Pád legendy

• Česko The Program: Pád legendy (viac)

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry svetoznámeho Lancea Armstronga (Ben Foster) z prelomu tisícročí. V tom čase zápasil s rakovinou a spolu s jeho americkými cyklistickými kolegami zbierali jeden úspech za druhým, pričom z tohto európskeho športu urobili svetový fenomén. Ako sedemnásobný víťaz Tour de France odchádza Lance Armstrong do športového dôchodku. Je vnímaný ako jeden z najväčších športových hrdinov. Írsky športový novinár David Walsh (Chris O'Dowd) je spočiatku tiež okúzlený Armstrongovým talentom a charizmou. Avšak po niekoľkých víťazstvách na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh hnaný túžbou dokázať pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu. (TV Markíza)

Zeck

Vykreslit za krátkých 104 minut odporný charakter Armstronga je téměř nemožné a tento film v tomto ohledu neuvěřitelně selhal. Stát za největším podvodem v historii sportu je jedna věc, je to odporné, nečestné, plivající na samotnou podstatu sportu a ... Dosaďte si sami další podobná trapná klišé. Tento film se ryze sportovní podvod snaží mapovat od začátku až do konce a nutno podotknout, že velmi přesně. Bohužel díky zkratkovitosti uzpůsobené krátké stopáži vypouští důležité vedlejší postavy a jejich příběhy, které mají na celkové rozuzlení aféry stejný vliv jako každý vpich EPO do žíly v týmovém karavanu. Druhá věc ovšem je, že film zcela ignoruje mnohem horší stránku Armstrongova podvodu než dohnání fetování do maxima v pelotonu mnohem lepších cyklistů, ovšem mnohem horších feťáků. Ignoruje jeho paralelní bezohlednou kariéru mediální hvězdy, kterou využíval k vydírání, zastrašovaní, pomlouvání, manipulování a likvidování osobních životů bývalých přátel a jezdců, kteří ho "zradili", když pod přísahou mluvili pravdu a ohrožovali tak jeho podvodem nabyté bohatství a společenský status. O štvaní těch samých lidí pomocí servilních medií zapřičiňující pomalu lynčování z řad nekritického plebsu ani nemluvě. Natož aby pak film ukázal ubohost Armstronga, když podezření z dopingu kryl celou svojí charitou a bojem proti rakovině, takže místo aby šlo o jeho vedlejší filantropickou aktivitu, za kterou vše vydával, šlo jen o dokonalý sentimentální neprůstřelný štít na jakékoliv nařčení z dopingu. Musím doporučit velmi kvalitní dokumenty o této aféře, které podají tisícinásobně lepší přehled o tom, co se skutečně dělo, než celý tento film, Gibneyho The Armstrong Lie a australský Stop at Nothing. Co se týče filmařských stránek tohoto snímku, ve všech směrech působí jako šitý horkou jehlou za účelem vydělání peněz na stále ještě žhavé události, která zajímá dost lidí na to, aby je jen jméno Armstrong přilákalo do kina, což za deset let už pravděpodobně nebude platit. Jsem za to svým způsobem rád, protože taková charakterní nula jako Armstrong si žádný kvalitní film nezaslouží, byť by byl o jeho kolosálním selhání na všech frontách, na kterých sportovec a člověk vůbec selhat může. 60% ()

POMO

The Program je slušne zrežírovaný, dravý film s výborne hrajúcim Benom Fosterom. Mozaiku kariéry cyklistu Armstronga skladá obratne, chytro a svižne. Aby si ale divákov naozaj získal, potreboval jeho postavu rozvinúť aj v osobnom živote. Ak teda Armstrong nejaký osobný život mal (zoznámenie s nastávajúcou a svadba sú sfúknuté v dvoch minútach a viacej ju vo filme nevidíme, v domácnosti žije sám). Film má iba jednu zásadnejšie charakterovo rozvinutú postavu (kolega cyklista so svedomím), ale tá je vedľašia. A tiež by diváci potrebovali s ním aspoň trochu sympatizovať... Napriek tomu dávam 4*, za Frearsovu a Fosterovu profesionalitu. Ten film je rovnako precízny, emóciami sa nezdržujúci, ako jeho hlavná postava ()

