy z minulosti a přehlédnout pak ty současné, kdy si milionář zjednává fyzický respekt v kukle schované z let mladistvých a to prosím osobně. Dále Carlovi motivy soucitného vzplanutí k dívce, která byla jen o chlup menší svině, než ti "skuteční" zlosynové zbohatlíků a jeho učinění z ní vlastně kladné hrdinky... je ubohé, směšné, poplatné feministicky naladěné době ad absurdum, stejně jako její akční výstupy či útěky z vazby. A když pak vzplane i ona sama, zbude jen nesobecká otázka divákova, kdo se teď proboha postará o to mumifikované miminko, jenž je i přes fakt, že je dvacet let po smrti, stále navyklé na pravidelné dávky mateřského citu, obětí a nejspíše i mléka. Celé je to navíc táhlé jako Wallander, jenže ten nenudí, spíš hypnotizuje po Branaghsku, kdežto jindy slušný Nikolaj Lie Kaas postrádá v roli jakékoliv kouzlo a nevtáhne vás do své pózy jakože dalšího charismatického vyšetřovatele, který rezignuje na cokoliv osobního krom hledání pravdy. Účelový ultrasympaťák arabského původu je takovou třešničku na tomhle nepovedeném dortu. Celé to čpí programovou schématičností jít prostě hlavně na efekt. Verbal se zase fatálně minul zdravým úsudkem, když svým hodnocení potopí vynikající Severní blata, která se doslova ukázkově vymanila všem těm levným berličkám, a víceméně pochválí tohle krimimino, jež je jimi naopak plné. 20% ()

Fox85

Ještě temnější příběh než v prvním filmu a výborně propracované ústřední postavy. A flashbacky tomu dodaly tu správnou gradaci vodítek pro diváka. ()

jefff

Asi nejslabší zfilmovaná adaptace Olsenovo knih. I tak je to slušné krimi, jen v silné konkurenci zbylých dílů prohrává. Samotná kniha patří rovněž mezi ty slabší. ()

netahlo

Hodne syrove a misty pomerne dost brutalni, jinak ale nalezite temne, typicke skandinavske krimi s vybornym predstavitelem hlavniho detektiva. Neni moc co vytknout. ()

kenkaku

Pro tentokrát nejsem odvařený jako posledně. Ne že by to bylo úplně špatné. Jen je to "pouze" průměrné. To rozplétání zápletky není tak propracované (ono prakticky je jasné o co jde už během prvních 20ti minut). Celý film tedy jen koukáme na podrobnosti jak ke všemu vlastně došlo. Nedozvíme se nic moc navíc (myslím o motivu). To že jsou ujetý je jasný už od začátku.Díky tomu se vytrácí takové to tajemno a temnota. To ale neznamená, že je to nuda. Krom sem tam idiocie (to jako fakt lze použít jako důkaz materiál získaný nelegální cestou?) a nepochopitelného chování Kimmie (asi z nich byla šáblá nejvíc) je opravdu vše v pořádku a budu se těšit i do třetice... ()

herr_carter

Po lahůdce Lovci hlav tu máme další lahůdku ze skandinávské produkce a opět musím jít do plných (kolen)!! Moje první setkání s N.L.Kaasem v hlavní roli bylo naprosto famózní a ihned jsem začal koukat po filmech, kde se on objevuje (samozřejmě že prvním tipem byl film Žena v kleci, což je první z případů oddělení Q). Jak hlavní herec, tak i jeho parťák jsou precizní a uvěřitelní, tak i například všichni záporáci a především jejich dětské alternace. Jak je sakra možný, že to prostě Dáni, Švédové, nebo Norové tak umí natočit a neodfláknout. Ani tento film není výjimkou, pečlivě sestavený děj, skládající se z ideálně do sebe padnoucích dílků...začínám se stávat příznivcem severských detektivek...............moje hodnocení = 9 z 10. ()

Maynard.

