Pád legendy

• Česko The Program: Pád legendy (viac)

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry svetoznámeho Lancea Armstronga (Ben Foster) z prelomu tisícročí. V tom čase zápasil s rakovinou a spolu s jeho americkými cyklistickými kolegami zbierali jeden úspech za druhým, pričom z tohto európskeho športu urobili svetový fenomén. Ako sedemnásobný víťaz Tour de France odchádza Lance Armstrong do športového dôchodku. Je vnímaný ako jeden z najväčších športových hrdinov. Írsky športový novinár David Walsh (Chris O'Dowd) je spočiatku tiež okúzlený Armstrongovým talentom a charizmou. Avšak po niekoľkých víťazstvách na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh hnaný túžbou dokázať pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu. (TV Markíza)

venison

Sportovní drama "The Program: Pád legendy" na mě příliš velký dojem neudělalo.. Hodně neosobní, povrchní, chladné.. Sestříhané nezajímavým až nudným způsobem.. Mdlé obsazení.. Herci se ve výkonech zrovna dvakrát nepřetrhli.. V každém záběru je cítit, že se tvůrci za každou cenu snaží z příběhu vyrazit senzaci, což příběhu nejen škodí, ale díky tomu film celkově působí nevěrohodně až bulvárně.. Zajímavé téma, které je zpracováním pohřbeno :-( ()

Timak

Tak ta podoba Bena a Lance je až zarážející. Jinak co na to říct - bylo to poutavé, dravé a zábavné. V mých očích je Lance nešťastná duše, která si toho nandala moc. S jídlem roste chuť - neměl se vracet. To ovšem nic nemění na tom, že podváděl a jako tak je prostě dobře, že to vyplavalo na povrch. Jak ale už bylo řečeno - vyhrál 7x tour, kde podle všeho všichni dopujou. Je to omluva? Možná. Je to asi stejné jako s korupcí ve fotbale. ()

hroubek

Původně jsem chtěl film vidět, když běžel v kinech, ale tak nějak to nedopadlo. Pak jsem na něj zapomněl, ale díky nedávnému českému filmu Domestik jsem si na něj vzpomněl a rozhodl se ho dohnat. The Program: Pád legendy je velmi dobře natočené sportovní drama, která nám poodhalí jak si Lance Armstrong získal miliony fanoušků, a následně je všechny zklamal. Režisér Stephen Frears natočil film velmi dobře, a krásně se mu podařilo zobrazit ten zápal pro cyklistiku, a morální souboj toho kam je člověk schopen zajít, aby zvítězil ve sportu, který miluje. A tohle se povedlo Frearsovi prodat na jedničku. Snaží se abychom pochopily, proč to Lance udělal, a proč nepřestal, a zároveň poukázat na problém s dopingem, lobbismem, penězi a mocí. Ben Foster je v této roli velmi dobrý a předvádí opravdu povedený výkon. Hodně se mi líbil výkon Chrise O'Dowda, který jasně ukazuje, že zvládne i dramatické role. Lee Pace má menší roli, přesto v ní je dost dobrý. Potěšil mě Jesse Plemons, který tyhle malé, ale výrazné role umí. Film krásně prodává cyklistické závody a radost z vítězství, a pak nám taky ukáže, jak se dopovalo, a tím to celé efektivně podtrhne. The Program: Pád legendy je zajímavý a působivý snímek, který mě bavil a dozvěděl jsem se i něco nového. ()

ghatos

Už jako dítě jsem se o Tour de France skoro nezajímal, přitom jsem velký sportovní fanoušek. Tak nějak jsem tušil, že to je levota. Lance byl pořádné hovado. Nešlo pouze o doping. Ze svým byznys plánem (nadace, rakovina, peníze, marketing) vytvořil bestii ovládající vrcholnou cyklistiku. Na svou nenažranost dojel (doslova). Ben Foster autenticky ztělesnil samolibého šmejda. Přenesl na plátno reálného Lance. Svým způsobem je dobře, že Armstrong i teď, když zažil totální krach se snaží parazitovat na cyklistice a nemocných rakovinou. Dokazuje tím, jak moc pohrdá lidmi i sportem. Pokoru a svědomí u něho nehledejte. 73%. ()

m.a.t.o.

„Čo? Mal som pozitívny test na Kortizon? Povedz im, že ma bolel zadok od sedla a zožeň predpis na kortizonovú masť. Únia bude spokojná, inak mi ten zadok môžu pobozkať." Na tomto filme sa mi najviac páčila autentickosť. Neviem ako ho vnímajú ľudia, ktorí sa v cyklistike, resp. Armstrongovom prípade vôbec neorientujú, ale mne teda dosť ulahodil. Scenár sa vo všetkých zásadných bodoch drží skutočných udalostí. Lanceov charakter je tu vykreslený výstižne - na jednej strane nezlomný človek, ktorý inšpiroval stovky, možno tisícky ľudí trpiacich na rakovinu, aby svoj boj nevzdávali; na druhej strane arogantný hajzel, ktorý sa pre víťazstvo neštíti urobiť čokoľvek. Slušné remeslo, ktoré určite stojí za pozornosť, a to aj v tom prípade, že sa neviete ani bicyklovať :) 75 % ()

