Psychologická a spoločenská dráma, ktorá sa odohráva v luxusnej vidieckej vile počas rodinnej oslavy šesťdesiatych narodenín úspešného hoteliera, sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv. Tvorca vykresľuje individuálne rysy a psychologické problémy svojich hrdinov, ktorým sa počas oslavy vracajú traumatické spomienky na detstvo. Obraz harmonického rodinného stretnutia, ktoré sa postupne preklenie do vzájomných slovných i fyzických konfliktov medzi jednotlivými členmi rodiny, vypovedá o morálnej a etickej kríze dánskej spoločnosti. (Film Europe)

aciss

Vynikající psychologické drama, které dokáže diváka udržet v pozoru po celou dobu. Velmi dobré herecké výkony jen podtrhují celkový dobrý dojem z filmu. Pro mě jeden z nejlepších filmů za poslední dobu a zároveň velmi příjemné překvapení. ()

prezyvkos

nehodnotím, pretože dogmu nepovažujem za niečo zlé, iba za niečo, čo ide totálne mimo mňa (až ma (tá kamera) znervózňuje), užite si, odporcovia statívov ()

_akrok_

Veľmi silný filmový zážitok. Nemôžem si pomôcť, ale najviac odporná mi bola postava matky s maskou vyrovnanej a vždy uhladenej manželky. Pri tomto filme aj 5 hviezdičiek je málo. Ako už tu bolo viackrát povedané, téma žiaľ bežná zo života, avšak vynikajúce spracovanie, pri ktorom sa človek cíti, ako keby bol jedným hosťom na nemilej oslave. ()

Joshua2121

Poznáte ten moment, keď sa stretne celá rodina. Vtedy si každý sadá za stôl s maskou slušného človeka, ktorý sa chce ukázať len v dobrom svetle. Všetci sa rozprávate len o pozitívnych veciach či zážitkoch. Avšak vo väčšine rodín býva obvykle nejaký rozpor medzi niektorými členmi. Ale morálka káže, že do týchto vecí sa jednoducho nezasahuje a udržiava sa to pod pokličkou, hoci o tom každý člen rodiny vie. Akonáhle sa niektorý z členov rozhodne celej rodine nastaviť zrkadlo a povie nahlas, čo si všetci v skutočnosti myslia, stáva sa narušiteľom rodinnej pohody a všetci zrazu naňho hľadia krivo, hoci v kútiku duše sa radujú, že to konečne niekto povedal nahlas. Klobúk dole pred Vinterbergom, čo v tejto psychologickej dráme predviedol. Vďaka skvelej kamere vytvoril neuveriteľne uveriteľnú atmosféru rodinnej oslavy. (90%) ()

Dupac

Nemám rád tyhle formalistické manýry, ať už se jim říká Dogma nebo jinak. Rodinnou oslavu prokouknete po dvaceti minutách a zbytek už je jenom vykonstruovaná (realistická? pche..) a upovídaná sešlost hodně hnuté severské High Society rodinky. Třetí hvězdička je za těch několik působivých scén typu rasistická písnička (i když taky vypadají jako nasnímané na digitálním foťáku). ()

TomDolly

Tak jednoduché pritom tak prepracované dielo od skvelého Vinterberga, najlepšia filmová záležitosť z jeho tvorby. Krásny zážitok po zhliadnutí tohto filmu. Skvelé podanie hercov, úžasná myšlienka filmu. Spievanie rasistickej pesničky bolo niečo úchvatné. Tie severské filmy proste majú niečo do seba... ()

olgab

Stačí tři slova: Precizní filmové drama. Je až k nevíře, že tak mladý, tehdy třicetiletý režisér, dokázal natočit film tohoto typu. Toto "rodinné" drama je skutečnou filmovou lahůdkou. Na traumatické vzpomínky, které si dodnes nosí v paměti všechny, dnes už dospělé děti, nejde zapomenout a rodinná oslava možná alespoň trochu uleví. Spolu s dánskými hereckými esy si ve filmu zahrál i režisér, Thomas Vintenberg. ()

