Fargo - Season 2

(séria)
USA, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 47–63 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Kirsten Dunst, Patrick Wilson, Jesse Plemons, Jean Smart, Ted Danson, Cristin Milioti, Bokeem Woodbine, Zahn McClarnon, Angus Sampson, Jeffrey Donovan (viac)

Druhá řada seriálu Fargo se odehrává v roce 1979 v Sioux Falls v Jižní Dakotě a v Luverne ve státě Minnesota. Mladý policista pátrá v záležitosti spojené jednak s místním gangem, jednak se zločineckou organizací, která hraje ve velkém. (AMC Czech)

fabecc1222

Druhá série mapuje události zmíněné už v 1. řadě, a skrze jednu postavu se tak vracíme o několik desítek let zpět do minulosti. Propojenost s první řadou je větší, než by se mohlo na první pohled zdát, a pro plné pochopení všech pojítek je v tomto případě i nutné zapátrat na internetu, v koho se transformoval Hanzee atp. Vyjma přepálené linky s UFO, která stejně vyzní tak nějak do ztracena a chválabohu není řešena na velkém prostoru, si i druhá řada Farga drží onen absurdní nádech, kdy postavy odjíždějí se sestřeleným vrahem na kapotě, boty zůstávají na stromě...Podobně jako v první řadě, se i do druhé řady podařilo získat výborné obsazení, které zkušeně ztvárňuje více či méně ulítlé typy postav. ()

Jacob23

Zatim co 1. serka nabizela hromadu bizardnich,cernohumornych situaci tak ta druha spise jede v tvrde nekompromisni,krvave bachorce o vyvrazdeni pulky Americkeho severu.S opet vytecnou kamerou,retro stylem a skvelymi hereckymi vykony.Asi to bude znit trosku rasisticky ale naprosto vladnou indian, cernoch..a Kirsten Dunst o ktere bych nkdy nerekl ze je dobra herecka.. ()

kenkaku

Série vypráví o událostech zmíněných v první sérii. Je napěchovaná známými tvářemi (což je fajn) a zábvnosti přidává i propojenost postav s první řadnou (propojení indiána bylo asi nejlepší). Bohužel z diváka dělá tvrzením “skutečná událost” idioty a korunuje to příletem UFO (ne tohle není spoiler, tohle je debilita). A to mě osobně uráží a sundává sérii hodnocení. ()

JamesSi

Po 4. epizodě: Všichni jsou tam neschopný . Ed je idiot a neschopnej zepřít se svojí idotský manželce. Záporáci jsou nechopný. A dokonce i mimozemšťani jsou neschopný se pořádně ukázat. Ale teď vážně - oproti původnímu Fargu a dalším filmům od bratrů Coenových, tomu něco chybí. Je to stále kvalitně zrežirované, ale jak scénářově, tak herecky tomu chybí něco, co bych nazval lidskost. Postavy se nechovají reálně, vtipy jsou moc nepřirozený a celkově mi chybí, že nejde o postavy, které sice mají slabé stránky, ale i přesto je chápete. A taky je to trošku over-the-top s počtem zabitých postav. V původním Fargu zemřeli myslím 3 lidi, tady za poslední čtyři epizody zemřelo přinejmenším 15 (čili 5x víc). "Založeno na skutečném příběhu" nemůže oblafnout už nikoho. ()

klukluka

U mě za 100 bodů. Po 1. sérii, která mi vůbec nesedla, jsem se toho bál a dlouho jsem to odkládal, respektive jsem byl rozhodnutý, že se na další série už nikdy nepodívám (a ušetřím si čas a další zklamání). Nakonec mě ale manželka přesvědčila a jsem za to rád, protože 2. série mi narozdíl od té první přišla opravdu výborná. Drobné výhrady bych měl (napříkad jak se řezník dozvěděl, že by mohl mít Milligan zájem o Dodda Eberhardta), ale když od nich odhlédnu, tak zbyla jen zábavná, chytrá podívaná plná původních a neotřelých postupů. ()

Stružák

Druhá série mě, popravdě, moc nebavila. Jako jo, je tam pár dílů, který maj atmosféru, ale jako celej to vejš jak 3 hvězdama hodnotit nemůžu. Chyběl mi nějakej jeden výraznější záporák a konzistentnější herecký výkony od většiny představitelů – na výbornou ovšem můžu hodnotit Nicka Offermana (asi nejlepší z celý série!) a Anguse Sampsona, v závěsu je pak indián Zahn McClarnon a i ta Kirsten Dunst. Bohužel ale, díly jsou hrozně nevyvážený, první dva tři jsem se trochu nudil, pak dlouho ne, ale ten závěr, to jsem si zase trhal vlasy. A mimochodem, nápad s rozdělenou obrazovkou je sice jednou za čas fajn, ale když se objevuje v každým díle asi miliónkrát, tak už to trošku leze na nervy. ()