Trisis

Frears stále vo skvelej forme. Teraz možno napíšem niečo, čo mi tu pár ľudí neodpustí, no osobne si myslím, že Stephen Frears už pri režírovaní nebezpečných známostí dokázal, že Miloš Forman medzi režisérsku svetovú elitu nepatrí. Vždy som vravel, ak chcete otestovať režiséra, dajte im rovnaký námet a porovnávka Frearsovho filmu s Formanovým Valmontom, bolo doslova porovnanie Oscara Wilda so slohom siedmačika z pomocnej školy. Formana spravil hlavne začínajúci Nicholson v kukučom hniezde a tým, scenár a hudba okolo Amadea (pri ňom mal asi aj schopného asistenta réžie, alebo neústupného producenta, lebo všetky Formanové predošlé a nasledujúce filmy sú zrežírované o triedu horšie). The Program je skvelá ukážka profesionálnej filmovej réžie, ktorá je pre Frearsa typicky chladná, relatívne nestranná a ponúka divákovi - sprav si na tematiku vlastný názor. Tu sú fakta. Možno mi vo filme trošku chýba Frearsov cynizmus (mám pocit, že to sú jediné emócie čo tento režisér ponúka pri väčšine svojej tvorby). Každopádne téma je pre mňa nezaujímavá, že športovci fetovali a budú fetovať sme vedeli aj pred filmom (aj pred Armstrongom) a cyklistika ma baví asi ako pozorovať sedemdňový pôrod epileptickej gazely. Celkovo ale určite filmový nadpriemer, v porovnaní s minuloročnými holywoodskymi zvratkami. ()

Georgex

Lance Armstrong je stále téma, po kterém se většina Francouzů popere s Američany, jelikož tento člověk ze sebe vytvořil legendu překračující rámec sportu, dal naději miliónům lidí po těžké nemoci a o to více je provalení dopování zdrcující. Bohužel tento film neznalému divákovy převypráví pouze tuto základní synopsi a jedná se spíše o všeobecně známé informace, přesto pokud cyklistiku nesledujete, tak můžete být ze začátku zmateni velmi rychlým vtažením do děje. Film lze následně rozdělit na dvě části, jedna zaznamenávající závody s velmi zdařilou kombinací archivních snímků s hranými pasážemi, za kterou tvůrce musím jako fanoušek Tour de France pochválit. Bohužel dramatická část týkající se jeho osobního života příliš nefunguje, čemuž nepomáhají ani nevýrazné výkony vedlejších představitelů. Moje hodnocení 60%. ()

sedm.1

Životopisný The Program na mě zapůsobil doslova ve stylu, jako by mi někdo chtěl například ukázat veškeré památky v Římě z letadla. Sice bych pak mohl tvrdit, že jsem byl obeznámen s kulturou hlavního města Itálie, ale o nějakém jejím užití si, o detailech a o pocitech z ní bych už nemohl podat informace naprosto žádné, jelikož mi to nebylo prostě umožněno. A přesně tak je to i s tímto filmem, ze kterého jsem se po 100 minutách dozvěděl, že Lance Armstrong byl cyklista, co dopoval. No, děkuji pěkně, to je ale poznatek srovnatelný se zjištěním, že Vatikán leží v Římě. Co já od této životopisné podívané očekával bylo, že se dozvím mnohem víc podrobností o pozadí a zákulisí této události, o Armstrongových důvodech k jeho jednání a průniku do jeho mysli, o dopadu na jeho osobu, případně na celý cyklistický svět, to vše je zde ale podáno způsobem, ze kterého nejsem o nic chytřejší, než před začátkem filmu, celé to zkrátka působí jako splašený průlet Lancovým životem, chladný, odtažitý a hlavně nezajímavý, bez napětí, bez emocí, bez vyhrocených dramatických scén, momentů, dialogů a plný nepodložených informací, které jsou též zpracovány jen tak, aby se neřeklo, ale náhled na celou tu událost si pomocí nich divák udělat rozhodně nemůže. Od úplné nezáživnosti tak The Program tedy zachraňuje alespoň výkon Bena Fostera, i když ani jemu tu nebylo umožněno vyniknout ještě výrazněji, což v podobných typech filmů bývá jinak sázkou na jistotu a pak musím vyzdvihnout ještě zpracování několika závodů, které jsou též tedy jen tak letmo naťuknuté, ale i těch pár záběrů působí fakt hodně adrenalinově. Za mě se tudíž jedná o nezajímavý, nepoutavý a silně povrchní životopisný film, ze kterého se toho divák jednoduše příliš nového nedozví. ()

iXtr3m3

Pozrite si Lietajúceho Śkóta, nie je to možno tak politicky sledované, ale je to o dosť lepší film. Niežeby tento bol zlý, to nie, ale je to viac snaha o zárobok na kontroverznom incidente, ako o natočenie skvelého životopisného filmu. ()

