Babadook

(festivalový názov)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

ProgLaney

Jo fracek byl na levačku, ale ačkoliv jsem čekal klasickej "something's in the house" horor, dostalo se mi víc...poměrně solidní psycho thriller, kde právě psychologický aspekty dělaj tenhle film strašidelnej. Zapomeňte na laciný lekačky, monstrum je spíš druhotný a je vlastně na nás, co má kniha a celková situace v domě představovat...je to jen postoj a myšlení matky nebo reálná nadpřirozená síla? Závěr lehce úsměvnej, ale i tak mě potěšilo, že "zlo" nebylo klasicky poraženo...fakt dobrý. ()

aLPaC

Tak, přihlaste se, kdo jste chtěl dát tomu klukovi i mámě pořádnou kopačku? Ne, teď vážně, tak nesympatické ústřední duo jsem už dlouho neviděl. Uvřískanej malej spratek a do toho psychicky labilní hnusná máma. No a teď to 90 minut sledujte. Bylo mi úplně jedno, jestli je ten bubák dostane nebo ne. Vlastně to není tak úplně pravda, co si to nalhávám. Chtěl jsem, ať je dostane a to pořádně. Jestli to tak bylo nebo ne, to musíte zjistit sami, pokud vydržíte to, o čem jsem výše psal. ()

mateas.matt

Kluk, ktery najde bubaka, matka, ze ktere se stava postupem casu neuveritelna troska a z maleho synacka jedinnej pricetnej v dome. Cekal jsem, ze tam Samuel posedne Babadook a nakonec bude nekde uplne jinde. Co mi ale dost vadi, tak strih mezi "je to vsecko v haji, zabije nas to, vsichni umrem" a nasledujici "Vsecko je okey, nakrmime ho zizalou a zivot jde vesele dal, party pokracuje". ()

Silviaxx

Tak toto bol brutálny nátlak na psychiku. Výraznejšie som však vnímala dramatickú stánku a priebeh vzťahu matky a syna po veľmi nešťastnej udalosti, kedy je na prvý pohľad jasné, že matka sa to snaží zvládať. Možno nie práve šťastným spôsobom, pretože prehĺtanie emócií je skôr, či neskôr priamou príčinou výbuchu všetkej nahromadenej agresie (alebo to bol fakt Babadook? ;) ). A teda aj film sám o sebe prevažne stavia na dramatičnosti než na Babadookovi. Každopádne ani po stránke hororu sa nemá snímok za čo hanbiť. Možno "temný protagonista" nepôsobil dvakrát dôveryhodne (aj tak sa tam často neobjavil), ale na druhej strane tu bolo v mnohých momentoch cítiť hutnú, nepríjemnú atmosféru. Celkovo to na mňa pôsobí veľmi dobre, ale spomenutá dramatická stránka ťažko valcuje hororovú - emočne sa ma dotkla naozaj silno. ()

zdenur

Výborně zpracované, dobře zahrané. Škoda jen toho závěru, ale mám podezření, že autor tím chtěl říct něco, co jsem nepochopil. Příště radši moc neexperimentovat. ()

LuccinyFilmy

--spoilery-- Babadook by fungoval perfektně jako komiks o deseti obrázcích, který přečtete za 1 minutu, ale strašit vás bude celou noc. Když se z toho udělá 90 minutový film, musí se na to jít chytře a hlavně jinak. Toho se zde ale nedočkáte; film selže už v základech tím, že k vám jako většina filmů přistupuje jako k tupému konzumentovi bez špetky představivosti a v půlce vám ukáže velmi nepovedené strašidlo (koho by neděsily cylindry na tyči, že). První část chválím, ale zbytek mě nebavil a hlavně už vůbec nijak nestrašil. Místo toho jsem se tedy zabývala vymýšlením alternativní roviny interpretace filmu, která plyne z maminčiny scény s vibrátorem a která spočívá v misogynním vyobrazení dlouhodobě neuspokojené ženy, která styk s normálním mužem odmítá a namísto toho si psychosexuálně patologicky vysní penetraci jakýmsi nehmotným bubákem. Pak si ale uvědomí, že její "dům" (čti vagína) patří jejímu synovi a bubáka hysterickým křikem vyžene do sklepa (čti pod peřinu, stejně jako ten vibrátor). Hele, nemysleli oni to nakonec opravdu takhle? ()

Illy

Slušnej náhul, nevěděl jsem komu bych dal přes držku jako prvnímu. Synáčkovi, nebo labilní matince? Výborný v atmosféře, zvláštně, ale dobře podaný. ()

Swoser

Jeden z nejlepších hororů roku 2014. Sice nic světoborného. Ale mráz po zádech jsem měl celou druhou půli. První půle trochu slabší. Hlavně mě vytáčel ten malý kluk, který vždycky musel být středem objektivu. Herečka, která ztvárnila matku byla skvěle zahraná, pochopitelná a vidíte na ní, jak na ní celá tahle situace dopadá. Druhou půlku jsem doslova miloval. Skvělé efekty, strach byl ovšem na místě a žádné jumpscares. Jak dlouho jsem čekal na film, kde nebudou tyhle hlučné, otravné a hlavně ohrané lekačky, které už jsou úplně všude, že si konečně vydechnete, když uvidíte film ve kterém se doopravdy bojíte. 7/10 ()