Enšpígl

Chvilkama jsem měl pocit, že scénaristi závodili s Lancem kdo dá to svoje dřív. Mám dojem, že tvůrci až příliš spoléhali na divákovu znalost Lance Armstronga, takže hned v první scéně je Lance začátečník a střih, scéna, střih a hoplá máme šampiona. Nicméně i tak má film co nabídnout u mě to bylo vesměs zhnusení nad "sportovcem" Armstrongem a vlastně celým sportu zvaným profi cyklistika. Největší prostor nedostává ani tak Lanceho postava ( rozhodně se nejedná o žádný životopis ) jako spíš jeho chorobná touha vítězit za každou cenu. Film má šmrnc a jako laik jsem proficyklo prostředí vnímal docela autenticky (např. škodovky tam nebyli náhodou). Ben je skvělý herec, možná i jeho tvrdé rysy v obličeji pomohly mému mému zápornému vnímaní mistra Armstronga. Jen je škoda, že film se snažil chytit všechny mouchy jednou stopáží. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $286,000Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ tak teda to je dosť silné kafé ten Lance Armstrong, zaujímavá a zdrvujúca sonda do života a potom nájdite chuť pre fandenie vrcholových športovcov, herecky dosť dobré /videl v kine: 60%/ ()

Jara.Cimrman.jr

"Mám ten závod opravdu rád, ale o soupeření chemiků nestojím." Lance Armstrong dopoval, o tom není pochyb, ale já ani nepochybuju o tom, že Lance Armstrong byl ve své době nejlepším cyklistou v celém nadopovaném pelotonu. Jeho tituly taky nikomu nepřipadly, aby se zase nemusely odebírat, takže pro mě stále je sedminásobným vítězem Tour de France. A taky velkým lidským hovadem, čehož jsem si kdysi při výšlapu na Alpe d’Huez nevšiml, ale už se to zkrátka provalilo, takže zpět k filmu. Na filmu mi trošku vadí, že jsem se nedozvěděl nic nového a taky to, že se toho zase tak moc nenašlapalo. Když už se z dokumentů musel stát hraný film tak budiž, Armstrongův život za to totiž stojí, ale žádný filmařský zázrak to tedy není. Tedy až na první trénink po rakovině, kdy dostal jedinečně naloženo od turistky - to mě hodně pobavilo. A protože rovněž chci být jedinečným cyklistou, tak si jdu dát EPO, krevní transfuzi a testoron, abych ten kopec za barákem už konečně vyjel. ()

CheGuevara

Stephen Frears již docela zesenilněl? Z takového příběhu udělá jen rutinní "postup práce", kdy jdeme z bodu A do bodu B a kde se už v rozjezdu vlastně ztratí veškeré napětí? A co ty školácké chyby? Za těch dvacet let tam skoro nikdo nezestárne, kompars vůbec neví, která bije a co má vlastně dělat, a film neustále omílá ty stejné informace dokola. Navíc ten film ani nemá nic a ani nikoho, kdo by se tam o něco pral. Postavit film na střetu Lance Armstronga a Davida Walshe, pasivní postavy, který v celém filmu toho moc neudělá a všechno vysvětlí v prvních dvaceti minutách? A postava Lance Armstronga? Dozvíme se z toho filmu vůbec něco o něm jako člověku? Dokážeme ho pochopit, cítíme z něj tu fascinaci stropem svého vlastního těla? A kde je ten obraz cyklistiky dnešních dnů, kdy lidské tělo už dávno narazilo na svá maxima a bez dopingu už to prostě nejde? Filmově ani tématicky ten film nemá, co nabídnout. Akorát opakuje ty stejná sportovní a mediální schémata, kdy popisuje vrcholový sport jako vzestup mafiánské rodiny, což není ani trochu podvratné natož svéží a originální. Děs běs! ()

