Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Darneth

Čekala jsem absolutně něco jiného a dostala jsem také něco odlišného, ne však co je nutně špatně. Jen....já nevím...takový konec jsem fakt nečekala a i proto na EX MACHINU musím myslet. P.S. můj "chytrý" telefon je docela fajn, ale teď bych jej najraděj vyměnila za ten "blbý" :D ()

Flego

Komorná robotická sci-fi kde sa na pozadí čarovnej prírody a studených interiérov odohráva inteligentný rafinovaný príbeh. Záver má síce kúzlo originality, problémom je minimálna zápletka. ()

Pejpr

Nechci to zakřiknout, ale přijde mi, že mám poslední dobou celkem šťastnou ruku při výběru filmů. Sci-fi žánr patří mezi moje nejoblíbenější a i když Ex Machina není uplně sci-fi typu Star-Wars, tak je to i přes to kvalitní počin. Kvalitní, a především inteligentní, a to tak, že ani já jsem nebyl schopen dopředu odhadnout vývoj budoucích údálostí. Přesně tohle je největším positivem filmu. Nečekaná zápletka, charakter postav a nepředvidatelné dějové zvraty dávají prostor pro neustálé znovuvynořování otázky, kdo se snaží přeblafnout koho. Na druhou stranu je třeba říci, že občas se ve snímku sem tam objeví nějaká ta hluchá pasáž, kvůli čemuž film ztráci nejen na tempu a napětí, ale bohužel i na zábavě. Téma umělé inteligence je samo o sobě je aktuální a zajímavé. Myslím si, že můžeme v brzké době očekávat revoluci v pornoprůmyslu, místo nafukovacích panen se dočkáme interaktivních sexuálních humanoidních robotů :) ()

BMW12

Hned ze začátku jsme hozeni do příběhu a musíme v něm plavat. Žádné velké vysvětlování, prostě jsme hnedka v jednom velkém komplexu, kde jsou jenom dva chlapi a dvě robotky. A takhle to je až do konce filmu. Příběh však zaujme a divák si klade otázku zda-li se opravdu umělá inteligence zamilovala do Caleba anebo je to jenom test? Ale není to jenom drama, já osobně jsem se i párkrát zasmál. Já jsem akorát trošku nepochopil pár věcí a to, proč je Nathan ten zlý jenom proto, že stvořil více těch umělých inteligencí? A proč na konci filmu Avea opustila Caleba? ()

sharky

74%Vizuálně podmanivá epizoda Black Mirror (Nathanovo sídlo je úplně úžasné), která se ve finále změní v banální hororovou hříčku. ()

rikitiki

Uvidím někdy film o umělé inteligenci, který mě nebude nudit k smrti? Tenhle pokus to tedy taky nezvládl. Klaustrofobní psychohrátky dvou mužů a dvou žen v podzemním labyrintu bez oken se vyznačuje jednoduchými liniemi, nenápadnou barevností a zoufalou nezáživností. Jako šachová partie, když se na ni dívá někdo, kdo není fanouškem šachu. _____ Chladná a neosobní atmosféra mi nedovolila se sblížit se žádnou z postav. Možná by se to dalo brát také jako věčná manipulace, která panuje ve vztazích mezi muži a ženami, lži, předstírání a osudové zrady, a to bez ohledu, jestli jsou to živí lidé nebo inteligentní umělá stvoření. Ani tak by mě ale film nebavil ani o trochu míň. SHRNUTÍ: Proč se nikdy nenechat zatáhnout do vztahu mezi arogantním opilcem a falešnou manipulátorkou. ()

Jinny

Divadelní drama pro tři až čtyři herce. No, přišli bychom o určíté fešné záběry přírody, ale jinak to není daleko od pravdy. Co se týče přístupu k umělé inteligenci film opravdu zvlášť originální není. Roboti tu jsou překvapivě křehcí a očividně nemají sloužít k práci, takže odpadá Čapkovské zamyšlení nad tím, že lidstvo může zničit jeho vlastní pohodlnost. Roboti v Ex Machině vznikly jenom jako myšlenkové děti jednoho excentrického génia (skvělý Oscar Isaac), který je vytvořil jen proto, "že může". Komorní formát, sci-fi námět i tón konce filmu ve výsledky připomenou hlavně seriál Krajní meze. ()

honajz

No dobře - kdybych nikdy nečetl nic od Lema nebo Asimova, kdybych neviděl seriály jako Krajní meze apod., tak z toho možná taky budu částečně nadšený. Ale tohle je jen krátká povídka, filmově na stopáž tak do dvaceti třiceti minut, roztahaná zbytečnými scénámi na skoro dvě hodiny (fuj!). Mladík se zamiluje do mluvící fosforeskující trubice, a nakonec se děsně diví, že trubice ho jen zneužila - ale ne tak, jak on si eroticky představoval. A pak je zde über vědec, který si nějak potřeboval dokázat, že ta chodící fluorescenční matrice má lidský rozum. Jen ne logiku, hlavně nepřemýšlet nad kauzalitami, a co a jak a zda mohlo být dáno programem, co rešerší z miliard vyhledávačů, a co by tedy nakonec mohlo být skutečnou inteligencí. Kamera je slušná, ty hory a les a bystřiny taky, objeví se tu dvě nahotinky, ale to jsou asi jediné klady tohoto poněkud povrchního blábolu, jenž je derivátem mnoha závažnějších děl na téma robotiky a umělé inteligence. ()

poz3n

Možná to není tak chytré, jak se to tváří, ale má to skvělou atmosféru a pohrává si to s váma přesně v momentech, ve kterých chce. Jen houšť těchhle komorních "moonovek". 8/10 ()