Tyhle severský detektivky mají teda pořádný koule... Jestli se ti líbili "Muži, kteří nenávidí ženy" (samozřejmě, že ne ta verzeod Finchra), tak tohle seti taky bude páčit. Taky se zde jedná o starý zločin, který se po letech vyšetřuje. Dva svérázní detektivové dají celou záhadu postupně dohromady. Důvod proč nedám plnou palbu je ten,že hned od 1.flashbacku sem věděl kdo a proč vraždil (ee, nebyl to zahradník :o). Tímhle si tenhle jinak napínavej film pokazil reputaci. Fimový Svět není jen Hollywood a Troška :o) ()

sedm.1

Škoda, že jsem se až po seznámení se Zabijáky dozvěděl, že jde již o druhý zfilmovaný případ Oddělení Q, taková šílená filmová nevědomost mě vždycky neskutečně vytočí, ale nedá se nic dělat, hlavní ovšem je, že s tím prvním nemá snad prakticky žádnou spojitost, takže Zabijáky můžu brát jako samostatný projekt, se kterým jsem každopádně vážně velice spokojen. Se Skandinávskou kinematografií mám tedy minimální zkušenosti, ovšem Zabijáci ji reprezentují ve velice příjemném světle. Jde totiž o velice napínavým a až strhujícím způsobem odvyprávěný krimithriller, kdy mě celý případ vážně bavil, vyšetřování má spád, pořád se něco děje a celkově působí opravdu výrazným a zajímavým dojmem. Hodně mě pak ještě oslovila i syrovější atmosféra, ovšem co mě vyloženě nadchlo, bylo herecké obsazení, kdy se v žádném případě nejednalo o klasický hollywoodský casting, takže policajti nevypadali jako Pitt s Cruisem a padouši jako nalíčené lidské kreatury, zde všichni působili velice civilně a uvěřitelně, což pak mělo ve výsledku za následek ještě daleko působivější efekt a především díky tomuto skvělému castingu zde opravdu výrazně pak zafungovali i emoce, které tu k mému velkému překvapení a zároveň i potěšení sehráli též docela výraznou a podstatnou roli. Bohužel, k Zabijákům mám ale i dvě docela podstatné výtky. Určitě mě tedy zklamal závěr, který mohl být o trochu lépe vygradovaný a zároveň mi přišel i hodně klišovitě zpracovaný a jednak mi zde rozhodně i chyběl alespoň jeden jediný, byť jen třeba i maličký zvrat, neboť vše mi přišlo až příliš dopředu nalajnované a průhledné a nějaký ten překvapující moment by to celé jistě hodně oživil a kvalitativně povýšil. I přesto se každopádně ale jedná o výbornou podívanou, jde totiž o skutečně poctivou kriminálku, napínavou, působivou, emočně silnou a navíc se skvělými postavami. Já jsem zkrátka opravdu spokojen. ()

Soweek

Zabijáci se od Ženy v kleci poměrně dost liší. Z tajuplné detektivky se totiž žánr posouvá spíše do klasického thrilleru, jelikož všechny karty jsou jasně rozdané už na začátku. Jde vidět, že akčně thrillerový žánr zvládají američtí kolegové přeci jen trochu lépe. ()

Lukoboss

Neurazí, ani nenadchne. Je to tak nějak uprostřed. A přitom severský filmy bývají fakt hodně nadupaný. Tady to ale chvílema ztrácí dech, jakoby moc nevěděli, co s tím vlastně chcou udělat. Nedojde tam ani k nějakýmu zásadním zvratu nebo překvapení, což se celkem divím. Jinak je to ponurá záležitost, drsná, přesně taková, na jakou jsme u skandinávců zvyklí. Z tohoto hlediska tomu není co vytknout. ()

klukluka

Dánský filmy fakt miluju, a ani tohle rozhodně nebyl úplnej propadák. Samozřejmě to mělo tu jejich správnou, kulkysvírající atmošku, jejíž přílišná hustota ale pro mě tentokrát byla jedním z důvodů, že z toho nejsem bůhvíjak odvázanej. Byla to víc IKEA, než JYSK - víc Švédsko, než Dánsko. A to byla ta chyba. Dánové většinou tak moc netlačívají na pilu, tentokrát to přehnali. Ve všech směrech. Prostě tomu nešlo věřit. Respektive já jsem tomu neuvěřil - všechno tady bylo za hranou. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock… (viac)

Dánové rozjeli filmové série

Dánové rozjeli filmové série

21.12.2014

Dánská kinematografie platí za velmi kvalitní a úspěšně se prosazuje i v zahraničí. V poslední době se tamní produkce zaměřila i na adaptace domácích úspěšných knižních sérií do filmový podob. Zatím… (viac)