Spiker01

Bena Fostera znám dlouho, ale nikdy mě nenapadla ta velká fyzická podobnost s Lancem Armstrongem. A není to jediný aspekt, proč považuji jeho angažmá za naprosto geniální. Ben podrobil té roli naprosto vše, fyzicky se to tak nějak předpokládá, když hrajete nejúspěšnějšího cyklistu v historii, ještě důležitější je však ta proměna v člověka, který prostě chce vyhrávat a dokáže se se všemi životními i "lidskými" překážkami, občas až maniakálním způsobem, popasovat. Poddal se krédu, že kdo v týmu nespolupracuje, stává se automaticky nepřítelem s jasnými důsledky. Pravdou díž, že se nejedná o životopisný film a jako u všech podobně koncipovaných snímků vlastně pořádně nevíme, jak přesně se dané události odehrály doopravdy. V koncepci filmu však vše funguje jak má, příběh se příliš nepáře s vysvětlováním čehokoliv krom Tour de France a graduje k momentům, které si běžný, i nesportovně orientovaný, divák pamatuje nejvíce. Na Armstrongovu charitu se sice klade velký apel, vlastně jsem si ale snad poprvé v životě už v kině říkal, že by bylo k věci Pád legendy o jednu či dvě desetiminuty prodloužit a více se věnovat událostem z první třetiny filmu, zejména léčbou rakoviny, přičemž se tak nějak počítá, že vyléčený předává poselství, ovšem jakožto člověk, co má s okruhem lidí nakaženým touto zákeřnou chorobou své zkušenosti, bych uvítal větší prostor pro dané téma. Nicméně nevím, jaký a jestli vůbec bude mít film dopad na vnímání lidí tohoto sportu, mohu jen doufat, že se dané téma podařilo zpracovat co nejvěrohodněji...75% ()

Kaka

Přesně trefený Ben Foster, jinak ale příliš chladná a oddosobněná mozaika, která je natočená ve stylu Rush, tedy polodokumentaristické/polofilmové, především ale strhující, dravé s tahem na branku, avšak zatímco prvně zmiňovaný film je i při razantním stříhání a zkratkovitém vyprávění na úkor drajvu spektakulární právě v tom, jak na malém prostoru dokáže zprostředkovat ryzí, hluboké emoce, The Program to nedokáže. Armstrong je tu až příliš chladný a nelidský, takže s ním nelze moc sympatizovat a nelze si z něj brát to či ono. Jako dokument to pak selhává ve výpovědi, která je s nabývajícími minutami stále více filmová. I tak ale respekt před tvůrci, protože tématika je to vcelku unikátní a těžko zfilmovatelná ()

pepo

Film na ktorom je všetko dobré ale dohromady to tie je úplne ono. Forster a tá téma to však spoľahlivo ťahajú hore 7/10 ()

Xmilden

Upřímně by mě více potěšil hoooodně dlouhý dokument. Pokud jde o sportovní film, který zachycoval určitou sportovní událost, tak se hodně povedli Howardovi Rivalové. Tohle je ovšem o hodně velký kus pod nimi. Ben Foster se na roli zřejmě opravdu poctivě připravoval, ale nikdo další tady kromě něj nestojí za pozornost a ani u něj si nejsem zase tolik jistej. Jako určitá sonda do minulosti cyklistiky je tohle fajn, ale mám dojem že události popisuje hodně jednostraně, koneckonců se čerpalo hodně z knížky Davida Walshe. Armstrongův fanoušek rozhodně nejsem, nebyl jsem a ani jím být nehodlám. Film kolem mě jen projel, postrádá silnější scény a hodně klouže po povrchu. 60% ()