vinducha

Řekl bych , že se pan Smarzowski se svou o 6 let mladší Svatbou možná trochu inspiroval tady u kolegy Vinterberga , jinak bombastická podívaná. Tahání kostlivců ze skříně v rámci 1 famílie snad nikdo nenatočil dokonaleji. ()

motyka52

Ten styl, kterým je to natočené, mě neskutečně štval. Na můj vkus až příliš artové. Navzdory tomu jsem ani jednou neměl chuť to vypnout. Tak dobrý je to příběh, tak dobře jsou vykreslené charaktery, tak uvěřitelné to je. Nakonec jsem tomu musel přiznat i to, že celá ta ruční roztřesená kamera a všechny ty filtry měly svůj účel a přispěly k té dusné atmosféře, která je tu cítit prakticky od první minuty. Tohle není hezký film. Ale je to skvělý film. ()

c.mravenciar

Scenáristické absolútno. Dogma v najlepšej forme. Mrazivý, prekvapivo zábavný a trpký film. Ako Anton Pavlovič Čechov povedal: "Najdramatickejšia situácia je rodinná večera." O takomto "nahom obede" sa mohlo aj Burroughsovi  len snívať. Realita je najväčší trip. ()

Zabriskie

Když se schází početné příbuzenstvo na oslavu 60-tých narozenin bohatého, solidního otce rodiny, zpočátku to vypadá na obyčejnou nudnou sešlost, ale jen do chvíle, kdy děti oslavence začnou prozrazovat strašná tajemství ze svého dětství. ()

nightowl

Kamera me stvala. Neni jedinej duvod proc by tenhle snimek mel byt natoceny kamerou ala zaha blair witch. Jinak velmi pekny gradujici spolecenske drama ()

mysz

Film, který opravdu sledujete s otevřenou pusou – vynikající herecké výkony téměř všech zúčastněných, velmi zdařilý pokus o psychologickou sondu do života jedné rodiny (což se často nestává), a to od otce zneužívajícího své děti přes matku, která nic z toho nechce vidět, až po násilnického syna a jeho naopak citlivého a empatického bratra. Pro mě tomu všemu vévodila výtečná kreace Papriky Steen. Film hodně hutný, který můžete vidět i víckrát, a pokaždé v něm objevíte něco nového. Pro mě hodně dobré „Dogma“. ()

golemek

velmi silny filmovy zazitek...mam rad takto realisticky natocena dramata, postavy se chovaji racionalne, dej se nesnazi utect nekam k idealisticke rovine... tohle Danove proste umi... ()

thezbysek

Neskutečně hutné komorní drama o oslavě šedesátin, kde by se dal vzduch krájet. Přestože příběh a herci působí smrtelně realisticky, při druhém zhlédnutí mě film mimo psychologii postav dostal i svou podprahovou tragikomikou, která se táhne celým filmem a přitom nevyrušuje od hlavního téma – postupné katarze postav. Protože jsem před Rodinnou oslavou viděl film Adamova jablka, zaujali mě pro svůj herecký záběr zvlášť Ulrich Thomsen a Paprika Steen. ()

ollophski

Pokaždý, když se na nějaký sešlosti někdo domáhá pozornosti cinkánim příboru o skleničku, běhá mi díky tomuhle filmu mráz po zádech. ()

Nicek

Naprosto geniálně vymyšlené drama. Co ze začátku vypadá jako ulítlá komedie, se postupně mění ve vyhrocenou situaci mezi rodinnými příslušníky. Fantastická gradace charakterů postav u kterých se nestačíte divit. Ruční kamera "homevideo" nebo minimalistický styl, byl skvěle zvolený nápad, který celou atmosféru doplňuje a hlavně umocňuje. Thomas Vinterberg patří mezi špičku světového drama a s každým filmem mé přesvědčení pouze umocňuje. Snímek na který pětihvězdičková stupnice nestačí. WAU. WAU. WAU. ()