Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (viac)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

Lavinia

Hodnotný, fenomenální, historicky zajímavý seriál, který po prvních dvou dílech musím vzdát pro nesympatičnost postav a předvídatelnost. ()

Zeno

Po shlédnutí druhé řady musím konstatovat, že tento seriál je absolutní špička současné tvorby. Perfektní herecké výkony, zajímavé postavy a prostředí. Obě řady působí naprosto uceleným dojmem a přesto jsou plné neočekávaných zvratů a překvapení. Nejedná se jeden centrální příběh, ale o celou mozaiku osudů jednotlivých hrdinů, které se někdy ovlivňují, ale často spolu i vůbec nesouvisí. Poslední díl druhé řady naprostá bomba, ať již bude sloužit jako uzavření seriálu a nebo bude následovat třetí řada (což se v tuto chvíli neví, udajně to záleží na režisérovi jestli do toho pujde, ale josu to takovéty spekulace..). Doporučuji. ()

1mArc0

Niekde moderná medicína musela začať... no a tu to bolo podané takým skvelým štýlom, že Stevenovi Soderberghovi dávam jeden veľký palec hore.... od autentickosť nástrojov (odsávačka, svorky, skalpel... a ešte akekoľvek možné nástroje, ktoré nesmú chýbať pri operačnom stole). Dej, scenár, herci (Cliwe Owen absolute), autentickosť, kamera. Je tu dosť nezvyčajná hudba pre takýto typ seriálov, zas na druhej strane písať o tom, že to ublížilo seriálu to nemôžem. 5 stars seriál. Pozor, aby sa vám z toľkej krvi nezdvihol žalúdok a aby to neodniesol, ten kto to pozerá s vami. Len pre silné žalúdky! /90%/ ()

Oudee33

Pokud bych si měl představit New York a otázky týkající nemocničního prostředí na přelomu 19. a 20. století asi bych tápal... Knick mi dal myslím realistické odpovědi na věc a ztvárnění bylo parádní. Soderbergh tyhle roviny umí. Jeho představivost vs. samotné ztvárnění jsou hodné obdivu. Do toho silné zvraty, otázky drog, závislosti, sexu, různě pokroucených charakterů, mocenské boje, náboženství, rasismus... Samý silný témata. A příběh... Zvláštní body do plusu si určitě získal Clive, ten to táhnul a svým výkonem překvapil. Kdyby tvůrci mezi 2-7 dílem druhé série nezaspali, bylo by to na plnou palbu. Takhle jsem nucený to skrouhnout na pouhých 85%. Další série bych se ale rozhodně nebál :) ()

Marty7CZ

Postupně sem tomuhle kolosálnímu dílu ůplně propadl! Kdo tam hraje, hraje jako bůh, Owen překonává sám sebe a ta elektronická muzika k tomuhle industrialnímu retru je prostě FAMOZNÍ!!!! Bravo bravo, 95%%% ()

MAAUZ

Naprosto geniální drama, v kterém se kliniky předhání svými skalpely a penisy. Seriál je opravdu BEZ HRANIC a mě odrovnal, ačkoliv nestuduju doktořinu a v televizi běží odjakživa miliarda seriálů z prostředí nemocnic. Vynálezy, drogama, sexem, rasismem a úmrtím se to v něm přímo hemží. I z hubdy mi přechází husina po zádech. Je to prostě jiný, ale chytlavý. ()

pushover

Kvalita Soderberghovy tvorby dost kolísá, ale tahle série se hodně povedla. Jen občas mi tam Martinezův elektronický soundtrack přišel jako pěst na oko. ()

Najt

Výborný seriál z lékařského prostředí z doby před 120 léty. Medicína je na rozkvětu a plno věcí ještě neexistuje. Sledujeme příběh jedné nemocnice z NY, kde je několik vynikajících chirurgů a jednoho chirurga, který je pravděpodobně nejlepší na světě. Léčí se, operuje se a postupně se do popředí dostávají příběhy jednotlivých postav. Každá postava je napsána parádně, hlavni prim hraje ale John Thackery coby prvotřídní chirurg Knicku s Clivem Owenem v hlavní roli. Zahráno parádně. Ostatní postavy byly taky super a prostředí, které je zasazeno do doby ještě dávno před první světovou válku je zajímavé. ()

JK77

po 7dieli jednoznacne menim hodnotenie na 5hviezd. Vykreslenie pochmurnej atmosfery tej doby je skvela. Len by ma zaujimalo kolko veci sa zaklada na skutocnych udalostiach, alebo ci je to cele len fikcia ()