Pepinec

Kdybych byl Armstrong, nasere mě daleko víc takhle slabej film o mně, než odebrání sedmi titulů z Tour de France. To umím taky zkouknout tři dokumenty, pár sestřihů na Eurosportu, přečíst dvoje noviny, pak podle toho udělat dvacet záběrů, omotat je celuloidem a poslat do kin. Ale co dál umíš, Stýve Frearsi? Skáčeš z jednoho na druhý jako naklepanej ratlík a dohromady to má vypovídací hodnotu nula. Kdo se taky nekoukal na dokumenty, Eurosport a nečetl noviny, ten si asi klepe na čelo, co to ta cyklistika vlastně je za bordel. A to mně vadí ze všeho nejvíc, že jsi to - milý Stýve - podal tak, jakoby stačilo párkrát si zapíchat a seš nejlepší na světě. To možná platí pokud se jmenuješ Rosenberg, ale ona cyklistika je docela makačka. Kdyby si organizátoři závodu nepletli kolo s terénní buginou, možná by dopovat nikdo nepotřeboval, protože by dokončení Tour bylo v lidskejch silách. Taky mě pobavil jeden Frantík, kterej tam povídal něco o tom, že má stejný míry jako Armstrong a stejně dojel půl hodiny za ním, tak čím to jako asi tak může bejt? Teď jsem se schválně koukal - mám stejný míry jako David Krejčí. Tak jak je možný, že on vede tabulku bodování NHL a já o víkendu hraju okres? Stýv Frears by mi asi řekl, ať si píchnu EPO a do tejdne hraju za Floridu vedle Jágra, jenže to jsme právě u jádra pudla aneb Umím natočit film nebo ne...? ()

Pilda17

Dobře zvládnuté řemeslně, cyklistika je tu sice možná na trošku vedlejší koleji a snímek se zaměřuje hlavně na doping. Na jednu stranu s Amstrongem máte chuť soucítit. Na druhou stranu ukázal, jak "vyjebal" s celým světem a lidi co v něj vzhlíželi musel zklamat. Popral se s rakovinou, poté se vrátil a ukázal odhodlání, bohužel nečisté. Teď trochu mimo film, jednou mi můj děda říkal, že není možné, aby tohle člověk dokázal. Že už tu třeba nebude, tak to stejně vyjde na povrch, že je to podvodník. A nemýlil se, už tu sice děda není, ale měl pravdu. Když to shrnu, cyklistika je možná neprolezlejší sport na světě a divím se, že se po této aféře vůbec ještě jezdí. Amstrong lhal celému světu a teprve po skončení kariéry ho začalo hryzat svědomí, no, svědomí je pěkná svině .. 6/10 = 65% ()

Cappuccino

Armstrong síce dopoval, ale kto vie či bol v tej dobe niekto úplne čistý (a ak áno, či sa vôbec umiestnil na nejakých popredných priečkach). Musím sa priznať, že celú túto kauzu ma film neprinútil vnímať akosi negatívne, a zdá sa mi, že to ani nebolo jeho cieľom. A keby aj bolo, skvelý Ben Foster obrátil všetko na jeho stranu. Už len za neho dávam o hviezdu naviac, aj keď The Program sám o sebe ničím výnimočný extra nie je, ale pozerá sa na neho viac než dobre (a to som sedel na tvrdej zemi pred plátnom Bažantu Kinematograf). ()

Allien.9

"The Program" je tak trochu jako Armstrongova kariéra - up and down. Ovšem co mi na něm vadí úplně nejvíc, je ta jeho ubíjející přímočarost. Nejedná se o dokument, objektivní pohled na věc je tudíž čistě dobrovolný, přesto bych ho v podobném (tj. biografickém) snímku uvítala; nota bene, když mluvíme o tak kontroverzním tématu jako Armstrong vs. doping. Podsouvání typu teď mu fanděte - teď ho litujte - teď ho mějte za arogantního kreténa nemusím, mnohem raději si utvářím názory sama, takže především proto "jen" tři hvězdy. Ale abych jen nehanila, tak gradace napětí při závodech funguje a potěšily mě i reálné záběry závodů. ()

misterz

Pre mňa film plný kontrastov. Keby som prihliadal na znechutenie, ktoré vo mne film vyvolal, tak by som dal odpad, pretože niečo tak odporne a nechutne humusne arogantné ako je Lance Armstrong sa len tak nevidí. No ale aj negatívne emócie sú emócie (a často sú dokonca lepšie) takže sa to dá považovať za plus. Aj herec v hlavnej úlohe zahral výborne. Čo ma už však oslovilo menej bolo dramatické spracovanie. Najmä v náväznosti na samotné vyšetrovanie tohto prípadu. Prišlo mi mdlé, divácky neatraktívne a zbavené akýchkoľvek emócií, čoho výsledkom bol rozpačitý dojem. Tiež by sa žiadalo pozrieť sa niektorým postavám okolo Armstronga viac na zúbok a niektoré udalosti a súvislosti okolo nich viac vysvetliť. Priemer. 60/100 ()