Blue.Shark

Tohle je jeden z filmů, který člověka spíš rozruší, než vyděsí. Mám ze sebe vážně špatný pocit, protože jsem si celou dobu přál, aby děcko trpělo v mukách a matka si našla chlapa. Postava Babadooka jako taková není děsivá ani za mák. O to silnější ale byly scény, kde se neukazoval. Musím vyzvednout perfektně zahraný spánkový deficit, výběr nesnesitelného děcka, bravurně ztvárněnou "už mi vážně jebe" situaci a také to, co mě vyděsilo nejvíce: hlas Babadooka. Tohle je vážně hrozně zvláštní film. ()

Flopik

Tak povediac bolo to niečo nové a niečo čo už sme niekde videli.Film je riadne depresívny v podstate Babadook hrá druhé husle a len dopomôže k ešte horšej situácii.Herci vybratý výborne, syn nehorázne otravný a matka vyzerala ako po psychickom zrútení.Čo sa hororovej stránky týka tak nejaký záblesk tam bol , no inak to bolo pomerne slabé.Koniec efektami teda neohúril skôr naopak. U mňa priemer. ()

DaeGurth

Není to film pro mě, ale po všech těch amerických nesmyslech to bylo jako čerstvý vánek. Bohužel vánek, který není pro mé plachty. Dobře zahrané, vymyšlené a na některé lidi asi skvěle fungující. Jen ne na mě. ()

Muel

| Screen Australia | Originálny australský horor, ktorý desí a desí fakt nekonvenčnými spôsobmi, z ktorých ma mrazilo. Bubák sa neobjavuje často, ale keď už sa objaví, stane sa z toho automaticky jedna z najlepších scén filmu. Dejovo možno nie až tak uhrančivé, ale tu to divák nepotrebuje. Stačí super atmoška, desivého antagonistu a schopnú režiu, vďaka čomu bude film fičať jak hodinky. Jo a strih brilantný. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Schimpy

Nečakal som nič extra, bol som ale veľmi prekvapený. Jeden z mála "hororov" ktoré spôsobia zimomriavky. Trochu škoda toho nedomysleného konca.... ()

Druury odpad!

Picovina jak hovado.. Já se snad nedockam hororu kterej neskončí jako úplná picovina.. Nechapu kladný hodnocení.. Jo strašidelný to chvilema bylo.. Ale wtf was that ? Příběh neměl ani hlavu a ani patu.. Konec jsem absolutně nepochopil.. No prostě ztráta času.. Kurva! ()

warrenur

Neskutocne otravna dvojica. Rev toho decka a tupy ksicht a spravanie jeho matky ma neskutocne vycerpavali. Do toho tie radoby horrorove zvuky a o "perfektny zazitok" je postarane. Otrava...neodporucam. ()

Vlče

Precizní filmařina. The Babadook je dokonalý důkaz toho, jak je csfd v prdeli. Film si bere to nejlepší z moderních hororů (ne šaškáren jako Saw, ale spíš psychologických atmosférických hororů jako výborný letošní Oculus), přidává něco na způsob (britského) sociálního dramatu, psychothrilleru a v neposlední řadě surrealistického nadpřirozeného hororu. V tom posledním jde skoro o ekvivalent knižního Gaimana v jeho nejpůsobivějších momentech. Už od začátku diváka trefí originální střih, zajímavá vizuální stránka (pořád se zvětšující bordel, detaily) a výkon obou herců hlavních rolí. Nemá cenu rozebírat další děj, ale alespoň podle mě si dokáže další hodinu a půl režisérka Jennifer Kent ukrást pro sebe. Její kontrola nad děním, postavami a ke konci i emocemi diváka je v téhle prvotině na úrovni klasik žánru a já doufám, že se s její další filmovou fantazií setkáme co nejdřív. (Doporučuju mrknout na hodnocení jinde, třeba na rajčatech, to mluví opravdu za vše...). ()

fixaman

Kdo někdy zažil solidní spánkovou deprivaci, bude tenhle film vnímat úplně jinak. Pro mě to byla hodně zajímavá podívaná, co se psychologie týče. Jako horor ovšem nuda. ()

Helldo

Více než solidní psychologický horor, který nevyužívá typických žánrových klišé (jumpscare snad ani jeden), ale naopak buduje hutnou atmosféru prací se zvukem, kamerou a hlavně hereckými výkony. Jo a představte si... má to i zajímavý vyznění nutící přemýšlet. Stručně řečeno, ku hororovému mainstreamu nadstandartní a jiné! 4½ ()

Edudant

Jsem opravdu rád, že jsem po dlouhé době narazil na horor, který nespoléhá jen na lekačky jak je v poslední době zvykem. Babadook sice nepřináší nic nového, ale umně pracuje s tím co už známe z jiných filmů. Výborný příběh ovdovělé matky, která se stará o svého podivínského syna, buduje skvělou atmosféru již od začátku. Určitě nejsem jediný koho konec překvapil a svým způsobem zklamal, ale to nic nemění na parádní jízdě, kterou tento film nabízí. ()

Snake.Charmer

Psychologický horror se strašidlem jak z přelomu století by nemusel být nutně špatný nápad, ale to by se ho musel ujmout nějaký schopný scénarista a režisér. Obsadit do dětské role někoho méně iritujícího by také nebylo od věci. ()