SpaceOdyseus

Je to na 4 hvezdy. Stejne jako v prvni sezone, by prospelo zkraceni o jeden, dva dily. Jinak to je ale skvele odvypravena, cernohumorna a temna bachorka o hodnych policistech a zlych gangstrech. Retro atmosfera pribehu sedi jak prdel na hrnec, casting je spickovy a cele je to provazene dostatecnym poctem mrtvol. Takze hodne velky palec nahoru. ()

J.F.B.

"Son, there's not a challenge on God's Earth that can't be overcome by an American. I truly believe that." "Yeah... But how?" Nevím, zda mohu s jistotou říci, že druhá řada je lepší než ta první... rozhodně je však jiná. A právě díky této jinakosti mi sedla mnohem víc. Nebudu vypisovat všechny důvody, místo toho to udělám jako v komentáři k událostem roku 2006 a odkáži na uživatele Dan9K, kterému se opět skvěle podařilo vystihnout i mé pocity (a ke všemu teď byl jeho komentář úplně tím prvním, který na mne vyskočil, když jsem otevřel přehled série). Co k tomu dodat? Snad jen ještě mohu pořádně vychválit zasazení do sedmdesátých let, které k výtečné Russově hudbě přidává fantastický dobový soundtrack a k už tak krásné kameře a výbornému střihu ještě zajímavou a zábavnou vizuální stylizaci (zvláště perfektně použité dělení obrazovky), kterou já prostě zbožňuji. O autech, kostýmech a produkčním designu celkově ani nemluvě. Sice mi tu občas chyběly ty skutečně nepříjemné a mrazivé scény, které se daly najít v první řadě (“Oh… put your hood up, huh? I wouldn't want your pretty face to freeze.”), ovšem to bylo plně vyváženo tím ostatním, ať už se jednalo o kvalitativní vyrovnanost všech epizod (možná až na příliš "dojezdovou" desátou) nebo o jednotlivé charaktery a herecké výkony (+ vše výše). Ná závěr asi také neuškodí vypsat pár oblíbených postav, mezi něž určitě patří Betsy Solverson, Lou Solverson, Karl Weathers, Hanzee Dent... a samozřejmě Noreen. Zvláštní cena za nejnesympatičtější postavu potom připadá Constance Heck (Elizabeth Marvel). "You know what depresses me? I missed the '60s-- free love, drop acid, Woodstock. Wake up one day, decide you want to call yourself Flower Rainblossom, you just call yourself Flower Rainblossom." "Yeah, but the '70s were always coming, like a-- What do you... A hangover. And you know what happened to Flower Rainblossom? She's on methadone in Bismarck, turning tricks for breakfast meat." (♪♫) (♪♫) (x) (x) (x) (fanouškovská upoutávka) ()

Blondsky

Učebnicový příklad, jak udělat dokonale propojenou druhou sérii s tou první. začnu tedy od konce. Závěrečná katarze v podobě propojení s první sérii fakt nemá obdoby. A upřímně, první pocit byl ten, že je to ještě povedenější než první série. Tím si nejsem úplně jistý, ale můžu zaručeně říct, že se jedná o jednu z nejlepších druhých sérií jakéhokoli seriálu. Herecký cast je ještě lepší než v první sérii, respektive mi přišel, že se tvůrcům povedlo lépe dosadit herce. Mike Milligan byl opravdu fantastickým kořením druhé řady, jehož prology jsem si užíval a vlastně mu fandil víc než rodině Gerhandtově. Jinak, můžeme si všimnout, že první epizody jsou tvořeny na stejné brdo. Nejdřív scény s členy rodiny Gerhandtovými, poté špetka policejní diskuze a poté hurá do Edovy domácnosti. S tím, že samozřejmě se potom tyto linky střídají, ale všechny měli aspoň stejný základ. Patrick Wilson sice nemá možná takovou špetku charismatu jako Colin Hanks v první sérii, ale definitivně nezaostává a jde mu stejně fandit, jako bengům v první sérii. Postavy Eda a Peggy byly správně absurdní a postava Hanzeeho správně děsivá. Po propracovanosti co se týče herecké stránky je to opravdu nevídané.Řemeslně snad ještě vypiplanější než první řada, kamerově odvážné a střihově nápadité. Herecky naprosto brilantní. Takto nějak lze charakterizovat druhou sérii Farga. Něčeho, co po vynikající první sérii nikdo nečekal. Povinnost pro fanoušky jakéhokoli detektivního seriálu. /95%/ ()

angloumene

Druhá série překonává tu první a nabízí tak trochu (dost) absurdní přestřelku mezi usedlou rodinou zabijáků, ovládající území zapadákova v Sioux Falls a mezi novými cizáky z města, kteří se rozhodli, že je na čase rozšířit svoje území. Jak už je ve Fargu zvykem, dění převezmou spíše okolnosti, než samotní protagonisté seriálu a tak můžeme sledovat příběh plný nenadálých úmrtí, porcování masa, návštěv z dost vzdálených krajin a celkově těch nejméně pravděpodobných událostí. Celý tehle mix vypadá na první pohled dost nesmyslně, ale tvůrcům se jako obvykle podařilo poskládat vše dohromady a tak celý příběh dává nejen smysl, ale je dokonce neuvěřitelně vtipný, napínavý a rozhodně taky dost zábavný. ()

Oyer

Nevěřil jsem tomu, že 2. série může být lepší než "jednička". Byla lepší. Budu-li dělat, že ten úlet v podobně mimozemského talíře jsem jako neviděl, tak super ! Perfektní herecké výkony hlavních protagonistů, napínavé téměř od začátku a téměř do konce a celý ten děj, který je podle skutečných událostí - které se vlastně nikdy nestaly rozhodně nezklamal! ()

Garch

Další série? Proč a o čem už? - O to větší překvapení (!) - Jiný silný příběh. Od rozjezdu stále lepší a dokonalejší i v detailech. Nevadí absence tak silné postavy, jakou byl Billy Bob Thornton v první řadě. Ač bratři Coenové jsou znovu jen producenti, režisér Noah Hawley (producent filmu Fargo) drží styl parádně. Soundtrack super. ...PS "Na to, aby jsme si říkali pravdu je nás málo." ()

Chřástal

Trochu jsem se bál pouhého otravného válčení gangů, ale naštěstí to bylo jiné kakao. Je to spíš o seberealizaci (což lze chápat různě, že, Peggy?) a také jde o připomínku toho, že pocit rozpadu starého světa není objev posledních let, ale něco konstantního. Rodinné podniky chtě nechtě ustupují velkým hráčům a pravidla se mění. Jako by nestačilo, že člověk je tak jako tak třtinou ve větru absurdity. Stejně jako Camus, jehož Mýtus o Sisyfovi fascinovaně louská dívenka Norene při nudě v řeznictví, podtrhl úvahy o nahodilosti existence svou smrtí při autonehodě, i tady přehodí výhybku osudů jeden náraz autem za vskutku absurdních okolností. Vedle kladných hrdinů jsou tu magnetizující postavy chladnokrevných parchantů, ke kterým musíte cítit přinejmenším respekt - indián Hanzee nebo distingovaný Mike Milligan recitující Tlachapouda (mimochodem Milliganův příběh má vynikající pointu). A k tomu pečlivá iluze části Ameriky roku 1979 – ty auta, reklamy, benzínky - a fajnový soundtrack. ()

Oralfabet

Joo, druhá série Farga je vskutku parádní podívaná. Líbivá retro stylizace, oku lahodící vizuál, úctyhodně rozsáhlá sbírka zajímavých postav a velice solidní tempo, často podpořené skvěle vybranou hudbou. Vlastně to mohlo být dokonalé, nebýt ne zcela uspokojivé předposlední epizody, v níž se díry v logice násilně zaplácávají narací Martina Freemana. Poslední epizoda je spíš takový epilog, takže ta nejslabší část je vlastně vyvrcholení celého příběhu - a to je trochu problém. UFO mi mimochodem ani nijak zvlášť nevadilo, i když nevypadalo nejlíp. Všechny ostatní epizody se mi ale líbily natolik, že jako celek nemůžu tuto sérii hodnotit hůř, než slabšími 10/10 ()

jilda

První série Farga se mi líbila víc, ale to nic nemění na tom, že jde o výborný kousek černého humoru. Za kadeřnici a Indiána dávám plný počet. To UFO mohli vypustit a závěr vyzněl do ztracena, bavil jsem se ale všechny díly výborně. ()