Snorlax

Těch pár scén z pelotonů je skvěle nasnímaných, Foster velmi dobře hraje, přesto je z toho ve výsledku lehce podprůměrný film. ()

kingik

Dokázal porazit zákeřnou chorobu, nedokázal si poradit s dopingem, který byl jeho dlouholetým neviditelným partnerem v pelotonu, který se svým úspěšným týmem dovedl k sedmi vítězstvím na Tour de France. Řeč je o hvězdném Lance Armstrongovi, kontroverzním cyklistovi, jehož dopingový skandál se pokusil zmapovat tenhle film. Pokud čekáte adrenalinové cyklistické závody, budete překvapeni, jak tvůrci Armstrongovu kariéru na kole smrskli jen velmi ilustrativním způsobem. Kombinace závodů s nešikovně vloženými archivními záběry, která se omezí jen na hrstku detailních záběrů na šlapajícího Armstronga, není příliš šťastná. Když se k tomu přidalo permanentní opakování vítězného ceremoniálu na stupních vítězů za neúčasti diváků v záběru, avšak za jejich vydatného jásotu použitého z jakéhosi předtočeného zvukového záznamu, nevypadalo to vůbec podařeně. Plusem je, že film se nijak významně nevěnuje soukromému životu hvězdného závodníka. Seznámení i svatba s jeho ženou se odehraje jen v kratičké, nepříliš podstatné sekvenci. Více už film o osobní život ani nezavadí. Je zaměřen hlavně na vzestup a pád sportovní legendy, která frčela na zakázané stimulační látce EPO. Film trochu počítá s tím, že je divák nějak informován o sportovním skandálu, dále se ale nesnaží předložit víc, než jen to, co je o kauze známo. Setkáte se tedy s postavami, které měli co do činění s Armstrongovými sportovními úspěchy, nebude chybět ani investigativní novinář Walsh, který byl jedním z mála lidí, kteří nevěřili, že Armstrong dosáhl svých vítězství poctivou cestou. O celé události sepsal knihu, která posloužila filmu jako studijní materiál. Optimální podobu ale film nenabral. Režijní veterán Stephen Frears se zmohl jen na film v lacinějším televizním syžetu, jemuž je podřízena výprava, kamera, scénář i méně atraktivní herecké obsazení ve vedlejších rolích, byť hrající velmi spolehlivě. Ben Foster těžil z výhody, že byl svému slavnému předobrazu značně podobný. Tudíž odpadá dohadování, koho to ten herec vlastně hraje. Ale ano, hrál schopně, náhledy do zákulisí, kde dopuje, jsou neotřelé, režijně se ale film nijak nevyznamenal, ani nepřekonal, což ale není nic překvapivého vzhledem k Frearsově průměrné filmografii. Každý sport může být atraktivní, má-li svou hvězdu. Biatlon taky ničím nelákal, dokud si divák neukroutil honina nad Soukalovou. A cyklistika také přišla o svoji zajímavou hvězdu, která si pojem fair play vysvětlovala dost po svém. 60% ()

Anderton

104 minút a vyše 20 rokov vzostupu a pádu, to je okrem iného aj návod na povrchnosť a skratkovitosť a tak to aj dopadlo. Asi by bolo lepšie vybrať iba jednu "etapu" z Lanceovho bohatého osudu a dostať sa viac pod povrch. Napríklad si viem predstaviť, že by film začal vystúpením u Oprah a v retrospektívach by sme sledovali, ako to celé bolo. Najzaujímavejšou postavou je Floyd Landis, predsa len jeho dilemy zapôsobili na mňa viac, ako čisto hyperdémonicky vykreslený Armstrong, inak vo veľmi slušnom Fosterovom podaní. ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)