Vykuk

Mno.. jak bych to krátce popsal, takový drsnější House z 19. století, jen bez šťávy. Dá se na to dívat, spíš ale jako na surový dokument tehdejší doby, co do zápletky, celkem nuda a charaktery jednotlivých postav jsou dost nezáživné, těžko se s nimi sžívá nebo roste zájem o ně samotné. Na druhou stranu žádné trapnosti, nesmyslné vztahové zvraty, snad proto lepší průměr a ještě tomu třeba dám šanci. ()

srncek

Krutý, chladný a hlavne realisticky zobrazený prelom 19. / 20. storočia v oblasti medicíny, či života ako takého. Clive Owen excelentný. 98% ()

jafuska

Dobrý seriál, který se odehrává na počátku lékařských praktik, kdy se začala rozvíjet chirurgická praxe,a další lékařské postupy. Hudba velmi tajemná, námět zdařilý,ale jsem ráda, že takovéto praktiky se už běžně nepoužívají,že dnešní lékařská péče je na úplné jiné úrovni než byla minulosti a dřívější době, ale nějak se začít muselo. ()

Metlak

Naprosto boží seriál. Jsou zde tak dobře uspořádané všechny prvky od maličkostí až po megalomanské zobrazení New Yorku v tehdejší době, že se nedá jinak než za 5* za první sezónu. ()

kolik27

Tak jsem se vám jedno odpoledne zcela vyjímečně nudil, zevlil u pc a co mě netrklo - "stahnu si seriál". Chtěl jsem něco novějšího, ale ne nějakou "stárforsovou" břečku z nějakého vzdáleného budoucího vesmíru. Prostě na něco obyčejně vyjímečného. A ejhle, The Knick, v hlavní roli s profilem "Hitlera" ala Clive Owense, se nám vyloupl ani nevim jak jsem na ten odkaz mačkl, ale neváhal jsem a stahl. I přes to že jsem dokoukal všechny díly s chutí na další, nemohu "zatím" dát plný počet hvězd, jelikož pan Steven Soderbergh není přesně moje parketa, ale i přes to se s tímto dílem velice zručně popral co se týče realistického materiálu i znázornění krutosti danné doby a co mě na závěr první série rozštíplo, je něco co se drží v lékařství do dnes. Jsi závislej na nějaké látce, vyléčíme tě z této závislosti tím, že tě uděláme závislím na jiné ... Je vidět, že začátky medicíny byly kruté, ale když si vezmu, že je to přes století zpětné a nějaké principy jsou pořád obdobné, tak mi nepřijde ten pokok tak razantní ... ()

Kimkong

1. série - Čekal jsem trochu více řezničiny, místo toho jsem dostal notnou dávku informací o tehdejším životě. Nevím do jaké míry si seriál drží historickou přesnost, ale i tak je to zajímavé. Vidíme, že kdo může tak krade, což se očividně nezměnilo. Sledujeme dobové lékařské zákroky a objevování nových věcí nejen z oboru medicíny. Každopádně překvapení v podobě léčby závislosti na kokainu pomocí heroinu, ale prodávaného firmo co vyrábí Aspirin, takže to bude v pohodě. Takže asi základní ponaučení zní, nepůjčuj si, nedroguj, nesmilni a nevěř výrobcům léků. 2. série - Ten seriál je vážně strašně ponurý a depresivní depresivní. Půlka postav jsou vychcaní zmrdi, co by pro peníze obětovali vše, nebo jsou až příliš zpátečničtí v myšlení. Seriál je charakteristický svou roztřesenou kamerou a velmi velmi pomalým tempem, které je občas až ubíjející. Každopádně seriál je velmi naturalistický se skvělou výpravou. Druhá řada je bohužel o dost horší než ta předchozí. Hlavní vliv na to má nedostatek nových postav a novinek celkově. PS: V tý době bych žít nechtěl. ()

mmoi

Seriál, ve kterém se doktoři nebojí "ušpinit ruce". Místo bezduchého tlachání a mouder ( povinná součást většiny "doktorských" seriálů) dostaneme litry krve a špíny. Nic sterilního. Seriál úspěšně ignoruje tradiční schémata a klišé a jede po své vlastní ose. Geniální, šovinistický doktor Thackery se vám dostane pod kůži. Varování! The Knick může způsobit závislost. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz