Príbeh začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjedenročný Stephen Hawking (Eddie Redmayne), študent kozmológie na Cambridge, našliapnuté ku skvelej budúcnosti. Spolužiaci aj profesori ho úplne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane (Felicity Jones), ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho ,,nešikovných“ pošmyknutí, vyrieknu drsnú diagnózu – neliečiteľné postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť. (TV Doma)

major.warren

Je načase tenhle film okomentovat. Viděl jsem ho sice na posledních hodinách matematiky ve škole, a trochu na přeskáčku, ale stejně komentář napíšu. Na Teorii všeho jsem se dlouho chystal, ale pořád jsem se k němu nějak nedostal. Stephen Hawking- co říci, než nejslabší tělo, které na sobě má tu nejchytřejší hlavu. James Marsh se režie ujal dobře. Film je zajímavý, humor nechybí, romantika a vztahy také ne, jen sem tam nějaká nudná pasáž, jimž ovšem převahují scény doslova velkolepé. Anthony MaCarten si stejně jako ve svých dalších dvou projektech značně drží svůj rukopis. Převádí nám příběh velké osobnosti a převádí ho dobře. Ale myslím, že Bohemian Rhapsody bylo scenáristicky lepší. Ale rozhodně scénář není špatný. Spíš by chtěl trochu více soustředit se na Hawkinga z pozice vědce. Vztahy jsou tam super. Film je vlastně z pohledu jeho ženy, což je extravagance, ale něco tam chybí. Takový ten epos, vrchol tvorby. Eddie Redmayne herecky vévodí. Tam je Oscar bez námitek. Felicity Jones ho ovšem v mnoha pasážích herecky převeze. Opravdu. Její ztvárnění Jane Hawkingové je za Oscara jednoznačně. Ostatní herci jsou též skvělí. Vizuálně je film působivý, hudební složka Jóhanna Jóhannssona dotváří skvělou atmosféru, výprava, kostýmy a masky zas autenticitu. Je to film o životě a o čase, a to doslova. Ne o vědci, ani o fyzice. Prostě se to tak někdy v životě vyvine, a Stephen Hawking měl holt tu smůlu. A na stranu druhou měl jedno velké štěstí. Štěstí jménem Jane. U mě 75% a čtyři hvězdičky, a opravdu krásné. Jeden Oscar za hlavní roli Eddieho Redmayna. Nebo vlastně ne. To nebyl Redmayne, ale Hawking. Největší scéna je dialog mezi Stephenem a Jane, večer když jí oznámí, že jede do USA a přijde dialog o životě a smrti, kdy oba herecké výkony vrcholí. Ti dva, stejně jako třeba Day-Lewis a Vicky Krieps v Niti z přízraků předvádějí neskutečně synchronizovaný, jeden dohromady jdoucí herecký výkon, který celý film posouvá o deset procent dopředu. ()

togaf

Fyzika i matika jdou mimo mě, takže pro mě byl film i napínavý - vydá tu knihu? najde odpovědi? Teda jasně, že znám Hawkinga - z vtipů o jeho robořeči. I když člověk ví, jak Stephen skončí, film nenudí. Oni ti herci totiž hrají tak dobře, že je radost ponořit se do filmu o géniovi, který má smysl pro humor (jeho ztvárnění Daleka bylo ohromné a rozesmálo mě nahlas). ()

JohnMiller

Som na tom veľmi nerozhodne, Bol to skvelý životopisný film o veľkom človeku ale začiatok mi prišiel až priveľmi rýchly a tak sterilne nakrútený akoby išlo o nejakú lepšiu televíznu produkciu. Ono sa to časom zlepšovalo a zlepšovalo, hlavná postava ktorá hrala Hawkinga ma prekvapovala autentickosťou neustále zhoršujúceho sa stavu tohoto významného vedca, takže na záver som bol nesmierne spokojný a moja audiovizuálna túžba bola prakticky ukojená. Ale ten začiatok mi neustále vŕtal hlavou. Ako celok však snímka funguje elegantne. Ide o nenáročnú drámu kde sa nachádza zopár minimalistických srdcervúcich scénok ale nič sa netlačí na pílu. Snímka miernejšieho razenia ktorá ma však rozhodne nenudila. 4,5* ()