Zagros

Cyklistiku jsem nikdy nesledoval, nebavila mě a Armstronga jsem vlastně znal jen povrchně. Jeho statut globální hvězdy a poté největšího zloducha jsem sice zaregistroval, ale nijak jsem jeho příběh neprožíval. Teď jsem si rozhodl doplnit další mezeru. Hned na začátku musím říct, že se film se velmi povedl. Především Ben Foster hlavní roli zvládl bravurně. Díky tomu, že jsem navíc neznal detaily, mě dokázal film velmi zaujmout a sledoval jsem jej od začátku až do konce s chutí a v napětí. Lance Armstrong byl vskutku pozoruhodný člověk. Rozhodně jej nechci soudit, opěvovat ani zatracovat. To nechám na každém zvlášť. To, co dokázal, bylo neuvěřitelné. Měl neskutečně silnou vůli. Dokázal porazit rakovinu, stát se tváří boje proti rakovině a získat na ní tři sta milionů dolarů. Ve sportu šel tvrdě za svým, někdy nehledě na okolí a pravidla a dokázal do té doby nepředstavitelné. Každopádně jde o úchvatný příběh, který napsal sám život. A jak to tak v reálu bývá, nikdo není jen dobrý, nebo jen špatný. Rozhodně doporučuji. Po dokumentu Armstrongova lež ještě doplňuji, že tvůrci se drželi reality a dramatizovali jen málo. Ono taky nebylo proč, tenhle příběh to nepotřeboval ani v nejmenším. ()

joshula

Cca 15 let života nejde do sto minut vtlačit. Než o herecké výkony jde o to, dostat do filmu co nejvíce fakt ze života tohoto cyklisty. ()

panWolf

Až do přiznání jsem mu věřil (ve skutečnosti - ne ve filmu) a nedokázal jsem si představit,že by to byl takovej hajzl,jak ho vykreslili ve filmu. Ale asi byl. :-( ()

Dixiee

Pro mě, jako fanynku cyklistiky, naprostá nezbytnost. Ben Foster zvládl roli Lance Armstronga naprosto dokonale. I když zkratkovitě, vystihuje Lance takový jaký byl - tvrdý sportovec jdoucí za svým cílem a to všemi dostupnými prostředky. Jen mi trošku vadí ta přímočarost, s jakou udělali z Lance Armstronga čistě jen negativní osobnost. Možná takový je a byl, ale nikdy není nic jen černobílé. ()

Hanys_

Benova podoba s Lancem byla sice parádní, ale jinak je to místy zmatená jízda, která pro lidi, kteří o téhle aféře moc neví, bude hodně těžko travitelná. Mě osobně zachránila znalost těch 2 dokumentů z posledních let (Armstrong Lie a Král švindlu), protože jinak bych se moc nechytal. ()

peetriss

Cyklistická obdoba Rivalů, navíc s podobným retrovizuálním lookem. Tím nemyslím nic špatného, protože The Program je výborné sportovní drama, kritickým pohledem líčící vzestup a pád Lance Armstronga všemi prostředky prahnoucího po výkonu a vítězství. Sekundárně se film dotýká tehdejších poměrů v cyklistických stájích, notně špinících závodní cyklistiku jako takovou. O Armstrongův životopis určitě nejde, jeho osobnímu životu se, až na krátké výjimky, zcela vyhýbá. Do jaké míry je kritika vyvážená, ví jen protagonisté sami, film celkově působí dobrým dojmem, má dynamiku, precizně umí pracovat se zvraty a atmosférou. Technická stránka nijak nezaostává a bonusem je velmi kvalitní soundtrack. Ben Foster podává nadprůměrný výkon. ()

Mikino00

Film je spíše hraným dokumentem než filmem, který postupně graduje a dějově se vyvíjí. Jelikož jsem s Armstrongovým životem a příběhem dostatečně obeznámen často jsem si užíval jednotlivé scény, osobnosti i zvraty, které film nabízel. Ovšem kdybych tyto náležitosti neznal, musel bych uznat, že je film rozkouskovaný, místy nepřehledný a hlavně končí tak nějak z ničeho nic. Trochu mě také mrzí, že film se zaměřil výhradně na doping a jen okrajově ukázal Armstronga v jeho pravém světle jako namyšleného sociopata, který neváhal ničit kariéry cyklistů. Nad druhou stranu Foster je jako Lance perfektní. ()

bobstock

Což o to, dílko Stephena Frearse není špatné, bohužel jen sdílím, co tady už bylo řečeno. Životopisný snímek mi zde nedává na výběr, jak se k cyklistické hvězdě mám postavit. Každá scéna je promyšlená a vnucuje mi pocit, jaký zrovna mám mít. Myšlenkové pochody hlavního protagonisty musely být velmi komplikované včetně jeho vlastního života a proto by tenhle film byl unikátní věcí, kdyby ho bylo možno vidět se spolukomentářem Lance Armstronga naživo. 70% ()

dehlie

Kedže som o Armstrongovom príbehu vedel vlastne skoro všetko, nič ma neprekvapilo. Kvalitný sumár všetkých týchto udalostí. ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)