Roman.Ticka

Okřídlené "Nikdy nevěř ženám" se klidně dá nahradit "Nikdy nevěř robotům". O co hůř, tady funguje obojí zároveň. Jen to ne říkám, ač jsem sama žena. Zásluhou mnoha chyb, nelogičností a podivného závěru, prostě nemůžu zvednout laťku. Navíc si režisér hraje na alternativního umělce, bohužel bez šance se jím opravdu stát, viz již dřívější zpackaný počin. Komu není shůry dáno...toho ani stroje nenahradí. ()

Ivoshek

Nečekal jsem od toho nic a dostal jsem kvalitní scifárnu s docela aktuálním námětem. Kde je hranice vlastního vědomí a lidskosti? A může být člověk Bohem? ()

Othello

Přes pár drobných, čistě subjektivních problémů, vztahujících se hlavně k tomu zrzavýmu hlenu v hlavní roli je to překrásný výlet do tenat vzácně a až do konce inteligentního sci-fi, které by mělo potěšit snad všechny fanoušky žánru, co mají mozek. Dominuje zejména na poli pozvolné distribuce informací, kdy nám umožňuje postavit se lehce do role protagonisty a nechat se tak přežvejkat intelektuálně i citově. Jo a Oscar Isaac je bůh a s naprostou samozřejmostí rozzáří každou scénu, kde se objeví. ()

Pítrs85

Sci-fi většinou sucks, teda aspoň v mým světě, ale když se jednou za iks járů povede takhle yntelychentní scájfáj (naposledy podobné po-city jsem za(pro)žíval u prvního Matrixu), dokáže to ohromit a takňák znejistět lépe než kdejaký existenční drámo. Hlavně začátek téhle Deu-sex Mašíny, co je pro tentokrát enem ex (asi bývalka), je tak hrozně nejednoznačnej, až se přistihnete, že se co pět minut otáčíte přes rameno, co by kdyby... Oscar Isaac je cajzl na počkání (A to jsem si zprvu říkal, že otce stvořitele měl hrát ňákej známější xicht... Ani prd!), Gleeson nejen aspiruje, ale rovnou vyhrává cenu za nejvíc štěněčí pohled roku a Alicia Vikander? Jo jo, Alicia Vikander :-) Konec pak možná tušený, ale o to víc námrdový, stejně jako hudba, která je taky námrdová, ono námrdový je tady vlastně ouplně všecko. ()

HellFire

Asi to bude znít divně, ale z celého filmu si zapamatuju nejvíc ten barák :). Po všech stránkách dokonalá ukázka jednoduchosti, navíc zasazené do lesa. Musí se ale nechat, že film si s divákem hraje jako kočka s myší. Když si myslíte, že jste přišli na to, co se stane dál... BUM! Stane se přesný opak. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Robofilové a digitální pasáci v tomhle komorním dramatu budou zažívat pré, ostatní dostanou naservírované chvílemi hutné drama, chvílemi psychothriller, který má velice líbivý konec. Doporučuje 4 z 5 IT robošoustů. 83% ()

Thomick

*SPOILER* Alex Garland miluje klaustrofobii. Nemusí tě nutně dusit, jemu stačí mít tě vehnanýho do malých prostor a za takových okolností pěkně pasivně agresivně pracovat. Co bohužel Alex Garland očividně dál miluje, to jsou jaksi odbytý koncovky. Velice obdobně podivnym slasherem ukončil i Sunshine, a v obou případech mě to dost zamrzelo. Speciálně při výkonech Alicii Vikander, která tyhle nevypočitatelný tvářičky jednoduše umí, a ďábelsky cool Oscara Isaaca. ()

hansel97

Docela se mi líbil pohled na umělou inteligenci jako oběť, ale mojí jedinou výtkou je naprosto minimální citovost postav, do které se Avino svádění Caleba počítat nedá. Bylo to takové neprožité, ale zbytek byl naprosto špičkový. Příběh, vizuální stránka filmu i zakončení. Celou dobu jsem se modlil, aby to Amíci nedojebali happy endem o tom, jak Ava a Caleb porazili zlého masterminda Nathana a odjeli spolu do světa a Ava ze sebe vytlačila tisíc malejch napůl robotů s kvalitou jako z Číny. A žili šťastně až do tý doby, než Caleb umřel a Avě došly baterky. Bože, vážně vážně vážně děkuju Garlandovi, že tam tohleto nevecpal. ()

claudel

Začíná to vypadat, jako bych byl posedlý Alicií Vikander, když se v posledních dnech pořád dívám na její filmy. Posedlý nejsem, ale nebráním se, navíc v anglicky mluvených filmech více vynikne její půvabný hlas než při jejích švédských začátcích. Ex Machina pro mě ale do jisté míry představuje zklamání. Filozofické sci-fi se mi většinou líbí, ale tohle mi připadlo jako poměrně dost ujeté, zbytečně zdlouhavé a nudné. Závěrečné rozuzlení a pointa nebyly tak silné, abych si z toho sednul na zadek. Průměrný filmový počin. ()

Jenda

Na nutnost vytvořit hutné filosofické drama, aby byl film co k čemu, je film příliš povrchní a navíc dost předvídatelný. Čekal jsem zamyšlení nad nebezpečím vytvoření dokonalé umělé inteligence, ale Garland očividně není Bergman, takže místo toho jsem dostal jen pár stokrát propraných citátů. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)