salalala

Na jistotu točený a nijak nezklamávající životopis génia se smutným osudem. V podstatě od úvodních minut si můžeme odškrtávat povinné položky, které v podobné žánrovce musí být a dřív či později se jich dočkáme. James Marsh ničím nepřekvapí a daří se mu tvořit zdařilou dobovou atmosféru se vším, co k tomu patří a minimálně z počátku na diváka dýchne nálada uvolněných šedesátých let a celé to dotváří skvělá Jóhannssonova hudba, která je zdánlivě nevýrazná, ale zcela přesná a působivá. Absolutním vrcholem pak jsou výkony všech zúčastněných, nad kterými ční výborný Redmayne, který má Hawkinga opravdu dokonale odpozorovaného a proměnu jeho zjevu působením nemoci zvládá fantasticky, ačkoli místy je na něm vidět až přehnaná snaha. Výborná Felicity Jones (ale i v rámci možností velmi dobrý David Thewlis) tak zůstává mírně v pozadí, což je malinko škoda, na druhou stranu zcela očekávané. A právě díky hercům se film drží v nadprůměrném hodnocení, protože s ubíhajícím časem už není tak působivý jako na začátku. Tempo je dost rozvleklé a příběh vlastně neznalému divákovi vůbec neobjasní, v čem tkví Hawkingova výjimečnost, protože se soustředí jen na tklivou, ale nijak překvapující love story, která je místy značně stereotypní a ubíjející. I toho tlačení na divácké emoce mohlo být o trochu méně. Je možná škoda, že tvůrci hlavního hrdinu až tak adorují (prý rozhodně nebyl až tak hodný, jak je zde líčen) a v závěru ignorují problémy, které měl se svou další partnerkou (vím, že vychází z knihy Jane Hawking, ale stejně...), protože by to celý děj jen a jen oživilo. The Theory of Everything je řemeslně zručný životopis, kterému ale chybí osobitost a možná víc odvahy vybočit ze zajetých kolejí, pořád ovšem jde o solidní podívanou, která ale nevybízí k opakovanému zhlédnutí. 70% ()

gegina31

Neskutečný herecký výkon Eddiho Redmayna. Velmi zajímavý příběh. Perfektně natočený. Jediný co se jim nepodařilo bylo stárnutí postav. Ať se snažili jak se snažili, pořád vypadali mladě. Ale to se dá odpustit. Tenhle film by si zasloužil Oskara. ()

Duotone28

Nebudem klamať, ale presne toto čakal a nič neprekvapilo, sladučký trailer nepovedal veľa :-). Poviem to na rovinu a určite veľa z vás bude súhlasiť. Podstatne viac ubrať ROMANCE, podstatne viac pridať THEORY, a mohla to byť dokonalá autobiografia. Eddie si ale sošku zaslúžil, síce som bol nasratý, keď som sa dozvedel že ju nedostal Keaton, ale teraz po zhliadnutí theory_of_everything už som rozhodne kľudnejší, nazdar :-) ()

dom156

Film je poměrně dobrý a musím uznat, že výkon Eddieho je grandiozní, ale velmi mě štvalo, že v polovině filmu je mu prd rozumět a docela jsem se musel namáhat, abych mu rozuměl a docela mě to rozptylovalo. Mimo to, film vcelku ubíhá, ale klidně bych to tak o 20 minut zkrátil. Je těžké k tomu něco dalšího psát, doporučuji, a po konci si ještě něco o panu Hawking zjistit. ()

PP66

Četl jsem od Hawkinga Ilustrovanou teorii všeho, abych věděl, čím přesně se tenhle fenomenální vědec zabýval a zabývá. Potom jsem se teprve podíval na film. A tento pohled mě překvapil svojí lidskostí a hloubkou, protože jsem očekával suchopárného vědce, kterým Stephen, alespoň okem kamery, rozhodně není. ()

higuain

Čistá duše 2. Se slavnějším jménem hlavní postavy, ale v daleko sterilnějším provedení. Marsh prostě není Howard. Na život Hawkinga historie jen tak nezapomene, Teorie všeho je naproti tomu film, na nějž se bude zapomínat nepoměrně snadněji, protože snad až na jeden herecký výkon bohužel ničím výjimečný není. ()

evanka

Příběh Stevena Hawkinga tentokrát spíš z pohledu jeho soukromého a rodinného života než z profesionálního. A ještě spíš pohled na osud jeho manželky a ukázka ženské síly, odhodlanosti až to skoro vypadá, že by snad měla být prohlášena za svatou. Celý film a příběh je dojemný a citlivější duše a povahy snadno rozpláče a donutí k soucitu s oběma hlavními postavami. Jejich myšlenky a pohnutky můžete ale jen hádat, protože nejsou úplně zřejmé. Každopádně výkon Eddieho je právem oceněn nominací na Oscara a je jasné, že za ním stojí mnoho času přípravy a studování lidí s podobnou nemocí. Je to spíš romantický film než životopisný, což někdo může považovat za mínus. Z filmu není jasné, v jakém časovém horizontu se odehrává a nikdy nevíme o kolik let přesně se scény posunuly, ale přibližně to lze odvodit od toho, jak moc děti vyrostly, přesný počet uplynulých let není podle mě pro příběh nijak zásadní. ()

Dont

Moc pěkný příklad toho, jak můžou vynikající herecké výkony obohatit zdánlivě neatraktivní životopisný příběh podle skutečné události a naopak, jak může film o vědci bojujícím s nemocí pomoci mladým talentovaným hercům. Eddie Redmayne z Teorie všeho dokázal vytřískat zlatou sošku, Felicity Jones nominaci. V obou případech jsou minimálně nominace bez diskuze zasloužené. Doufám, že Felicity Jones to nastartuje k dalším velkým výkonům, na které již pár let čekám. Anthony McCarten napsal skvělý scénář, James Marsh podle něj natočil velmi citlivě a vkusně zpracovaný snímek, který mne překvapil svou živostí a vitalitou. ()

L_O_U_S

Může existovat životopisný film o vědci, který by se vcelku úspěšně vyhýbal žánrovým klišé? Může. Teorie všeho v tomto směru předstihuje Kód Enigmy. A je dobře, že se točí filmy o právě takových lidech. Smysl pro humor, který si Stephen Hawking uchoval i v takové životní situaci, je něčím naprosto úžasným. (1 059.) ()

Aleee89

Přiblížit Hawkingův příběh a život je jistě záslužná věc, leč snímek je to nakonec velice standardní, což je škoda. Titulní představitel Hawkinga Eddie Redmayne byl skvělý a Oscara má po zásluze, líbila se mi ještě poslední scéna - život Hawkinga pozpátku. S jeho tématem bádání - časem - to hezky korespondovalo. Jinak emoce žádné, velkolepé zvraty nebo nápady taky chyběly... Škoda. ()

Vědma

Při zdi se držící životopis, který mě nenadchl, ale ani neurazil. Eddie Redmayne byl ideální volbou, protože on vypadá celkem postiženě, i když hraje normální role :-). Ale ta základní věc života Stephena Hawkinga,- ta jeho úžasná síla intelektu a vůle, nebyla tak úplně vystižená. ()

Reesam

Všechny 4 hvězdy pro Eddieho. S jakou bravurností to zahrál, to se jen tak nevidí, a jestli nedostane Oscara, budu vážně zklamaná. Zaslouží si ho! Sám o sobě je film zážitkem, a i když nevíte o Hawkingovi téměř nic, nevadí to, alespoň ne zde. Za mě jeden z nejhezčích filmu roku. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (viac)